Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP grawitacyjne


haste

Recommended Posts

Jestem na etapie wyboru ogrzewania go mojego domu (faza projektu).

Główne ogrzewanie - grzejniki elektryczne, dodatkowo kominek z DGP.

Dom w konstrukcji szkieletowej - pasywny, powierzchnia 106m2 przy 2,6 wysokosci.

Czy moja koncepcja ma wogole jakis sens, chodzi o zastosowanie DGP w wersji grawitacyjnej tak jak na schemacie - łączenie 5 nawiewow.

Untitled.jpg

Link do schematu w lepszej rozdzielczosci:

http://beer.xaa.pl/dgp.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenikalność 0,14

Sugerujesz żeby zostać przy samym ogrzewaniu elektrycznym (konwekcyjnym), a kominek jako element "dogrzewania parteru"?

Obawiam sie ze przy zastosowaniu wentylatora hałas mógłby jednak przeszkadzać - nawet jesli byl by on lekko słyszalny - dlatego odrzucam te wersje

Edytowane przez haste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam

Zamierzam doprowadzić ciepłe powietrze do pomieszczenia oddalonego od kominka o 3m w lini prostej. Czy wystarczy grawitacja czy trzeba pomóc ciepłemu powietrzu poprzez jakąś małą turbinę która znajdowała by się na strychu? Dodam jeszcze, że przewód z doprowadzeniem również poprowadzony zostanie poprzez strych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Zamierzam doprowadzić ciepłe powietrze do pomieszczenia oddalonego od kominka o 3m w lini prostej. Czy wystarczy grawitacja czy trzeba pomóc ciepłemu powietrzu poprzez jakąś małą turbinę która znajdowała by się na strychu? Dodam jeszcze, że przewód z doprowadzeniem również poprowadzony zostanie poprzez strych

 

Wystarczy grawitacja. Odseparowane doprowadzenie powietrza jest bez związku z DGP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy grawitacja. Odseparowane doprowadzenie powietrza jest bez związku z DGP.

Czyli jak do komika podepnę rurę której np. całkowita długość bedzie miała w granicach 5-6 metrów to bedzie działać bez problemów i ciepłe powietrze z kominka bedzie ogrzewac sąsiedni pokój??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Wystarczy grawitacja. Odseparowane doprowadzenie powietrza jest bez związku z DGP.

Czyli jak do komika podepnę rurę której np. całkowita długość bedzie miała w granicach 5-6 metrów to bedzie działać bez problemów i ciepłe powietrze z kominka bedzie ogrzewac sąsiedni pokój??

Jeszcze takie pytanie techniczne. Czy mogę do dystrybucji tego ciepłego powietrza użyć zwykłej Rury elastycznej "flex" Komin-Flex. Mam sporo wełny mineralnej wiec ta rurę obłoże tą wełną. Dobry pomysł? Zda to Egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak do komika podepnę rurę której np. całkowita długość bedzie miała w granicach 5-6 metrów to bedzie działać bez problemów i ciepłe powietrze z kominka bedzie ogrzewac sąsiedni pokój??

 

Będzie działać, ale to nie takie proste. Bez ogarnięcie kilku kwestii trudno wyrokować.

1.Średnica rury/wielkość pomieszczenia do ogrzania

2.Sposób jej prowadzenia

3.Sposób poboru powietrza z kominka.

4. Jakieś drewno konstrukcyjne w pobliżu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać, ale to nie takie proste. Bez ogarnięcie kilku kwestii trudno wyrokować.

1.Średnica rury/wielkość pomieszczenia do ogrzania

2.Sposób jej prowadzenia

3.Sposób poboru powietrza z kominka.

4. Jakieś drewno konstrukcyjne w pobliżu

 

Pomieszczenie które chcę ogrzać ma około 10 m2 (chciałbym użyć rury fi120)

rura będzie od kominka prowadzona 1,5m pod skosem oraz 1,5 metra w poziomie. Kratka była by na ścianie( to najkrótsza droga do pokoju)

Rura umieszczona będzie około 45cm od czopucha

Drewna konstrukcyjnego po drodze brak!!

Będzie działać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę zrobiłbym mniejszej średnicy. Prowadź ją cały czas pod górkę, albo w poziomie. To ułatwi zadanie amatorszczykowi:). Pobór powietrza w komorze kominka zrób jako najwyższy, a wylot zaopatrz w możliwość przymykania.

 

Wkład masz z odseparowaną komora spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurę zrobiłbym mniejszej średnicy. Prowadź ją cały czas pod górkę, albo w poziomie. To ułatwi zadanie amatorszczykowi:). Pobór powietrza w komorze kominka zrób jako najwyższy, a wylot zaopatrz w możliwość przymykania.

 

Wkład masz z odseparowaną komora spalania?

Wkład kominkowy Antek 10 z dolotem. Wczoraj uruchomiony i wszystko działa jak należy dolot również. Rurę w takim razie zrobie fi 100 i postaram się ją tak poprowadzić by szła pod górke cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki. Stary i ślepy się robię:D W Twoim poście jest 120, a ja doczytałem 200!

 

Jak najbardziej 120, z tendencją do 150 ze względu na odległość. Lepiej mieć nadmiar z możliwością regulacji...

 

ok dziękuje bardzo za pomoc. Dziś jadę po taką rurę i od jutra montuję całość Mam nadzieję, że u małego w końcu w pokoju będzie ciepło! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Cześć, jest sprawa:

kominek stanie w salonie na parterze, chcę dogrzać grawitacyjnie pomieszczenia na poddaszu użytowym. Normalnie chciałem przebić się z kanałami przez strop nad kominkiem i w podłodze puścić kanałami prostokątnymi 5X15 powietrze do 3 pokoi (najdalej oddalony jest 3 metry w poziomie). Ale z racji tego że wylewka będzie dość cienka a jeszcze będzie ogrzewanie podłogowe na poddaszu to pomysł z kanałami w podłodze.

Urodził mi się w związku z tym pomysł, by przewody dgp puścić wyżej na strych i stamtąd nad jętkami poziomo kanałami prostokątnymi do pokoi i wyloty w suficie.

Czyli kanały pójdą od kominka pionowo na wysokość 3,5metra a potem najdłuższy max 3 metry w poziomie. Wyloty w sufitach. Powierzchnia każdego pokoju do ogrzania na poddaszu to 13m2. Salon w którym stoi kominek 30m2. Czy grawitacyjnie to wszystko pójdzie? Czy jest jakaś granica wysokości kanałów pionowych? Chciałbym uniknąć turbiny itd. Wkład seguin żeliwny 13kW. Proszę o opinie. Pozdrawaim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...