Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pleśń w małym domu


Recommended Posts

Witam!

Jestem tu nowy, piszę do was ponieważ od zawsze mamy problem z pieśnią i nadmierną wilgocią w domu. Chcieliśmy zrobić wentylację w domu lecz niestety nie chce ona działać. Dom ma 3 pomieszczenia w tym 2 są ogrzewane. '' kuchnia '' tzw. Kozą, natomiast pokój grzejnikiem elektrycznym umiejscowionym pod oknem. Okna są drewniane nie wydaje mi się aby były bardzo szczelne. W domu mieszka 6 osób. Dom jest ocieplony od zewnątrz. Na oknach zawsze zbiera się para wodna (gdy mama gotuje oczywiście okna są całe zaparowane). W przejściu z kuchni do pokoju nie ma drzwi także powietrze swobodnie może przepływać. Wracając do wykonanej prowizorycznej wentylacji: wykonaliśmy rurę ocynkowaną, którą przyłączyliśmy do ściany w kuchni (prawy górny róg patrząc od strony południowej, ok. 20 cm od sufitu) i wypuściliśmy ją ponad dach, niestety powietrze z niej ma ciąg wsteczny. W pokoju wykonaliśmy kratkę wentylacyjną w prawym górnym rogu patrząc od strony północnej na wysokości okna. Niestety nie zmieniło to ciągu wstecznego w prowizorycznym kominie z rury metalowej w kuchni, być może '' gryzie się '' on z kominem od piecyka. Nie wiem już co robić, proszę o wasze rady, gdyż nie mam pomysłu co robię źle. Dodam tylko że gdy otworzę okno w kuchni to wtedy wyciąg z rury działa.dom-1.jpg

dom.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec do spalania potrzebuje powietrza. Najłatwiej mu zaciągać przez dziurę w suficie i ocynkowaną rurę.

Stąd wsteczny ciąg.

W ogóle to nieocieplona stalowa rura nie nadaje się jako komin wentylacyjny. Rura zawsze jest zimna, w takich warunkach nie wytworzy się ciąg.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn aby wytworzyć ciąg wystarczy ocieplić rurę, czy mam o niej zapomnieć i np poprowadzić rurę obok komina na strychu i wyjść nią w pokoju lub kuchni w suficie? Wtedy rura ogrzewałaby się od komina i wytwarzała ciąg, dobrze rozumiem?

 

Jak rozumiem, używacie kuchni/kozy bez doprowadzenia powietrza do spalania z zewnątrz? Sprawa nie jest taka prosta, ocieplenie istniejącej rury nie wystarczy, Adam dobrze radzi - poczytaj. Aktualnie wentylacja wygląda u Ciebie tak, jak pisze Klaudiusz - palenisko wyciąga powietrze z domu, a rura + kratka są nawiewami.

Jeśli usprawnisz wentylację (np dołożysz wentylator wyciągowy) bez odpowiedniego doprowadzenia z zewnątrz (nawiewniki?) to możesz uzyskać efekt wyciągania dymu (czadu!) z kozy. Nie ryzykuj - poczytaj dokładnie wątki o wentylacji i wróć z ewentualnymi wątpliwościami. Pozostaje też kwestia wilgotności - punkt rosy wypada Ci wewnątrz domu i stąd roszenie na oknach. Trzeba ogrzewać i wietrzyć, lub zmienić okna na "cieplejsze" - tak "w ciemno" to trudno powiedzieć, czy sama wymiana wystarczy (nie znamy izolacji, grubości ścian itp w Twoim budynku).

My za mało wiemy o Twoim budynku, a Ty za mało wiesz o wentylacji - pytanie kto pierwszy powinien uzupełnić wiedzę ? :)

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki przemo i w szczególności Adam M. Doszedłem do wniosku że w moim przypadku najlepiej byłoby wymienić kozę na coś z zamkniętą komorą spalania, gdyż 6 osób + koza zużywają ogromne ilości powietrza w tak małym domu, gdybym chciał dostarczyć wystarczającą ilość świeżego powietrza to strasznie wyziębiłbym dom. Jeśli jestem w błędzie to proszę o poprawienie mnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze kwestia punktu rosy, mam bardzo zimne ściany, temperatura w mieszkaniu jest na poziomie 21-22 °C. Powietrze w takiej temperaturze może pomieścić dużo pary wodnej, jednak gdy styka się bezpośrednio z zimnym narożnikami w domu schładza się i wykrapla wodę w tych miejscach, podobnie dzieje się przy oknie, stąd pleśń w mieszkaniu. Wszystko już kumam, tylko jak z tego wybrnąć, w miarę tanim kosztem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształtem i odpowiednim materiałem.

Połączenie ściany i sufitu zrób "na butelkę".

Taki łuczek. To zapobiegnie silnemu oziębianiu powietrza tam, gdzie teraz ono stoi (rogi pomieszczeń).

Otynkuj tynkiem perlitowym wszystkie zewnętrzne ściany (od środka ).

Tą metodą bardzo mocno zredukujesz problem.

Do tego dobra wentylacja.

Tyle, że to robota "nie na ten czas".

Za to... jest czas się przygotować do tych prac.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze kwestia punktu rosy, mam bardzo zimne ściany, temperatura w mieszkaniu jest na poziomie 21-22 °C. Powietrze w takiej temperaturze może pomieścić dużo pary wodnej, jednak gdy styka się bezpośrednio z zimnym narożnikami w domu schładza się i wykrapla wodę w tych miejscach, podobnie dzieje się przy oknie, stąd pleśń w mieszkaniu. Wszystko już kumam, tylko jak z tego wybrnąć, w miarę tanim kosztem?

 

Rozwiązania są 2:

 

- docieplić budynek

- poprawić wentylację i dopływ powietrza do spalania

 

Docieplenie wymaga zainwestowania grosza w materiały i ew. robociznę, ale wpływa potem na zmniejszenie zapotrzebowania na opał i niweluje problem pleśni i grzybów.

 

Poprawna wentylacja to zmniejszona wilgotność i zdrowsze warunki bytowe, dodatkowo znika problem punktu rosy.

 

O dociepleniu nie ma co się rozpisywać. Bez konkretów o budynku, nie wiadomo ile trzeba dodać izolacji na zewnątrz.

 

Co do wentylacji:

- dodatkowe kanały nie zadziałają jako wyciągowe, bo i tak komin spalinowy będzie najdłuższy, a ciąg w nim najsilniejszy,

- wystarczy ukierunkować przepływ powietrza od okien i drzwi do kozy,

- wszystkie okna w strefie ogrzewanej trzeba na stałe rozszczelnić i wyregulować tak aby zapewnić przepływ powietrza od okien do kozy,

- największy przepływ musi być od drzwi do kozy, aby nie wychładzać nadmiernie pomieszczeń,

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Kształtem i odpowiednim materiałem.

Połączenie ściany i sufitu zrób "na butelkę".

Taki łuczek. To zapobiegnie silnemu oziębianiu powietrza tam, gdzie teraz ono stoi (rogi pomieszczeń).

Otynkuj tynkiem perlitowym wszystkie zewnętrzne ściany (od środka ).

Tą metodą bardzo mocno zredukujesz problem.

Do tego dobra wentylacja.

Tyle, że to robota "nie na ten czas".

Za to... jest czas się przygotować do tych prac.

 

Adam M.

 

Panie Adamie a my zachodziliśmy w głowę po co te łuki pod sufitem na łączeniu ze ścianą :)

dzięki wielkie za dzielenie się wiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej budowano z tego, co było dostępne w najbliższej okolicy i możliwie tanie.

Wypracowano sposoby radzenia sobie z problemami mimo zastosowania nieoptymalnych materiałów.

Te sposoby działają i dziś, tylko nikt już o nich nie chce pamiętać.

 

Dziś nawet meble w domach STOJĄ PRZY ŚCIANACH...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

O wszystkie...

 

Jest to jeden z powodów - dlaczego cała Anglia jest zagrzybiona...

 

 

Ludzie budują domy, wstawiają tam meble i... nie myślą czemu, jak, po co...

A to wcale nie jest proste, jak ma być zrobione DOBRZE.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak!

 

W dupach się poprzewracało i bezmuzgo domy (wnętrza) zaczęły być traktowane "niezgodnie z przeznaczeniem".

No, niby fakt...

Mamy ten XXI w i NIE MUSIMY we wnętrzach marznąć, ale to trzeba WIEDZIEĆ - JAK nie marznąć, aby domu nie zagrzybić.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, w nowym dobrze docieplonym domu z WM mamy niską wilgotność względną, nie będzie więc żadnego problemu z wilgocią, nawet za szafą. Jednak trzeba pamiętać, aby ustawiając szafy zostawić za nią z 10cm luzu, aby właśnie zachodziła choćby niewielka wymiana powietrza. Będzie na 100% czysto i sucho.

W starym domu to co innego, ściany są zimne, wilgotność powietrza z racji niedostatecznej wentylacji i zaciągania wody przez mury wysoka, więc grzyb bardzo prawdopodobny do pewnego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...