Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszty Rekuperacji w okresie zimowym ( grzałka) przy temperaturach mocno ujemnych


Recommended Posts

Czy ktoś z użytkowników forum posiadających WM z odzyskiem ma może założony dodatkowy licznik na centralę i potrafi określić jakie są dzienne koszty podgrzewania powietrza w centrali przez grzałkę ?

Grzałka mocy np 2-4kW swoje bierze i może warto zastosować nagrzewnicę wodną podłączona do pieca lub pompy ciepła.

 

Sprzedawcy bajerują że grzałka w jednostce włącza się sporadycznie lub wcale ale przy mrozie -5 do -20 działa prawie cały czas żeby utrzymać optymalną temperaturę na nawiewie - a to swoje kosztuje. Czy może nie używacie grzałki a nawiewacie świeże i zimne powietrze podgrzane tyko tyle co przez wymiennik bez udziału grzałki ?

 

jakie są wasze spostrzeżenia co do energooszczędności tego rozwiązania w okresie zimowym i temperatur na poziomie -10 i więcej 24/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy ktoś z użytkowników forum posiadających WM z odzyskiem ma może założony dodatkowy licznik na centralę i potrafi określić jakie są dzienne koszty podgrzewania powietrza w centrali przez grzałkę ?

Grzałka mocy np 2-4kW swoje bierze i może warto zastosować nagrzewnicę wodną podłączona do pieca lub pompy ciepła.

 

Sprzedawcy bajerują że grzałka w jednostce włącza się sporadycznie lub wcale ale przy mrozie -5 do -20 działa prawie cały czas żeby utrzymać optymalną temperaturę na nawiewie - a to swoje kosztuje. Czy może nie używacie grzałki a nawiewacie świeże i zimne powietrze podgrzane tyko tyle co przez wymiennik bez udziału grzałki ?

 

jakie są wasze spostrzeżenia co do energooszczędności tego rozwiązania w okresie zimowym i temperatur na poziomie -10 i więcej 24/h

 

W sezonie 1995-1996 115kWh a tak to poniżej 40-tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam podlicznik do WM - ale u mnie jest GGWC - wiec nie wiem czy kiedykoleik grzalka sie wlaczyla - hmm czy ja wogole mam grzalke ... chyba nie :D

janki chyba przekaszaja prace wentylatorow i dzieki wywalanemu powierzu ocieplaja wymiennik a w tym czasie zmniejszaja nawiwe zimnego powietrza z zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 80m3/h pobiera 18W przy rozmrażaniu od 12W. Najgorsze jest to że gdy przy rozmrażaniu zmniejsza obroty wentylatora nawiewnego to wyciągowy powoduje zaciąganie zimnego powietrza przez wszystkie możliwe nieszczelności a u mnie są to okna dachowe w łazienkach i to po prostu czuć kiedy się wymiennik rozmraża. Coś muszę z tym zrobić tylko do końca nie wiem co.

1. GWC rurowy ale wysoki poziom wód gruntowych.

2. Nagrzewnica wodna podłączona do GWC od PC.

3. Nagrzewnica elektryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdy by tak owinąc rure czerpni np.alupexem zwój przy zwoju nawet z 50mb i dobrze ocieplic i wpiąc sie w bufor lub opcja tańsza w rozdzielacz od podłogówki nie trzeba dodatkowej pompki i sterownika ewentualnie jakiś zawór termostatyczy który otwierał by obieg gdy temperatura spadnie poniżej 0 pompka od podłogówki i tak chodzi non stop tak więc obieg byłby cały czas więc nie powinna woda zamarznąc

Podobno grzałka elektryczna drogo nie wychodzi ale na strychu gdzie jest samo drewno nie chciał bym jej dawac

Ja teraz przy takich temperaturach jak były dałem na 10procent wentylatory bo jak jest więcej jest za sucho instalacje mam na sztywnych kanałach tak więc nawet przy takim wydatku ładnie dmucha a system antyzamrożeniowy działa tak że jak na wyżutni spada temp.do 2 stopni nawiew się wyłącza a wywiew zapierdziela na 70procent przez ok.3 minuty do wzrośnięcia temp.do ok 5stopni potem normalnie 10procent przez ok 3minuty i tak w kółko w efekcie czego w domu jest jeszcze bardziej sucho musze coś z tym zrobic bo mnie to bardzo wku..a nie muwiąc juz o tym ze w domu non stop podciśnienie

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz przy takich temperaturach jak były dałem na 10procent wentylatory bo jak jest więcej jest za sucho instalacje mam na sztywnych kanałach tak więc nawet przy takim wydatku ładnie dmucha a system antyzamrożeniowy działa tak że jak na wyżutni spada temp.do 2 stopni nawiew się wyłącza a wywiew zapierdziela na 70procent przez ok.3 minuty do wzrośnięcia temp.do ok 5stopni potem normalnie 10procent przez ok 3minuty i tak w kółko w efekcie czego w domu jest jeszcze bardziej sucho musze coś z tym zrobic bo mnie to bardzo wku..a nie muwiąc juz o tym ze w domu non stop podciśnienie

Zdradzisz Romano, co to za centrala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się nad Onyxem Dreamem - ciekawe jak tam wygląda rozmrażanie. Zawsze sądziłem, że czas rozmrażania (tzn zwiększenia wywiewu i zmniejszenia nawiewu) jest wyraźnie krótszy od czasu pracy "zrównoważonej" a u Ciebie jest - jak piszesz - 50/50...

To jeszcze jedno pytanie do Ciebie: czy masz kominek i czy takie działanie rozmrażania utrudnia korzystanie z niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się nad Onyxem Dreamem - ciekawe jak tam wygląda rozmrażanie. Zawsze sądziłem, że czas rozmrażania (tzn zwiększenia wywiewu i zmniejszenia nawiewu) jest wyraźnie krótszy od czasu pracy "zrównoważonej" a u Ciebie jest - jak piszesz - 50/50...

To jeszcze jedno pytanie do Ciebie: czy masz kominek i czy takie działanie rozmrażania utrudnia korzystanie z niego?

 

Nie jest zawsze 50na 50 różnie zależy od temp.na zewnątrz i od wilgotności pewnie , i od wydatku powietrza a kominka nie mam dlatego jeszcze nie oczadziałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma się czym chwalic to dospel optimal

 

Dospel Optimal :)

 

Pamietam, jak dziś, kiedy dzwoniłem do szanownego pana Brzęczykowskiego w sprawie zakupu rekuperatora. Wtedy nie było jeszcze AirPackow, wiec mocno wciskal mi Onyxa, albo, jako tańszą opcję Optimala.

Kiedy mu powiedziałem, że za cene Optimala moge mieć Kinetica, to zaczął go odradzać, twierdzac, ze nie nadaja się na nasze warunki, że wylaczaja się przy minusowych temp.

Zresztą pisał o tym nie raz na forum.

 

Tymczasem widzę, ze algorytm odmrazania Kinetic opracowany ma lepiej, niż Dospel....

Ale o tym w rozmowie tel. TB nie wspomniał....

 

Ale TB sprzedal Kineticów sześć, wiec skad może o tym wiedziec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dospel Optimal :)

 

Pamietam, jak dziś, kiedy dzwoniłem do szanownego pana Brzęczykowskiego w sprawie zakupu rekuperatora. Wtedy nie było jeszcze AirPackow, wiec mocno wciskal mi Onyxa, albo, jako tańszą opcję Optimala.

Kiedy mu powiedziałem, że za cene Optimala moge mieć Kinetica, to zaczął go odradzać, twierdzac, ze nie nadaja się na nasze warunki, że wylaczaja się przy minusowych temp.

Zresztą pisał o tym nie raz na forum.

 

 

 

 

A ja jak rozmawiałem z handlowcem dospela to co on mi nie naopowiadał jaka ta centrala super panie ona wogóle nie zamarza a system antyzamrożeniowy załącza się dopiero przy minus 10 a jak mi centrala zamarzła przy minus 5 i zadzwoniłem do niego dlaczego takie głupoty opowiada klientom zaczął sie jąkac i powiedział że za to mu płacą i tak mu każą mówic w sumie to mi pan TBteż proponował dospela ale kupiłem gdzie indziej.

Ale czy to dospel czy jakiś inny wypasiony rekupurator jeśli nie będzie grzałki czy gwc to tak samo będzie zamarzał i nie ma na to siły fizyki nie da sie oszukac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie gdzie lepiej miec ta grzalke jako nagrzewnice wstepna wtedy mniej sie zamraza wymiennik czy jako wtórną i wtedy miec wyzszą temperaturę nawiewu... ja bym chyba wybral wtórną

a co da ci wtórna jak reku zatrzymuje / spowalnia wentylator nawiewowy aby się rozmrozić, zimnem wieje z nieszczelności chałupy...

dobrze wyregulowana wstępna pobiera bardzo mało energii w ciągu całego sezonu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pamietam, jak dziś, kiedy dzwoniłem do szanownego pana Brzęczykowskiego w sprawie zakupu rekuperatora. Wtedy nie było jeszcze AirPackow, wiec mocno wciskal mi Onyxa, albo, jako tańszą opcję Optimala.

Skąd tyle złości? Dlaczego nie napisze Pan polecał najnowsze i najlepsze lub tańsze a przyzwoite. Ja nie jestem przedstawicielem handlowym jakiegoś producenta.

Kiedy mu powiedziałem, że za cene Optimala moge mieć Kinetica, to zaczął go odradzać, twierdzac, ze nie nadaja się na nasze warunki, że wylaczaja się przy minusowych temp.

Zresztą pisał o tym nie raz na forum.

Nie kupi Pan kinetica 400m3/h z panelem w domu nie na centrali za 4000zł jak optimala.

 

 

A do rozmrażania najlepsza kest grzałka modulowana temperaturą lub czujnikiem lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...