Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Ja rozumiem że jest samoregulująca, ale na poziomie gruba rura - małe rurki, czyli w skrzynce rozdzielczej.

Jeżeli na początku grubej rury masz wentylator wysterowany na 7V i opór części nawiewnej jest dajmy na to 100Pa,

a dla części wywiewnej opór masz 70Pa i tak samo wysterowany wentylator, to za cholerę się to samo nie wyreguluje,

bo niby jak? Będziesz miał podciśnienie, bo jest mniejszy opór na wywiewie. A że super szczelnej chaty nikt nie ma, to będzie zaciągać

syfek z zewnątrz.

 

Jak wentylacja jest dobrze zrobiona to nie ma najmniejszych problemów. Tam gdzie nie ma cf czyli w 99,99% instalacji jak zostało wszystko dobrze zorganizowane to działa jak należy. Jak masz u siebie zrobione wywiewy/nawiewy ? Jaka ilość rur i gdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Robię instalacje i powtarzam że nie jest to konieczne i według mnie potrzebne. Jak ktoś chce dodatkowe pieniądze wydawać to czemu nie, ale ja nie jestem fanem naciągania ludzi na niepotrzebne dodatkowe koszty. Wentylacja na skrzynkach rozdzielaczowych jest w zasadzie samoregulująca.

w takim razie proszę o wyjaśnienie "w zasadzie samoregulująca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie proszę o wyjaśnienie "w zasadzie samoregulująca".

 

Jak zrobisz ją na skrzynkach rozdzielaczowych i dasz np. 10 przewodów na nawiew i 10 na wywiew to będzie tak jak ma być. Co chcemy regulować jak otworzymy drzwi i naszą regulację można sobie robić od nowa. Ale jak ktoś jest przeświadczony że to mu pomoże to będzie regulował chociażby nie wiem co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz ją na skrzynkach rozdzielaczowych i dasz np. 10 przewodów na nawiew i 10 na wywiew to będzie tak jak ma być. Co chcemy regulować jak otworzymy drzwi i naszą regulację można sobie robić od nowa. Ale jak ktoś jest przeświadczony że to mu pomoże to będzie regulował chociażby nie wiem co...

Ty naprawdę jesteś instalatorem, czy jaja sobie robisz?

Będzie 10 przewodów na nawiewie każdy o długości 12m i 10 przewodów na wywiewie, każdy o długości 7m i uważasz że będzie

super działać i samo się nastawi, jak odpalisz rekuperator gdzie oba wiatraki są wysterowane identycznie?

No litości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty naprawdę jesteś instalatorem, czy jaja sobie robisz?

Będzie 10 przewodów na nawiewie każdy o długości 12m i 10 przewodów na wywiewie, każdy o długości 7m i uważasz że będzie

super działać i samo się nastawi, jak odpalisz rekuperator gdzie oba wiatraki są wysterowane identycznie?

No litości...

 

No litości... niektórzy tak właśnie robią ludziom wodę z mózgu ale przecież to normalne. Rób jak chcesz. Instalacja jest samoregulująca to raz a dwa dostosowujemy ją do potrzeb własnych. Przykład, u mnie zimą przy mrozach wentyluję na poziomie głównie 80m3/h nawiew pomimo 5 osób w domu bo tak jest najbardziej komfortowo w naszym przypadku. I raz jeszcze co do tej litości. Ileż jest instalacji tak wykonanych jak mówię i wszystko jest w najlepszym porządku i tak jak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Czyli jak nawiew masz na poziomie 100 m3/h a wywiew 130 m3/h to według Ciebie jest wszystko w porządku?

 

cz czy ja powiedziałem że mam 130 m3/h na wywiewie? Nie. Nawet jeśli to nikt mi nie zabroni ani nie wyciągnie mnie przez okno :)

 

Możesz jeszcze poczytać dłuugą lekturę, piszą tam wiele ciekawych informacji

 

http://www.forumbudowlane.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/sam-robie-wentylacje-mechaniczna-t31304

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cz czy ja powiedziałem że mam 130 m3/h na wywiewie? Nie.

To był tylko przykład do teorii, którą wyznajesz, gdzie twierdzisz że jak 2 wentylatory mają takie samo napięcie

sterujące to się wszystko "samo" wyreguluje.

 

Nawet jeśli to nikt mi nie zabroni ani nie wyciągnie mnie przez okno :)

No ba. Tylko to nie ma nic wspólnego z prawidłowo zrobioną wentylacją mechaniczną, która musi być zrównoważona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem że jest samoregulująca, ale na poziomie gruba rura - małe rurki, czyli w skrzynce rozdzielczej.

Jeżeli na początku grubej rury masz wentylator wysterowany na 7V i opór części nawiewnej jest dajmy na to 100Pa,

a dla części wywiewnej opór masz 70Pa i tak samo wysterowany wentylator, to za cholerę się to samo nie wyreguluje,

bo niby jak? Będziesz miał podciśnienie, bo jest mniejszy opór na wywiewie. A że super szczelnej chaty nikt nie ma, to będzie zaciągać

syfek z zewnątrz.

 

Słowo klucz - DOBRZE wykonana.

100 Pa w standardowym domu to nie jest dobrze wykonana instalacja.

Taka strata to przykładowo nawiew 1x75 o wydajności 30 m3/h i długości prostego odcinka około 25 mb.

Nawet jeśli masz tak długie odcinki, to dobrze jest na wywiewie wykonać odcinek o podobnym oporze hydraulicznym.

W ten sposób uzyskasz zbilansowaną instalację.

 

Trzeba znać podstawy mechaniki płynów, albo dopłacić do opcji CF.

W obu przypadkach będzie pracować poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba znać podstawy mechaniki płynów, albo dopłacić do opcji CF.

W obu przypadkach będzie pracować poprawnie.

 

Tematem jest ustawienie nawiewu/wywiewu na rekuperatorze, o jakości instalacji to był tylko wątek poboczny.

A mechanika płynów nie pomoże, jak ktoś nie kuma że trzeba ustawić nawiew i wywiew na podobnym

poziomie przepływu, ewentualnie z lekkim nadciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był tylko przykład do teorii, którą wyznajesz, gdzie twierdzisz że jak 2 wentylatory mają takie samo napięcie

sterujące to się wszystko "samo" wyreguluje.

 

 

No ba. Tylko to nie ma nic wspólnego z prawidłowo zrobioną wentylacją mechaniczną, która musi być zrównoważona.

 

Wentylacja musi być przede wszystkim komfortowa. Zrównoważona i owszem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam i nie zamierzam. System CF najbardziej jest przydatny instalatorowi. Potem i owszem daje pewne możliwości ale są one niewiele przydatne w codziennym użytkowaniu.

 

No właśnie. Tyle w temacie. Wentylacja działa dobrze. Chyba, że nie jesteś zadowolony i uważasz że coś jest nie tak... Ja z czymś takim się nie spotkałem przynajmniej gdzie 'maczałem' palce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie wyjaśnic temat bypassu w TesslaGreen, chodzi mi mianowicie o szczelnośc a właściwie nieszczelność bypassu, ile traci się na nieszczelności / podobno 20% nawiewu leci mimo aktywnego bypassu przez wymiennik / ?. Ponoć ta nieszczelność jest w wiekszości centralek went.. Czy można zakładac że te 20% powietrza puszczanego przez wymienik powoduje np. 1-2-3 oC wiecej na nawiewie?

Z góry dzieki za informacje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

By pass to otwarcie dodatkowego kanału obok wymiennika.

Mimo tego część powietrza idzie przez wymiennik.

 

Aby był by-pas 100% to przed wymiennikiem musi być przepustnica, która go odetnie i całe powietrze pójdzie kanałem obok.

Ponoć Thessla teraz pracuje nad takim rozwiązaniem.

Są już prototypy airpacka ze 100% bypassem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już prototypy airpacka ze 100% bypassem.

 

Ok a co ten 100% by pass da ?

 

Tzn wiecie o ile stopni C będzie chłodniejsze nawiewane powietrze ?

 

Można zakładać że :

 

By pass nieszczelny t zew. 18 oC nawiew np. 20 oC

By pass szczelny 100% t zew. 18 0C nawiew np. 19 oC.

 

To może się nie opłaca dokładać kasy do nowe wersji bo zapewne będzie droższa ....???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...