Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt D08 PRZESTRONNY


Kto buduje d-08 lub d-24 ?  

1 użytkownik zagłosował

  1. 1. Kto buduje d-08 lub d-24 ?

    • projekty
      0
    • wymiana doswiadczen


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć ...

Co do pytań ... czy mogę polecić ... nie bardzo, bo od 7 lat pracuję w bankowości, a od 3 lat nie mieszkam w Odolanowie, więc informacje o konkurencji nie za bardzo do mnie spływają.

 

Co do ścianki nośnej na środku - mogę powiedzieć tyle. Prawdą jest, że po wstawieniu ścianki więźba powinna być tańsza. Nieprawdą jest, że wiązary powinny opierać się tylko na ścianach nośnych (zewnętrznych). Jest to tylko jedna z zalet wiązarów.

Prawdą jest również to, że warto wygospodarować strych. Ja mma 15 mb na 1,8 m szerokości i 1,7 m wysokości. Mało wygodny, ale da się przeżyć.

Pozwoliło to wstawić zbiorniki z ciepłą i zimną wodą na strych (pod nimi dodatkowe wzmocnienie, jak planujecie coś takiego to powiedzcie o tym projektantowi). Może w przyszłości trafi tam reku. A dodatkowo sporo miejsca na jakieś rupiecie (resztki płytek, kilka dachówek, opony zimowe/letnie, wózek dziecięcy, resztki styropianu, co się jeszcze przyda, itp.).

 

Co do blatu. My zamówiliśmy specjalny mebel i prawie jest już zamontowana. Niestety nie mam cyfrówki, ale może za tydzień zrobię już zdjęcia bo będzie sąsiad.

 

Co do fundamentów. Ja w związku z tym, że u nas same piachy, kazałem wykopać rowy, zazbroić i zalać z gruchy. Fundamenty są cacy (niech sceptycy nie zaczną mówić o ścianie, bo juz znam przyczynę, ale to pozostawiam jako smaczek na koniec :) )

 

No to najlepsze ...

 

Wczoraj rozmawiałem z ojcem i powiedziałem mu o tej ścianie. Spytał, czy robiąc podłogówkę, dali styropian dookoła jako przerwę dylatacyjną. Mówię, że chyba tak i myślę o podłodze drewnianej a on o ogrzewaniu podłogowym. Ale dopiero jego pytanie naprowadziło mnie na to, że deski podłogowe mogły napęcznieć i wypchnąć ścianę. Przyjechałem do domu, sprawdzam, listwa przypodłogowa ściśle przylega do ściany, co oznacza, że tak właśnie jest (w innym wypadku byłaby szpara między listwą a deskami).

Konkluzje są 3:

1) Mój ojciec naprawdę dobrze suszy drewno.

2) Przy kładzeniu podłogi też trzeba zostawiać przerwę dylatacyjną.

3) Siła drewna jest nieopisana (podobno kiedyś w kamieniołomach wykorzystywano suszone drewno, wbite w szczeliny między skałami i polewane wodą, do kruszenia skał).

A teraz tylko oderwę listwę, pierwszą deskę, zrobię szczeliny, wzmocnię ściany, zatynkuję, pomaluję i po temacie.

 

A już się bałem, że mi chata osiada jakoś dziwnie :)

 

Pozdrawiam

 

JB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakub

ja też kiedyś słyszałam że klepki parkietowe w źle wysuszonym domu potrafią wywalać bloczki ze ścian ale myślałam że to bajki :o

ja dostaję lekkiej paniki że nie zdążymy - chyba wpuścimy trzy, nie - cztery ekipy naraz. MUSIMY mieszkać we wrześniu, córka idzie do szkoły na wsi, nie ma mowy o wożeniu z miasta. Nie wiem, jak to zrobimy, może zaczniemy od mieszkania w jednym pokoju na kupie we czwórkę ( w sumie to nieraz śpimy teraz we czwórkę - sorry - we trójkę - bo tatuś zawsze poszkodowany podlega eksmisji w nocy - dzieci się panoszą :p biedny tatuś)

a fachowcy będa kończyć resztę chaty.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosik się nam wątek "zamroził".

Starszych stażem "przestronnych" to nawet rozumiem - delektują się mieszkaniem w nowym domku, ale młodsi to co ?? zaspali, czy są tak zajęci budowaniem, że na pisanie nie mają czasu ?

 

Dlatego postanowiłem wrzucić kilka news-ów ze swojego podwórka.

Wczoraj fachowcy zalali ławy. Ostatecznie nie zrobiłem dodatkowej ławy pod ścianę pomiędzy salonem a gabinetem, bo nie zdążylem dokładnie rozpoznać tematu więźby. Póki co dostałem ofertę od "Burkietowiczów" a jutro jadę na spotkanie do firmy lokalnego dystrybutora MiTek pod Gdańskiem. Natomiast dzisiaj przywieźli bloczki i zaczęło się murowanie.

Trochę obawiam się ogarnięcia spraw związanych z przepustami (chodzi o zostawienie miejsc na takowe podczas murowania), bo murarze mają naprawde niezłe tempo. Jeszcze dzisiaj idę na "konsultację" do hydraulika. (u mnie niestety rozprowadzenie hydrauliki nie weszło w skład wykonania fundamentów).

Jestem ciekaw jakie macie doświadczenia w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dzisiaj idę na "konsultację" do hydraulika. (u mnie niestety rozprowadzenie hydrauliki nie weszło w skład wykonania fundamentów).

 

Też płaciłam osobno za rozprowadzenie kanalizacji z wyprowadzeniem do szamba - kosztowało mnie to 600zł. Myślę że to dużo ale nie miałam czasu szukać innych. Zrobili to w jeden dzień. Dobrze rozplanuj co gdzie będzie żeby później nie przerabiać. Tzn zastanów się gdzie chcesz mieć umywalkę, WC i nie zapomnij o pralce. U mnie zrobiłam też odpływ w pomieszczeniu gospodarczym - będzie tam zlewozmywak, pralka i zmywarka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zdecydowanie odradziła zmywarkę w pomieszczeniu. Zmywara ma być tam gdzie się brudzą naczynia - czyli w najbliższym sąsiedztwie zlewu,bo tam się na szybko naczynia odkłada. Nie wyobrażam sobie pokonywania drzwi z dwoma szklankami w ręcach, a potem napełniania całej zmywary pokonując tę samą trasę :o

 

co do ściany nośnej w środku domu - ostatecznie zawsze możesz wykopać dół i zalać betonem - czyli zrobić fundament pod ścianę nośną, u nas kierownik zarządził fundamenty pod wszystkie ścianki działowe - tylko ściana garderoby jednego z pokoi nie ma pod sobą fundamentu

givo - zrób najpierw ściany zewnętrzne i dach, a potem działowe i chudziak, pozwoli to uleżeć się trochę piaskowi który wsypiesz do środka - nie wsypuj humusu! nam weszło do dziury 250 ton piachu :o 20 kamazów - jeździły i jeździły ... No i da wam to więcej czasu na decyzję gdzie kanaliza pralka, kibelek etc.

Dobrze jest już teraz robić projekt kuchni i łazienki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

emango - wkleję, wkleję - cierpliwości :D :wink:

 

BK u mnie akurat zmywarka tak musi być. Może to nie jest zbyt praktyczne ale będzie. Jakoś to przeżyję. Pocieszam się tylko tym, że z własnych doświadczeń wiem że zawsze na zmywarce zbiera się góra naczyń - bo jak zmywarka jest pusta to się wstawia od razu ale jak trzeba wyjąć czyste naczynia to każdy zostawia brudne naczynia na zmywarce. No tak już ta moja rodzina robi więc chociaż nie będzie tego widać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem Przestronni,

Troche sie odbilem od forum w furii budowania ale sa efekty. Wykonczeniowka w biegu.

W niedziele byli u mnie b mili Pansto,ktorzy przymierzaja sie do Przestronnego.

Kto ma taki z garazem wsuniętym w bryle domu, tam, gdzie oryginalnie jest duzy taras ? Jeden jest chyna w Jozefowie, k Warszawy. Czy ktos jeszcze ?

Pozdrawiam.

 

Wik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, dawno się nie odzywałam, poniewaz jak tylko zrobiło sie trochę cieplej, zaczełam budowe. Sprawy potoczyły się tak szybko, że nie mogłam nadążyć włąściwie z niczym. Sprzedałam mieszkanie i musiałam się przeprowadzić, robiłam bilanse i nadzorowałam budowę. Mam już zrobiony parter ze stropem, ściany góry są w trakcie. (Jednak zrobiłam strop z terrivy i będzie małe poddasze użytkowe). Moze to nie jest najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, ale nie będę wpadać na parter jak Jakub. Dom jest naprawdę super. Mam nadzieję, że uda mi się uniknąć większych wpadek. Kto z Was robi okiennice? Czy mogłabym prosić o kontakt do dobrego i niedrogiego stolarza z okolic Warszawy? Wszystkich Przestronnych serdecznie pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się ruszyło

ostatnie ścianki działowe, odprowadzenie wody z rynien (naokoło domu rura i do rowu)

 

czy ktoś łączy tarasy? Ja chcę połączyć ten zadaszony (płytki) z tarasem przy duzym oknie (kostka granitowa).

Podoba mi się połączenie tej "brudnej" kostki granitowej z żółtymi żyłkami i kostki szarej, nieregularne, bez wzorków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wątek spadł na drugą stronę. Tak nie może być.

 

U mnie ruszyły roboty, a raczej wykopaliska. Jakiś czas temu dzisiaj zajechała ekipa i ruszają do dzieła.

Wczoraj domek panowie nanieśli na działeczkę i można już marzyć gdzie pokój, a gdzie to czy tamto. Jak ściągnęli humus to przeraziłam się, że mało co działki zostało. Ale będzie mniej ogrodu czy innego zielska do pielęgnacji :)

 

Jak coś sie zmieni na budowie to dam znać. Np. jak coś zaleją, albo siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tab - z tą działką tylko tak ci się wydaje - ile masz gruntu? Bo jak ok 1000 m to trochę tego ogródka będzie ...

my mamy 1500 m i tej ziemi zostało naprawdę dużo

 

będziesz mieć też dziwne wrażenie jak zrobią fundamenty że strasznie malutki ten domek - ale po zrobieniu dachu optyka wróci do normy :) to tylko takie wrażenie

daj znać jakby co :)

 

jak robicie podjazd dogarażu? ja się zastanawiam nad takimi betonowymi kratkami które porastają trawą - co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK, pisałam juz na grupie wrocławskiej, że mój mąż Was wczoraj "nawiedził", ale Was nie było. Mieliśmy przyjechać koło 19.00

Pracujący u Was powiedzieli, że powinniście być. Ale wypadło coś ważnego.

 

Co do rozmiarów domku, to wiem, że wszystko takie małe się wydaje, a potem to nie będzemy wiedziały kiedy sprzątnąć chałupę :)

 

CO do podjazdu do garażu to jeszcze nie wiem, ale duże szanse ma bruk.

A działkę mamy 1010 metrów. To wystarczy, bo mamy przeciez mieszkać a nie sprzątać i latac z kosiarą co dwa dni :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąż wczoraj był, ale późno - po 19.00, pewnie się minęliście

 

musimy się kiedyś zobaczyć :)

co do ogrodu - to zastanawiamy się nad wybrukowaniem albo innym utwardzeniem kawałka ogródka pod basen :roll: taki z Green&blue, możnaby tam doprowadzić prąd do pompki, i postawić taki fajny okrągły basenik, nieduży. Widziałam też fajne bajery typu solarki za 500 PLN do basenów :)

tylko zastanawiam się co się dzieje z takim basenem w zimie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...