Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Rurki są do modułu CF

 

Okej, czyli jak mam wbudowany fabrycznie CF, to te rurki do niczego nie służą?

 

Jeżeli zdjęcie nie ma zaburzonych proporcji to masz chyba nowszy Air++, wiem że są dwa, nowszy jest większy, mój jest zdecydowanie niższy niż Twój. Być może stąd też różnica w funkcjonalności.

 

1. Nie powiem Ci jak rozwiązać Twój problem, ale powiem Ci jak ja mam zrobione. Sonoff z przekaźnikiem beznapięciowym (SONOFF RE5V1C) wpięty jako przycisk wietrzenia, zasilany ładowarką do telefonu 5V.

 

2. Wyprowadzone rurki z presostatów, zgaduję że nie masz modułu CF i dlatego nie są do niczego podłączone.

 

 

Rekuperator miałem montowany latem 2020. I te które są sprzedawane obecnie wyglądają jak mój. Napisz do serwisu Thessli, może wydali jakąś aktualizację, która to wprowadza. Albo po Twoim pytaniu to zrobią.

 

Odnośnie zasilania to ostatecznie zrobię tak jak Ty. Wolałbym nie wpinać się bez potrzeby do 230V we wnętrzu rekuperatora.

 

A CF mam, ten fabryczny. On z tego co się orientuję jest wbudowany gdzieś w środku, nie ma dodatkowej płytki wkładanej do płyty głównej. Po prostu jestem ciekawy, czy te rurki, które mam do czegoś służą, czy są np. używane w przypadku o którym Ty piszesz (i każdy reku ma je zamontowane, niezależnie czy ma fabryczny CF czy nie).

 

 

W złączce W masz 24V, tak samo w 2 pozostałych obok.

Kwestia zaleźć wolne "zero", a to widzę masz w złącze SSR.

Sprawdź jaki jest napięcie AC/ DC i co potrzebuje przekaźnik.

 

Świetny pomysł! Przekaźnik Shelly może być zasilany 12V DC, 24-60VDC lub 230V AC. Postaram się upewnić czy z płyty wychodzi 24V DC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Okej, czyli jak mam wbudowany fabrycznie CF, to te rurki do niczego nie służą?.

Jak ktoś potrafi je wykorzystać to SŁUŻĄ.

masz 4 rurki, po 2 na każdy wentylator, oznaczone pewnie (+) i (-)

 

Jeśli chcesz ustawić na rekuperatorze równy przepływ to kupujesz np taki miernik:

https://www.testo.com/pl-PL/testo-510-i/p/0560-1510

 

I na obu wentylatorach ustawiasz taką samą różnicę ciśnień.

Dokładnie to robi CF, z tą różnicą że CF koryguje nastawy wentylatorów na bieżąco - np. uwzględnia postępujące zabrudzenie filtra.

Moim zdaniem, warto kupić taki miernik, ustawić sobie bilans na czystych filtrach.

Po wykonanych pomiarach, manometr zwrócić ;)

 

Będziesz przynajmniej znał punkt początkowy poprawnie zbilansowanej instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś potrafi je wykorzystać to SŁUŻĄ.

masz 4 rurki, po 2 na każdy wentylator, oznaczone pewnie (+) i (-)

 

Jeśli chcesz ustawić na rekuperatorze równy przepływ to kupujesz np taki miernik:

https://www.testo.com/pl-PL/testo-510-i/p/0560-1510

 

I na obu wentylatorach ustawiasz taką samą różnicę ciśnień.

Dokładnie to robi CF, z tą różnicą że CF koryguje nastawy wentylatorów na bieżąco - np. uwzględnia postępujące zabrudzenie filtra.

Moim zdaniem, warto kupić taki miernik, ustawić sobie bilans na czystych filtrach.

Po wykonanych pomiarach, manometr zwrócić ;)

 

Będziesz przynajmniej znał punkt początkowy poprawnie zbilansowanej instalacji .

 

 

Bilansowanie początkowe na pewno zrobił mi instalator 2,5 roku temu montując rekuperator. A teraz chyba robi to CF :) Ja przy okazji orientowania się jak podłączyć przekaźnik do włączania zdalnego przewietrzania, zauważyłem te rurki. Stąd pytanie z ciekawości do czego one służą. Czyli używa się ich do kalibracji/sprawdzania czy wszystko jest okej na montażu/przeglądzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to i o to.

 

No nic zobaczymy co będzie. Trochę skołowany jestem bo chciałem cleanboxa a wszystko się wysypało przez brak miejsca. I zamiast mieć wszystko fajnie to będsie rzeźba. Instalator ma załatwić jakiś filtr żeby był przed cleanboxem ale nie wiem z czym przyjedzie :( Chyba lepiej już było zrezygnować z cleanboxa i zostawić sam rekuperator :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic zobaczymy co będzie. Trochę skołowany jestem bo chciałem cleanboxa a wszystko się wysypało przez brak miejsca. I zamiast mieć wszystko fajnie to będsie rzeźba. Instalator ma załatwić jakiś filtr żeby był przed cleanboxem ale nie wiem z czym przyjedzie :( Chyba lepiej już było zrezygnować z cleanboxa i zostawić sam rekuperator :(

A czemu to wszystko ma służyć? Bo dalej w centrali będziesz mieć M5 i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agb tak, tylko jeśli nie dam nic przed cleanboxem a w nim jest filtr kieszeniowy klasy F8 to będzie po paru dniach cały zapchany. Przynajmniej tak to rozumiem. Była mowa żeby M5 z centrali wyjąć wtedy jeśli cleanbox jest przed centralą..A Ty co myślisz? Edytowane przez boconek03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy widzisz w swoim rekuperatorze pozostałe cztery rurki? Albo ich wloty takie same jak są przy tych rurkach, których zdjęcie wkleiłeś?

 

We wnętrzu sporo jest zabudowanych elementów i nie wszystko widać. Ale przy wentylatorze nawiewnym jest puszka z wężykami, a przy wywiewnym niebieski wężyk z czarną końcówką.

 

rurka1.jpg

rurka2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I drugie pytanie - od czego są te rurki, które wychodzą z wnętrza rekuperatora i wiszą sobie "luzem" koło płyty głównej? (załączam foto).

 

[ATTACH=CONFIG]463224[/ATTACH]

 

 

Dostałem odpowiedź z serwisu Thessli:

 

"Wszystko jest podłączone prawidłowo.

 

Wężyki w automatyce służą do podłączenia zewnętrznego kalibratora CF, ale w przypadku Pana urządzenia jest to zbędne, gdyż centrala jest wyposażona w moduł CF."

 

No i moja ciekawość została zaspokojona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy montował ktoś Cleanbox przed rekuperatorem?

U mnie jest niestety problem z miejscem i za rekuperatorem na nawiewie go nie zamontuję, nie ma szans :(

Dzwoniłem do producenta i Pan powiedział, że mogę dać przed rekuperatorem, tylko dołożyć coś najlepiej z filtrem klasy 5 przed cleanboxem żeby nie był on zaraz cały zawalony i wtedy wyjąć filtr M5 z rekuperatora. Co myślicie?

 

Mam Cleanboxa XL przed TG 500H.

Taka sama sytuacja brak miejsca.

Mogę zamieścic filmik na YT po 3 miesiącach użytkowania.

Tak jest brudny.

Lecz bardziej mnie przeraził filtr wstępny z wywiewu prefiltr 09 od stycznia zacząłem palić w kominku chyba zacznę stosować filtr stożkowy bo średnio to widzę 62644a43ed55f355.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały grudzień przejechałem na gazie 0 kominka .

Od stycznia zacząłem palić w kominku chcę zobaczyć oszczędności policzyć ile zaoszczędzę montując pompę względem gazu lub drewna.

Mam kominek z nasadą wodną więc woda z kominka wchodzi w podłogówkę przez bufor.

to co zobaczyłem może być kurzem jasne ale dziwne ze w grudniu go na tym filtrze nie było.

Zaciekawiło mnie nierównomierne wskazania zużycia filtrów.

Dałem na wywiewie nowy prefiltr zrobiłem stan zuzycia i stwierdziłem ze to co oszczędzę na gazie wydam na filtr .

Zmieniłem też ustawienie ERV na 0 - 96 kWh / miesiac mam naddatek z foto więc testuję rekuperator jak tylko mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Cleanboxa XL przed TG 500H.

Taka sama sytuacja brak miejsca.

Mogę zamieścic filmik na YT po 3 miesiącach użytkowania.

Tak jest brudny.

Lecz bardziej mnie przeraził filtr wstępny z wywiewu prefiltr 09 od stycznia zacząłem palić w kominku chyba zacznę stosować filtr stożkowy bo średnio to widzę 62644a43ed55f355.jpg

 

Hej, a powiedz mi czy mając Cleanboxa przed TG wyjmowałeś filtr z nawiewu z centrali? Ten M5

I drugie pytanie czy dałeś jakiś filtr przed cleanboxem? Ja dzwoniłem do fabryki to powiedzieli, żeby coś dać. Instalator dał jakąś skrzynkę z G4 przed cleanboxem ale jeszcze nie jest uruchomione więc nie wiem jak to się sprawdzi. Czy nie będzie sypał jakimiś błędami, że za duże opory powietrza albo coś :(

Boję się tego uruchomienia bo nie mam pojęcia co tam w ogóle poustawiać jakie parametry a znająć życie zostanę z tym sam.

Edytowane przez boconek03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator rur elastycznych nie żałował widzę :)

Poddasze ogrzewane?

 

Tak nie żałował instalacja robiona w 2009 roku w projekcie nie było rekuperacji a i firm wówczas było chyba mało na rynku wiec wyszło jak wyszło tego już nie zmienię a lepiej mieć niż nie mieć teraz to widzę bo instalacje rekuperatora miałem w listopadzie i widzę różnicę (nawet w komforcie spania).

Poddasze ocieplone ale nie ogrzewane rury izolowane chyba tylko 2 cm wełną pewnie kiedyś dołożę.

Teraz na poddaszu 12 przy minimalnej temp w grudniu miałem tam chyba 7 stopni wiec dramatu nie ma ale na cleanboxie pojawiłą sie rosa i trzeba pomyśleć o iglo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...