Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Zmierzyć przepływy na wszystkich anemostatach.

 

http://centrale-rekuperacyjne.pl/sprawnosc-rekuperatora-kalkulator/

 

Możesz również za pomocą manometra pomierzyć różnice ciśnień czerpnia/nawiew, wyrzutnia/wywiew. Przy określonej mocy wentylatorów np. 30/70/100% zaznacz pkt. na charakterystyce wentylatora nawiewnego i tak aż do max. biegu. To samo dla Went. wywiewnego. Wynik to opór na instalacji a z charakterystyki otrzymasz wydatek.

Manometr np. taki

https://www.conrad.pl/p/manometr-testo-510-0-100-hpa-101407?AdW=SEARCH&gclid=Cj0KCQiA-OeBBhDiARIsADyBcE4WKn4DznQPYKfSnOqKNZLmvNOK2ANKOeMrDsF6lkB8trq5_ZyQqRUaAu4rEALw_wcB

Przed pomiarem wymień filtry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wracając do nadmiernej pracy went wywiewnego - skalowanie CF poprawiło sytuację, ale nie do końca, bo korekta na wywiewie była 200% i to też nie podobało się panu z serwisu (konsultacja tel.).

Żeby wyeliminować wszelkie przyczyny zamieniłem miejscami filtry - no i bingo. Choć filtr wstępny (mata na filtrze zasadniczym) wymieniam praktycznie co miesiąc, to jednak drobny pył z domu musiał przeniknąć i zatkać filtr na wywiewie - filtr "na oko" wydawał się taki sam jak poprzednio i taki sam jak na nawiewie. No i dziwne, że nie stało się to wcześniej, tylko po 1.5 roku używania reku. Czy mrozy mogły mieć na to jakiś wpływ, nie mam pojęcia. Po solidnym odkurzaniu sytuacja się poprawiła - ale korekcja 130% też słabo, lepszym rozwiązaniem okazało się wstawienie starego filtra (pierwsze filtry wymieniłem dość szybko, więc je zachowałem na wszelki wypadek) i po skalowaniu korekcja 114% (nawiew 105%), co i tak jest dość dużo i trzeba będzie nowy filtr na wywiewie zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem przekonany że od wyleiminowania przyczyn w filtrach zacząłeś. Prawda jest taka, że filtry M5 bez prefiltra conajmniej G4 trzeba wymieniać min co pół roku. Odkurzanie, przedmuchanie może i je trochę oczyszcza, ale one puszczają pyły. Nawet jak nie stawiają jeszcze oporu.

Te śmieszne maty to są tkaniny G3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od filtrów zacząłem ;) tzn od zmiany mat (ja mam G4 kupione na metry i docinam) oraz oględzin filtrów M5, które miały pół roku i nie wzbudzały podejrzeń. Serwisant mówił, że przy regularnej wymianie tych mat, to same filtry M5 powinny spokojnie wytrzymywać rok, ale wiadomo - dom domowi nierówny, a u nas teren wokół jeszcze nie zagospodarowany i kurzy się bardzo. Będę myślał o jakiejś puszcze filtrującej przed reku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
340 mi Max przy kalibracji pokazuje czyli 340

to 10 V

Ta wydajność jest w AP4 wyliczona na podstawie pomiaru ciśnienia na dyszy wentylatora.

Oznacza to, że twoja instalacja ma za duże opory - przed, lub za wentylatorem.

Ogólnie AP4 to cichy rekuperator, ale kosztem sprężu dyspozycyjnego jaki oferuje.

410 m3/h jest osiągane przy 100 Pa - a to dość mało.

By instalacja w domu miała tak małe opory, musi być dobrze przemyślana.

Wykonując instalację wg ogólnie spotykanych standardów ciężko jest zejść z oporami do 100 Pa.

 

Zacznij od sprawdzenia, czy problemem nie jest czerpnia - odepnij kanał czerpni przy rekuperatorze i sprawdź ile wtedy osiąga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zehnder ma większy spręż ? Czy ewentualnie da się poprawić jakoś instalacje mam parter na pe flex 4x50 na anemost, góra 3x75

Możesz Marcin jakoś jaśniej swoją instalację opisać? 4x50 na anemostat, ale nawiewny czy wywiewny? to samo na górze 3x75 na jeden anemostat to wg mnie spora przesada, chyba, że wywiew w łazience tak masz podpięty.

Ja sam projektowałem na duży dom, mam wszystko na pe-flexie, skrzynki rozdzielcze 1m od reku, 8 nawiewów 4 wywiewy, policzone tak, aby zrównoważyć sumę przekrojów nawiewnych i wywiewnych w całym domu, opory wychodzą ok 150Pa bo przy reku AP4 500H dla 10V mam ok 460 m3/h (+- 10 w zależności jak wiatr zawieje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A.da się sprawdzić opory w urządzeniu? 50mm pe flex na stropie 4 rurki na anemostat i nawiew i wywiew. Na górze pod jętkami 3x75 nawiew i wywiew. Nie pamiętam czy do niektórych anemostatow nie szło 2x75. Na dole też chyba do jednego było 3x50

 

Jeśli centrala osiąga przy 10V 340 m3/h to oznacza, że twoja instalacja ma w okolicach 200 Pa.

Oprócz ilości rur, ważna jest jeszcze ich długość.

Dla tego samego przepływu 1 odcinek rury 75MM o długości 1 metra, może mieć taki sam opór jak 12 metrowy odcinek z 3 rurami 75 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...