Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt D08 PRZESTRONNY


Kto buduje d-08 lub d-24 ?  

1 użytkownik zagłosował

  1. 1. Kto buduje d-08 lub d-24 ?

    • projekty
      0
    • wymiana doswiadczen


Recommended Posts

Czy bylibyście tak dobrzy, Drodzy Przestronni, i czy moglibyście mi odpowiedzieć na pytanie, czym będziecie ogrzewać dom, tzn. piec (jaki?), gaz czy olej, pompa ciepła; grzejniki, podłogówka? I ile cała instalacja Was kosztowała.

My stoimy przed decyzją i mamy trudny orzech do zgryzienia :( już o tym gdzieś wspomniałam.

Gazu nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle będzie. Nie chcem butli wielkiej na zewnątrz. Mąż chce pompę ciepła. Ale to drogie na początek. Czy ktoś przewiduje może gaz, ale w takich mniejszych (33-kg) butlach? Na ile taka butla starcza? Czy to w ogóle ma sens?

 

Przepraszam, że tak nieskładnie, ale szukałam stosownego wątku na forum, nic nie znalazłam, a najlepiej chyba spytać tych, którzy mają taki sam domek.

 

Będę wdzięczna dozgonnie za pomoc :)

emango

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

emango - ja mam podziemną butlę z gazem Propan butan ale też i kominek z płaszczem wodnym

koszt instalacji - butla (montaż ) ok 1000 PLN, a CO plus woda plus kominek z robocizną wysterowaniem podpięciem etc. to ok 35000. Drogo. Ale liczymy na niskie koszty utrzymania i ogrzewania domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie ogrzewam kominkiem Tarnawa 14 KW. Gazu ziemnego nie mam więc też główkuję. Na dzień dzisiejszy to Ferrum plus na paliwa stałe głównie drzewo i równolegle prosty kocioł na olej. Boję się samego oleju, bo "rząd" myśli. Gaz z butli raczej mnie nie rajcuje. Zastrzegam, że jestem w fazie rozglądania się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich.

W temacie płytek - jeśli ktoś lubi klimaty antyczne polecam Trawertino Cersanitu (są w dwóch wersjach). Cena godna uwagi. Dokładnie rok temu remontowaliśmy łazienkę w naszym aktualnym mieszkaniu - po upustach i z poprzednim Vatem ok. 30zł/m2 + niestety dodatki (pawie :D ), które stanowią ok 60% kosztów całych płytek. Trochę się kafelkarz zdziwił, gdy zarządałem aby kładł bez listew PCV, ale ja nie chciałem takich ułatwień a płytka straciłaby na uroku. Co do armatury to założyliśmy GROHE (niemiecka jakość za PLN :D ). Przepraszam, ale nie traktujcie mojego wpisu jako kryptoreklamy - opisuję to co używam.

Zrobiłem nawet zdjątko, ale jestem "świeżynka" na forum (chociaż śledzę różne wątki od dawna) i nie wiem jak je wkleić do postu.

Dziękuję Malince za zainteresowanie się moim pytaniem o D14 i namawianie do Klubu Przestronnych

TT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tom2tom, jeśli masz zdjęcie na dysku, to umieść je w jakimś internetowym fotoalbumie i podaj link. Albo kliknij na zdjęciu ( tym, które już będzi e w albumie) prawym przyciskiem mychy, wybierz 'właściwości', a potem skopiuj adres URL i wklej ten adres miedzy znaczniki tu wklej adres. Powinno się udać. W końcu każdy się tego uczył.

I buduj D08, bo nie ma się nad czym zastanawiać. Wszyscy razem przekonamy Cię, jaki to fajny dom :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emango,

co do ogrzewania, to zastanawialiśmy się nad gazem z butli, bo na ziemny to nie wiem kiedy będziemy mieć szansę, ale też rozważamy możliwość ogrzewania ekogroszkiem, piec z zasobnikiem, z podajnikiem ślimakowym.

Gdyby gaz był za 2-3 lata, to nawet bym sie nie zastanawiała tylko montowała butlę. Ale, że ta perspektywa jest niewiadomo jaka, więc piec na ekogroszek przeważa. Można w lecie wodę za pomocą tego pieca ogrzać, przy wyłączonych grzejnikach. Poza tym kominek, jako ognisko domowe, bez płaszcza wodnego, na razie. DOdatkowo rekuperator.

Heh, jak się wprowadzimy, to będę wiedzieć czy w domku jest ciepło i jkie koszty, bo jak na razie to tak na 'sucho" mogę sobie gdybać.

Ale kiedy to będzie??

Znajomi niedługo wprowadzają sie do domku ogrzewanego za pomocą gazu z bańki i będę mieć jakieś informacje.

Nic nie jest takie proste. Gaz - dobra rzecz, bo czysto, cicho, bez kurzu czy innego popiołu.

A koszt ekogroszku - okolo 450,00 PLN za tonę. Tona wystarczy na około m-c.

Gdyby istniała jedna możliwośc ogrzewania..... a tak.... heh, losowanie?? :o

 

Pozdrowionka niedzielną porą dla Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym użytkownikiem na forum.

Witam wszystkich "przestronnych" !

Ja zaczynam budowę wraz z nastaniem odpowiedniej ku temu pogody.

Projekt mam już od 1999 roku ... i pozwolenie też.

Wczoraj przez pół dnia i pół nocy przeczytałem wszystkie posty na tym forum i teraz jastem o wiele mądrzejszy. :D

Szczególnie chciałbym podziękować najaktywniejszym forumowiczom.

Teraz jestem na etapie wyboru technologi ścian i systemu co.

 

A tak poza tym jestem zainteresowany obejrzeniem domu w "realu".

Jeżeli ktoś zgodziłby się pokazać projekt w realizacji lub zrealizowany byłbym wdzięczny. :p .

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj givo

Do kogo masz najbliżej??

 

Oj, z tego co widzę to wszędzie dość daleko... :(

Ale ponieważ często podróżuje po naszym pięknym kraju, to nie jest to jakiś specjalny problem.

Tak naprawdę najbliżej mi chyba w okolice Włocławka, no a i Gorzów to nie aż znowu tak daleko. Tym bardziej, że ciekaw jestem jak prezentuje się domek w klinkierze (zastanawiam się czy też w to pójść, bo zachęca mnie trwałość elewacji, a zniechęca cena).

 

Roland,

czy mogę też prosić o podesłanie rozliczenia kosztów. Twoja realizacja bardzo mnie interesuje, ze względu na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych i automatyki (to chyba u Ciebie jeżeli dobrze pamiętam). Chciałbym podobnie to zrobić u siebie, ale nie do końca wiem na ile wystarczy funduszy...

 

Na dziś to tylę, życzę "łagodnego" :) poniedziałku i owocnego tygodnia pracy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nowoprzybyłych Przestronnych.

Emango - zastanów się nad wkopaną butlą z gazem Propan Butan.

Mnie instalacja kosztowała ok 2000 PLN + koszt wykopania dołu. Dałem zarobić Orlenowi i jestem zadowolony. Sami przywożą płytę fundamentową, montują zbiornik i wszystko gra.

Gwoli wyjaśnienia, a może poinformowania o ewoluowaniu moich myśli co do źródła ogrzewania:

1. pompa ciepła - droga,

2. zastanawianie się: olej, czy gaz z butli; wygrał olej (poszedł do projektu),

3. w momencie jak już mieliśmy się decydować, pokazał się artykuł w Muratorze (dzięki ci za rozterki) na temat pelletów i zaczęły się kalkulacje, że może to jest to

4. skończyło się na butli z gazem.

I jestem zadowolony.

 

Co do kosztów - nie wypowiadam się, bo wczoraj coś mi piec szwankował, no i się zacząłem zastanawiać, jaka może być przyczyna. No i się okazało, że to nie piec szwankuje, tylko chyba zabrakło gazu.

No i w niecałe 4 miesiące poszła butla.

Nadmieniam, że w tym czasie jeszcze tynkowali, strop nie był do końca ocieplony (pomagałem Bogu ogrzewać świat :) ) no i generalnie pierwszy sezon. No ale na taki wydatek w tym momencie nie byłem przygotowany.

Trza pokombinować.

 

Z mojego podwórka:

- drzwi są, klamki wczoraj zamontowałem,

- przewozimy częściowo jakieś pierduły,

- ekipy robią ostatnie poprawki,

- elektryk w czwartek,

- do wprowadzenia - 7 dni.

 

Pozdrawiam

 

JB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ... i jeszcze jedno.

Kominek.

Mam Spartherma z Aqua Direkt (czyli rurkami miedzianymi na czopuchu) do podgrzewania CWU.

W sobotę przeszedł chrzest bojowy.

Napaliliśmy o 10.00 rano.

Woda w zbiorniku (300 l.) miała 7 stopni C.

O 17.00 woda miała 43 stopnie.

 

Myślę, że to jest niezły patent.

 

Pozdro

 

JB

 

P.s. Kolejny do testów pójdzie system wentylacji. Zobaczymy jaka będzie temperatura na wejściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no. Zbiornik ma 2 wężownice. Górna na pół zbiornika jest ogrzewana gazem. Kominkowa idzie przez całość zbiornika. Czyli:

- jak na gaz, to podgrzewa się 150 l.

- jak kominkiem, to podgrzewa się 300 l.

No i tyle. Jak się będzie palić w kominku, to powinno wystarczyć na ogrzanie wody. Tym bardziej, że część tego ciepła w niej pozostaje, więc następny dzień już jest mniej do podgrzania. Poza tym 300 l. no to trochę tej wody jest.

 

Pozdrawiam,

 

JB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...