Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Probem z rekuperatorem Onyx Dream 400 - znaczne pogorszenie sprawności


Recommended Posts

Onyx Dream 400 umiejscowiony w kotłowni, kanały prowadzone po nieogrzewanym (nieużytkowym) poddaszu, instalacja na rozdzielaczach.

 

Tak wyglądało to jeszcze niedawno, kiedy na zewnątrz było cieplej:

 

20141206_185305.jpg

 

A tak wygląda dzisiaj, przy mrozach ok. -4 stopnie (wczoraj było chłodniej, ok. -8 ):

 

20150107_175607.jpg

 

Niestety, wygląda na to, że dotknął mnie podobny problem co kolegę leniwybudowniczy, który pisał o swoim problemie tutaj.

 

Trochę więcej info: podobny problem jak na zdjęciu drugim zauważyłem kilka dni temu, podczas pierwszych silniejszych mrozów. Pojawiła się wtedy ikona "czerwonej koperty" przy wskazaniu temperatury na sterowniku reku. Jak wyjaśnił przedstawiciel Frapola w wątku obok, oznacza to "temperaurę powietrza poza zakresem pomiarowym".

 

Zacząłem oczywiście podejrzewać nieszczelność, zwłaszcza części wywiewnej (powietrze usuwane). Wyłączyłem centralę, otworzyłem ją, zauważyłem sople lodu na wymienniku (zarówno po stronie "lewej" jak i "prawej"). Centrala postała 2-3 dni otwarta i wyłączona, przez ten czas lód zniknął, wylało się z niej trochę wody, w międzyczasie wydawało mi się, że znalazłem nieszczelność kanałów wywiewnych. Ewidentnym błędem był również nieocieplony rozdzielacz w części wywiewnej, z którego leciała woda. Nieszczelność naprawiłem, rozdzielacz przykryłem wełną. Po włączeniu rekuperatora wskazania były ok, czyli powietrze usuwane ok. 16 stopni, nawiewane 15 stopni. To było wczoraj. Dzisiaj jest jak na zdjęciu drugim, czyli 11/3.

 

Nie wierzę, że znowu nastąpiło rozszczelnienie, nikt przez ten czas na strych nie wchodził. Bypas jest zamknięty. Rzeczywista temperatura w domu to ok 20 stopni, a nie 11. Z anemostatów w pokojach faktycznie wieje zimnym

 

Zakładając, że kanały są szczelne, co może być przyczyną takiego spadku sprawności rekuperatora? Zamarznięcie wymiennika? Tym razem nie widzę sopli, ale faktycznie ostatnio u nas przymroziło. Dlaczego jednak miałby zamarznąć? Czy poprzednie zamarznięcie (sople na wymienniku) mogło spowodować zniszczenie wymiennika lub jego rozszczelnienie?

Edytowane przez powell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onyx Dream 400 umiejscowiony w kotłowni, kanały prowadzone po nieogrzewanym (nieużytkowym) poddaszu, instalacja na rozdzielaczach.

 

Tak wyglądało to jeszcze niedawno, kiedy na zewnątrz było cieplej:

 

20141206_185305.jpg

 

A tak wygląda dzisiaj, przy mrozach ok. -4 stopnie (wczoraj było chłodniej, ok. -8 ):

 

20150107_175607.jpg

 

Niestety, wygląda na to, że dotknął mnie podobny problem co kolegę leniwybudowniczy, który pisał o swoim problemie tutaj.

 

Trochę więcej info: podobny problem jak na zdjęciu drugim zauważyłem kilka dni temu, podczas pierwszych silniejszych mrozów. Pojawiła się wtedy ikona "czerwonej koperty" przy wskazaniu temperatury na sterowniku reku. Jak wyjaśnił przedstawiciel Frapola w wątku obok, oznacza to "temperaurę powietrza poza zakresem pomiarowym".

 

Zacząłem oczywiście podejrzewać nieszczelność, zwłaszcza części wywiewnej (powietrze usuwane). Wyłączyłem centralę, otworzyłem ją, zauważyłem sople lodu na wymienniku (zarówno po stronie "lewej" jak i "prawej"). Centrala postała 2-3 dni otwarta i wyłączona, przez ten czas lód zniknął, wylało się z niej trochę wody, w międzyczasie wydawało mi się, że znalazłem nieszczelność kanałów wywiewnych. Ewidentnym błędem był również nieocieplony rozdzielacz w części wywiewnej, z którego leciała woda. Nieszczelność naprawiłem, rozdzielacz przykryłem wełną. Po włączeniu rekuperatora wskazania były ok, czyli powietrze usuwane ok. 16 stopni, nawiewane 15 stopni. To było wczoraj. Dzisiaj jest jak na zdjęciu drugim, czyli 11/3.

 

Nie wierzę, że znowu nastąpiło rozszczelnienie, nikt przez ten czas na strych nie wchodził. Bypas jest zamknięty. Rzeczywista temperatura w domu to ok 20 stopni, a nie 11. Z anemostatów w pokojach faktycznie wieje zimnym

 

Zakładając, że kanały są szczelne, co może być przyczyną takiego spadku sprawności rekuperatora? Zamarznięcie wymiennika? Tym razem nie widzę sopli, ale faktycznie ostatnio u nas przymroziło. Dlaczego jednak miałby zamarznąć? Czy poprzednie zamarznięcie (sople na wymienniku) mogło spowodować zniszczenie wymiennika lub jego rozszczelnienie?

 

A jak działa system rozmrażania w tym rekuperatorze jeśli nie ma grzałki to pewnie nawiew się wyłącza na jakiś czas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan ma ogromne spadki temperatury na kanałach. Powietrze wywiewane powinno mieć ponad 22 st. Panu się woda wykrapla w kanale a nie w reku!

Według mnie to nie jest przyczyna. W tej chwili kanały (jak już pisałem) są ocieplone 15cm wełny. Nieocieplone są fragmenty (może 1 metr ? nie więcej!) kanałów NAWIEWNYCH.

Owszem, kiedy miałem nieocieplony rozdzielacz w części wywiewnej, na suficie pod rozdzielaczem pojawiła się plama (woda skropliła się i wylała z rozdzielacza), jednak to już mam opanowane.

Szukam przyczyny w innym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to nie jest przyczyna. W tej chwili kanały (jak już pisałem) są ocieplone 15cm wełny. Nieocieplone są fragmenty (może 1 metr ? nie więcej!) kanałów NAWIEWNYCH.

Owszem, kiedy miałem nieocieplony rozdzielacz w części wywiewnej, na suficie pod rozdzielaczem pojawiła się plama (woda skropliła się i wylała z rozdzielacza), jednak to już mam opanowane.

Szukam przyczyny w innym miejscu.

 

To skąd 11st. temperatura powietrza usuwanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w kotłowni podobna jak w reszcie domu, ok 19-20 stopni.

Kanały są w ogromnej części bardzo dobrze zaizolowane (15cm wełny), tylko naprawdę niewielkie fragmenty są "gołe" (budowa trwa).

Ta centrala ma grzałkę.

 

Ma Pan możliwość pomiaru temperatury w komorze rekuperatora na wyciągu z pomieszczeń jakimś zewnętrznym termometrem?

Pomiaru proszę dokonać przy maksymalnej wydajności rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy zdiagnozować dlaczego sterownik pokazuje 11 st. na wyciągu z pomieszczeń, przyczyn może być wiele.

Marcin... można je wymienić.

1 - uszkodzony układ pomiarowy

2- 11 st jest w kuchni i łazienkach

3- są straty na kanale, zła izolacja

4- nieszczelne przyłącze i centrala łapie powietrze z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tego właśnie też się boje - że zapłacę 4-6k za reku który będzie miał sprawności 50 % albo niżej przy temperaturze -10 na zewnątrz i mimo poprawnie wykonanej i zaizolowanej instalacji będzie mi wiało na nawiewie powietrzem o temperaturze 5-10 stopni zamiast minimum 18-19. Przecież jak producent bierze np 5 k za reku i żałuje kilkadziesiąt złotych na dodatkowe ocieplenie lub uszczelki obudowy to śmiech na sali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest 11'C na wyciągu to żaden reku nie pomoże - wszystkie możliwe przyczyny wymienił TB 3 posty wyżej, jeśli instalacja jest z termofleksów to obstawiam że myszy je zeżarły i reku zasysa połowę powietrza ze strychu a połowę z domu, jeśli temperatura wyciągu jest mniejsza o 2'C niż w domu to już jest powód do sprawdzenia instalacji, a 11'C to już poważny problem.

Z taką instalacją radzę wyłączać reku jak temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, każdy reku się zalodzi przy takich parametrach, a dodatkowo zalejesz sobie sufit, bo na bank w kanałach wyciągowych masz pełno wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też prawie identyczna sytuacja. Dzisiaj znowu tak jak wczoraj czyli wymiennik znowu zamarł. Jak przyjechałem po pracy na budowę zastałem taką oto sytuację, obok stacja pogodowa z warunkami na zewnątrz.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=297916&d=1420763138

 

Rozmroziłem wymiennik, zmontowałem wszystko do kupy i uruchomiłem. Włożyłem zewnętrzną jednostkę ze stacji pogodowej kolejno w rurę doprowadzającą powietrze z czerpni a następnie na wyciąg z pomieszczeń. Czy aby powietrze z czerpni się jakoś nie ogrzewa a to wywiewane z pomieszczeń z kolei nie ochładza w kanałach. Wyniki jak na zdjęciach poniżej tyle że temperatura na na rurze z czerpni jeszcze malała, a ta na wywiewie z pomieszczeń jeszcze rosła, tyle że były to tak powolne zmiany że nie miałem już cierpliwości dłużej czekać.

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=297917&d=1420763139

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=297918&d=1420763139

 

Jak widać nie może być mowy nawet o jakichkolwiek stratach czy to na czerpni czy na wywiewie z pomieszczeń. Termometry w jednostce po prostu źle pokazują i może nie przechodzi w tryb odszraniania, nie wiem. Przedstawiciel producenta niech się wypowie. Zostawiłem centralkę w takim stanie i zobaczymy co będzie jutro.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=297919&d=1420763139

 

IMG_20150108_171337.jpgIMG_20150108_183330.jpgIMG_20150108_191816.jpgIMG_20150108_194203.jpg

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie coś jest nie tak z elektroniką, konieczna jest wizyta serwisu. Proszę o zgłoszenie reklamacji.

 

Reklamacja będzie uwzględniona jeżeli jeszcze nie wysłałem tej karty instalacji oraz gwarancji. Jednostkę montowałem oraz uruchamiałem samodzielnie, czy to też ma wpływ na gwarancję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamacja będzie uwzględniona, to nasze urządzenie i my odpowiadamy za jego nieprawidłową pracę.

 

Piękne słowa napisał człowiek od producenta!

Kilka firm mi powiedziało, że jeżeli reku zamontuję sam, to mam zapomnieć o gwarancji, zresztą temat ten poruszany był już gdzieś na tym forum..

Edytowane przez PliP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...