Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, mam problem z montażem okapu w kuchni; dowidziałem się że w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie wolno montować okapów z wentylatorem. Zamiast niego mogę wprawdzie zamontować pochłaniacz, lecz w tym przypadku przy każdym używaniu kuchenki musiałbym go włączać i oczywiście regularnie wymieniać filtr węglowy. Poza tym podobno tańsze wersje są dość głośne. Wpadłem jedna na kolejny pomysł, a mianowicie: przy zamontowaniu okapu kuchennego bez ,,wnętrzności" - tzn. wentylatora, filtra itp, oraz niepodłaczaniu rury odprowadzającej do kratki, a jedynie zamocowaniu jej końca ok 10 cm od wentylacji (jak w załączniku) przepływ powietrza nie będzie w żaden sposób wymuszony: brudne, ogrzane powietrze zostanie przetransportowane ruchem konwekcyjnym w stronę kratki, a następnie do komina. Wiem, że w ten sposób część spalin pozostanie w kuchni, ale chyba lepsze to niż nic. Mam więc pytanie: czy według forumowiczów na to jakikolwiek sens? czy kominiarz ma podstawy żeby kazać mi taką instalację usunąć? A może macie lepsze pomysły?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

okap.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
... czy według forumowiczów na to jakikolwiek sens?

:no:

Mam w domku jednorodzinnym okap o wydajności ok. 700 m3/h, a i tak

w całym domu czuć, co się gotuje (moja żonka "przeforsowała" kuchnię bez drzwi ;)). Jako-tako pomaga otwieranie okna podczas pracy okapu, ale wtedy w kuchni robi się (szczególnie w obecnej porze) dość "rześko" ;):sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:no:

Mam w domku jednorodzinnym okap o wydajności ok. 700 m3/h, a i tak

w całym domu czuć, co się gotuje (moja żonka "przeforsowała" kuchnię bez drzwi ;)). Jako-tako pomaga otwieranie okna podczas pracy okapu, ale wtedy w kuchni robi się (szczególnie w obecnej porze) dość "rześko" ;):sick:

 

:rolleyes:

Dziękuję za odpowiedź, jednak mam w planach zamontować okap nie tyle w celu pozbycia się zapachu gotowania, jak osiadania

w całej kuchni tłustego, ciężkiego do zmycia kurzu na wszystkich meblach, zastanawiam się czy rozwiązanie z rysunku pomogłoby mi w tym choć trochę. Co myśli Pan o nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Tu na Forum mówimy sobie per "TY" :)

Takie "rozwiązanie" niczemu dobremu nie służy. To już lepiej byłoby (gdyby administrator się zgodził) wyciąć otwór w ścianie i "wywalać" ten syf na zewnątrz. W bloku z powodu prawie pewnej niezgody administratora/właściciela może się to okazać niemożliwe (estetyka elewacji i niemiłe "zapaszki" lecące do sąsiadów!!). Jedynym rozwiązaniem jest niestety ten niechciany przez Ciebie pochłaniacz. Z takiej "atrapy" okapu (oprócz niepotrzebnych kosztów) wielkiej pociechy nie będzie. Ta oczekiwana przez Ciebie konwekcja nie "wyciągnie" więcej, niż jakieś 10% wyziewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...