Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Ktoś wycina sam filtry i montuje w tych otwieranych ramkach? Jak je zakładacie? Wklęsłą stroną w kierunku czerpni (żeby ramka działała dodatkowo jak miska na wszelki syf, czy odwrotnie - wklęsłym w kierunku wentylatora, żeby tkanina pewniej siedziała) Ja zamontowałem dziś filtr F7 na wlocie, bo wiosna idzie a z żoną mamy uczulenie na pyłki, zobaczymy co będzie. Zamontowałem metodą drugą, czyli stroną wklęsłą w kierunku wentylatora, póki co stawiam na pewniejsze trzymanie tkaniny. To co zauważyłem to spadek przepływu o ok 10%. Wcześniej na oryginalnych przy kalibracji leciała na full ~360m3/h a teraz z F7 gdzieś ~330m3/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jestem w szoku, pan z Krakowa pofatygował się do wielkopolski żeby wgrać mi nowy soft do reku i panelu.

Niestety jestem w robocie poza domem i nie mogłem z nim pogadać, ale z godzinę ponoć tam spędził więc ta korekta CF

chyba nie jest taka trywialna ;) W każdym razie szacun, że im się chciało tak daleko jechać, choć proponowałem że sam sobie to

naprawię jak dadzą mi wsad i wskazówki :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Potem co tydzień będzie sobie sprawdzał przepływy (zgodnie z tym co ustawisz w opcji "kontrola filtrów") i jak któryś spadnie drastycznie to zasygnalizuje jego sprawdzenie. Sama kalibracja jest praktycznie bezobsługowa, potem tylko doglądanie.

 

Co jeśli zrobimy ponowną kalibrację kiedy filtry są już częściowo zużyte? Czy rekuperator wtedy nie będzie umiał rozpoznać konieczności wymiany filtrów? Kalibrując ponownie "uczymy" go że pewien stopień zabrudzenia jest wartością początkową.

 

Jak dasz spadek na zewnątrz to Ci się będzie lać po elewacji. Na forum znajdziesz kilka zdjęć takich zacieków.

 

A jak do środka, to zalejesz rekuperator lub wełnę izolującą rurę wyrzutni. Lepiej dać na zewnątrz i zachować taki odstęp od ściany, żeby kapało na grunt a nie elewację. Ja tak mam i jest idealnie. Sopel się robi na rurze oraz stalaktyt na gruncie. :)

 

Co z wilgocią na wymienniku? Jakie zużycie prądu tej mroźnej zimy?

Około 102kWh od stycznia do końca kwietnia.73 kWh od stycznia do początku marca. Wilgoć na wymienniku normalnie odprowadzana do kanalizacji.

 

Dziwne, na czerpni bym się tego nie spodziewał. Co innego w przypadku wyrzutni.

 

Rezultat deszczu spływającego po rurze. Trzeba złamać strumień i poprowadzić dalej od ściany. Tak jak np. w przypadku kabli idących w elewację.

Edytowane przez Tomaszs131
Łączenie postów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie temperatury przy działającym by-passie ?

 

Wywiew 21,8

Czerpnia 10,7

Nawiew 16,9

 

Wychodzi sprawność 56% :(. W nowych centralach by-pass jest 100% ale i tak podobno nie jest idealnie (choćby przez pracę samych wentylatorów).

 

Liczysz sprawność przy włączonym bypassie?!

Żartujesz sobie z nas czy naprawdę nie rozumiesz jak działa bypass? :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O temperaturach a "sprawność" miała pokazać ewentualny problem. Możesz zerknąć w telefon i napisać jakie masz teraz temperatury? Przy zacienionej czerpni albo na ścianie zachodniej jest szansa, że by-pass w tym momencie masz włączony.

 

W Thessli powiedziano mi, że różnica temperatur w starych centralach to 4* a w nowych dochodzi do 2* pomimo 100% by-passu. Trochę to nieprecyzyjne ale to akurat nieistotne. Te 2* to min. praca wentylatorów. Mam ponad 6* więc nie wiem czy to jeszcze normalne czy już problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie napisać jakie macie temperatury a przestać się w dwójkę idiotycznie wymądrzać?

Otwarty by-pass, starszy model więc brak 100% by-passu. Część powietrza przechodzi przez wymiennik. Na czerpni 10,7*. Na nawiewie 16,9*. Chcę mieć jak najmniej a mam różnice ponad 6*. W przypadku wersji home różnica ma oscylować wokół 2*. W starszych około 4*. Te moje 6* skądś się bierze. Część z wymiennika i wywiewanego 21,8* a część z pracy wentylatorów. Określiłem to skrótowo jako "sprawność" (zresztą niepełny by-pass z większości central dokładnie tak działa) ale niektórym trzeba łopatologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jeśli zrobimy ponowną kalibrację kiedy filtry są już częściowo zużyte? Czy rekuperator wtedy nie będzie umiał rozpoznać konieczności wymiany filtrów? Kalibrując ponownie "uczymy" go że pewien stopień zabrudzenia jest wartością początkową.

Ja mam CF czyli mam presostat z pomiarem przepływu powietrza. Kalibracja przy zabrudzonym filtrze nie przekłamuje wyniku, bo odczytywany jest realny przepływ chwilowy i jeżeli jest zbyt niski to wyswietli alarm.

 

 

Jakie macie temperatury przy działającym by-passie ?

Podobnie jak u Ciebie. Jak w środku miałem 23C, na zewnątrz w nocy było 12 to nadmuchiwało mi ok 17-18.

Edytowane przez qrko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie napisać jakie macie temperatury a przestać się w dwójkę idiotycznie wymądrzać?

Otwarty by-pass, starszy model więc brak 100% by-passu. Część powietrza prz.

Zanim po otwarciu bypassu powietrze Ci schłodzi dom, to musi schłodzić rekuperator i całą instalację.

To musi potrwać. U mnie jest duża różnica między czerpnią a nawiewem pomimo bypassu. Przypuszczam że to kolejny błąd w sofcie, bo wcześniej pokazywał bzdurne temperatury czerpni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Panowie, proszę o poradę. Mam wykonaną instalację pod reku poprzedniej generacji tj. 300h. Obecnie stoję przed dylematem czy kupić tą centralę czy jednak przejść na wersję Home ale to wiązałoby się z koniecznością przerobienia częście instalacji bezpośrednio przy rekuperatorze. Co radzicie w tej sytuacji?. Czy nowe centrale są dużo lepsze od poprzednich?.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o poradę. Mam wykonaną instalację pod reku poprzedniej generacji tj. 300h. Obecnie stoję przed dylematem czy kupić tą centralę czy jednak przejść na wersję Home ale to wiązałoby się z koniecznością przerobienia częście instalacji bezpośrednio przy rekuperatorze. Co radzicie w tej sytuacji?. Czy nowe centrale są dużo lepsze od poprzednich?.

 

Myślę, że jeśli konieczność przerobienia niewielkiej części instalacji jest jedynym powodem, dla którego zastanawiasz się pomiędzy serią poprzednią a serią Home to raczej nie ma się nad czym zastanawiać.

Jeśli chodzi o samą przeróbkę to jest to kwestia zmiany stron np. wyrzutni i wywiewu. Końcowe połączenie rekuperatora z rurami spiro i tak pewnie będziesz wykonywał rurami typu Sonoduct Thermaflex więc będzie to jedynie kwestia poprowadzenia rury na drugą stronę rekuperatora (łagodnym łukiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...