Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

200mm do AirPacka 500H

To do niego dałbym nieco inna czerpnie i fi 250 mm. Właśnie z tymi czerpniami która pokazałeś są takie problemy tam gdzie wilgotność jest wysoka. Zwracałem uwagę na ten problem paru producentom i testowali pewne rozwiązania i chyba mamy coś w miarę dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też takie czerpnie kupione niestety, dziś można je dostać pół taniej. Wyrzutnie będę miał na ścianie od płd. zach, inaczej się nie da , ale zrobię spadek do rekuperatora i powyginam te blaszki jak tu piszą niektórzy. Co do reku to będzie to Theesla Greenn 300h- za 5380zł to nie mam co się nawet zastanawiać, zwłaszcza, że hydraulik który robił u mnie wszystkie instalacje w domu poza wentylacją /sam robiłem- rozpoczął współprace z Theeslą i sam ma mieć 400 u siebie zamiast zendera.

 

Jak piszecie że filtry można docinać z tkaniny to już w ogóle wypas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką średnice rur macie od reku do czerpni/ wyrzutni? Mam kupione czerpnie ø 250mm. Do reku z wyrzutni będzie z 4 m, do czerpni 4-5m. Obie na ścianie. Z tym że mam jeszcze zakopany GWC w postaci 200 mm x 25 m rury kanalizacyjnej jak pamiętam. Zastanawiam się czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla oporów powietrza czy dam 200mm czy 250mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką średnice rur macie od reku do czerpni/ wyrzutni? Mam kupione czerpnie ø 250mm. Do reku z wyrzutni będzie z 4 m, do czerpni 4-5m. Obie na ścianie. Z tym że mam jeszcze zakopany GWC w postaci 200 mm x 25 m rury kanalizacyjnej jak pamiętam. Zastanawiam się czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla oporów powietrza czy dam 200mm czy 250mm.

 

Ma zawsze znaczenie dla oporów średnica przewodu, kratki itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że jeszcze nie przeczytałem całego wątku ale potrzebuję informacji czy usprawnili coś w procesie wymiany filtrów?

 

Zapewne będzie to model 300h

Reku chcę dać na poddaszu nieużytkowym, obudować odpowiednią ilością styropianu ale zastanawiam się ile czasu zajmuje wymiana filtrów.

 

Jak z tymi śrubami po kilkudziesięciu odkręceniach obudowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zawsze znaczenie dla oporów średnica przewodu, kratki itd.

 

Wiem, że ma, stąd pytam. Z wyliczeń do 300 wychodzi że 160mm, Tyle, że u mnie taka średnicę mają rury od reku do s. rozdzielczych. Zastanawiam się czy np. 250 nie będzie dudnić z powodu za niskiej prędkości powietrza. Jutro spróbuję zadzwonić do hydraulika i dopytać. W projekcie do którego nie mam na razie dostępu były chyba 200mm rury do czerpni i wyrzutni. Ale w projekcie dokupionym w pracowni arch. gdzie kupowałem proj. domu wstawili centrale 450 albo 550 Zendera. Projekt WM mojego domu dla archipelagu robiła firma rekuperatory .pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że jeszcze nie przeczytałem całego wątku ale potrzebuję informacji czy usprawnili coś w procesie wymiany filtrów?

 

Zapewne będzie to model 300h

Reku chcę dać na poddaszu nieużytkowym, obudować odpowiednią ilością styropianu ale zastanawiam się ile czasu zajmuje wymiana filtrów.

 

Jak z tymi śrubami po kilkudziesięciu odkręceniach obudowy?

 

Do takiej powierzchni to 170 wystarczy z nadmiarem. 300h ma minimalny wydatek około 120m3/h. No chyba że będziecie mieszkać w 5 osób. Niech się spece wypowiedzą zresztą bo nieczęsto zdarza się tu ktoś z domem poniżej 100m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że jeszcze nie przeczytałem całego wątku ale potrzebuję informacji czy usprawnili coś w procesie wymiany filtrów?

 

Zapewne będzie to model 300h

Reku chcę dać na poddaszu nieużytkowym, obudować odpowiednią ilością styropianu ale zastanawiam się ile czasu zajmuje wymiana filtrów.

 

Jak z tymi śrubami po kilkudziesięciu odkręceniach obudowy?

 

NIe ma śrub są teraz magnesy neodymowe. Będą też filtry hepa! na 88,5m2 wystarczy nowa wersja 170 :) będzie duuuużo lepsza w końcu... wejdzie też szafkowa centralka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ma, stąd pytam. Z wyliczeń do 300 wychodzi że 160mm, Tyle, że u mnie taka średnicę mają rury od reku do s. rozdzielczych. Zastanawiam się czy np. 250 nie będzie dudnić z powodu za niskiej prędkości powietrza. Jutro spróbuję zadzwonić do hydraulika i dopytać. W projekcie do którego nie mam na razie dostępu były chyba 200mm rury do czerpni i wyrzutni. Ale w projekcie dokupionym w pracowni arch. gdzie kupowałem proj. domu wstawili centrale 450 albo 550 Zendera. Projekt WM mojego domu dla archipelagu robiła firma rekuperatory .pl.

 

Pytanie czy hydraulik zna się na wentylacji dobrze :) Bo już różne cuda widziałem, Ostatnio dzwoni do mnie ktoś z forum, że woda z kanałów się leje, okazuje się że spiro gołe zrobione przez hydraulika :). Ale oczywiście nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy hydraulik zna się na wentylacji dobrze :) Bo już różne cuda widziałem, Ostatnio dzwoni do mnie ktoś z forum, że woda z kanałów się leje, okazuje się że spiro gołe zrobione przez hydraulika :). Ale oczywiście nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora...

 

Aż tak źle to nie nie będzie facet sam ma Zendera 450 czy coś takiego u siebie. Pytam tu bo jak mówiłem obliczenia z jakieś tabeli pokazuja 160mm dla 300 i 200mm dla centrali 400. Zastanawiam się czy nie będzie dudnić, ale pewnie jestem nadwrażliwy bo to za rekuperatorem....

 

 

...

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zapewne będzie to model 300h

Reku chcę dać na poddaszu nieużytkowym, obudować odpowiednią ilością styropianu ale zastanawiam się ile czasu zajmuje wymiana filtrów...

...na 88,5m2 wystarczy nowa wersja 170 :) będzie duuuużo lepsza w końcu... wejdzie też szafkowa centralka.

Zgadzam się w 100%, na taki mały metraż szkoda wywalać tyle kasy na reku 300. Kup do 200m3 i wrzuć do pom. gosp. albo do wiatrołapu i zabuduj szafką, łatwiej w serwisowaniu, bo jak widzę kąt nachylenia dachu masz 25*, więc niezbyt wygodnie będzie serwisować centralkę na strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są fajne czerpnie/wyrzutnie dachowe np. Vilpe.

 

Wolałbym je schować właśnie od spodu. Nie będzie z daleka widać, a z bliska tylko od dołu. Widziałem takie czerpnie i wyrzutnie u instalatora, od którego dostałem wycenę, ale własnie po wycenach naszło mnie żeby chyba jednak samemu temat ogarnać i zaoszczedzić z 5k...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiro zresztą sam poprowadzę i ocieple.......

ale facet uważa, że tłumiki powinny być zamontowane, zobaczymy na czym stanie.

Szkoda kasy na tłumiki, zapodajesz kawałek instalacji przy reku taką rurą :

 

http://www.decinternational.com/uk/products/insulated_ducting/acoustically_insulated_ducting/sonodec_250/

 

i problem z głowy, u mnie czterysetka na pełnym biegu jest niesłyszalna przy anemostatach.

Nie wiem czy tylko nie za bardzo tłumi przepływ, producent zasugerował przetestowanie pracy centrali z wypiętymi po kolei pojedynczymi

króćcami, zobaczymy co wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej powierzchni to 170 wystarczy z nadmiarem. 300h ma minimalny wydatek około 120m3/h. No chyba że będziecie mieszkać w 5 osób. Niech się spece wypowiedzą zresztą bo nieczęsto zdarza się tu ktoś z domem poniżej 100m2.

 

Na tą chwilę 2+2 ale kto wie, może i będzie trzecie. Dom przejściowy na kilka lat, później na wynajem

 

NIe ma śrub są teraz magnesy neodymowe. Będą też filtry hepa! na 88,5m2 wystarczy nowa wersja 170 :) będzie duuuużo lepsza w końcu... wejdzie też szafkowa centralka.

 

Widziałem 170 ale podszedłem do niej trochę jako fajne ale mało popularne.

 

Zgadzam się w 100%, na taki mały metraż szkoda wywalać tyle kasy na reku 300. Kup do 200m3 i wrzuć do pom. gosp. albo do wiatrołapu i zabuduj szafką, łatwiej w serwisowaniu, bo jak widzę kąt nachylenia dachu masz 25*, więc niezbyt wygodnie będzie serwisować centralkę na strychu.

 

Skoro 300h kosztuje 5500-6000zł to zastanawiam się czy na wersji 170 aż tyle oszczędzę.

 

Nie chciałbym aby rekuperator chodził na granicy wydajności. Kubaturę mam 250m3, licząc wymianę 125m2/h to już jest ponad połowa maksymalnej wydajności 170

 

Poszukam cen tej 170 i co ma być w niej nowe.

 

Dzięki panowie

 

jeszcze edit:

Wsadzenie do szafy czy pomieszczenia gospodarczego i tak nie ma sensu bo kanały będą szły na stropie monolitycznym więc musiałbym robić 4 otwory i prowadzić przewody fi160. Chyba lepiej dac reku na poddaszu i mieć w pomieszczeniu gospodarczym tylko pion od GWC

Edytowane przez Konrad Podgórski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy na tłumiki, zapodajesz kawałek instalacji przy reku taką rurą :

 

http://www.decinternational.com/uk/products/insulated_ducting/acoustically_insulated_ducting/sonodec_250/

 

 

Raczej rzadko użytkownik decyduje się na tłumiki ze względu na koszty. Taki przewód elastyczny to alternatywne rozwiązanie, jeśli rzeczywiście trzeba wytłumić trochę instalację, mogę polecić: http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/przewody-elastyczne/przewody-izolowane/alsd-l.html.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...