Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płaszcz wodny + akumulacja


MD.

Recommended Posts

Szczerze powiedziawszy dwa odrębne paleniska obsługujące jedno wodę a drugie ceramikę to nie jest to o co mi chodziło ;) Ja poszukuję systemu, w którym JEDNO palenisko obsłuży akumulację wodną i ceramiczną.

 

Ja napisałem o tym co mam u siebie. Palenisko dla Ciebie też opisałem w poprzednim poście. Dla domu energooszczędnego bardziej odpowiednie od fabrycznych żeliwiaków. Nawet doskonałej jakości. A przystawka może być Pana Brunnera. Bardzo wygajna.

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zacząłem zamieszczać zdjęcia mojego kominka w innym wątku, ale sobie przypomniałem, że ten wątek warto byłoby kontynuować dla potomnych bo pewnie znajdą się osoby, które poszukują podobnych rozwiązań. Ja poszedłem na łatwiznę i wybrałem gotowe urządzenie, które puszcza moc albo na wodę albo na ceramikę (sterowanie za pomocą klapy moritza). Dodatkowo w ceramice mam krótki obieg tak na wszelki wypadek. Wszystko oparte na rozwiązaniach brunnera (wkład to HKD 2.2 xl sk/h, masa akumulacyjna też od brunnera). Na ten moment wkład został ustawiony, masa akumulacyjna sklejona, stoi sobie obok wkładu. Musimy jeszcze spiąć wkład z kominem i masą oraz podłączyć całą elektronikę. Z niecierpliwością czekam na pierwsze rozpalenie :) Wkład będzie sobie cały sezon chodził nie zabudowany. Całkowitą zabudowę planuję w przyszłym roku. Przód zabudowy będzie wykonany z kafli wielkoformatowych reszta z czerwonych płyt akumulacyjnych (grubości 3 cm), pokryte zduńskim tynkiem i pomalowane na biało.

 

Poniżej zdjęcia ze stanu aktualnego:

 

IMG_7820.jpgIMG_7823.jpgIMG_7829.jpgIMG_7844.jpg

IMG_7846.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem zamieszczać zdjęcia mojego kominka w innym wątku, ale sobie przypomniałem, że ten wątek warto byłoby kontynuować dla potomnych bo pewnie znajdą się osoby, które poszukują podobnych rozwiązań. Ja poszedłem na łatwiznę i wybrałem gotowe urządzenie, które puszcza moc albo na wodę albo na ceramikę (sterowanie za pomocą klapy moritza). Dodatkowo w ceramice mam krótki obieg tak na wszelki wypadek. Wszystko oparte na rozwiązaniach brunnera (wkład to HKD 2.2 xl sk/h, masa akumulacyjna też od brunnera). Na ten moment wkład został ustawiony, masa akumulacyjna sklejona, stoi sobie obok wkładu. Musimy jeszcze spiąć wkład z kominem i masą oraz podłączyć całą elektronikę. Z niecierpliwością czekam na pierwsze rozpalenie :) Wkład będzie sobie cały sezon chodził nie zabudowany. Całkowitą zabudowę planuję w przyszłym roku. Przód zabudowy będzie wykonany z kafli wielkoformatowych reszta z czerwonych płyt akumulacyjnych (grubości 3 cm), pokryte zduńskim tynkiem i pomalowane na biało.

 

Poniżej zdjęcia ze stanu aktualnego:

 

[ATTACH=CONFIG]369537[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]369538[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]369539[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]369540[/ATTACH]

 

Witam.

 

Możesz mi powiedzieć co zmieni taki dizajn techniczny w ogrzewaniu całej chałupy?Patrze i mi gały:jawdrop: z orbit.Co na tym zyskasz? Mniej paliwa do spalania?Większy-dłuższy czas pozyskanej energii cieplnej w pomieszczeniach.Co sie z tym wiąże ..mniej obsługi w twoim wkładzie i rozwiązaniach technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia czy coś zyskam czy nie. Takich rzeczy nie robi się dla zysku bo to się po prostu nigdy nie zwróci i jeśli ktoś patrzy na zyski to taka konstrukcja jest kompletnie nieopłacalna. Być może dałoby się osiągnąć podobny efekt innymi tańszymi metodami. Ja zdecydowałem, że będzie to urządzenie takie a nie inne i tyle.

 

Nie wiem jak to w praktyce będzie wyglądało, ale rzeczywiście liczę na to, że wydajność i jakość palenia (mam sezonowane 2-letnie drewno, a dążę do tego, żeby mieć 3-letnie) będzie tu lepsza niż w przypadku tańszych urządzeń (np. polski hajduk, robiren itp.)

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie zostało dziś odpalone. Ponieważ było to pierwsze palenie to obejmowało małą dawkę paliwa. Generalnie jest bardzo dobry rozdział wody i ceramiki. W trybie piecowym woda bardzo wolno się nagrzewa. Zobaczymy jak wyjdzie z większymi dawkami paliwa i do jakich temperatur można dojść :)

 

IMG_8108.jpgIMG_8112.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ostatnio potestowałem sobie możliwości brunnerka. Spaliłem mniej niż półtora załadunku i udało mi się naładować prawie cały bufor i do tego trochę ceramiki. Liczę jeszcze, że efektywność przekazywania energii do wody trochę wzrośnie jak w końcu zamknę to wszystko w niewentylowanej obudowie. To co mi się podoba to fakt, że drewno w ogóle się nie kisi. Spala się praktycznie przy pełnym dopływie powietrza i pomimo tego spora część energii jest odzyskiwana. Jakość palenia o wiele lepsza niż np. w robirenie.

 

IMG_8244.jpgIMG_8245.jpgIMG_8241 (1280x960).jpg

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny układ oparty na Romotop Kv 025N. 1. Rozpalanie bez grzania bloku wodnego . 2. Grzanie wody można wyłączyć a wtedy ciepło kierowane jest do kanałów akumulacyjnych . 3. Wkład wyprodukowany ze stali Cor-ten z przeznaczeniem do zabudów piecowych bez konwekcji .

N +tv.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna realizacja. Do kogo mam zwrócić się o prowizję za polecenie systemu? Łubiany, Warszawa, czy Reda? :).

Nawiasem mówiąc oferuję już podobne lub nawet lepsze (na pewno tańsze) rozwiązanie własnej produkcji :)

[ATTACH=CONFIG]372404[/ATTACH]

 

Jeśli pytasz o dystrybutora to szczerze mówiąc nie wiem :) Ale w zeszłym roku byłem w Warszawie, rozmawiałem z jakąś Panią w Kozłowski Kominki ale niestety zostałem całkowicie olany. Poprosiłem o jakąś wstępną ofertę na wykonanie i zero odzewu w tej sprawie (poza wymianą maili dotyczącą instrukcji użytkownika dla EOS). Albo byłem mało przekonywujący albo może mają tyle roboty, że nie byli zainteresowani taką realizacją :)

 

Szkoda, że dopiero teraz macie takie rozwiązanie. Pół roku wcześniej losy mojego urządzenia mogłyby się inaczej potoczyć. Tymczasem będę się musiał jakoś przemęczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... To co mi się podoba to fakt, że drewno w ogóle się nie kisi. Spala się praktycznie przy pełnym dopływie powietrza i pomimo tego spora część energii jest odzyskiwana. Jakość palenia o wiele lepsza niż np. w robirenie.

 

Można więcej szczegółów? Bo przy pełnym dopływie powietrza jak i jego zasterowaniu sterownikiem - to w robirenie na pewno nie ma kiszenia. A odzyskiwanie to kwestia odebrania energii ze spalin czyli wymiennika. Ja mam taką konkluzję - że owszem jakość spalania lepsza ale o jakieś 5-10% od chyba najlepszych polskich wkładów robirena. Ale czy warto przepłacać? A akumulację jak zrealizować? Zrobić efekt za krótkiej koszulki i to powinno wszystko wyjaśniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na robirena złego słowa nie mogę powiedzieć. Nie wiem czy w cenie tych wkładów można dostać coś lepszego bo nie znam rynku ani nie eksploatowałem wkładów innych firm w podobnych cenach. Ale patrząc na problemy innych ludzi to uważam robirena za dobry i bezpieczny wybór pod względem jakości wkładu. Ale nie oszukujmy się jakość palenia w robirenie jest nieporównywalna do palenia w brunerze. I wiem co piszę. Również wydajność jest nieporównywalna i to nie jest absolutnie 5 czy 10%. O naładowaniu bufora 1000l ilością drewna jaką musiałem spalić w brunerze mogę tylko pomarzyć. I to jest kwestia co najmniej 30% różnicy. jeżeli chodzi o cenę zakupu też nie ma porównania :D i absolutnie zgadzam się, że dla samej wydajności kompletnie nie opłaca się przepłacać za brunera bo ta różnica nigdy w życiu się nie zwróci nawet gdyby palić w nim non stop. No może po 50 latach byłby jakiś zwrot :) Ale nie wszystko robi się tylko i wyłącznie dla rachunku ekonomicznego :)

 

Reasumując te dwie firmy to nie konkurenci. Mają kompletnie różny pułap cenowy i kompletnie innych klientów. Ktoś kto chce kupić brunera na robirena nawet nie spojrzy (i na odwrót) :)

 

A wracając do kiszenia drewna. Gdybym w robirenie nie ograniczał dopływu powietrza to duża część energii poszłaby w komin. I wiem co mówię bo w jednym egzemplarzu mam dodatkowo zainstalowany stalowy wymiennik ciepła (również produkcji robirena) i przy pełnym dopływie powietrza nie dość, że ogrzewam płaszcz wodny, to również starcza żeby ogrzać wymiennik stalowy i kafle obudowy do takich temperatur, że nie można ich dotknąć. To też o czymś świadczy :)

 

Ale tak jak powiedziałem, uważam, że w cenie jaką zapłaciłem to robiren był strzałem w dziesiątkę.

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje MD. za bardzo wyczerpujące wyjaśnienie. Dokładnie z tego samego powodu użytkuję kominek - nie ekonomicznego, a jako dobro luksusowe i to czego mi z kominka potrzeba to doskonałej wizji ognia. W obu dostałem na prawdę świetną ale widzę też, że w robirenie zawszy czysta szyba jest kosztem wydajności - choć ja bardziej skłaniam się ku 10% różnicy - bo 30-40% różnicy to ja mam na piecu zgazowującym drewno, dla którego nagrzanie 800l bufora to są jednak dwa pełne wsady - na wodniaku robirena miałem też dwa wsady na 1000l - ale wtedy dobierałem moc do bufora, a teraz dobrałem piec zgazowujący do zapotrzebowania domu (oczywiście sporo mniejsza moc).

Jest jeszcze jeden aspekt, który pomija się - mianowicie czystość komina. Przy wyższej temperaturze spalin zdecydowanie bardziej dbamy o komin a tym samym i o palenisko - jak zawsze jest to kwestia kompromisu - także z tą akumulacją i wodniakami nie warto przesadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...