Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Dziś zajrzałem do reku bo ciekaw byłem jak wyłapują syf te maty z Allegro ( przez niektórych uważane za pseudo maty). I ku mojemu zdziwieniu mój filtr plisowany zrobiony z maty F7(gr. 4mm) był już prawie czarny po 9 dniach co przedstawiają zdjęcia poniżej gdzie na jednym nowa mata z prawej strony i wyjęty filtr z lewej. Trochę się częściej będzie wymieniać, ale przynajmniej świeżość w domu. Zużyje ta matę F7 która już mam zakupiona i chyba trzeba iść w kierunku M5 /F5 tak żeby wymieniac co 3 tyg a nie co tydzień. Albo F7 zostawić na lato jak kopciuchy będą wygaszone.

 

A czy czasem w tym wszystkim nie rozchodzi się o to aby właśnie chronić się przed zanieczyszczeniami. Według mnie właśnie w okresie grzewczym należy stosować filtry wyższej klasy taki widzę sens. Filtry poniżej F7 mało wyłapują pyłów z kopciuchów a one są właśnie najbardziej szkodzące zdrowiu. Nie oszczędzajmy na zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie :> Ja po to chcę wsadzić F9 żeby syf od "ekologów" wyłapywać. To że F7 jest czarny to znaczy że robi dobrą robotę,

lepiej kupić filtr niż potem mieć ten syf w płucach i w chałupie...

 

Zgadza się ja tez wolę częściej wymienić filtr w zamian za czyste powietrze w domu ale chodzi o to ze jak dasz F9 i nie będziesz miał przed nim filtra wstępnego to pewnie za 3 dni będzie do wymiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni panowie jak wy chcecie do reku pakować takie filtry to musicie pamiętać o tym że na instalacji porobicie takie opory iż wasze rekuperatory będą miały 50% wydajności.

 

Kolego dlatego zastosowałem filtr kieszeniowy przed rekuperatorem o ponad dziesięciokrotnie większej powierzchni niż ten co jest w rekuperatorze. W rekuperatorze filtr wyciągnąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba było nadmienić że robisz bo ktoś tak kazał, ale właściwie to nie masz pojęcia dlaczego.

 

Pojęcie jest takie drogi kolego, że filtr ten umieszczony przed reku powodował zbyt duże opory. Inna sprawa, skoro producent, który dokonywał pomiarów i w instrukcji podaje montaż filtra na nawiewie za centralą to tak należy robić. Ty prywatnie możesz sobie robić co chcesz i jak chcesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten sam filtr na tym samym wentylatorze umieszczony przed powoduje straszliwe opory a umieszczony za już nie powoduje?

To jakaś alternatywna fizyka się pojawia. Zamiast wymyślać na poczekaniu bzdury zapytaj się producenta dlaczego tak robią,

więcej będziesz mieć z tego pożytku, a przy okazji i my też skorzystamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten sam filtr na tym samym wentylatorze umieszczony przed powoduje straszliwe opory a umieszczony za już nie powoduje?

To jakaś alternatywna fizyka się pojawia. Zamiast wymyślać na poczekaniu bzdury zapytaj się producenta dlaczego tak robią,

więcej będziesz mieć z tego pożytku, a przy okazji i my też skorzystamy.

 

Drogi kolego, na poczekaniu to można improwizować sobie samemu jak kto chce,nie ma problemu. Zatem raz jeszcze filtr wyższej klasy umieszczony przed będzie powodował opory większe ze względu na to, że szybko się "zabije" no chyba że będziemy go często wymieniać - pytanie jaki w tym sens pod względem kosztów. Oczywiście nadal można go dać przed reku ale przed nim należałoby by dać też filtr przedwstępny. Inna sprawa, również normy podają, że tego typu filtry (które mocniej sieją) powinno się dawać za na nawiewie. Ale możesz robić przecież jak Ci wygodniej sam bo nikt nie zabroni.

 

A przypadek taki mam za autopsji, gość zrobił sobie taki właśnie filtr w stylu CleanBox'a thessli i wrzucił przed reku. Dzwoni do mnie że coś słabo mu rekuperator dmucha, okazało się że po 5 dniach filtr był totalnie zapchany, aż sam byłem zaskoczony. Sugerowałem mu montaż za centralą na nawiewie - ale zrobił jak ty :) potem poprawka i tak jak mówiłem wcześniej i sytuacja się znacznie poprawiła. Oczywiście może być tak, że to zależy od lokalizacji ale w jego przypadku była maskara...

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś okazało się, że moja centrala nie trzyma wody, rano pod rekuperatorem kałuża. Przed wyjściem do pracy nie zmieniłem ustawień na " pusty dom ", bo myślałem, że może niska sprawność 20% jest przyczyną. W ciągu dnia tel. do firmy która wykonała mi instalację wentylacyjną i zgłoszenie problemu. Po powrocie do dmu ponownie woda na podłodze. Z informacją zwrotną zadzwonił człowiek od instalacji i poinformował, że skontaktuje się ze mną serwis ThesslaGreen.

 

Na razie martwi mnie usterka, szybka reakcja producenta wskazuje, że nie jest to jednostkowy przypadek. Podobno powodem jest problem z wiatrakami i przeciąganiem, możliwe że sytuację może poprawić kalibracja centrali.

 

Ciesz mnie postawa instalatora, nie bawił się w odbijanie problemu tylko profesjonalnie podszedł do tematu. Liczę na to, że z producentem centrali będzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś okazało się, że moja centrala nie trzyma wody, rano pod rekuperatorem kałuża. Przed wyjściem do pracy nie zmieniłem ustawień na " pusty dom ", bo myślałem, że może niska sprawność 20% jest przyczyną. W ciągu dnia tel. do firmy która wykonała mi instalację wentylacyjną i zgłoszenie problemu. Po powrocie do dmu ponownie woda na podłodze. Z informacją zwrotną zadzwonił człowiek od instalacji i poinformował, że skontaktuje się ze mną serwis ThesslaGreen.

 

Na razie martwi mnie usterka, szybka reakcja producenta wskazuje, że nie jest to jednostkowy przypadek. Podobno powodem jest problem z wiatrakami i przeciąganiem, możliwe że sytuację może poprawić kalibracja centrali.

 

Ciesz mnie postawa instalatora, nie bawił się w odbijanie problemu tylko profesjonalnie podszedł do tematu. Liczę na to, że z producentem centrali będzie podobnie.

 

W przypadku Airpacków serwis prowadzi sama Thessla. Więc instalator nic innego nie robi tylko zgłasza on albo użytkownik centrali - w zasadzie zgodnie z papierkami to użytkownik wypełnia formularz serwisowy.

 

Abstrahując od tego to gdzie cieknie? W jakiej temperaturze znajduje się reku? Filtry czyste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Airpacków serwis prowadzi sama Thessla. Więc instalator nic innego nie robi tylko zgłasza on albo użytkownik centrali - w zasadzie zgodnie z papierkami to użytkownik wypełnia formularz serwisowy.

 

Abstrahując od tego to gdzie cieknie? W jakiej temperaturze znajduje się reku? Filtry czyste?

 

Tak na marginesie to nie znalazłem tabliczki znamionowej, gdzie znajdę numer urządzenia ?

 

Cieknie ze szczeliny miedzy korpusem przykręcanym frontem, w okolicy odpływu. Rekuperator jest w części ogrzewanej domu, mam taki łącznik techniczny pomiędzy garażem a przedsionkiem / holem, izolowane rury do czerpni i wyrzutni przechodzą przez nieogrzewany garaż ( temperatura dodatnia ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie to nie znalazłem tabliczki znamionowej, gdzie znajdę numer urządzenia ?

 

Cieknie ze szczeliny miedzy korpusem przykręcanym frontem, w okolicy odpływu. Rekuperator jest w części ogrzewanej domu, mam taki łącznik techniczny pomiędzy garażem a przedsionkiem / holem, izolowane rury do czerpni i wyrzutni przechodzą przez nieogrzewany garaż ( temperatura dodatnia ).

 

nr seryjny masz na karcie gwarancyjnej oraz rozruchowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A przypadek taki mam za autopsji, gość zrobił sobie taki właśnie filtr w stylu CleanBox'a thessli i wrzucił przed reku. Dzwoni do mnie że coś słabo mu rekuperator dmucha, okazało się że po 5 dniach filtr był totalnie zapchany, aż sam byłem zaskoczony. Sugerowałem mu montaż za centralą na nawiewie - ale zrobił jak ty :) potem poprawka i tak jak mówiłem wcześniej i sytuacja się znacznie poprawiła. Oczywiście może być tak, że to zależy od lokalizacji ale w jego przypadku była maskara...

 

To właściwie po co stosuje się filtry, można bez i nic się nie będzie zapychało i mniej prądu pójdzie i nie trzeba wymieniać filtrów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właściwie po co stosuje się filtry, można bez i nic się nie będzie zapychało i mniej prądu pójdzie i nie trzeba wymieniać filtrów :)

Są różne klasy filtrów. Jedne sieją mało co inne bardzo dokładnie a im dokładniej tym bardziej podatny na zapchanie. Dlatego przed takimi solidnymi filtrami dajemy prefiltr. A filtry być muszą dlaczego to już chyba nie trzeba dyskutować. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne klasy filtrów. Jedne sieją mało co inne bardzo dokładnie a im dokładniej tym bardziej podatny na zapchanie. Dlatego przed takimi solidnymi filtrami dajemy prefiltr. A filtry być muszą dlaczego to już chyba nie trzeba dyskutować. :)

 

Że są różne klasy to wiem. Na wlocie mam G4 potem F7. G4 mało zatrzymuje "syfu" smogowego, dopiero F7 filtruje i to on przejmuje na siebie ten "syf". Wczoraj wieczorem miałem na zewnątrz MP10 500 mikrogramów/ m3 w domu było jeszcze w normie około 40-50. Wnioskuję z tego, że skuteczność F7 dla PM10 jest jakieś 90%. Mam jeszcze filtr węglowy za rekuperatorem, ale jak wnioskuję on tylko wyłapuje gazy a pyłem się zapycha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś okazało się, że moja centrala nie trzyma wody, rano pod rekuperatorem kałuża. ....

Bardzo jestem ciekaw co u Ciebie jest przyczyną bo ostatnio zauważyłem ze u mnie podobnie. Mała ilość wycieka od strony filtra wywiewnego. W komorze filtra na ściankach są kropelki wody.

Czy przyczyną może być niedocieplony rekuperator stojący obecnie w temp. +10 stopni (w nocy pewnie mniej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...