Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dobrze,że ja nie mam tego problemu, ale to chyba kwestia podejscia, mam airpacka 400 i moje pomiary polegaja na tym,ze wchodze do domu i nie czuc zaduchu, reku chodzi normalnie na 35%, jak nikogo nie ma przelacza sie na 20 %, jak sa goscie rodzina duza zwykle kolo 8- 12 osob i robi sie zaduch wrzucam 100% i po chwili powietrze wraca do normy, rozpalam,dokladam do kominka , robie nadcisnienie i jest super, a czy daje 100/200 czy 300 albo 590 to dla mnie bylo istotne przy wyborze i zakupie, wazne ze tak mi firma zrobila projekt i dobrala reku ze wszystko spelnia moje oczekiwania, tak samo z poborem pradu, 20 W w gore czy w dol uwazam,ze jest do przyjecia, nie licze kazdego Wata bo bym oszalal, staram sie oszczedzac ale nie moze sie to stac obledem, bo idac tym tropem mozna siedziec przy swiecach w 45m2 i tez bedzie oszczednie i nie bedzie padac na glowe, moze za to byc na jakiejs wyspie....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakich pomieszczeniach montuje Pan najczęściej rekuperatory?

- garaż

- pomi. techniczne?

- kotłownia?

- strych?

Nie zawsze 1 rekuperator jest dobry do wszystkiego.

Jeden lepiej "pracuje" przy dolnych wydajnościach, drugi przy "górnych" wydajnościach, trzeci nie nadaje się na strych, czwarty nie pracuje dobrze z GWC itp. nie ma "złotego" środka do wszystkiego.

Rekuperator należy dobrać do konkretnej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze 1 rekuperator jest dobry do wszystkiego.

Jeden lepiej "pracuje" przy dolnych wydajnościach, drugi przy "górnych" wydajnościach, trzeci nie nadaje się na strych, czwarty nie pracuje dobrze z GWC itp. nie ma "złotego" środka do wszystkiego.

Rekuperator należy dobrać do konkretnej inwestycji.

 

Odzysk ciepła z wentylacji powstał po to, by nie robić drogiego centralnego ogrzewania. Normalne jest więc, że to system współdziałający precyzyjnie z klimatyzacją i ogrzewaniem. Mający zapewnić najwyższy komfort, przy najniższych kosztach inwestycyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam tutaj, bo jest temat o tym reku - po ile są do niego filtry? Można je złożyć samemu, tzn da się wymieniać tkaninę?

 

od 1 do 5 zł wymiana, zależy gdzie i ile się kupi. Polecam dobrą 3 lub 4. Podobnie do Frapola.

Tam jest "ramka w ramce" i tylko wkład się wymienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój AirPack 300 pobiera na 30% mocy 18W.

Chcesz foto z podlicznika którym to zmierzyłem...? {zmierzyłeś bardzo dobrze tylko, że 100% to nie 100% wydajności centrali, tak samo jak 30% to nie 30%}

30% - 18W

60% - 34W

100% - 70W

Nie wiem czy przypadkiem wpływu na pobór mocy nie ma to że, wyrzutnia jest u mnie podłączona do komina i ciąg kominowy wspomaga pracę wentylatorów... {na pewno to jest przyczyną tak niskiego zużycia prądu... :lol2:}

Masz skręconą centralę, dlatego jest cicha, pobiera mało prądu i pracuje na wysokich sprawnościach odzysku temperatury. Ot taki zabieg producenta "będzie Pan zadowolony"

Zresztą sami piszą na stronie, że silniki mają 195W (chyba każdy patrząc na to co mi wyszło na wersji 400)

 

Maja zaniżone wartości napięć wentylatorów. Jak komuś na max pobiera 70 w centrala to musi być ograniczona i nie dmucha maksymalnie. Sam Brzeczkowski przyznaje ze fabrycznie są ograniczone.

Chce kupić rekuperator o wydajności 400 m3 idę do sklepu i słucham jak to chodzi na max. Potem tą samą jednostkę montują mi w domu na instalacji z oporami i zamiast 400 dmucha 200. Podkręcają napięcie na wentylatorach i dmucha 400 a przy tym jest dużo głośniejsza niż kiedy ją słuchałem na max w sklepie.

tak to prawda i to ukryte robienie nieświadomego klienta w balona! Ojjjjj nie lubie...

 

 

@Piotr 28

Widać Thessla zalazła Ci za skórę z formy postu dochodze do wniosku że jesteś instalatorem lub handlujesz centralami {deklaruję, że buduję dom dla siebie i szukam najlepszych rozwiązań na każdym etapie, nie jestem związany w żaden sposób z handlem, sprzedarzą ani serwisem} porównujesz centrale na pełnej mocy i co Thesla 400 daje 590 m3/h czyli o 190 m3/h więcej, wiec co sie dziwisz że głośniej pracuje. {porównywałem przy takich samych wydajnościach i warunkach trzy centrale. Thessla była najgłośniejsza i pobierała za razem najwięcej prądu}

Kod serwisowy dostępny dla klienta Ja dostałem razem z dokumentami zakupowymi {?, ciekawe, chyba instalator Ci pokazał}

To znaczy że forumowicze kórzy mają AIRPACKI to głusi :no::D sorry Mikolaj .i Inni {głusi nie, ale jak mają tak naprawdę o połowę mniej ustawione centrale niż u innych producentów to po prostu jej nie słyszą przy 30% i 18W :lol2:}

kalibracja to zrównowazenie przepływów widze że wogóle nie czujesz tematu. {właśnie czuje bardzo dobrze}

no tak Dospel i Frapol włączałeś do prądu {włączałem w jednym z salonów Dospel Optimal 400 bez by-pasu i Zehnder ComfoAir 350} i działały jakoś tam . to dlaczego Frapol wprowadza regulacje wentylatorów w nowym sterowniku ?{według mnie regulacja bilansem wydajnościowym na wentylatorach powinna być w każdej centrali jako standard} Pisał o tym TB . przezież przez kilka lat sprzedają urzadzenie bez kalibracji . a nagle okazuje sie ze trzeba ?

{kalibracje robi się pod konkretną instalację i wynikające z niej różnice w oporach przepływu. Nie można robić kalibracji bez instalacji, no bo po co}

niedoczytałeś Air Pack 400 daje 590 m3/h przy kalibracji na 100 % {chyba Ty nie doczytałeś, 590m^3/h to jest bez instalacji czyli bez oporów przepływu, huczy to jak wirówka i pobiera 340W!!!!}

Twój dom twój wybór ,Ale proste nie znaczy proste. {widzę, że Ty dobrze wybrałeś :lol2: chwalisz bo kupiłeś i jest najlepsze? Czy masz w wizerunku tej firmy jakiś udział?}

 

ps. ciekawe na co ja się zdecyduje:D Raczej nie na Airpaka... Może Onyxa? Ale widzę, że piszecie, że to to samo (wymiennik, wentylatory)

Każdy poleca swoje jak ma z tego marże, albo już kupił i upiera się że jest dobre bo ma - tak jak manix76 czy inni

Im więcej się dowiaduje tym mniej wiem...

 

Brakuje na forum rzetelnego porównania kilku najpopularniejszych centralek w jednym miejscu, na tej samej instalacji... Z anemometrem, watomierzem, termometrem i zebraniem doświadczeń eksploatacyjnych/serwisowych.

Tylko instalator mógłby zrobić coś takiego, ale żaden nie miałby chyba w tym interesu - wręcz przeciwnie...

...a może, Brzęczkowski, Jarszcz lub ktoś inny? Widzę, że kerado28 już próbował zrobić coś takiego

Pozdr

Edytowane przez wbbmzg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje na forum rzetelnego porównania kilku najpopularniejszych centralek w jednym miejscu, na tej samej instalacji... Z anemometrem, watomierzem, termometrem i zebraniem doświadczeń eksploatacyjnych/serwisowych.

Tylko instalator mógłby zrobić coś takiego, ale żaden nie miałby chyba w tym interesu - wręcz przeciwnie...

...a może, Brzęczkowski, Jarszcz lub ktoś inny? Widzę, że kerado28 już próbował zrobić coś takiego

Pozdr

Przestałem produkować centrale w 1991 - jak się pojawili więksi producenci, KOSS Watera Kaczorowskiego czy ELGE z Francji.

Porównuje centrale ( głównie na podstawie opinii z PIB ITE ) WP_20140919_014.jpg i swoich obserwacji, po to by wiedzieć co polecać. Producent ma powody, by zatajać wady, nie ja.centrale.jpg Można też włączyć, obok siebie Brink, Thessla Onyx jakiegoś "styropianowca" Mistral Optimal, luna, flexit komfovent... i mieć Swoją opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ wbbmzg

 

Jak chcesz onyxa ta będę miał na zbyciu, taki prawie 3-latek,mało śmigany, trochę zachibernowany (przymarzł), pokazujący temp. dla lubiacych upały (85 stC) ;) nawet serwis frapolu nie chciał się do niego pofatygować ....... taki żarcik http://emotikona.pl/emotikony/pic/035.gif

 

Wracając do tematu, nie wiem dlaczego się tak czepiasz tych airpacków. Z tego co wiem są jedną z nielicznych firm która daje możliwość kalibracji - na której tak Ci zależy, a to że jest głośna bez instalacji ........ to tak jabyś porównywał samochody bez tłumików, przecież centrala to tylko element składowy instalacji - wiem z własnego doświadczenia, mój dream też huczy bez kanałow.

Potencjometry do kalibracji w onyxach to rozwiązanie z poprzedniej epoki, u mnie jakoś udało się dostroić dreama do instalacji ale ile przy tym "na rzucał mięsem" instalator to jego - może byłem zbyt upierdliwy i pilnowałem aby wyregulował porządnie moją instalację.

Tak jak pisałem w poprzednich postach jesienią wymienima moją centralę i też bardzo chętnie przed decyzją zobaczyłbym jakiś test porównawczy takich central, ale zrobiony tak jak trzeba - przy takich samych parametrach: wydatek, wilgotność, instalacja itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz skręconą centralę, dlatego jest cicha, pobiera mało prądu i pracuje na wysokich sprawnościach odzysku temperatury. Ot taki zabieg producenta "będzie Pan zadowolony"

Zresztą sami piszą na stronie, że silniki mają 195W (chyba każdy patrząc na to co mi wyszło na wersji 400)

 

Nie mam skręconej centrali. W postach wyżej podawałem na ilu woltach pracują wentylatory. Nie mam potrzeby rozkręcać jej jeszcze bardziej.

W którym miejscu napisałem że jest cicha???

Centrala pracuje na 30% i to w zupełności wystarcza aby w domu nie było czuć "starą szafą" tylko świeżym powietrzem i wilgotność utrzymywała się w granicach 40%. Niżej masz foto jakie są temperatury podyczas opcji ''wietrzenie" (120%) a wtedy centrala jest zdecydowanie głośniejsza ,pobiera więcej prądu dokładnie 79W ale jakoś mega drastycznie nie spada jej sprawność.

Hałas mi nie przeszkadza bo centrala stoi na strychu a nie w salonie. Jeżeli Ty szukasz centrali która będzie miała u Ciebie stać w salonie to zdecydowanie jej nie polecam- nie jest zbyt urodziwa i trochę hałasuje ;-) . Na poborze prądu jakoś specjalnie mi nie zależy bo zasilana jest z panela FV ,sprawność przy tych 120% jest porównywalna choć mniejsza niż gdy pracuje na 30%.

120%.JPG

Edytowane przez manix76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy poleca swoje jak ma z tego marże, albo już kupił i upiera się że jest dobre bo ma - tak jak manix76 czy inni

Im więcej się dowiaduje tym mniej wiem...

 

W którym miejscu zauważyłeś ten mój upór, te moje ach ,och .....?

 

Nikogo na siłę nie przekonuje ani nie namawiam do AirPacka bo możliwe że są lepsze centrale ,przedstawiam jedynie jak to wygląda u mnie. Jak dla mnie, AirPack jest Ok a jak ktoś mnie zapyta wprost to mogę powiedzieć jakie ja, jakie w mojej ocenie, zwykłego użytkownika widzę zalety oraz wady.

Edytowane przez manix76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wadę uznałbym miejsce umieszczenia czujnika temperatury otoczenia centrali. Jest on na płycie głównej centrali , przez co zawyża temperature od rzeczywistej o jakieś 6-7 stopni. Moim zdaniem nie powinien on być niczym zabudowany.

Poza tym czujnikiem nie mam się do czego przyczepić na chwile obecną.

 

Głośność centrali...? Nie jest cicha ale nie jest też jakoś uciążliwie głośna. Tak jak pisałem wyżej, stoi ona na strychu wiec może sobie tam hałasować.Wazne że w domu jej nie słyszę.

Przy normalnej pracy na 30% żaden dźwięk nie wydobywa się z anemostatow. Przy 120% słychać lekki szum ale tylko słychać go gdy podejdzie się bardzo blisko anemostatu. Nie jest to uciążliwy dźwięk.

 

Po odkreceniu bocznej osłony, wewnątrz centrala wygląda na bardzo starannie i szczelnie wykonaną, czego nie mogę powiedzieć o centrali Onyx którą widziałem. Tam np silikon wyglądał jakby był niedbale paluchem nakładany.

 

 

Na bardzo duży plus zasługuje serwis Thessli. Miałem pewnie problem z centralą i chcieli juz przyjechać na drugi dzień po moim zgłoszeniu.

 

Aaaaa, kod do ustawień serwisowych dostałem od Pana z serwisu przy wymianie panela na nowy. W poprzednim tez dostałem bez łaski taki kod , kolego @wbbmzg ....

 

Na temat samej sprawności centrali nie będę nic pisał. Wyżej w postach przesłałem zdjęcia więc każdy może sobie tą sprawność wyliczyć i ocenic czy jest zadowalająca czy też nie.

Edytowane przez manix76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 1 do 5 zł wymiana, zależy gdzie i ile się kupi. Polecam dobrą 3 lub 4. Podobnie do Frapola.

Tam jest "ramka w ramce" i tylko wkład się wymienia.

 

Może mi Pan zdradzić w jaki sposób, krok po kroku, wymienić tkaninę w takim filtrze w AirPacku. W jaki sposób wyjąć tą tkaninę z ramki? Pewnie inny użytkownicy też będą Panu wdzięczni za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuje reku Airpacka, i nie mam do czego sie przyczepić jak narazie, tak jak minix76 pisał, tylko z tym czujnikiem troche niejscności, myślałem ze to temp. powietrza wyrzucanego na zewnatrz, ale poza tym centrala spełnia standardy i moje oczekiwania, a może nawet przewyzsza.

Sam fakt ze mało ludzi pisze o problemach z centralą swiadczy o spełnieniu ich oczekiwań i braku problemów,zazwyczaj zaczynamy szukać jak jest jakis problem,a tu nikt jeszcze takowego nie opisał, raczej nie sprzedali kilku sztuk testowych. Czytam tylko głosy osób zastanawiajacych sie nad kupnem oraz niedowiarków szukających różnic,które w normalnycm użytkowaniu nie będą miały wiekszego znaczenia. Za rok lub dwa temat może sie odrodzić bo pojawią sie problemy albo nikt juz nie bedzie pamiętał o tej dyskusji, bo wszystko bedzie działało normalnie tak jak do tej pory i jak powinno.

 

 

Co do filtrów dobrze by było jakby wymiana maty filtracyjnej było systemowe, tzn. wyciagam starą włókninę, wsadzam w kasete nową i do reku, bez zbednych kosztów "kloszy", albo chcociaż żeby był wybór kompletne filtry z ramką lub droższa kaseta jednorazowa ale z możliwościa wymiany samej tkaniny filtrujacej

 

to moge uznac za wade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej nie sprzedali kilku sztuk testowych. )

 

Podobno sprzedali 500sztuk a sama firma istnieje niespełna rok.

 

Odnośnie tego czujnika temp. to chyba w instrukcji obsługi jest napisane bądz jest jakiś rysunek przedstawiający gdzie on się znajduje.

Edytowane przez manix76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moge uznac za wade :)

I tak 90% użytkowników będzie kupować gotowe filtry.

Te 10% pozostałych chcąc pokombinować musi działać na własną rękę.

 

Na miejscu tych kombinujących poszukał bym najbliższego producenta flitów do wentylacji, lub kanałów wentylacyjnych... Czasem proste i tanie rozwiązanie można znaleźć za płotem.

Zwłaszcza jak ktoś nie lubi brudzić rąk robotą, a wydanie kilkunastu złotych na fabryczny filtr też go swędzi.

Podobno sprzedali 500sztuk a sama firma istnieje niespełna rok.

Zapewne większa część sprzedaży to export. Ceny w porównaniu do konkurencji z górnej półki mają atrakcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski

od 1 do 5 zł wymiana, zależy gdzie i ile się kupi. Polecam dobrą 3 lub 4. Podobnie do Frapola.

Tam jest "ramka w ramce" i tylko wkład się wymienia.

Może mi Pan zdradzić w jaki sposób, krok po kroku, wymienić tkaninę w takim filtrze w AirPacku. W jaki sposób wyjąć tą tkaninę z ramki? Pewnie inny użytkownicy też będą Panu wdzięczni za wskazówki.

 

No własnie, będę wdzięczny i ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...