Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna w sypialni - pytania laika


Recommended Posts

W związku z remontem (gruntownym) w sypialni postanowiłem wymienić kable elektryczne. Poprzednie mają jakieś 41 lat. Najpierw jeszcze powiem kilka słów o instalacji elektrycznej. Jest to blok z 1973, mieszkanie. Instalacja jest zrobiona w formie pętli, czyli od gniazdka do gniazdka takim łańcuszkiem idą kable po całym mieszkaniu. Jak z jednej strony przetnę to prąd idzie od drugiej strony.

 

W sypialni wybebeszyłem kable z posadzki i sufitu. W posadzce była niezła plątanina (slalom).

 

W związku z tym zapragnąłem mieć w sypialni inaczej, mianowicie, gniazdka na jednym bezpieczniku a oświetlenie na drugim. Przeciąłem pętlę i wyłączyłem z pętli sypialnię.

Teraz pytania:

 

1. Jaki kabel użyć do gniazdek ? Planuję 5 gniazdek pogrupowanych w 4 miejscach. Urządzenia, które przewiduję używać to odkurzacz, żelazko, lampka. Nic ponad 2000W. Może Tv lub inny sprzęt RTV. Poczytałem o kablach. Jedni mówią o 3x1,5 (taki był pierwotnie). W tamtych czasach to był standard. Inny polecają 3x2,5. Teraz jaki wybrać YKY czy YDY ? Płaski czy okrągły ? Przypominam, że będzie zatopiony w posadzce. Poprzednio chyba miałem YKY, bo izolacja była czarna.

Pytam, bo jedni mówią żeby kłaść ten odporniejszy czyli do ziemi.

 

2. W tych samych szczelinach planuję dać w posadzce kabel do +12V. Rozumiem, że 2x lub 3x 1,5 wystarczy, czy może być mniejszy przekrój ?

 

 

3. Musze zrobić pętelkę po sypialni od gniazdka do gniazdka. W związku z tym, że muszę doprowadzić kabel do gniazdka a później z powrotem z tego samego gniazdka do kolejnego robi mi się mało miejsca w korytku w betonie. Czy mogę zrobić pętlę wokół pokoju w betonie

przecinając kabel i zrobić odgałęzienie idące do gniazdka (jedno) ? Nie będzie problemu z brakiem miejsca w korytku w betonie. Ten "trójnik" będzie zakryty taką puszką podtynkową oraz wokół materiałem tworzącym posadzkę. Ewentualny dostęp będzie od góry. Na to przyjdzie podkład pod panele i panele. Bez zdjęcia paneli nie będzie możliwości zajrzenia tam.

 

 

Co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 258
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie stosuj puszek w podłodze, a szczególnie pod panelami - grozi pożarem! lub zwarciem przez zalanie np wodą! - elektryk zastosował by sposób łączenia w osprzęcie (gniazdka włączniki)

Przewody YDY płaskie ( u Ciebie zapewne jeszcze przewody płaskie w pojedynczej czarnej izolacji)

Co do 12V to co to za zasada zmniejszania przekroju dla 12V? w zależności co chcesz podłączyć pod to napięcie - jakiej mocy odbiornik wtedy będziesz miał prąd jaki popłynie przez przewód i dobierzesz odpowiedni przekrój (dla niższych napięć odbiorników o tej samej mocy stosuje się grubsze przekroje)

A co ja myślę - warto poradzić się elektryka, a jeśli już wykonasz tą instalację to niech chociaż ją sprawdzi elektryk.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz by Ci udowodnić???

Pisałem Ci wcześniej, o normach, pisałem Ci o nieistniejących zakazach i nakazach bez których nie potrafisz nic pojąć.

Czytaj i myśl samodzielnie.

A jeśli tego nie potrafisz to zajmij się tym co umiesz a nie zaśmiecaj kolejnego wątku kreując siebie na pokrzywdzoną ofiarę, której rzekomo nikt pomóc i nic wyjaśnić nie chce.

Edytowane przez kkas12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomeksup, widzę, żeś nową osobą na tym forum. Pytanie takie, jak Twoje wywołują tu sprzeczki między profesjonalistami, to forum tak ma.

Jako laik, postaram się odpowiedzieć Ci przynajmniej na niektóre wątpliwości.

Przypuszczam, że już teraz masz gniazdka na jednym bezpieczniku, a oświetlenie sufitowe na drugim.

Pamiętaj, że jak robisz nową instalację w pokoju to od skrzynki z bezpiecznikami, a nie od progu pokoju. Jakie masz bezpieczniki, daj zdjęcie. Jeśli starego typu, to planujesz wymianę, czy zostawiasz?

Napisałeś, że pierwotnie miałeś instalację z 3X1.5? Obecnie standardowo robi się na gniazda 3x2.5, na oświetlenie 3 (lub 4 do wielosekcyjnego) *1.5.

Ale 2.5 to gruby przewód, jak nie masz wprawy, a nie masz, to będziesz przy tym przeklinać. Jak dasz 3x1.5, to musisz dać mniejsze zabezpieczenie - 10A. To pozwoli ci na obciążenie 2300W, a dając 2.5 i 16 A masz dostępne 3700W (16*230).

Ja tak mam. Bo w tej części mieszkania nie chciało mi się wymieniać starych przewodów 2x1.5 po kupnie. Ta linia obsługuje 3 pomieszczenia, sypialnia, salon, pracownia. Obciążenie jej to lampki, węzeł biurowy (laptopy i przyległości), często żelazko lub odkurzacz, sporadycznie grzejniczek, oczywiście wtedy bez żelazka. Nie zdarzyło się, by to przeciążyć.

Dlaczego chcesz prowadzić przewody w posadzce? Sugerowałbym jednak w ścianach, w tynku. Przewód biały płaski; jest tańszy, wystarczający i łatwiejszy do układania. Łączenia w miarę możliwości w puszkach z osprzętem. Jest tu kilka wątków o tym, że przewody na ścianach są później widoczne, powodują odbarwienia farby. Poszukaj i poczytaj.

Zwracaj uwagę na kolory żył.

 

2. Co to za instalacja 12V? Jakieś sterowanie, czy zasilanie czegoś. Jeśli sterowanie, to minimalne prądy i można to na przewodzie typu telefonicznego. A jeśli zasilanie, to jak wyżej napisano: moc, obliczasz prąd i do tego dobierasz przekrój przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz by Ci udowodnić???

 

Ano to co ktoś swoim wpisem zasugerował i o co Domminik01 zapytał, jeżeli nie doczytałeś mogę zacytować: "według jakiego prawa ?".

 

Pisałem Ci wcześniej, o normach, pisałem Ci o nieistniejących zakazach i nakazach bez których nie potrafisz nic pojąć.

Czytaj i myśl samodzielnie.

A jeśli tego nie potrafisz to zajmij się tym co umiesz a nie zaśmiecaj kolejnego wątku kreując siebie na pokrzywdzoną ofiarę, której rzekomo nikt pomóc i nic wyjaśnić nie chce.

 

Od Ciebie akurat nie oczekiwałem wyjaśnień, Twoje wyjaśnienia są niespójne (żeby nie powiedzieć zaprzeczające sobie na wzajem), niepełne a odpowiedzi dalekie od tego co sugerujesz w stwierdzeniu "czytaj i myśl samodzielnie" bo wręcz zniechęcasz do tego. I żeby było jasne - ja siebie nie kreuję na ofiarę.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie

"czytaj i myśl samodzielnie" bo wręcz zniechęcasz do tego.
o te zniechęcenie laika chodzi.

Bo jeśli nie potrafisz tego co pisałem pojąć to znaczy byś sobie odpuścił wszelkie dyskusje, dywagacje i samodzielne prace, gdyż ta wiedza do niczego Ci potrzeba nie jest, a ponadto może się okazać tym czym jest brzytwa w ręku małpy, jeśli zabierzesz się za samodzielne wykonawstwo.

Bez urazy kolego, ale ocena postów innych osób też do Ciebie nie powinna należeć, bo jak sam pisałeś jesteś laikiem.

Kompletnym.

 

A kolega mturdus oczywiście po forumowych instrukcjach sporządzi protokoły z badań instalacji w których zagwarantuje iż użytkowanie instalacji jest bezpieczne gdyż została ona wykonana na podstawie jego "projektu" i on przecież też tak ma.

Więc po radach pora na odpowiedzialność.

Przynajmniej moralną.

A za bzdurę o przewodzie telefonicznym na poważnym forum otrzymałbyś ostrzeżenie.

 

 

P.S.

Autor wątku obleciał już chyba wszystkie tematyczne fora i wszędzie odsyłano go do kompetentnych osób.

A tu proszę.

Marcin Marcina wyuczy.

Edytowane przez kkas12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś z łaski swojej w choć jednym wpisie nie obrażać rozmówców ? Żeby coś pojąć trzeba coś potrafić przekazać, niestety nie masz widać ku temu kompetencji ani predyspozycji. Więc o jakim tu odsyłaniu do kompetentnych osób piszesz ? Jak te kompetencje zweryfikować ? Czy istnieją elektrycy, którzy by nie mieli przerostu ego nad kompetencjami ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myślicie ?

Ja myślę, że warto położyć nowe kable od tablicy bezpiecznikowej, najlepiej 3x2,5 zabezpieczone B16, bez pętli i trójników. Jak ci się nie mieści, to rozkuj, nie rozumiem w czym problem, że wolisz się bawić w jakieś dziwne trójniki zamiast kilka razy pierdyknąć młotowiertarką.

Z treści pytań które zadajesz, to wynika że powinieneś wezwać elektryka przynajmniej na konsultacje. Bo coś mi mówi, że budujesz bombę z opóźnionym zapłonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz kolego olo mścisz się na mnie bo nie ogarniasz zagadnienia którego podstawy od kiku dni usiłuję Ci wyjaśnić.

Ciągle domagasz się zapisu nie zezwalającego na stosowanie przekroju 1,5mm2 w obwodach gniazd.

Z poprzednich moich wyjaśnień wynika jasno, że takiego zapisu nie ma, tak jak i nie ma zapisu nakazującego stosowanie w tych obwodach przekroju 2,5mm2.

Ale mimo jego braku nikt rozsądny prekrojem 1,5mm2 obwodów gniazdowych nie wykonuje.

Dlaczego nie wykonuje opisywałem w sąsiednim wątku.

 

Jednak nie potrafisz sobie wyobrazić jak można rozwiązania nie stosować mimo, że nie jest ono wyraźnie prawem zakazane.

I tu jest Twój problem, gdyż nie potrafisz się poruszać w dziedzinach w której majestat prawa daje pierwszeństwo logicznemu myśleniu.

 

Ubzdurałeś sobie rozwiązanie którego sensowności uzasadnić nie potrafisz ,a co gorsza nie potrafisz uzasadnić nawet wyboru tego gorszego rozwiązania które wybrałeś.

Nie przeszkadza Ci to jednak w ocenianiu wypowiedzi których jak widać kompletnie nie rozumiesz.

A może zrozumieć nie chcesz gdyż nie zawierają one potwierdzenie Twej teorii..

Edytowane przez kkas12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny wywód. Jednak sugestia w tym wątku była jasna - cytuję "Do gniazdek wg prawa nie może być mniej niż 2,5mm2" i pytanie było według jakiego prawa, dowód, cytat przepisów, norm które dyskwalifikują takie rozwiązanie.

 

To jest takie prawo czy nie ma ? Stwierdzasz, że nie ma więc po co reszta wywodu. Ja rozumiem, że są inne zasady, które sprawiają, że jedno rozwiązanie zgodne z prawem jest lepsze od innego również zgodnego z prawem, wcale tego mi nie musisz tłumaczyć. Co nie znaczy, że to gorsze pod pewnymi względami jest złe, czasem jest po prostu optymalne, czasem nie.

 

I ja się nie mszczę na nikim, nie mam tego w zwyczaju ale skoro tak to traktujesz, cóż, może mierzysz swoją miarą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie znaczy, że to gorsze pod pewnymi względami jest złe...

Gorsze rozwiązanie jest zawsze złym rozwiązaniem!

Więc zaprzestań już bicia tej piany człowieku.

Ja rozumiem, że są inne zasady, które sprawiają, że jedno rozwiązanie zgodne z prawem jest lepsze od innego również zgodnego z prawem, wcale tego mi nie musisz tłumaczyć.
O to chodzi kolego, że niestety nie rozumiesz.

Twój udział w tym wątku o tym świadczy.

Edytowane przez kkas12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa nie ma, ale w technice obowiązuje standaryzacja.

Jak widzę "typowe" gniazdko podtynkowe 230V, to spodziewam się, że jego obwód jest zabezpieczony B16 i za tym idzie przewód 2,5mm2.

Jeżeli potrzebujesz obwody dedykowane dla jakiegoś urządzenia, to je zrób ale nie zakańczaj gniazdem 230V. I tak sobie zapomnisz po jakimś czasie, które gniazdko ma jaki kabel albo przyjdzie teściowa i włączy farelkę.

A tak ogólnie, to uważam że opór przed przekrojem 2,5mm2 do gniazd jest bez sensu, ponieważ w skali domku/mieszkania różnica cenowa pomiędzy 1,5mm2 a 2,5mm2 jest żadna. I tego się trzymaj Inwestorze. 1,5 mm2 pod gniazdo to może zaproponować pseudoelektryk - cwaniaczek bo mu łatwiej kłaść i obrabiać.

 

PS: Panowie, wy macie w domu gniazda 230V a nie "gniazdo pod kuchenkę", "gniazdo pod lodówkę", "gniazdo pod radio".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega mturdus oczywiście po forumowych instrukcjach sporządzi protokoły z badań instalacji w których zagwarantuje iż użytkowanie instalacji jest bezpieczne gdyż została ona wykonana na podstawie jego "projektu" i on przecież też tak ma.

Więc po radach pora na odpowiedzialność.

A teraz konkretnie, co masz do zarzucenia?

Autor wątku obleciał już chyba wszystkie tematyczne fora i wszędzie odsyłano go do kompetentnych osób.

No i chyba nie był zadowolony z poziomu odpowiedzi na forach tematycznych, skoro szuka jej dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chyba nie był zadowolony z poziomu odpowiedzi na forach tematycznych, skoro szuka jej dalej.

Bo najważniejsze jest zadowolenie autora z porad, a nie poprawne wykonanie instalacji elektrycznej. W jeden dzień elektryki się nie nauczy. Tym bardziej z forum. Ja nie rozumiem dlaczego laicy biorą się za instalację elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie był zadowolony gdyż laik zawsze szuka podpowiedzi jak wykonać coś o czym pojecia nie ma.

A że nie ma to widać po jego pierwszym poście.

Więc liczy, że spotka bratnią duszę która przyklaśnie jego pomysłowi.

 

Jak możesz "radzić" zastosowanie przewodu o średnicy 0,5 mm a może i mniejszej jeżeli nie wiesz jaki transformator zostanie użyty, jaka jest wartośc zabezpieczenia (jeśli wogóle istnieje) w obwodzie wtórnym, jaka jest wartość zabezpieczenia obwodu pierwotnego i jaka jest moc tego odbiornika (odbiorników)???

Jesteś jasnowidzem, że wiesz co polecić???

 

Jeśli nim nie jesteś to powineneś zdawać sobie sprawę, że Twoja "rada" może zakończyć się pożarem jeśli w przypadku zwarcia/przeciążenia ten Twój przewód zapali się żywym ogniem na całej długości.

 

A "argument" ja też tak mam żadnym argumentem nie jest!

Edytowane przez kkas12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...