Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Raczej nie za bardzo.

3 lata temu płaciłem 7600 brutto za 400V + panel Air++. Od tego czasu są już dwie nowsze wersje, a chyba nie jest to jakiś biały kruk na rynku aby tak trzymać cenę...

 

Ja 3 lata temu płaciłam za 400V i Air++ 8100 brutto i to była najtańsza oferta, jaką otrzymałam ;) Miałam oferty nawet za 10.000 zł :o. Także dla mnie 6750 zł netto nie wygląda źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
jeśli reku jest przygotowany pod cf to montażysta chce 500 za przyjazd. Jeśli nie to trzeba rozgrzebać pół reku i wtedy cena może być adekwatna. Czy potrzebny? Różne są zdania na ten temat. Ja nie mam i od 7 lat nie narzekam.

 

Dziękuję za odpowiedź, a czy wykonujesz kalibracje? jeśli tak to jak często?

Cały czas zastanawiam się czy montować moduł cf czy zostawić tak jak jest.

Jeżeli nie zdecyduje się na montaż modułu cf to muszę się liczyć z tym, że co jakiś czas będę musiał wezwać serwis w celu kalibracji urządzenia.

 

Dodatkowo chciałbym podpytać jak macie ustawiony bypass?

Nie bardzo mogę się połapać w instrukcji na to dobrze ustawić.

Z tego co rozumiem to w okresie zimowym/grzewczym bypass najlepiej chyba wyłączyć aby wymieniane powietrze przechodziło przez wymiennik ciepła?

A jak macie ustawione parametry w okresie letnim?

Montażysta zalecił mi takie ustawienia:

temperatura otwarcia 15

temperatura chłodzenia 16

temperatura grzania 26

tryb pracy 1

 

Czy ktoś z Was może w sposób prosty wytłumaczyć do co oznaczają poszczególne opcje?

Będę wdzięczny za każdy komentarz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadałem z serwisem odnośnie Modbus dividera w przypadku gdy ma się Air++ oraz CF, a chce się wpiąć centralę do swojej automatyki i mówili, że się to nie sprawdzi, diwider nie służy do tego...

 

Czy ktoś z Was może w sposób prosty wytłumaczyć do co oznaczają poszczególne opcje?

Prościej niż instrukcja już się chyba nie da :) Są tam nawet przykłady z danymi temperaturami i opisane czy bypass się włączy czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ostatecznie spiąć okap z reku przez HA, ale nie przez funkcję OKAP - bo w tej funkcji niestety min flow to 100%. A ja nie mam potrzeby aż tak dmuchać.

 

Skorzystałem z funkcji kominka - tutaj mogę sobei dowolnie ustawić proporcje nawiewu/wywiewu od 5 do 50%.

 

Na 1szym biegu okapu włączana jest funkcja kominek.

Na 2 dodatkowo zwiększana jest wentylacja o 10% i tak do 70% z kolejnymi biegami.

Warunkiem włączenia funkcji okap jest temperatura na zewnątrz powyżej 5 stopni - aby nie zamrozić wymiennika. Jeśli temp jest poniżej 5, zwiększa się tylko ciąg wentylacji. Tak, wiem, że spada sprawność itd. Ale wolę to niż zaciąganie powietrza np z garażu, czy dość duży spadek wydajności okapu.

 

Na ten moment tak wygląda mój panel od wentylacji:

Wentylacja_all.jpg

 

Pora wystawić airmobile na allegro, raczej już nie wrócę do niego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozacko to kolego zrobiłeś. Ja w końcu spiąłem kocioł CO i klimę z HA, za tego cholernego modbusa nie umiem się zabrać ale ilekroć oglądam Twoje screeny widzę, że to powinien być mój priorytet. Czym mierzysz jakość powietrza? Obie czujki przy króćcach reku czy jedna już w konkretnym pomieszczeniu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ostatecznie spiąć okap z reku przez HA, ale nie przez funkcję OKAP - bo w tej funkcji niestety min flow to 100%. A ja nie mam potrzeby aż tak dmuchać.

 

Skorzystałem z funkcji kominka - tutaj mogę sobei dowolnie ustawić proporcje nawiewu/wywiewu od 5 do 50%.

 

Na 1szym biegu okapu włączana jest funkcja kominek.

Na 2 dodatkowo zwiększana jest wentylacja o 10% i tak do 70% z kolejnymi biegami.

Warunkiem włączenia funkcji okap jest temperatura na zewnątrz powyżej 5 stopni - aby nie zamrozić wymiennika. Jeśli temp jest poniżej 5, zwiększa się tylko ciąg wentylacji. Tak, wiem, że spada sprawność itd. Ale wolę to niż zaciąganie powietrza np z garażu, czy dość duży spadek wydajności okapu.

 

Na ten moment tak wygląda mój panel od wentylacji:

[ATTACH=CONFIG]448772[/ATTACH]

 

Pora wystawić airmobile na allegro, raczej już nie wrócę do niego ;)

Świetna robota. Gratulacje !!

 

Jak podłączyłeś okap do HA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wkleić kod slidera? Jeszcze nie używałem w ha. Pewnie byłoby wygodniej. Tutaj automatyzacja przełącza wszystko, ale rzeczywiście lepiej by to wyglądało.

 

Jakość powietrza mierzę na czerpni, a drugi już za filtrami w skrzynce rozdzielczej nawiewu.

 

Dokładnie jak napisał agb, jak już się połączysz to jest z górki. Straciłem 8h na początku. Na szczęście agb podesłał mi swój kod i poszło z górki.

Niby mam modbus to TCP ale tak naprawdę poszło przed modbus over TCP. Taka subtelna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz wkleić kod slidera? Jeszcze nie używałem w ha. Pewnie byłoby wygodniej. Tutaj automatyzacja przełącza wszystko, ale rzeczywiście lepiej by to wyglądało.

 

Jakość powietrza mierzę na czerpni, a drugi już za filtrami w skrzynce rozdzielczej nawiewu.

 

Dokładnie jak napisał agb, jak już się połączysz to jest z górki. Straciłem 8h na początku. Na szczęście agb podesłał mi swój kod i poszło z górki.

Niby mam modbus to TCP ale tak naprawdę poszło przed modbus over TCP. Taka subtelna różnica.

 

RTU over TCP :p

 

Ja się właśnie przerzuciłem na https://github.com/3cky/mbusd i ze zwykłym donglem za 8zł idzie.

 

 

dropdown:

input_select:
 aquarea_quietmode:
   name: Set Quiet Mode
   options:
     - 'Off'
     - 1
     - 2
     - 3

 aquarea_powermode:
   name: Set Power Mode
   options:
     - 'Off'
     - 30 min
     - 60 min
     - 90 min

 

slider:

input_number:
 aquarea_tank_temp:
   name: Set Tank Temperature
   min: 40
   max: 75
   step: 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTU over TCP :p

 

 

Racja :D

 

I wartość slidera wysyłasz po modbus. Będę musiał to dopracować :) Mam naprawdę mało czasu na automatyke, kończę garaż, narzędziownie, poprawki i wiele, wiele innych :(

 

Też myślałem o tym donglu, ale nikt nie odpowiedział czy zadziała z HA. Ten mój działa stabilnie. Jeszcze nie było potrzeby restartu czy jakiejkolwiek ingerencji. W sumie jestem zadowolony. Opędzam nim pompę ciepła i reku. Pompa po RS232, a Reku RS485.

 

Dzięki za kod. W wolnej chwili będę grzebał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dokładny przykład dla thessli :)

 

Slider:

 

input_number:
 thessla_flow_rate:
   name: Manual Flow Rate
   min: 15
   max: 100
   step: 5

 

 

i automatyzacja:

- alias: Set Manual Flow Rate 
 trigger:
   platform: state
   entity_id: input_number.thessla_flow_rate
 action:
   service: modbus.write_register
   data:
     address: 4210
     hub: thessla
     unit: 10
   data_template:
     value: "{{ (states('input_number.thessla_flow_rate') | int) }}"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie to ogarnęliście @Owczar i @agb :)

 

właśnie jestem na etapie wyboru rekuperatora, który będzie się dało sensownie zintegrować z systemem BMS. Wydaje się, że dzięki modbusowi thessla to dobry wybór (przynajmniej patrząc z perspektywy integracji).

 

czy dobrze rozumiem, że każdy AirPack ma moduł BASIC, który to ma 2 gniazda RS485/Modbus RTU ? co znaczy, że pod jedno gniazdo mogę wpiąć moduł CF, a pod drugie np. dongla do RPI ?

 

-----------------------

 

drugie pytanie dotyczy filtrów. Widzę, że część z Was ma prefiltry. Jak dobrze to ogarnąć ? jaki filtr, gdzie? czy są to filtry kanałowe umieszczone w specjalnych skrzyniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...