Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy suszarka do prania stojąca na pralce może być schowana w szafce?


anmast

Recommended Posts

witam,

zamierzam urządzić w kuchni w bloku słupek zawierający pralkę + suszarkę kondensacyjną. Czy można taki sprzęt chować w szafce? Nie są to typowe urządzenia "do zabudowy" na etykiecie mają, że są to urządzenia "wolnostojące" . Czy suszarki kondensacyjne nagrzewają pomieszczenie?

Co oznacza, że suszarka jest z pompą ciepła?

czy jeśli mieszkam w bloku i nie chcę nagrzewać pomieszczenia to powinnam mieć tą pompę ciepła?

czy wogóle można chować pralkę i suszarkę do szafki, to najważniejsze, bo w różnych aranżaciach wnętrz widzę takie rozwiązania, ale nie wiem czy mozna? czy nie grzybieją? czy się nie psują przez to?

jeśli ktoś ma suszarkę w domu, a najlepiej w mieszkaniu w bloku to proszę o informację jak to jest z tym nagrzewaniem się pomieszczeń?

z góry dziękuję za informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj - ja mam suszarkę z pompą ciepła postawioną na pralce (zespolona za pomocą specjalnego łącznika-blatu). Postaram Ci się odpowiedzieć na pytania:

1. Tak - suszarka oddaje dość dużo ciepła - nie tak jak kominek, czy grzejnik, ale jest wokół niej ciepło. Mam za łazienką wąskie pomieszczenia (1x2,5m) zamykane przesuwnymi drzwiami - tam stoi sprzęt - jeśli podczas suszenia zasunę drzwi to jest tam w środku przyjemnie ciepło, ale nie jak w saunie. Najczęściej jednak zostawiam drzwi rozsunięte i zamykam łazienkę (suszarka nie jest absolutnie cicha)

2. Kupiliśmy z pompą ciepła ponieważ jest bardziej energooszczędna - w naszym przypadku, gdzie robię średnio 6 prań w tygodniu to się opłaca. Jeśli masz małą rodzinę i pierzesz rzadziej - to koszt inwestycji zwróci się po może 10 latach...nie wiem więc czy jest sens.

3. Jeśli chcesz komin w samej łazience, to proponowałabym zabudować nie szafką, a np ściankami a od frontu dać roletę - na cały cykl suszenia czy bezpośrednio po praniu zostawiasz otwarte - a zamykasz, gdy masz np gości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj - ja mam suszarkę z pompą ciepła postawioną na pralce (zespolona za pomocą specjalnego łącznika-blatu). Postaram Ci się odpowiedzieć na pytania:

1. Tak - suszarka oddaje dość dużo ciepła - nie tak jak kominek, czy grzejnik, ale jest wokół niej ciepło. Mam za łazienką wąskie pomieszczenia (1x2,5m) zamykane przesuwnymi drzwiami - tam stoi sprzęt - jeśli podczas suszenia zasunę drzwi to jest tam w środku przyjemnie ciepło, ale nie jak w saunie. Najczęściej jednak zostawiam drzwi rozsunięte i zamykam łazienkę (suszarka nie jest absolutnie cicha)

2. Kupiliśmy z pompą ciepła ponieważ jest bardziej energooszczędna - w naszym przypadku, gdzie robię średnio 6 prań w tygodniu to się opłaca. Jeśli masz małą rodzinę i pierzesz rzadziej - to koszt inwestycji zwróci się po może 10 latach...nie wiem więc czy jest sens.

3. Jeśli chcesz komin w samej łazience, to proponowałabym zabudować nie szafką, a np ściankami a od frontu dać roletę - na cały cykl suszenia czy bezpośrednio po praniu zostawiasz otwarte - a zamykasz, gdy masz np gości.

 

dziękuję za odpowiedź. Mam4 os. rodzinę i piorę bardzo dużo. Niestety mieszkam w bloku i mam możliwość wstawienia pralki i suszarki do łazienki, ale kosztem wanny. Ściana ma 1,70 cm ewentualnie przenieść pralkę+suszarkę do kuchni, ale skoro nagrzewa pomieszczenie to chyba odpada ...

w łazience fajnie jak jest ciepło ale nie wiem jak toby było w kuchni... kurcze

co do zabudowy w łazience to jakbym robiła prysznic to i taką ściankę na 80 cm i obok byłby słupek właśnie chyba zasuwany na roletę

 

czekam na informacje czy ktos ma zabudowane suszarki w meblach? jak taka suszarka funkcjonuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anmast, mam suszarkę kondensacyjną miedzy meblami w kotłowni. Na razie funkcjonuje tak 2 lata bez szkody dla mebli, ale pomieszczenia nagrzewa sie bardzo.

W instrukcji jest napisane wyraźnie ze aby sprzęt dobrze służył podczas suszenia powinno się otworzyć okno albo zapewnić solidna wentylacje. Szafkę w takim razie musisz mieć otwarta a to znowuż generuje hałas. To nie jest cichy sprzęt - dmuchawa jest głośna. Wg instrukcji 63dB.

W czasie suszenia w kotłowni jest przynajmniej o kilka stopni więcej niż w reszcie domu.

Co do stawiania na pralce. Nie ma problemu, to jest bardzo lekki sprzęt. Wazy pewnie mniej niż połowa pralki.

Edytowane przez salik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam,

chciałbym zadać to samo pytanie - nie widzę tu klarownej odpowiedzi. Planuję postawić "słupek" czyli pralkę a na niej suszarkę, we wnęce (z tyłu i po bokach ściany) i zamknąć ją drzwiami "szafowymi". Na czas suszenia drzwi będa oczywiście otwierane. Po bokach urządzeń byłby prześwit około 3-5 cm, na górze pewnie z 10 cm. Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła.

Czy takie prześwity będą wystarczające aby odprowadzać ciepło z tyłu i z boków surzarki? Jak widzę, suszarka ma "wywietrznik" na frontowej ścianie na dole, więc zakładam że gro ciepła właśnie tamtędy wydmuchuje czyli tego nic nie będzie blokowało. Natomiast producent niby zaznacza że urządzenie nie powinno być zabudowane ...

 

planuję kupić suszarkę Bosch WTH8520EPL lub coś zbliżonego

http://www.euro.com.pl/suszarki/bosch-wth8520epl.bhtml

 

Proszę Was o poradę, czy to zda egzamin.

[ATTACH=CONFIG]382928[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam podobna suszarkę bosch. Do tej pory stała w toalecie ok 2m2. Całe pomieszczenie nagrzewało się, lustro było zaparowane. Ja akurat jestem osobą ciepłolubną więc dla mnie to było przyjemne nagrzanie powietrza. U mnie suszarka stała bez zabudowy meblowej. Teraz po przeprowadzce również nie planuję jej niczym zabudowywać. Gdybym jednak musiała to po piersze na czas suszenia i po taka szafa musiałaby być otwarta. Szafa ta musiałaby być tak zbudowana zeby tylna ściana była najlepiej jakaś azurowa. Jakby taka suszarka miała u mnie stać w kuchni np 10m2 to przy takim modelu boscha to nagrzanie moim zdaniem nie byłoby jakieś mocno odczuwalne.

Dodam tylko że pomieszczenie gdzie jest suszarka trochę mocniej sie kurzy. Wszędzie osadza się taki delikatny pyłek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...