Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator ThesslaGreen AirPack 400V wymiana doświadczeń i porady


Recommended Posts

Taki to aż nad to.

https://hipros.pl/product-pol-1155-Mod-czujnik-wilgotnosci-przekaznikHR202.html

Osobiście mam taki

https://sklep.avt.pl/avt1855.html

Jedyny problem to ustawienie progu zadziałania. Ale jeden dzień i się udało. Załącza przy 70% a wyłącza przy 67%

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taki to aż nad to.

https://hipros.pl/product-pol-1155-Mod-czujnik-wilgotnosci-przekaznikHR202.html

Osobiście mam taki

https://sklep.avt.pl/avt1855.html

Jedyny problem to ustawienie progu zadziałania. Ale jeden dzień i się udało. Załącza przy 70% a wyłącza przy 67%

 

Cześć a jak masz podpięty ten czujnik ? i co ci załącza przy tych 70% wietrzenie? czy wtedy tylko wywiew pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki to aż nad to.

https://hipros.pl/product-pol-1155-Mod-czujnik-wilgotnosci-przekaznikHR202.html

Osobiście mam taki

https://sklep.avt.pl/avt1855.html

Jedyny problem to ustawienie progu zadziałania. Ale jeden dzień i się udało. Załącza przy 70% a wyłącza przy 67%

 

A jak ogarnąć sytuację, gdy na zewnątrz jest większa wilgotność niż wewnątrz, przy prawie takich samych temperaturach.

Przez ostatnie dwa tygodnie miałem około 90% na zewnątrz i około 70 wewnątrz domu. Wietrzenie nic nie dawało. a nawet pogarszało sytuację.

W innych przypadkach nie widzę potrzeby stosowania czujnika wilgotności do sterowania rekuperatorem bo wilgotność nie przekracza 60%.

Chwilowa wilgotność w łazience czy kuchni nie jest szkodliwa. Po godzinie czy dwóch i tak się zmniejszy, więc wietrzenie w takim przypadku uważam za zbędne.

Lepiej pomyślcie jak zrobić, aby w zimie zawrócić obieg powietrza z łazienki po kąpaniu na dom uważając na inne zapachy w przypadku jak jest tam ubikacja.

Taki gadżet po kąpaniu przyciskamy guziczek i wywiew z łazienki zamienia się w nawiew.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej pomyślcie jak zrobić, aby w zimie zawrócić obieg powietrza z łazienki po kąpaniu na dom uważając na inne zapachy w przypadku jak jest tam ubikacja.

Taki gadżet po kąpaniu przyciskamy guziczek i wywiew z łazienki zamienia się w nawiew.

Czerpnię spinasz z wyrzutnią, szczelna przepustnica i siłownik, sterowany z czasówki.

Tylko gdzie tu sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerpnię spinasz z wyrzutnią, szczelna przepustnica i siłownik, sterowany z czasówki.

Tylko gdzie tu sens?

To co proponujesz nie jest rozwiązaniem, o którym pisałem. Można by zrobić przełącznik, który ba zamieniał kanały np łazienki z salonem czy pokojem np na godzinę czy dwie od "naduszenia" guziczka, który "nadusza" się ręcznie np po kąpaniu. Rozwiązanie oczywiście na zimę a nie lato, a po to aby podnieść wilgotność w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że moje rozwiązanie można tanio wykonać we własnym zakresie.

A efekt osiągasz taki sam, zawracasz wilgotne powietrze z powrotem na dom.

Tylko, cały czas nie rozumie co ci da chwilowy skok wilgotności?

Zapominasz, że funkcją wentylacji jest usunięcie nadmiaru wilgoci i dostarczenie wystarczającej ilości powietrza świeżego.

Za niska wilgotność oznacza, że ktoś popełnił błąd projektowy lub wykonawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że moje rozwiązanie można tanio wykonać we własnym zakresie.

A efekt osiągasz taki sam, zawracasz wilgotne powietrze z powrotem na dom.

Tylko, cały czas nie rozumie co ci da chwilowy skok wilgotności?

Zapominasz, że funkcją wentylacji jest usunięcie nadmiaru wilgoci i dostarczenie wystarczającej ilości powietrza świeżego.

Za niska wilgotność oznacza, że ktoś popełnił błąd projektowy lub wykonawczy.

 

We własnym zakresie zrobiłem całą wentylację, no bez rekuperatora.

No efekt nie jest taki sam bo w tym czasie nie wentylujesz domu.

Wilgoć z łazienki nie tylko nasyca powietrze ale i inne elementy budynku i jego wyposażenia.

Zadam takie pytanie: czy masz WM w domu i eksploatowałeś ją już przynajmniej rok. W zimie przy WM masz niską wilgotność nie z powodu błędnego zaprojektowania. W lecie choć nie wiem jak byś nie wentylował będzie w sam raz czyli 40-60% pod warunkiem,że nie będzie tak jak było ostatnio przez dwa tygodnie, 90% na zewnątrz.

Tak jak pisałem wyżej stosowanie czujników wilgoci i sterowanie nimi samym rekuperatorem bez możliwości nawilżania, uważam za kwiatek do kożucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie przy WM masz niską wilgotność nie z powodu błędnego zaprojektowania.

Jeszcze nie spotkałem instalatora, który by doradził mniejszy rekuperator i poinformował klienta, że zimą te urządzenia wyraźnie osuszają dom.

Każdy doradzi ci większy, bo lepiej mieć zapas jak teściowa przyjeżdża i atmosfera w domu staje się cięższa ;)

 

Tymczasem są rekuperatory, które nie osuszają tak domu i tu jest twój błąd, bo nie przygotowałeś się wystarczająco przed zakupem.

Jak sam zauważyłeś, najlepiej przekonać się o czymś na własnej skórze.

Dlatego ja też zadam pytanie.

Ilu odwiedziłeś użytkowników rekuperatorów z wymiennikami celulozowymi, lub obrotowymi?

Jestem święcie przekonany, że więcej czasu straciłeś na czytanie bzdur jakie tu można o tych urządzeniach przeczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie spotkałem instalatora, który by doradził mniejszy rekuperator i poinformował klienta, że zimą te urządzenia wyraźnie osuszają dom.

Każdy doradzi ci większy, bo lepiej mieć zapas jak teściowa przyjeżdża i atmosfera w domu staje się cięższa ;)

 

Tymczasem są rekuperatory, które nie osuszają tak domu i tu jest twój błąd, bo nie przygotowałeś się wystarczająco przed zakupem.

Jak sam zauważyłeś, najlepiej przekonać się o czymś na własnej skórze.

Dlatego ja też zadam pytanie.

Ilu odwiedziłeś użytkowników rekuperatorów z wymiennikami celulozowymi, lub obrotowymi?

Jestem święcie przekonany, że więcej czasu straciłeś na czytanie bzdur jakie tu można o tych urządzeniach przeczytać.

 

Najpierw Ty odpowiedz. Widzę, że jesteś strasznie zacietrzewiony i tylko Twój ogonek jest bardziej. Zachowujesz się jakbyś zjadł wszystkie rozumy, ale ich nie przetrawiłeś i wszystko wyleciało. Pozdrawiam serdecznie i życzę sprawnie działającej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Czy ktoś mógł by udzielić pomocy (jak trzeba to i za cash) z tematem połączenia się z reku przez RS485 ?? Dostałem lite rejestrów z Thessli ale to są chyba typowe nazwy zmiennych do jakichś urządzeń modbus ?? .. Ja chcę po prostu przez ów RS czytać wartości, i wysyłać dane z poziomu kodu mojego programu - czy to nie powinno być coś typu 01 03 46 00 00 ... ? ... :confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj najpierw co to jest protokół modbus rtu. A potem poszukaj gotowej biblioteki do obsługi modbusa, bo to nie jest trywialne i wymaga zachowania odpowiednich zależności czasowych podczas transmisji rs-em.

 

mibas, dzięki za info ale czytam o tym od kilku dni :) Zrobiłem dziś już program i niby działa (testuję na symulatorze slave). Alenie za bardzo idzie to z reku.

 

Edit.

 

W końcu to mam :)

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mibas, dzięki za info ale czytam o tym od kilku dni :) Zrobiłem dziś już program i niby działa (testuję na symulatorze slave). Alenie za bardzo idzie to z reku.

 

Edit.

 

W końcu to mam :)

 

A masz może w reku moduł CF? Bo jeśli tak, to on zajmuje port na komunikację. Do testów możesz odłączyć CF i wtedy sprawdzać program.

Poza tym z rok temu thessla obiecała modbus divider, żeby było "więcej portów" i mają CF ciągle mieć możliwość podłączenia do reku... zdaje sie że dalej nie ma....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może w reku moduł CF? Bo jeśli tak, to on zajmuje port na komunikację. Do testów możesz odłączyć CF i wtedy sprawdzać program.

Poza tym z rok temu thessla obiecała modbus divider, żeby było "więcej portów" i mają CF ciągle mieć możliwość podłączenia do reku... zdaje sie że dalej nie ma....

 

Witaj Nie nie mam CF ... Ale ja podłączony jestem pod AirB. Czyli mam rozumieć, że mając CF (w sumie nie planuję na razie) ten port nie działa - jest wspólny driverz AirB ? Aktualnie AM leci sobie w tym samym czasie na Air++ . W ogóle to tydzień męczyłem się na darmo bo po prostu padnięty był ten driver czy coś. Dwa dni temu przyjechał serwis - wymienił całą płytę główną i ruszyło :)

 

Nie wiem czy w ogóle dam CF-a. Do raspberry chce podłączyć czujnik PM2 aby wyłączał reku gdy najbardziej będzie dymić od sąsiadów albo włączał minimum 10% a w domu CO2/wilgotności na łazienki aby wentylacja włączała się tylko na na określone momenty bo tej zimy to miałem w domu wilgotność 21% o oczach nie wspomnę (fakt, że reku leciał cały czas na auto 30%) :/ :/

 

Za kilka dni siądę do pisania własnej apki mobilnej + API w moim przypadku przyda się dla Fibaro.

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do Thessli Green w sprawie odzysku wilgoci w nowej serii central oraz wymienników entalpicznych. Otrzymałem taką odpowiedz:

 

"Dzień dobry

Prowadzimy obecnie prace nad nową liną central. Planowany termin wprowadzenia do oferty to przełom maj - czerwca 2017.

Wymienników entalpicznych nie planujemy wprowadzać do oferty gdyż nie jesteśmy przekonani co do ich skuteczności. W II połowie roku będziemy mieli alternatywne rozwiązanie."

 

Pytanie czemu M jest przekonane do swojej serii Lossnay ? np do takiego :) https://www.kupklimatyzator.pl/Katalog_produktow/54/Rekuperatory_Mitsubishi_Electric/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Nie nie mam CF ... Ale ja podłączony jestem pod AirB. Czyli mam rozumieć, że mając CF (w sumie nie planuję na razie) ten port nie działa - jest wspólny driverz AirB ? Aktualnie AM leci sobie w tym samym czasie na Air++ . W ogóle to tydzień męczyłem się na darmo bo po prostu padnięty był ten driver czy coś. Dwa dni temu przyjechał serwis - wymienił całą płytę główną i ruszyło :)

 

Nie wiem czy w ogóle dam CF-a. Do raspberry chce podłączyć czujnik PM2 aby wyłączał reku gdy najbardziej będzie dymić od sąsiadów albo włączał minimum 10% a w domu CO2/wilgotności na łazienki aby wentylacja włączała się tylko na na określone momenty bo tej zimy to miałem w domu wilgotność 21% o oczach nie wspomnę (fakt, że reku leciał cały czas na auto 30%) :/ :/

 

Za kilka dni siądę do pisania własnej apki mobilnej + API w moim przypadku przyda się dla Fibaro.

 

Ja właśnie niedawno do swojej stacji meteo na RPI dodałem dane z rekuperatora :) (stacja ma już powmiar PM10, 2.5 i 1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...