Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Też myślałem o F9 ale na początek F7.

Zastanawia mnie to, że kupiony gotowy filtr F7 ma cieńszą matę filtracyjną niż ta, którą kupiłem wcześniej aby zastosować w rekuperatorze.

Ja kupiłem trochę F9 na eksperymenty i ona jest też bardzo cienka, ale opór stawia sakramencki.

Moim zdaniem nie ma co tutaj dywagować, i tak człowiek tego nie sprawdzi co mu sprzedają...

Ja wyrzuciłem filtr z rekuperatora, myślałem tak jak Ty i dałem G4 ale opory wzrastają i trzeba dawać dużo "gazu" na nawiewie zwłaszcza, że do przepchania mam jeszcze filtr węglowy za rekuperatorem.

Może się powtarzam ale przy czerpni mam w metalowej skrzynce teraz F5 a był G3. Robi on za łapacz much komarów i większych zanieczyszczeń.

No ale... tego... F5 czy tam M5 ma wyższe opory niż G3/4.

 

filtry.jpg

 

Tak więc na wlocie ja bym raczej myślał nad czymś typu G4, bo on jest w miarę przepływowy, dodatkowo jak się go wsadzi w wersji

kieszeniowej, gdzie ma 8x większą powierzchnię niż wersja w rekuperatorze, to powinna być bajeczka.

Czerpnię i wyrzutnię mam o średnicy 250 mm skrzynkę metalową tę przy czerni też z takimi króćcami. Dopiero za skrzynką mam redukcję na 200 mm.

No ja mam niestety czerpnię 200mm, w dodatku siedzi tam ta nieszczęsna stalowa siatka, która łapie syf i się zapycha.

Blaszki jakieś co tam były jako żaluzje już powywalałem. Teraz wywalać tą czerpnię i montować 250 to trochę za dużo zachodu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A to ciekawe jest, że montujesz dwa filtry i nawet nie wiesz jakie :) A może ci wcisnęli F7 ??

To Ty mi zwracasz uwagę na opory w instalacji po założeniu "PLISOWANEGO" filtra F7 a sam masz 2 albo 3 filtry w dodatku nie wiadomo jakie ??!! Opory pewnie przeogromne :)

jest takie słowo ...... hipokryzja.... i tu jak najbardziej pasuje :)

 

Piszę podobno, bo tak wygląda albo tak przeczytałem gdzieś w opisie. Nie ma to najmniejszego znaczenia, bo kupiłem z Allegro maty na metry, które ją zastąpią. O tym jakie mam i jakie będę miał filtry już pisałem. G3 od G4 trudno odróżnić ale M5 czy F7 nie da się pomylić z G3.

 

Hipokryzja to z pewnością niedopowiedzenie. To skandal na dużą skalę. Powołaj komisję. Macierewicz ma ostatnio wolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę podobno, bo tak wygląda albo tak przeczytałem gdzieś w opisie. Nie ma to najmniejszego znaczenia, bo kupiłem z Allegro maty na metry, które ją zastąpią. O tym jakie mam i jakie będę miał filtry już pisałem. G3 od G4 trudno odróżnić ale M5 czy F7 nie da się pomylić z G3.

 

Hipokryzja to z pewnością niedopowiedzenie. To skandal na dużą skalę. Powołaj komisję. Macierewicz ma ostatnio wolne.

 

hehehe, kiepskie tłumaczenie kogoś kto uważa się na forum za specjalistę/doradcę, ponadto dziwi mnie fakt, że krytykujesz projekty wielu użytkowników na tym forum a sam z tego co piszesz nawet nie masz zrobionej instalacji WM. Bo sam nawiew i wciąganie do domu zimnego, cuchnącego powietrza z piwnicy to nie jest chyba idea wentylacji mechanicznej :)

Trochę samokrytyki by się przydało.

A tak na marginesie a propos Twojego doradzania na tym forum to myślę że większość by potrafiła napisać tak jak Ty; "...Błędy są ewidentne....." bez wyjaśnienia co i dlaczego. Jak się już chce być doradcą to wypadałoby mieć trochę fachowej wiedzy popartej doświadczeniem jak np OszczędnyGrześ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, kiepskie tłumaczenie kogoś kto uważa się na forum za specjalistę/doradcę, ponadto dziwi mnie fakt, że krytykujesz projekty wielu użytkowników na tym forum a sam z tego co piszesz nawet nie masz zrobionej instalacji WM. Bo sam nawiew i wciąganie do domu zimnego, cuchnącego powietrza z piwnicy to nie jest chyba idea wentylacji mechanicznej :)

Trochę samokrytyki by się przydało.

A tak na marginesie a propos Twojego doradzania na tym forum to myślę że większość by potrafiła napisać tak jak Ty; "...Błędy są ewidentne....." bez wyjaśnienia co i dlaczego. Jak się już chce być doradcą to wypadałoby mieć trochę fachowej wiedzy popartej doświadczeniem jak np OszczędnyGrześ.

Ja się uważam za tego, kim się określiłem w podpisie i nicku. To że masz wrażenie że jestem specjalistą wynika wyłącznie z wrażenia jakie zrobiła na Tobie moja zupełnie przeciętna wiedza i tego że później zauważyłeś w niej braki. Powstał w Twoim umyśle dysonans poznawczy. Na szczęście jest on ograniczony wyłącznie do Ciebie i reszta forowiczów nie cierpi tak jak Ty.

 

Mam już działającą rekuperację. Przez piwnicę idzie wywiew rekuperowanej części domu. Powietrze w piwnicy jest bardzo przyjemne i świeże. Nie ma żadnych nieprzyjemnych zapachów. Nawiewy idą bezpośrednio do pokoi oraz do piwnicy w innej jej części. Do skończenia wywiewu zostało kilka godzin pracy. Jestem na etapie wiercenia w płytkach kanału pod anemostat 160 i dzielenia pianką starych kanałów wentylacji grawitacyjnej i przystosowania ich do wywiewu. Cały czas eksperymentuję z wentylacją. Np. wyłączam niektóre nawiewy w piwnicy żeby zobaczyć jak to wpływa na wilgotność.

Nie ma tu żadnego błędu, bo to jest działająca wentylacja w trakcie instalacji. Docelowo wywiew parteru będzie przez łazienkę, a w piwnicy będzie 2x75 nawiew i 2x75 wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy konstrukcja metalowa systemowej ramki CleanPad Frame różni się jakoś do oryginalnych filtrów? bo jedyna różnica jaką widzę to ten krzyżyk w ramce który ma być oparciem dla tkaniny filtracyjnej.

Czy ta ramka ma jakieś dodatkowe elementy do zaczepienia tkaniny?

To jest ramka w ramce, ta zewnętrzna ma uszczelki i pasek do wyciągania, a wewnętrzna po wsadzeniu maty filtracyjnej

do tej większej służy jako mocowanie. Mam to, ale generalnie jest to słaby pomysł ze względu na marną powierzchnię

filtracyjną. Nadaje się tylko na lato lub całorocznie na wywiew.

Jak kupiłem cleanpad pure to jest to o niebo lepsze, duża powierzchnia, dodatkowo ma rzepy do przyczepiania maty

G3 czy podobnej dla zgrubnego filtrowania. Niestety cena jest zabójcza :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcia mojej skrzynki na kalesony po tygodniowej pracy :)

Bajeczka :]

Zainspirowany Twoją dłubaniną też planuję sklecenie czegoś podobnego, coby experyment miał jakąś wartość dla społeczeństwa

spróbuję zrobić pudło na ramki 60x60cm, chcę wsadzić wpierw G4 a potem F9. Sztucery z promocji już do mnie jadą :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcia mojej skrzynki na kalesony po tygodniowej pracy :)

[ATTACH=CONFIG]406407[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]406408[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]406409[/ATTACH]

Kalesony podwiesiłem nitkami do pręta aby nie opadały :)

 

Czy nie lepszym pomysłem było by ustawienie filtra prawidłowo - kieszenie pionowo?

 

Bajeczka :]

Zainspirowany Twoją dłubaniną też planuję sklecenie czegoś podobnego, coby experyment miał jakąś wartość dla społeczeństwa

spróbuję zrobić pudło na ramki 60x60cm, chcę wsadzić wpierw G4 a potem F9. Sztucery z promocji już do mnie jadą :]

Filtrem G4 można poprzedzić filtr f7.

Filtr F9 poprzedza się filtrem m5.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepszym pomysłem było by ustawienie filtra prawidłowo - kieszenie pionowo?

 

To jest wstawka do rury fi 200 mm, która na całej długości od czerpni do rekuperatora leci na strychu w pozycji poziomej. Nie ma jak zrobić tego w pionie. Przy czerpni dałem F5 , Tak przynajmniej napisali na aledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wstawka do rury fi 200 mm, która na całej długości od czerpni do rekuperatora leci na strychu w pozycji poziomej. Nie ma jak zrobić tego w pionie. Przy czerpni dałem F5 , Tak przynajmniej napisali na aledrogo.

 

Nie kanał ma być w pionie, a filtr powinien być obrócony o 90 st.

Wokół osi, którą wyznacza przepływ powietrza.

O tak, powinien być ustawiony filtr: http://www.filtryonline.pl/gallery/large/ph101tfiltrr1533.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kanał ma być w pionie, a filtr powinien być obrócony o 90 st.

Wokół osi, którą wyznacza przepływ powietrza.

O tak, powinien być ustawiony filtr: http://www.filtryonline.pl/gallery/large/ph101tfiltrr1533.jpg

 

No przecież on jest w pionie tylko ekran musisz sobie przekręcić :) Pokrywa jest u góry, skrzynka leży na wylewce na strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten M5 to coś jakby F5? Bo maty M5 nigdzie nie widzę w handlu, są tylko gotowce w ramkach...

M5, to kolejny stopień po G4.

Nie ma czegoś takiego jak F5, to raczej brak wiedzy sprzedawcy.

Z matą będzie ciężko bo to już jest filtr o sporych oporach.

 

Powiem tak, jeśli wasza DOMOWA wentylacja, pracuje dłużej niż 1 tydzień, na płaskiej tkaninie m5, f7 lub f9, to znaczy że te maty nie są filtrami za jakie się podają.

No przecież on jest w pionie tylko ekran musisz sobie przekręcić :) Pokrywa jest u góry, skrzynka leży na wylewce na strychu.

Zwracam honor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, jeśli wasza DOMOWA wentylacja, pracuje dłużej niż 1 tydzień, na płaskiej tkaninie m5, f7 lub f9, to znaczy że te maty nie są filtrami za jakie się podają.

 

dopowiem jeszcze jedno - miałem włókniny deklarowane jako F7 w różnych wykonaniach - i takie bardzo cienkie ( 2mm? białe, z obu stron obłożone czymś w rodzaju flizeliny) oraz takie całkiem grube (6mm? różowe, przypominające filc, z jednej strony bardziej "puszystej" i opisanej jako nawiew, z drugiej bardziej zbite). Te cienkie były do niczego, zapychały się błyskawicznie (miały mała pojemność na zanieczyszczenia), te grube, puszyste działają dużo dłużej zanim rekuperator stwierdzi ich zapchanie. Filtr mam zrobiony harmonijkowy - ramka znitowana/skręcona z ceownika Al 50mm, włóknina włożona pomiędzy dwie siatki stalowe nierdzewne i złożone to w harmonijkę wsuniętą następnie w ramkę. Daje to razem powierzchnię ok. 3 razy większą niż filtr płaski o tych samych wymiarach (ramka ZTCP 340x200x50, włóknina docinana na ok. 200x1000mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopowiem jeszcze jedno - miałem włókniny deklarowane jako F7 w różnych wykonaniach - i takie bardzo cienkie ( 2mm? białe, z obu stron obłożone czymś w rodzaju flizeliny) oraz takie całkiem grube (6mm? różowe, przypominające filc, z jednej strony bardziej "puszystej" i opisanej jako nawiew, z drugiej bardziej zbite). Te cienkie były do niczego, zapychały się błyskawicznie (miały mała pojemność na zanieczyszczenia), te grube, puszyste działają dużo dłużej zanim rekuperator stwierdzi ich zapchanie. Filtr mam zrobiony harmonijkowy - ramka znitowana/skręcona z ceownika Al 50mm, włóknina włożona pomiędzy dwie siatki stalowe nierdzewne i złożone to w harmonijkę wsuniętą następnie w ramkę. Daje to razem powierzchnię ok. 3 razy większą niż filtr płaski o tych samych wymiarach (ramka ZTCP 340x200x50, włóknina docinana na ok. 200x1000mm)

 

Dziś zajrzałem do reku bo ciekaw byłem jak wyłapują syf te maty z Allegro ( przez niektórych uważane za pseudo maty). I ku mojemu zdziwieniu mój filtr plisowany zrobiony z maty F7(gr. 4mm) był już prawie czarny po 9 dniach co przedstawiają zdjęcia poniżej gdzie na jednym nowa mata z prawej strony i wyjęty filtr z lewej. Trochę się częściej będzie wymieniać, ale przynajmniej świeżość w domu. Zużyje ta matę F7 która już mam zakupiona i chyba trzeba iść w kierunku M5 /F5 tak żeby wymieniac co 3 tyg a nie co tydzień. Albo F7 zostawić na lato jak kopciuchy będą wygaszone.

F5AC4D21-B398-4BA8-B8DF-0377673A4718.jpg

2FFEF498-E1AD-4B28-9CC0-F23AFC81A7CF.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...