Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Bardzo jestem ciekaw co u Ciebie jest przyczyną bo ostatnio zauważyłem ze u mnie podobnie. Mała ilość wycieka od strony filtra wywiewnego. W komorze filtra na ściankach są kropelki wody.

Czy przyczyną może być niedocieplony rekuperator stojący obecnie w temp. +10 stopni (w nocy pewnie mniej)?

 

Różnica temperatur i wilgotności. Obecnie pracują nad "ubrankiem" aby rekuperatory, które stoją w niższych temperaturach nie miały tego problemu. Możesz spróbować docieplić czymś tymczasowo tę komorę od zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Że są różne klasy to wiem. Na wlocie mam G4 potem F7. G4 mało zatrzymuje "syfu" smogowego, dopiero F7 filtruje i to on przejmuje na siebie ten "syf". Wczoraj wieczorem miałem na zewnątrz MP10 500 mikrogramów/ m3 w domu było jeszcze w normie około 40-50. Wnioskuję z tego, że skuteczność F7 dla PM10 jest jakieś 90%. Mam jeszcze filtr węglowy za rekuperatorem, ale jak wnioskuję on tylko wyłapuje gazy a pyłem się zapycha.

 

Ostatnio "zrobiłem" dodatkowy filtr u znajomego za reku na nawiewie klasy F9 zrobił znaczącą różnicę. U siebie też chyba coś takiego wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jedna rzecz - w instrukcji pisze że reku powinien być w miejscu gdzie temperatura jest wyższa od 5 stopni. Mój reku traci sprawność a serwis twierdzi aby sprawność była dobra reku musi być w pomieszczeniu w którym jest od 16 stopni wzwyż :D Magia :cool:

 

Jest to zakres możliwy a nie optymalny. No niestety różnica będzie jak będziemy mieć centralę w pomieszczeniu gdzie jest +20 a 5'C. Przypomnę, że sprawności rekuperatorów podawane są zgodnie z normami. dla przykładu w przypadku nowych Airpacków Home sprawa wygląda takL

 

Powietrze wewnętrzne T=20oC, RH=38%

Powietrze zewnętrzne T=7oC, RH=20%

 

I na tej podstawie mamy określone osiągi tych central oczywiście przy temperaturze otoczenia również w okolicach 20'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo jestem ciekaw co u Ciebie jest przyczyną bo ostatnio zauważyłem ze u mnie podobnie. Mała ilość wycieka od strony filtra wywiewnego. W komorze filtra na ściankach są kropelki wody.

Czy przyczyną może być niedocieplony rekuperator stojący obecnie w temp. +10 stopni (w nocy pewnie mniej)?

 

U mnie zamontowany jest w pomieszczeniu ogrzewanym, tem około 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój reku stoi na strychu nieogrzewanym ale ocieplonym, temperatura przy mrozach spada do ok 8 stopni, wyrzutnie od reku mam w ścianie szczytowej ale planuje ją przenieść do nieużywanego komina wentylacyjnego. I tu moje pytanie czy kanał od wyrzutni izolować wełną czy zostawić nieocieplony, żeby dogrzewał strych? Nie wiem jak to będzie ze skraplaniem wody na kanele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bądź tu mądry.... :) U mnie też na strychu i nic się nie dzieje. Chociaż sprawność niższa.

 

U mnie też na nieogrzewanym strychu, gdzie temperatura obecnie jest koło 10 oC i też sprawnośc sporo niższa.

Wspomagam się dodatkową nagrzewnicą (nieoryginalną) juz po wyjściu z airpaka na dom. Ustawiłem sobie kaganiec temperatury w nagrzewnicy na 18,5 oC i sterownik sobie sam moduluje nagrzewnicą 24h bez względu na taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten sam filtr na tym samym wentylatorze umieszczony przed powoduje straszliwe opory a umieszczony za już nie powoduje?

To jakaś alternatywna fizyka się pojawia. Zamiast wymyślać na poczekaniu bzdury zapytaj się producenta dlaczego tak robią,

więcej będziesz mieć z tego pożytku, a przy okazji i my też skorzystamy.

 

Chodzi o to że powietrze wg producenta idzie najpierw przez filtr M5 (G4 w starszych modelach) i jest wstępnie oczyszczone z grubszych zanieczyszczeń.

Dopiero wtedy idzie przez rekuperator do F8.

 

Dlaczego umieszczono go za rekuperatorem?

Rekuperator i wymiennik nie potrzebuje oczyszczania lepszego niż M5 i nie ma miejsca dla F8.

 

Jeżeli ktoś samemu kombinuje to może umieścić Cleanbox przed rekuperatorem, na czerpni, ale obowiązkowo przed nim musi dodatkowo filtrować powietrze filtrem klasy 4 czy 5. Wtedy można usunąć filtr z rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój reku stoi na strychu nieogrzewanym ale ocieplonym, temperatura przy mrozach spada do ok 8 stopni, wyrzutnie od reku mam w ścianie szczytowej ale planuje ją przenieść do nieużywanego komina wentylacyjnego. I tu moje pytanie czy kanał od wyrzutni izolować wełną czy zostawić nieocieplony, żeby dogrzewał strych? Nie wiem jak to będzie ze skraplaniem wody na kanele.

 

Też mam czerpnię i wyrzutnię na przeciwległych ścianach szczytowych i zacieki o dziwo pojawiły się tylko na czerpni. Spadki mam w stronę ściany, Sonodec izolowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzcie...

Zrobiłem instalacje na termoflehach 160 pod inny reku. Jednak prawdopodobnie kupię thessle, która ma przyłącze 200:-/

Czy założenie redukcji z 200 na 160 będzie błędem...?

 

Też tak miałem i producent stwierdził, że nie będzie to problemem - czerpnię i wyrzutnię mam na 200, a do skrzynek 200 zredukowane na 160. Dopiero od ok. 2-3 lat robią Airpacki z króćcami 200, wcześniej były 160.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...