Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

od miesiąca chodzi u mnie airpack 400.

nie mieszkam jeszcze, ale niepokoją mnie słabe sprawności temperaturowe.

 

kilka dni temu przy dodatnich temperaturach wyglądało to tak:

czerpnia +8,4

wywiew 15,6

nawiew 13,5

czyli sprawność 71%. wentylacja chodziła na funkcji pusty dom czyli 20%

 

wyjąłem dziś wymiennik, i wylało się z niego mnóstwo wody, myślę ze jakieś 1,5-2 litrów. woda wylała się dopiero gdy niosłem wymiennik do łazienki i nieco go przechyliłem. w rekuperatorze tacka ociekowa była miejscami wilgotna. z jakiego powodu woda zostaje w wymienniku a nie spływa na tackę? w syfonie była woda, syfon jest z kulką.

sprawdziłem teraz własnie poziomicą nachylenie reku, było nieznacznie w złą stronę nachylone, poprawiłem to podkładając styropianowe podkładki i teraz jest zdecydowanie nachylony w stronę odpływu.

 

teraz po pół godzinie od ponownego uruchomienia, gdy w wymienniku nie zdążyło nazbierać się tyle wody i chodzi na 50% wyniki wyglądają tak:

czerpnia +5,5

wywiew 16,7

nawiew 14,2

czyli sprawność 78%. nieco lepiej ale daleko mu do tego co mają inni czyli 88-90% na tych samych reku.

 

dodam że mam wersję z modułem CF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wklejam z innego tematu:

 

ale nie wiem jak zweryfikować poprawność wykonania pomiarów i ich wiarygodność.

Prosta sprawa. Należy być przy tym i patrzyć jak robią. Inna kwestia, to czy chcesz mieć to zmierzone raz, czy chcesz poobserwować i coś poregulować. Jeśli to drugie, to polecam kupić anemometr/wiatromierz cyfrowy (do nabycia na znanym portalu aukcyjnym za 60-80zł) oraz wykonać z kartonu/folii i taśmy klejącej lejek o średnicy szerszej koło 30-50cm, a węższej koło 10-15cm. Następnie przykładasz lejek szerszym końcem do sufitu by szczelnie objąć anemostat, a wiatromierzem przy węższym końcu lejka mierzysz prędkość wylatującego powietrza. Następnie znając średnicę węższego wylotu lejka i prędkość wypływu powietrza wyliczasz wydajność punktu wentylacji. Możesz te swoje pomiary porównać z profesjonalnie wykonanymi i w ten sposób potwierdzisz wiarygodność obu.

 

 

ale ty masz to z automatu , wiec powinno być ok ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po podniesieniu temp w domu do 20,5 st jest nieco lepiej.

 

wywiew 18,1

15,3 nawiew

czerpnia 5,0

sprawność 79%

 

zmierzyłem wilgotność w domu, jest 62% co tez obniża sprawność temperaturową rekuperatora. po wysuszeniu domu i spadku wilgotności do 40-45% powinna być wyższa sprawność.

 

zauważyłem też, że po 10-minutowym wietrzeniu na 100%, gdy przedmucha się woda z wymiennika sprawność od razu skoczyła do 83-84%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 20% sprawność też wyraźnie spada. Sprawdź jak to wygląda np. przy 40%.

 

Pytanie z innej beczki - serwisujecie jakoś syfon odpływowy? Jakieś 3 tygodnie temu zauważyłem na podłodze pod rekuperatorem plamkę kondensatu, rozkręciłem na szybko syfon, przegrzebałem paluchem i 3 tygodnie było ok. Dziś zauważyłem już większą plamę, wczoraj miałem w domu 15 osób więc szedł manualnie na 70% + kilka wietrzeń 10 minutowych na 100%.

 

Jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy to "glon" osadzony w syfonie który powoduje że kulka nieszczelnie go domyka i wysokie obroty zasysają wodę z syfonu. Możliwe? Reku wisi na ścianie na dedykowanych konsolach, patrzyłem czy się nie poluzowały i nie opadł - wszystko jest ok. W zeszłym sezonie nie było takiego zjawiska. Przez lato czyściłem wymiennik ale zamontowałem go identycznie jak był bo sobie zrobiłem oznaczenia markerem. Czerpnia drożna, czyszczę regularnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 2 dni chodzi na 35% i sprawność 76% a po przedmuchaniu wymiennika na 100% wzrasta chwilowo do 81-82 i powoli wraca na 76.

wietrzenie na 100% powoduje nagły spływ skroplin (około co najmniej 0,5 litra wylatuje ciurkiem w kilkanaście sekund) co potwierdza, że w wymienniku zbiera się woda. Czy to jest normalne? MOże ktoś sprawdzić u siebie czy w wymienniku zbiera się woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOże ktoś sprawdzić u siebie czy w wymienniku zbiera się woda?

 

Zbiera się ;). U mnie jest podobnie. Jak dam na 100%, to słyszę spływającą wodę i sprawność fajnie wzrasta. Po czasie znowu wraca do normy. Dom też jeszcze nie zamieszkały, ale ogrzewany i WM hula już od ok roku. Ostatnio przed wizytą instalatora, zajrzałam do wymiennika i zauważyłam pod nim wodę. Wspomniałam o tym instalatorowi i po oględzinach, stwierdził, że tej wody nie powinno tam być. Sprawdził poziom jednostki i trzeba było dać podkładki od przodu, bo jednak nie była wypoziomowana. Teraz jest minimalnie przechylona do tyłu, w stronę odpływu i wody już nie ma. I nawet przy uruchomieniu opcji "Wietrzenie", nie słychać już spływającej wody. Fakt, że temperatura cały czas na plusie, to i kondensatu mniej, niż w czasie mrozów. Zobaczymy, jak będzie przy minusowych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AirPack 650V z CF.

Wraz z serwisem dość długo walczyliśmy o znośną sprawność rekuperatora. Kilkukrotnie aktualizowany był soft. Przy okazji wyszło, że w jakiejś ważnej aktualizacji były błędy dla większych central. Później błąd naprawiono ale nie pomogło to w niczym sprawności centrali.

W ostateczności miałem mieć wymieniony wymiennik. Przy najnowszym sofcie obliczeniowa sprawność centrali powinna być w okolicach 85%. U mnie nie udało się przekroczyć 80% przy czym często były to okolice 75%.

Kilka dni temu serwisant dla pewności sprawdził jeszcze wszystkie ustawienia. Okazało się, że prawdopodobnie problemem były współczynniki korygujące przy kalibracji CF. Te współczynniki to wartości tabelaryczne zależne od konkretnego typu centrali. U mnie były one nieprawidłowe. Po takiej w sumie drobnej ale istotnej edycji centrala pracuje aktualnie tak jak w tabeli poniżej. Może komuś się ta wiedza przyda przy szukaniu powodu niskiej sprawności centrali. Tyle, że te wartości tabelaryczne współczynników korekcji CF zna pewnie tylko producent.

 

 

CGVyQ5UoYgweaQfeK9zxbHj4fo4Aobnwbf7TweH5mtQUl1-ZoEl1dMuFqk4VA83-XK0hQNMXaIiW6axIyh2ymjrz9T6r-wZ3yqDP-hMUM1CtvbcV2kThMo-AB4P5ynDC4a54r5eb0SD9d55g0WMQ9qYDkzlxICbCCZqLWWC1n-a2MoYaCK_HNTmm3TpGGels1gpJ-PNhg3433chyWm3OTqC5qeKb-mvJazDzIdcSkfAKHMgoOfvOHjolGVxIkXfmYFvg9Ver__CJIn0Li30WljObPiH__SZNeDouMNwWgaIdxO1i5aw54xHOAZPCasvZ1w0cfF2vFiT52ejlcQdjmJXWE2Pk1fCvLnSNWeDEvag-4xjLJbVUsp1smgshQ6uWfZhpSR5LGEm4PXhg2KN05WyGuiAT4lyl90Sc2q2gNcSQT_W6UbfkhHgJuJbqHB_8T0Ldov2VDoY-3HksFim-kHwXX9Bvr7_EqQjlsNxPj1fSjax4laenpkvTNgOmvkhgKAB-FXiYzFX1sI0NvFTRX40RnDThH8g9g4px_NRHlVGpsHAB00r5qLTBRk-ILdR515OsDKZM3WmOfY-d3Cr2CxgTYQyoQZjqdr9023QpILpMCJRYlfUa1_4sl_sn1M3TDF-wrF61W1ew5cEc1eWsP2clI39LNA9L7NFlnzP3yjbXSScso153TUq_o0FzfoVMuJ1RTyXuEs-pmoB6jjw=w991-h179-no

 

Aktualne ustawienia dla kalibracji CF:

współczynnik korekcji - nawiew 124%

współczynnik korekcji - wywiew 96%

 

PS. Minimalna temperatura by-passu na razie dalej zostaje na 10oC. Wkrótce (?) ma być zmniejszona na 5oC. To przynajmniej dla mnie bardzo istotne w okresach przejściowych.

 

 

 

 

 

-rEjYZW5R8pIrqqXSAmrDIAbNTTj8FLgPQI4exqVNj0eIOVhy2mvAilDfFxLoWt2YPbtiyBvzn1kRj3ltuAO0IbZWe9kufh5VIB834z-uQcj8LEZYlU01oO-k_3jFsbt5oEWK_70q9a1qqV5cdcRNNsCClRKL9NBqK07ndFji-GfLY0j4sqtWD8QPe6OstcNdaW-OFOtNGbH8Z9fTEn8BwAM5lue-ENnCNxuQL0XbVX01Lsb1nXzfWXxtWCP_x-RKknpkeylSRE9hcAuRNwbTJKs_a61JTh5oYVsfky5WwC4p8ruLyiKDZiJFNSv_VuS0vjxft59OV5WLpUJ20sFBVaH6YZCz0_DRoeGfAQVLSEsEs7wGpx4lOBEuDs7pmld7S_LGJNTwatyawobvyNzCMN1c3__D6oLpUW7z9DkwwNYPxA-fQkR6BBNWJnE0j47i8TZcN5FEhYtuYRgF4sdtsNx1pT5k_nhDMtAM5einfk10KC6rZh0J0AT-prW1c2shMAvoMUVTqLAh1zp0ehjrrUnejggME6Sxycg9guBwsjP5sW4bt8p4iJExXoDnzhlUIaAc_suUlo9vCuN0KkdOX-k6SQ1b4CBCWrlndaIzXbM0250gQ1m7xc_D5kLhgViIi-5_rJdcPLne0K0d-_A74p7WQ=w1124-h843-no

 

-rEjYZW5R8pIrqqXSAmrDIAbNTTj8FLgPQI4exqVNj0eIOVhy2mvAilDfFxLoWt2YPbtiyBvzn1kRj3ltuAO0IbZWe9kufh5VIB834z-uQcj8LEZYlU01oO-k_3jFsbt5oEWK_70q9a1qqV5cdcRNNsCClRKL9NBqK07ndFji-GfLY0j4sqtWD8QPe6OstcNdaW-OFOtNGbH8Z9fTEn8BwAM5lue-ENnCNxuQL0XbVX01Lsb1nXzfWXxtWCP_x-RKknpkeylSRE9hcAuRNwbTJKs_a61JTh5oYVsfky5WwC4p8ruLyiKDZiJFNSv_VuS0vjxft59OV5WLpUJ20sFBVaH6YZCz0_DRoeGfAQVLSEsEs7wGpx4lOBEuDs7pmld7S_LGJNTwatyawobvyNzCMN1c3__D6oLpUW7z9DkwwNYPxA-fQkR6BBNWJnE0j47i8TZcN5FEhYtuYRgF4sdtsNx1pT5k_nhDMtAM5einfk10KC6rZh0J0AT-prW1c2shMAvoMUVTqLAh1zp0ehjrrUnejggME6Sxycg9guBwsjP5sW4bt8p4iJExXoDnzhlUIaAc_suUlo9vCuN0KkdOX-k6SQ1b4CBCWrlndaIzXbM0250gQ1m7xc_D5kLhgViIi-5_rJdcPLne0K0d-_A74p7WQ=w1124-h843-no

sprawnosc.jpg

Edytowane przez Wekto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...