Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Od około 2tygodni posiadam zamontowany Reku Thessla Green Home 500. Centrala jest trochę przewymiarowana w stosunku do kubatury pomieszczeń ( na wypadek dodatkowych potrzeb), ale obecnie skalibrowana za pomocą modułu CF i zdławiona do 350. Cały system wyposażony jest w GWC (2x50m PEFlexx 160mm) Zwracam się do Was drodzy forumowicze, w kwestii temperatur odczytywanych na panelu AIR++.

 

Otóż wygląda to tak:

Wydajność 100m3/h

Temp przed wymiennikiem 9,3C

Temp. powietrza wywiewanego 18,6C

Temp. powietrza nawiewanego 17,9C

 

Temp. zewn: -3C

Temp. pomieszczeń ok.22,5C- uśredniona, wiadomo w wiatrołapie gdzie jest również wywiew, troszkę chłodniej ok. 21C

 

 

Zastanawia mnie temp. powietrza wywiewanego, czy nie powinna być wyższa? Całość instalacji nawiewno-wywiewnej wykonana na Peflexx 75mm, przykrytych 30cm wełny na stropie i zadeskowane. Nie wiem czy ta strata wynosząca ok. 4 stopnie nie jest za dużą. Na odcinku wywiewnym między Reku a skrzynką rozprężną jest ok. 2m rury SPIRO 200mm, pokrytej wełną o grubości 8cm (5cm+3cm dodatkowo dociepliłem- ale to nic nie dało). Rura przechodzi przez strop, przez nieogrzewany strych i połączona jest do Reku, znajdującym się w garażu. Czy ten odcinek rury powoduje takie straty cieplne? Temperatura w garażu ok. 14C.

 

Dodam, iż wraz ze zwiększeniem wydajności, temperatura na wywiewie również się podnosi, przy wietrzeniu 10min dochodzi do 22C . Czy takie zachowanie instalacji jest normalne?

 

Dzięki z góry za wszelką pomoc

Edytowane przez Kemot80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zdlawiles do 350? Jaki to ma sens? Bo rozumiem, że 350 to wydatek podczas kalibracji?

 

Patrząc na sprawność podejrzewalbym lekko zaniżony odczyt temperatury z racji umieszczenia reku w garażu. Powietrze może być cieplejsze w rzeczywistości ale pomiar jest przekłamany przez niska temperaturę otoczenia.

 

Chyba że zbilansowanie jest na wyższym wywiewie niż nawiewie. U mnie przy wyrównanym strumieniu oscyluje teraz od 78 do 84% przy dość częstym przedmuchaniu centrali.

 

Spadki rzeczywiście są dość duże. Jak masz dostęp do kamery termowizyjnej to obejrzalbym instalację z kamerą, a szczególnie centralę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. A to czujniki temperaturowe umieszczone są na zewnątrz REKU, że aż taki spadek temperatury pokazuje? Ogólnie jak otworzę Reku i przyłożę rękę to z wywiewu leci naprawdę przyjemne letnie powietrze ;)

350 to wartości nominalne, które ustawiałem w Panelu AIR++- maksimum co udało mi się ustawić przy równym bilansie powietrza wywiewanego i nawiewanego to 420/420m3, ale dałem mniej. Powyżej tej wartości moduł CF nie jest w stanie zrównoważyć nawiewu i wywiewu (za mała instalacja?), zaczyna docierać również jakiś rezonans z anemostatów nawiewnych (mogę wyciszyć mocniej jest zakręcając).

 

P.s. Zmierzyłem przed chwilę temp. nawiewu i wywiewu na anemostatach w salonie i kuchni....

 

 

Wywiew: 22,2C

Nawiew: 20,8C

 

Czyli wynika z tego, że przekłamują czujniki w Reku o prawie 3C? Da się to jakoś skalibrować samodzielnie, czy wzywać serwisanta?

Edytowane przez Kemot80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz teraz po wietrzeniu, bo nie wiadomo czy ten termometr, którym mierzysz nie mija się z prawdą.

 

Czujniki w ręku nie są oczywiście na zewnątrz. Ale obudowa jest metalowa i choć dobrze izolowana może posiadać mostki termiczne, a czujniki są jakoś mocowane. Choć z tego co pisze agb u niego problem nie występuje.

 

Jaką masz wymianę powietrza? Ile m3/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz teraz po wietrzeniu, bo nie wiadomo czy ten termometr, którym mierzysz nie mija się z prawdą.

 

Czujniki w ręku nie są oczywiście na zewnątrz. Ale obudowa jest metalowa i choć dobrze izolowana może posiadać mostki termiczne, a czujniki są jakoś mocowane. Choć z tego co pisze agb u niego problem nie występuje.

 

Jaką masz wymianę powietrza? Ile m3/h?

 

 

Mierzyłem przy przepływie 100m3/h, dwoma rożnymi termometrami, Różnica ca. 0,5C- między jednym i drugim. Wyjeżdzam na 2 dni, jak wrócę zrobię pomiary po wietrzeniu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przedmuchaniu wymiennika ~82%. Więc bez rewelacji.

Ten wymiennik ma rewelacyjne parametry, ale wyłącznie na stole laboratoryjnym.

Dlatego w krajach Skandynawskich, gdzie wentylacja mechaniczna to przynajmniej 50 lat doświadczeń

Nie spotyka się central z wymiennikami przeponowymi.

Lepiej mieć 80% odzysku stale, niż chwilowo 92% i to niezależnie od przepływu jaki sobie na urządzeniu ustawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja z mudułem CF w 300V

2 lata temu robilem ją i strumienie nominalne miałem ustawione na 265 (oba) - oryginalne filtry Thessli

Wymieniałem cały czas na te same filtry - kalibracji nie robiłem nigdy.

Dziś przyszły filtry M5 peflexu...

Kalibracja nie puszcza mnie nawiew 240, wywiew 210...

 

Co może być przyczyną?

Nic w instalacji nie było zmieniane.

Na anemostatach, które zasysają powietrze mam filtry stożkowe (ale praktyczni nic się nie zmieniało jak je wyciągałem).

Czerpnie mam 50m od reku (GWC x rury fi160) ale jak przełączałem na przepustnicy na czerpnie ścienna zaraz przy reku też nir było dużej różnicy.

Czy może być tak ustawione (różnica między nawiewem a wywiewem)?

 

IMG_20201210_175400.jpg

 

IMG_20201210_180109.jpg

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może być tak ustawione (różnica między nawiewem a wywiewem)?

Nie - nawiew z wywiewem powinien być zbilansowany.

 

Miarą jakości filtra jest między innymi opór powietrza jaki stawia.

 

Przykładowo filtr z włókien szklanych, o tej samej klasie i powierzchni filtracji stawia dokładnie połowę niższe opory, w porównaniu do filtra wykonanego z tkanin syntetycznych.

Różnica w cenie pomiędzy tymi filtrami jest odwrotnie proporcjonalna do oporu jaki generują ;)

 

Nie ma nic za darmo.

Cena filtra to głównie koszt materiału filtracyjnego użytego do jego produkcji.

Normalnym jest, że produkt wykonany z certyfikowanych materiałów filtracyjnych będzie droższy.

 

Kupując tani zamiennik filtra tak naprawdę nie wiesz co kupujesz - zwykle jest to importowana szmata z chin wklejana w różne ramki.

Klasa filtracji G4, M5 lub F7 to stara nieobwiązująca już nomenklatura.

Dlatego została wprowadzona norma ISO16890

Bo dzięki niej można odróżnić od siebie dobre filtry od tych słabych

 

Jeśli sprzedawca/producent posługuje się klasyfikacją z normy ISO16890 to musi posiadać dokumentację potwierdzającą zakwalifikowanie filtra do danej klasy

Jeśli dokumentacji nie posiada, to nie ma sensu płacić za taki filtr więcej niż najtańszy odpowiednik na allegro

Dalej nie wiesz, czy nie kupujesz najtańszej chińskiej tkaniny

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test i usunąłem filtry całkowicie z reku i wynik też słaby

 

IMG_20201210_203320.jpg

 

Czyli filtry zmniejszają przepływy ale nieznacznie.

W sumie na wywiewach mam najkrótsze przewody - po max 5m (2 anemostaty 160 i do każdego po 3rury 75 + 2 anemostaty 125 i to po 2rury 75 do każdego)

 

Gdzie wiec szukać przyczyny?

Brudny wymiennik? - nikry nie wyciągany/czyszczony

Przybnieciona jakaś rura spiro.... mało prawdopodobne ale sprawdze.

Co jeszcze?

 

Dla porównania 2 lata temu...

 

IMG_20180629_212107.jpg

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem prośbę do Thesli żeby technik podjechał zaktualizować panel Air++ do białej wersji jak będzie w okolicy albo żeby dali znać czy mogę im go wysłać paczką w tym celu. Odpisali, że w przyszłym tygodniu dają znać co i jak. Zobaczymy.

 

 

Napisze więcej, masz możliwość ustawienia dowolnego koloru tła, od czarnego do białego :) Wchodzisz w menu => użytkownik i klikasz w puste tło, przekierowuję Cię do kolorystyki tła i czcionki. Ja ustawiłem czarne tło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam głupie pytanie, muszę się upewnić - czy moduł CF jest w tym plastikowym pudełku wewnątrz rekuperatora (drugie zdjęcie)?

(w instrukcji jest coś o montażu na płycie głównej i zgłupiałem bo na niej go nie ma)

Mam Airpack 400V Home. Zamówiłem z modułem CF (oraz air S + airmobile ) działa od sierpnia.

Nic nie było kalibrowane póki co - instalacja w pomieszczeniu multimedialnym w piwnicy jeszcze nie gotowa, brak drzwi w piwnicy itp.

 

Drugie pytanie - mam problem z kasowniem alarmów dotyczących wymiany filtrów. Po kilku miesiącach wyrzuciło 2 błędy i reku stanął. Odkurzyłem filtry i wymieniłem włókninę G7 na nich. Rekuperator zatrzymuje się co jakieś pięć dni i są dwa błędy - E250 , którego nie mogę skasować aplikacją i jeszcze jeden ale ten daje się skasować. Przed chwilą to samo. Zastanawiam się czy faktycznie filtry do wymiany czy może coś związanego z brakiem kalibracji urządzenia/ustawień.

reku1.jpg

reku2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...