Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Przez modbus. Producent udostępnia takie dane na prośbę. Wtedy poprzez port komunikacyjny można sobie pobrać czy wysłać dane.

 

Jest tylko jedno ale - ograniczona liczba portów komunikacyjnych.

Np mając moduł CF oraz Air++ albo AirMobile nie zostaje wolny slot.

 

Nowe modele central mają już inaczej to zrobione. Jest też opcja modbus dividera, ale nie wiem czy już jest w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie część rur (bez izolacji) z dolnej łazienkie biegnie przez garaż - strata na którą się godzę, a na poddaszu mam rury cześciowo nie przykryte wełną, bo ciągle czasu brak. W domu 21-22 stopnie.

 

Na wyciągu temperatura waha się od 19,5 do 20 stopni. W tej chwili mam tak:

 

84249532_787600271735848_3108657604692279296_n.jpg

 

To jakie masz tam temperatury w tym nieogrzewanym pomieszczeniu?

 

To u mnie teraz średnio w domu z 20 stopni.

Na ile macie otwarte anemostaty?

 

Nie wiem, czy tego ocieplenia faktycznie aż tak mało, ale ludzie mają podobnie jak u mnie, a wyniki dużo lepsze.

 

2x10 cm, na mijanke, lambda 35... nie wiem, za małe przepływy, bo lewego powietrza raczej nie zaciąga.

 

84180455_2426808074090738_2473259932468641792_n.jpg

 

ps. po odpaleniu reku. instalator sprawdzał wam anemometrem ciagi, temperatury.

W sumie mnie po 1,5 tyg. pracy kazał czekać to przyszłego sezonu, aż sie wszystko wygrzeje i tyle.

Edytowane przez Pitrekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pokrótce, bo wszystkiego nie da się opisać.

Trzeba mieć :

- moduł Expansion

- wolny slot (patrz post Owczara) Ja mam CF i AirL+, bo od razu planowałem wyciągać dane po ModBusie.

- Konwerter RS485-USB. Wystarczy zwykły najtańszy za kilka zł z allegro.

- Wykaz rejestrów i schemat podłączenia od Thessli (nie robią problemów z wysłaniem)

- Klienta(komputer), który te dane będzie odczytywać. Najprościej jakiegoś linuksa, bo są od razu sterowniki i łatwo coś doinstalować.

 

Lączymy kablem sieciowym kowerter z reku(odpowiedni port rj45) wg schematu. ModBus to 2 dwie żyły. Następnie na kliencie odpytujemy(i ewentualnie zapisujemy rejestry). Ustawienia połączenia są w dokumentacji.

Można to robić przez HA (Home Assistant), który ma gotowe integracje dla modbusa, lub przez gotowe biblioteki, np minimalmodbus (https://minimalmodbus.readthedocs.io/en/stable/usage.html).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie zrobisz własną wizualizację ze sterowaniem, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby coś odpiąć.

 

Ja mam airl+ oraz air mobile. Ale szczerze mowiac to 2 dziala slabo i wcale bym nie plakal gdybym mial to odpiac.

 

Jeden obrazek od AGB zawiera w sumie wszystko co potrzebuje wiedziec, a juz na pewno wiecej niz panele od reku, ktore sprawnosci nie licza.

 

Swoja droga, to na jakiej procentowej mocy pedzicie swoje centrale tak by nie bylo degradacji wydajnosci przez wode?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]440483[/ATTACH]

 

To jakie masz tam temperatury w tym nieogrzewanym pomieszczeniu?

 

To u mnie teraz średnio w domu z 20 stopni.

Na ile macie otwarte anemostaty?

 

Nie wiem, czy tego ocieplenia faktycznie aż tak mało, ale ludzie mają podobnie jak u mnie, a wyniki dużo lepsze.

 

2x10 cm, na mijanke, lambda 35... nie wiem, za małe przepływy, bo lewego powietrza raczej nie zaciąga.

 

[ATTACH=CONFIG]440484[/ATTACH]

 

ps. po odpaleniu reku. instalator sprawdzał wam anemometrem ciagi, temperatury.

W sumie mnie po 1,5 tyg. pracy kazał czekać to przyszłego sezonu, aż sie wszystko wygrzeje i tyle.

 

W garażu mam 13-15 stopni. Na poddaszu nie mierzyłem. Ale widzę pewną zależność. Im mniejsza wymiana, tym temperatura wywiewu niższa - zatem te straty na nieizolowanych odcinkach są. Porównaj sobie np temperatury między 100% mocy i 25%. Jeśli będą duże różnice na wywiewie, to znaczy że gdzieś ta izolacja słaba.

Na obu zakresach daj popracować tak z 15 min.

 

Po instalacji pomiaru temperatur nie robiłem, ale nawiew, wywiew jak najbardziej. Było to niezbędne do kalibracji modułu CF.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Swoja droga, to na jakiej procentowej mocy pedzicie swoje centrale tak by nie bylo degradacji wydajnosci przez wode?

 

Na jak najmniejszej (ja 35% maks ale chyba zmniejsze ) bo wysusza powietrze :p Nie każdy ma urządzenia do nawilżania za miliony :D :D

U mnie między temperaturą w pomieszczeniu a temp. wywiewu jest różnica maks 1 stopnia (a zazwyczaj koło 0,7), natomiast coś ze sprawnością kuleje bo teraz np mam wywiew 21,1 a nawiew 16,3... przy temperaturze zewn. 7 stopni. Bardzo słabo , facet z thessli mówił wcześniej jak zgłaszałem ten problem że to przez niską temperaturę ustawioną w domu (wtedy miałem 16 stopni) i niby miało się znacznie poprawić - jak widać nic się nie poprawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie zrobisz własną wizualizację ze sterowaniem, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby coś odpiąć.

 

Ja mam airl+ oraz air mobile. Ale szczerze mowiac to 2 dziala slabo i wcale bym nie plakal gdybym mial to odpiac.

 

Jeden obrazek od AGB zawiera w sumie wszystko co potrzebuje wiedziec, a juz na pewno wiecej niz panele od reku, ktore sprawnosci nie licza.

 

Swoja droga, to na jakiej procentowej mocy pedzicie swoje centrale tak by nie bylo degradacji wydajnosci przez wode?

 

Jest jeszcze trochę danych do wyciągnięcia, np napięcie nagrzewnicy. Np w trybie automatycznym nie ma chyba wydajności podanej. Muszę zadzwonić do thessli, bo wygląda na to, że trzeba to na około robić. I daty, np wymiany filtrów, które są w jakimś dziwacznym dla mnie formacie.

 

Dodatkowo można zapisywać do rejestrów, co pozwala całkowicie zastąpić panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jak najmniejszej (ja 35% maks ale chyba zmniejsze ) bo wysusza powietrze :p Nie każdy ma urządzenia do nawilżania za miliony :D :D

U mnie między temperaturą w pomieszczeniu a temp. wywiewu jest różnica maks 1 stopnia (a zazwyczaj koło 0,7), natomiast coś ze sprawnością kuleje bo teraz np mam wywiew 21,1 a nawiew 16,3... przy temperaturze zewn. 7 stopni. Bardzo słabo , facet z thessli mówił wcześniej jak zgłaszałem ten problem że to przez niską temperaturę ustawioną w domu (wtedy miałem 16 stopni) i niby miało się znacznie poprawić - jak widać nic się nie poprawiło.

 

To jest właśnie ten problem - im mniejsza wymiana zimą, tym sprawność bardziej spada. Początkowo też miałem na 35% ale przed wietrzeniem sprawność była bardzo słaba, Po wskakiwała wyżej i było dużo lepiej, ale krótko.

 

Na 38% było trochę lepiej, ale widzę, że nawet dając 50% ta degradacja wciąż występuje. Jak dam wietrzenie to słyszę przy centrali jak woda się leje z wymiennika. Z tego, co czytałem, ta woda powoduje spadek sprawności.

 

Jest jeszcze trochę danych do wyciągnięcia, np napięcie nagrzewnicy. Np w trybie automatycznym nie ma chyba wydajności podanej. Muszę zadzwonić do thessli, bo wygląda na to, że trzeba to na około robić. I daty, np wymiany filtrów, które są w jakimś dziwacznym dla mnie formacie.

 

Dodatkowo można zapisywać do rejestrów, co pozwala całkowicie zastąpić panel.

 

Mnie aż takie detale w sumie nie interesują :) Nawet nie wiedziałem, że gdzieś się daje datę wymiany filtrów. U mnie póki co od 23 pazdziernika te same filtry. Wentylacja przepuszcza od 150 do 200m3/h. Poki co anemostaty nie krzycza, ze wymiana konieczna :) Ale sa juz brudne jesli chodzi o wizualna inspekcje.

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy wietrzeniu to samo (słyszę jak woda spływa odpływem. A sprawność jak widać wyżej.

 

Nie miałbym nic przeciwko większej prędkości gdyby nie to, że zaraz będę miał 20% wilgotności w domu... Do tej pory bez nawilżaczy udawało się utrzymać znośne 40-50 (głównie 40-45) procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie ten problem - im mniejsza wymiana zimą, tym sprawność bardziej spada. Początkowo też miałem na 35% ale przed wietrzeniem sprawność była bardzo słaba, Po wskakiwała wyżej i było dużo lepiej, ale krótko.

 

Na 38% było trochę lepiej, ale widzę, że nawet dając 50% ta degradacja wciąż występuje. Jak dam wietrzenie to słyszę przy centrali jak woda się leje z wymiennika. Z tego, co czytałem, ta woda powoduje spadek sprawności.

Obawiam się, że zmiana o kilka procent niewiele pomoże, a wilgotność będzie spadać. Poobserwuję i może spróbuję z kilkoma, myślę, że 4-6, wietrzeniami dziennie. Docelowo myślę żeby uruchamiać automatycznie jak sprawność spadnie poniżej jakiegoś progu w celu "przedmuchania" wymiennika. Tylko z jakimś ograniczeniem żeby nie wietrzyło się w kółko :D

 

 

Mnie aż takie detale w sumie nie interesują :) Nawet nie wiedziałem, że gdzieś się daje datę wymiany filtrów. U mnie póki co od 23 pazdziernika te same filtry. Wentylacja przepuszcza od 150 do 200m3/h. Poki co anemostaty nie krzycza, ze wymiana konieczna :) Ale sa juz brudne jesli chodzi o wizualna inspekcje.

 

Mnie samo napięcie nagrzewnicy też nie interesuje, ale sobie wyświetlać status WŁ/WYŁ na jego podstawie ;)

 

 

Przy okazji pytanie: czy sterownik Air++ czy też AirMobile pokazuje wydajność w procentach w trybie automatycznym? Czy tylko w manualnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w pokojach?

Temperatura wywiewu to wypadkowa średniej temperatury w domu. Nie jest zależna tylko od temperatury w miejscach gdzie są wywiewniki.

 

U mnie teraz średnio jest 21,5 stopnia a na wywiewie 19.6. czyli w sumie 2 stopnie mniej.

 

Prędkość w rurach flex koło 1.5m/s jeśli mnie pamięć nie myli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...