Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Uwzględniając wszystkie zakręty masz w ziemi około 70 m rury o średnicy wew. 134 a nie 150. Opory na tym są zarąbiste więc nie dziw się że wentylacja działa jak działa. Wentyl z czerpni pewnie chodzi na maksa a wyrzutnia ledwo się kręci a efekt tego czujesz w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dokladnie... rura ma 134 w srodku ale calkowitej dlugosci jest 50mb tyle kupilem... z kratkami na maxa ciagnie czerpnia 2.5m/s wyzutnia 4.5 m/s . Bez kratek mierzone w rurze czerpnia 7m/s wtrzutnia 10.5 m/s ... oczywiscie czerpnia GWC. Postaram sie zaraz domierzyc czerpnie scienną.
Owszem kupiłeś 50m ale na każdy zakręt 90 stopni dodaj 3 m. Tak mniej więcej rozkłada się opór. Jeśli odcinek jest prosty to liczysz opór jak dla 1m ale jeśli już zrobisz zakręt 90 stopni tym odcinkiem to tak jak byś w linii prostej położył 3 m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma różnic? Z GWC na maxa możesz pozyskać max 120 m3/h a z czerpni ściennej zakładane 240. Jeszcze pewnie reku chodzi na 40% to masz wymianę przy GWC w granicach 50m3/h.

P.S. A i jeszcze jedno - coś z tymi "kratkami" masz nie tak że Ci tak tłumią przepływy.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę zostaw w spokoju. Na podstawie twoich danych wyliczyłem Ci co może twoje reku. A twoje reku może max z GWC pracować na wydajności 120 m3/h. Jeśli na wywiewie daje więcej to znaczy że jest nie zbilansowany nawiew z wywiewem. Prawdopodobnie instalator tego nie zrobił i w domu możesz mieć cały czas podciśnienie a powinno być odwrotnie. CF pewnie stara się to wyrównać ale i on ma ograniczone możliwości. Przy wydajności 50% najprawdopodobniej wentyl nawiewu pracuje na maxa a wywiew na 50%. Więcej z tego nie wyciśniesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdemontowaniu wszystkich kratek i anemostatow dokonalem jeszcze raz wszystkich pomiarów na przeplywie max 240m3/h starajac sie trzymac anemometr zawsze w takim samym połozeniu...wyszło tak:

na piętrze

sypialnia 1.7ms

gabinet 1.3ms

sypialnia mniejsza 2.1ms

łazienka 1.5ms srednica 156mm

klatka schodowa hall 0.7ms

na parterze

salon 1.4ms

jadalnia 1.5ms

kuchnia1 0.8ms

kuchnia2 0.6ms

wc 0.7ms

wiatrołap 0.1ms --- najsłabiej tutaj ledwo daje rade.

 

czerpnia gwc 5.6ms srednica rury 134mm

wurzutnia 3.7ms srednica rury 155mm

reszta średnic to 121mm oczywiście wewnatrz

 

zaobserwowałem także ze po ustawieniu reku na 50% przy zdjetych ramkach tak jak do pomiarów zaczeło pachnieć z kominka. kominek niby szczelny z zamknietą przepustnica i zamknietym szybrem.

 

moze bedzie miał ktos jakies spostrzezenia i rady do takich rezultatów. filtrow jeszcze nie wymienialem bo nie mam pomyslu jak zlozyc osobna okladzine do dodatkowych ramek. moze ktos doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatka schodowa i wiatrołap to nawiew czy wywiew. Jeśli wywiew i pomiary zrobiłeś przyzwoicie to biorąc pod uwagę naturalne błędy przy pomiarach to wszystko jest OK. Nawiew w przybliżeniu 300 a wyciąg około 240. Problem Ci się zaczyna gdy nałożysz czapkę na czerpnię. Proponuję jeszcze abyś zrobił ten pomiar na anemostatach nawiewnych przy założonej czapce na czerpni. Jeśli to nawiewy to reku łapie lewe powietrze. Najprawdopodobniej jest nieszczelna przepustnica przełączająca czerpnię i GWC. Warto ją tak czy tak sprawdzić z uwagi na podwyższoną temp. nawiewu. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klatka i wiatrołap to wywiewy. czerpnię ścienna sprawdzalem urzadzeniem kiedy przepustnica byla otwarta na gwc przy najwiekszym przeplywie. urzadzenie nic nie wskazalo wiec raczej jest szczelnie...ale skad taka temperatura wysoka z gwc? mam niezaizolowany 2m kawalek rury od gwc do przepustnicy w domu ale czy to az tyle by nagrzewalo? muszę to jutro docieplic. sprawdze takze przeplywy przy zalozonych kratkach i anemostatach. tylko jak je ustawic i jak dokonac dobrego pomiaru? wymienię jeszcze filtr tylko musi mi ktos podpowiedziec jak poskładac te ramki z okładziną z rolki. jeszcze tego nie robilem i nie mam pojęcia. bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. moze z pomocą uda mi się osiagnoc porzadany efekt i jakos zglebić ten caly temat z reku. byc zadowolonym urzytkownikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...