Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Płaszcz wodny + akumulacja


MD.

Recommended Posts

oby radosc z palenia byla to o inwestycji sie zapomni:)

 

a nie da sie puscic po plomieniowkach w ceramike? zawsze to jeszcze sie uzyska troche ciepla

 

Przy tym wkładzie teoretycznie za płomieniówkami nie powinno być nic więcej energii na inną akumulację ;) poza tą potrzebna do ogrzania komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dziękuje MD. za bardzo wyczerpujące wyjaśnienie. Dokładnie z tego samego powodu użytkuję kominek - nie ekonomicznego, a jako dobro luksusowe i to czego mi z kominka potrzeba to doskonałej wizji ognia. W obu dostałem na prawdę świetną ale widzę też, że w robirenie zawszy czysta szyba jest kosztem wydajności - choć ja bardziej skłaniam się ku 10% różnicy - bo 30-40% różnicy to ja mam na piecu zgazowującym drewno, dla którego nagrzanie 800l bufora to są jednak dwa pełne wsady - na wodniaku robirena miałem też dwa wsady na 1000l - ale wtedy dobierałem moc do bufora, a teraz dobrałem piec zgazowujący do zapotrzebowania domu (oczywiście sporo mniejsza moc).

Jest jeszcze jeden aspekt, który pomija się - mianowicie czystość komina. Przy wyższej temperaturze spalin zdecydowanie bardziej dbamy o komin a tym samym i o palenisko - jak zawsze jest to kwestia kompromisu - także z tą akumulacją i wodniakami nie warto przesadzać.

Czysta szyba kosztem wydajności? Możesz to rozwinąć, bo nie wiem czy dobrze rozumiem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysta szyba kosztem wydajności? Możesz to rozwinąć, bo nie wiem czy dobrze rozumiem...

 

Żeby była czysta szyba, trzeba mocniej palić, a jak się mocno pali to większa część energii leci w komin bo płaszcz nie jest w stanie wszystkiego odebrać. Tak ja to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była czysta szyba, trzeba mocniej palić, a jak się mocno pali to większa część energii leci w komin bo płaszcz nie jest w stanie wszystkiego odebrać. Tak ja to rozumiem.

 

Chyba nie w dobrych konstrukcjach?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była czysta szyba, trzeba mocniej palić, a jak się mocno pali to większa część energii leci w komin bo płaszcz nie jest w stanie wszystkiego odebrać. Tak ja to rozumiem.

 

Czyli Twoim zdaniem najlepiej sprawdza się palenie z najniższą możliwą temperaturą ?

Wędzenie.... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Twoim zdaniem najlepiej sprawdza się palenie z najniższą możliwą temperaturą ?

Wędzenie.... ?

 

Czytaj ze zrozumieniem w jakim kontekście się ktoś wypowiada to nie będziesz zadawał takich pytań. Uważasz, że w brunerze uprawiam wędzenie, że mnie o to pytasz? Popatrz sobie na zdjęcia komory spalania a z pewnością znajdziesz odpowiedź. A poniżej wczorajsze "wędzenie" drewna (na liczniku było 800 stopni):

 

IMG_8249.jpg

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysta szyba kosztem wydajności? Możesz to rozwinąć, bo nie wiem czy dobrze rozumiem...

 

Dobrze Pan rozumie. Czasami widać skąd powietrze idzie i gdzie płomienie nie mają szans dotrzeć. A niestety im więcej powietrza tym mniejsza wydajność. Problem kominków polega na stałym dozowaniu powietrza do mieszanki, ale gdy w grę wchodzi czysta matematyka - automatycznie odpada komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Pan rozumie. Czasami widać skąd powietrze idzie i gdzie płomienie nie mają szans dotrzeć. A niestety im więcej powietrza tym mniejsza wydajność. Problem kominków polega na stałym dozowaniu powietrza do mieszanki, ale gdy w grę wchodzi czysta matematyka - automatycznie odpada komfort.

 

Chyba jednak nie rozumiem. Prawdopodobnie korzystamy z różnych podręczników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wszystko to kwestia konstrukcji. Powinna być taka, żeby szybko i w wysokiej temperaturze drewno spalić, a spaliny powinny być przez to tak czyste, żeby możliwe było powiększenie powierzchni wymiany - zwiększenie mocy wymiennika, aby nie tracić przy dużej temperaturze.

To da się spełnić, kiedy palenisko jest gorące, a wymiennik jest osobnym elementem.

Jeżeli palenisko jest jednocześnie wymiennikiem, to może się nie udać.

A z powietrzem to jest tak, że zarówno za duża, jak i za mała ilość zmniejsza wydajność. Taka ma być konstrukcja, żeby wszystko grało przy tej optymalnej ilości powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

U mnie ciąg dalszy prac. Zabudowa prawie zrobiona. Zdjęcia jeszcze w stanie nie wykończonym. Na dziś całość pomalowana jest na biało, dużo lepiej to wygląda. Brakuje wykończenia w postaci ramki ze stali szczotkowanej wokół dźwiczek, cokołu (też ze stali szczotkowanej) oraz białych dźwiczek rewizyjnych.

 

IMG_8988_kopia.jpgIMG_8990_kopia.jpgIMG_8991_kopia.jpg

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5-6 szczapek, to dobra odpowiedz dla oszołomów z "Nie róbcie kominków" ...Coś bliżej? Bo ja mam w swojej kolekcji "szczapki" od 20 dkg do 2,5 kg....;)

 

Nie ważyłem szczapek, ale raczej bliżej 2,5 kg niż 20 dkg ;) Obstawiam łącznie maks 10-15 kg drewna przy typowo jesiennych temperaturach na zewnątrz. Z tym, że ja tu liczę również grzanie CWU, którego u nas sporo idzie.

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...