Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Kilkudziesięciu producentów na rynku, a Pan pisze, że nie ma ;-)

 

Pracują na dogonieniem.

nowości Thessli

1- grzałka do rozmrażania nie ON/OFF a modulowana parametrami powietrza wychodzącego.

Co to daje?

- mniejsze zużycie prądu i pracę na każdym zakresie wydajności. Przy minimalnym biegu ( a często zimą coś takiego ma miejsce ) rozmrażanie ON/OFF może się w ogóle nie włączać

2-wymiennik poprzecznie do strumienia powietrza

Co to daje?

3- komory po bokach tworzą coś w rodzaju układu Tichelmanna dzięki temu wymiennik jest lepiej wykorzystywany. Widać to na kamerze termowizyjnej - ma jednolitą barwę nie pola czerwone i niebieskie.

- przy przewietrzaniu wentylatory nie łapią wody z wymiennika.

4- każda centrala jest robiona w wersji V i H - do góry wyjścia i na boki.

Co to daje?

-ułatwia montaż na poddaszu i w domu.

5- wyświetlacz

- bieg kominkowy - 20% więcej na nawiewie

-otwarte okna latem - tylko wywiew

-pusty dom - minimum

6- automatyka do samoregulującego kabla grzejnego.

Co to daje?

Żadne gwc czy układ rozmrażania nie zapobiegnie zamarznięciu wody w syfonie i wężyku gdy centrala jest w nieogrzewanym ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co ma wpływ na zmianę warunków i czemu takie coś ma służyć?

 

Mnie będzie bardzo przydatne, ale poza moim, odradzanym tutaj przypadkiem podobno zabrudzenie filtrów lub np zamknięcie którego anemostatu, ewentualnie inne przyczyny zwiększenia oporu w instalacji nie powodują spadku wydatku tłoczonego powietrza - wentylator zacznie pracować na wyższych obrotach.

 

Łatwiej też jeżeli dobrze rozumiem tą funkcję zestroić instalację - jeżeli działa to na czerpni i wyrzutni to sprzęt sam zbilansuje sobie oba opory wyrównując wydatki na obu wentylatorach - nie będzie nadciśnienia w domu co by mogło sprawiać usuwanie części powietrza nieszczelnościami zamiast przez rekuperator lub zasysanie zimnego przez te nieszczelności w przypadku podciśnienia ?

 

W moim przypadku - gdy wepnę sobie klimę kanałową we wspólne skrzynki rozprężne lub nawet wspólną skrzynkę rozdzielacza i ustawię rekuperator załóżmy na 150m3/h - włączę w upalne południe klimę z wydatkiem 300m3/h to opory znacznie wzrosną a taki rekuperator automatycznie się dostosuje i nadal będzie wymieniał mi powietrze z wydatkiem 150m3/h a nie np 50m3/h.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się w temat z trochę innym pytaniem. Jaką alternatywę dla Airpack'a 400 możecie polecić? Najlepiej w podobnym zakresie cenowym.

 

A brink doskonały?

To fakt ma mniej wodotrysków, ale mimo to wciąż mam wrażenie, że gonimy tą technikę zachodnią, a dystans pozostaje wciąż taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zauważyć, że fabrycznie ustawiona thessla 400 ma dużo zaniżone wartości napięć na wentylatorach...

Ustawiona na 100% na sterowniku ma około 300m3/h na anemometrze ze zdjętą rurą i pobiera około 95W - wypada wtedy cicho przy innych centralkach - ot taki chwyt marketingowy "posłuchaj sobie Pan i porównaj". Ta jest cicha... taka Green

 

Obok Dospel Optimal 400 też ustawiony na 100% pobiera 168W ale daje około 500m3/h na anemomentrze - też bez rury, bez oporów...

 

Przestawiamy napięcia wentylatorów na Airpacku thessli żeby osiągnąć 400m3/h. Oczywiście niezbędny kod serwisowy niedostępny dla klienta... Tajemnica. Robi się głośno, bardzo głośno (głośniejszej centrali nie słyszałem) - pobór, uwaga, 290W !!!!

Podkręcone wentylatory dają max 590m3/h (bez rur) i huczą jak wirówka pobierają 340W.

 

Zhender bez rur daje przy 100% 500m3/h pobierając 110W... Też stał obok. Szum był, ale nie huk jak u thessli

 

A teraz do Pana Brzęczkowskiego - jaki cel ma porównywanie central ustawionych na 20% przy pomocy miernika pobieranego prądu? Robił Pan to na 3ciej stronie tego tematu... Nie porównując wydatku powietrza. Nie można porównywać procentów!!!!

Cel ten co zawsze - wprowadzać zamęt i mętlik w głowie. Widzę, że taki z Pana już typ. Brak jednoznacznych odpowiedzi, a możliwości rzetelnego porównania urządzeń ma Pan bardzo duże z tego co się chwali oczywiście. Na realnej instalacji. Może warto zrobić ten krok? Nie jeden całowałby Pana po rękach za porównanie kilku najbardziej popularnych central w tych samych warunkach (mierząc wydatki, pobór prądu i sprawność temperaturową).

 

20% na jednym urządzeniu to nie 20% na drugim. Idąc dalej 20% na żadnym urządzeniu powiedzmy o nominalnym 400m3/h dla danego sprężu nie da 80m3/h, a 50% to nie 200m3/h.

 

Ktoś tu jeszcze pisze o kalibracji thessli. Pewnie że będzie większa sprawność jak wyciąg z pomieszczeń będzie miał większy strumień niż nawiew do nich... Wcale się nie dziwię - tylko jaki z tego zysk ekonomiczny? Można na maxa podkręcić wyciąg i zmniejszyć trochę nawiew - powinno być jeszcze lepiej.

Tylko, że przy podciśnieniu w domu może pojawić się lewe powietrze z zewnątrz. Zimą zwykle zimne, które trzeba podgrzać. Kółko się zamyka...

 

Dlaczego Panie Tomaszu nie odniesie się Pan do tych spostrzeżeń?

Czytam od kilku dni o tym rekuperatorze i wszędzie przewijają się Pańskie opinie, że taki ciężki, dobrze wyciszony, oszczędny. A teraz Pan milczy. Jestem tym reku mocno zainteresowany, ale to co pisze wbbmzg stawia ten produkt w kiepskim świetle.

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Panie Tomaszu nie odniesie się Pan do tych spostrzeżeń?

Czytam od kilku dni o tym rekuperatorze i wszędzie przewijają się Pańskie opinie, że taki ciężki, dobrze wyciszony, oszczędny. A teraz Pan milczy. Jestem tym reku mocno zainteresowany, ale to co pisze wbbmzg stawia ten produkt w kiepskim świetle.

Dziękuję i pozdrawiam

 

Jeśli poczytasz posty to zobaczysz, że to TYLKO gadanie - bez żadnej merytoryki.

 

Każde konkretne pytania pozostają bez odpowiedzi, bo do tego już potrzebna jest wiedza i znajomość przepisów (której niektórym brakuje).

Większość firm instalacyjnych, hurtowni, dystrybutorów itp. nie ma nawet ochoty podejmować polemiki z pewną osobą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz Pan milczy. Jestem tym reku mocno zainteresowany, ale to co pisze wbbmzg stawia ten produkt w kiepskim świetle.
Ja nie zauważyłem tego kiepskiego światła. Zauważyłem, że opinie wydaje się nie znając i nie badają central na żywo.

Przyznaję, że nie cenię w Polsce central z Holandii czy Belgii, bo albo są dwa razy droższe od naszych albo wykonane z tanich komponentów, ładnie skrojonych i opakowanych.

centrale.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jakie macie opinie na temat chłodnicy coolbox:

http://thesslagreen.com/products/chlodnica-coolbox

Jaka jest zasada działania tego urządzenia? Czy to może w jakiś sensowny sposób zastąpić klimatyzację?

 

W życiu bym nie zamontował. Nie widzę sensu łączenia wentylacji z ogrzewaniem czy chłodzeniem. Inne zadania, inny czas pracy, inne parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie opinie na temat chłodnicy coolbox:

http://thesslagreen.com/products/chlodnica-coolbox

Jaka jest zasada działania tego urządzenia? Czy to może w jakiś sensowny sposób zastąpić klimatyzację?

 

Witaj z tego co przeczytałem na stronie Thessli to jest to chłodnica wodna . musisz mieć -agregat wody lodowej lub inne zrodło chłodnej wody .

 

klimy to nie nie zastąpi bo reku maja za mały przepływ powietrza aby schłodzić szybko pomieszczenia.

Zastosowanie tej chłodnicy ma za zadanie podniesienie komfortu w pomieszczeniach ponieważ wentylacja pracuje w trybie ciagłym i zawsze wymieniamy powietrze. Za miast nawiewać powietrze o tęperaturze zewnętrznej przez by-pass lub wynikowej z reku po odzysku możemy mieć na to wpływ czyli zewnętrzna 25stopni mozemy naprzykład nawiać 20 stopni czyli nie dogrzewamy pomieszczeń dodatkowo jak dla mnie super . to samo tyczy się nagrzewnic na nawiewie chodzi tylko o podniesienie komfortu nawiewu , czy dogrzejemy powietrze nagrzewnica wodną czy elektryczną do T pomieszczenia czy dogrzejemy to samo powietrze bezpośrenio w pomieszczeniach kaloryferami lub podłogówką energia ta sama lecz powietrze wydobywające się z nawiewników przyjemnie ciepłe lub chłodne

ale oczywiście TB zaraz mnie zniszczy za te moje Herezje:cool:

 

podsumowanie działania: Podniesienie komfortu przebywających osób w budynku czyli NAS .

 

moje reku to AirPack 400 nie stety bez chłodnicy ale nagrzewnica jeszcze nie wykluczona zobaczymy w praniu :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

energia ta sama lecz powietrze wydobywające się z nawiewników przyjemnie ciepłe lub chłodne

ale oczywiście TB zaraz mnie zniszczy za te moje Herezje

Powietrze ciepłe... Z wymiennika RS160 i tak wychodzi powietrze ciepłe. Podgrzane, będzie cieplejsze od tego w pokoju, więc zostanie pod sufitem - jaki w tym sens? Energia ta sama, tylko, że wykorzystanie gorsze i wentylacja gorsza.

Chłodzenie- Są pokoje nasłonecznione i nienasłonecznione, wentylacja to niewielki ale stały strumień, chłodzenie jest sterowane wyłącznie temperaturą. Jaki jest sens chłodzić chłodne pokoje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze ciepłe... Z wymiennika RS160 i tak wychodzi powietrze ciepłe. Podgrzane, będzie cieplejsze od tego w pokoju, więc zostanie pod sufitem - jaki w tym sens? Energia ta sama, tylko, że wykorzystanie gorsze i wentylacja gorsza.

Chłodzenie- Są pokoje nasłonecznione i nienasłonecznione, wentylacja to niewielki ale stały strumień, chłodzenie jest sterowane wyłącznie temperaturą. Jaki jest sens chłodzić chłodne pokoje?

 

Rzeczywiście wymiennik RS 160 charakteryzuje się wysokim odzyskiem ciepła ale nigdy nie będzie nawiewiew równy lub więkrzy od T-wyciągu

zawsze róznica będzie o 1-3 stopni (nie licząc strat na kanałach)i o ten komfort chodzi

 

co do rozpływu powietrza masz rację ciepłe pozostje pod sufitem lecz niezapominajmy ze kazdy nawiewnik ma przeliczony zasięg strugi powietrza zalezny od typu nawiewnika i prędkości wypływu powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze ciepłe... Z wymiennika RS160 i tak wychodzi powietrze ciepłe. Podgrzane, będzie cieplejsze od tego w pokoju, więc zostanie pod sufitem - jaki w tym sens? Energia ta sama, tylko, że wykorzystanie gorsze i wentylacja gorsza.

Chłodzenie- Są pokoje nasłonecznione i nienasłonecznione, wentylacja to niewielki ale stały strumień, chłodzenie jest sterowane wyłącznie temperaturą. Jaki jest sens chłodzić chłodne pokoje?

 

Rzeczywiście wymiennik RS 160 charakteryzuje się wysokim odzyskiem ciepła ale nigdy nie będzie nawiewiew równy lub więkrzy od T-wyciągu

zawsze róznica będzie o 1-3 stopni (nie licząc strat na kanałach)i o ten komfort chodzi

 

co do rozpływu powietrza masz rację ciepłe pozostje pod sufitem lecz niezapominajmy ze kazdy nawiewnik ma przeliczony zasięg strugi powietrza zalezny od typu nawiewnika i prędkości wypływu powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście wymiennik RS 160 charakteryzuje się wysokim odzyskiem ciepła ale nigdy nie będzie nawiewiew równy lub więkrzy od T-wyciągu

zawsze róznica będzie o 1-3 stopni (nie licząc strat na kanałach)i o ten komfort chodzi

 

co do rozpływu powietrza masz rację ciepłe pozostje pod sufitem lecz niezapominajmy ze kazdy nawiewnik ma przeliczony zasięg strugi powietrza zalezny od typu nawiewnika i prędkości wypływu powietrza .

 

Pisanie o "zasięgu" przy anemostacie 100mm z "talerzykiem" i 15-20m3/h to raczej teoria.

Co do 1-3 st. To tu lepiej pamiętać, że powietrze wywiewane jest spod sufitu w łazienkach i kuchni, tam temperatura nierzadko jest 3 czy nawet 5 st wyższa niż ta w pokojach, co już może powodować, że powietrze jest w tej samej temperaturze co w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...