Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna w nowobudowanym budynku.


Recommended Posts

Witam,

 

Mam do was pytanko kiedy należy zrobić wentylację mechaniczną?

 

Pierwotnie w projekcie domu który zakupiłem była wentylacja grawitacyjna ale po dogłębnym przeanalizowaniu plusów/minusów stwierdziłem że wykonam wentylację mechaniczną.

 

Jednak nie posiadam projektu samej wentylacji mechanicznej do mojego domu.

 

i tutaj pytanie na jakim etapie powinno się ją robić wentylację mechaniczną?

Budowę domu planuję rozpocząć na wiosnę i w tym roku planuję zrobić stan surowy otwarty.

Powinienem jakieś kanały wykonać na tym etapie?

 

a) czy zrobić najpierw stan surowy otwarty, nastepnie zamkniety i dopiero wtedy szukac ekipy od wentylacji mechanicznej która wykona projekt i sama rozprowadzi wszystkie rury itd.

 

b) czy mimo że nie wiem jaka będzie ekipa kiedyś mi wykonywała wentylacje mechaniczną (ponieważ nawet jak dziś jest konkurencyjna na rynku to za rok nie musi być). To czy teraz powinienem zlecić jakiejś firmie wykonanie projektu wentylacji mechanicznej do mojego domu i w trakcie robienia stropów itd rozprowadzać sobie już rury. Jeszcze zanim się zrobi stan surowy zamknięty.

bo na stanie surowym otwartym będzie domek stał sobie jedną zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena wentylacji mechanicznej zależy przede wszystkim od użytych komponentów. Robocizna to znacznie mniejsza część tej kwoty.

 

Moja firma od wentylacji mechanicznej z rekuperacją na etapie SSZ zostawiła sobie tylko jedną przelotkę w stropie na przejście instalacji na górę. Później kuli dziury w gotowych ścianach. Wentylacja obowiązkowo przed zabudową karton - gips. Ważne: na tym etapie możesz i powinieneś zrezygnować z większości kominów. Oszczędności w budowie kominów to ważny argument dla wentylacji mechanicznej. U mnie został tylko komin dymowy do kominka i drugi systemowy - spaliny kotła gazowego i dwa kanały wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyślij 5-6 zapytań ofertowych i poproś o szacunkowy projekt (zaznaczą Ci gdzie będą anemostaty, jak polecą rury i gdzie postawią Ci jednostkę)

 

dobre firmy zanim wycenią Ci koszt to muszę zrobić projekt.

 

Jestem na podobnym etapie co pecet0.

Czy SZB możesz polecić kilka przykładowych firm które bezpłatnie przygotują takowa wycenę wraz z projektem?

Wysłałem zapytanie do jednej i co prawda wycena gratis ale bez projektu i szczegółów wyceny - za to każą płacić :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt można robić szybko,przed rozpoczęciem budowy. Zależy od "wentylowców" jaki projekt wykonają. Jeśli będą chcieli kanały wentylacyjne poukrywać w ścianach, stropach to lepiej dla Was. Jednak nie jest to łatwe. Na ogół takie zamiary, mocno komplikują robotę ekipie od murowania.

Najczęściej i najmniej problemowo jest, zabierać się za wentylację przy stanie surowym. Łatwiej jest wykonać przekucia i obrobić w kilku potrzebnych miejscach, niż kombinować przy murowaniu czy wylewaniu podciągów. Jednak najlepiej zdać się na firmę wykonującą WM. Najpierw wybrać wykonawcę.

Dobrego wykonawcę!

Jeśli się na tym dobrze znają, sami wybiorą odpowiedni moment na rozpoczęcie swoich prac. Mogą dogadać się z ekipą murującą, mogą włączyć się później z pracami. Zależy od projektu domu i nieco od WM.

Zwykle rozpoczęcie prac następuje po stanie surowym a przed wykonaniem (koniecznie!) karton-gipsów.

Nie budujcie niepotrzebnych kominów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie też rozglądam się za WM i jak na razie w każdej firmie wstępna wycena gratis, projekt już płatny ale jak później u nich się bierze WM to wliczają to w koszty wentylacji całościowo albo częściowo.

 

Wycena związana z WM zawsze jest gratis, bo jest robiona poniekąd dość szablonowo. Ilość niezbędnych materiałów dokładnie można podać tylko na podstawie projektu kiedy już zostanie ulokowany rekuperator i będziesz wiedział gdzie skrzynki rozdzielcze i anemostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustak wentylacyjny nie zabiera miejsca tylko mieści się w świetle ściany więc nie jest tak źle. Jeśli wentylacja pobiera 100W to wyłączenie jej latem moze byc pewną oszczędnością. Ale tego jeszcze nie wiem czy warto wyłączac bo jeszcze nie mieszkam. W kazdym razie pustaki wentylacyjne zostawiłem i beda zasłoniete gdy wentylacja bedzie działała ale mysle ze latem bede z nich korzystał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pustak wentylacyjny nie zabiera miejsca tylko mieści się w świetle ściany więc nie jest tak źle. Jeśli wentylacja pobiera 100W to wyłączenie jej latem moze byc pewną oszczędnością. Ale tego jeszcze nie wiem czy warto wyłączac bo jeszcze nie mieszkam. W kazdym razie pustaki wentylacyjne zostawiłem i beda zasłoniete gdy wentylacja bedzie działała ale mysle ze latem bede z nich korzystał

 

Dobra centrala na silnikach EC przy maksymalnej wydajności pracy 300m3/h czy też maksymalny bieg to jakies 100-120W.

Większośc pracy centrali to bieg nocny (ok.15W-18W) i bieg dzienny (28-38).

Koszt poboru prądu będzie naprawdę niewielki,

 

Tak czystko "na oko" 4 pustaki na mb, pustak 3 komorowy ceny ok. 15 zł... to jakieś 4 lata kosztów poboru prądu przez centralę.

Jak Noc zaznaczył WG i WM z odzyskiem nie może być łączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo ponoć przy wyłączonej centralce w przewodach zbiera się wilgoć co może prowadzić do pojawienia się pleśni i smrodu

 

Zależy od zastosowanych kanałów, większość ma powłoki zabezpieczające, wzbogacane srebrem.

Przy krótkotrwałych wyłaczeniach centrali nie zdarzy się nic takiego, choć nie poleca się wyłączać centrali poza czynnościami serwisowymi.

Wyłączenie centrali = wyłączenie wentylacji, a to już zmierza ku "wyłaczeniu" oddychania.

Polecam przejść się do kogoś kto już mieszka w nowym domu, a nie ma jeszcze centrali zamontowanej, od razu czuć co jadł wczoraj na obiad, już nie wspominając o zaduchu i wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie samego projektu wentylacji mechanicznej oraz jak się on ma do projektu typowego.

W typowym, zakupionym przeze mnie jest wentylacja grawitacyjna. Czy jest sens płacić dodatkowo 700-1000 zł za wykonanie projektu instalacji WM podbitej przez projektanta w 4 szt.? Czy może lepiej złożyć projekt z wentylacją grawitacyjną, a w czasie budowy powiedzieć murarzom, żeby nie robili kominów bo będzie WM?

Tylko jak wtedy będzie wyglądała sytuacja w trakcie odbioru gdy kominiarz spojrzy że jest zmiana rodzaju wentylacji. Czy firmy wykonujące wentylacje mechaniczne dostarczają projekt wykonany przez projektanta z uprawnieniami?

Pytam, gdyż chciałbym wiedzieć jak to wygląda od strony formalnej, a jak od "życiowej".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytam, gdyż chciałbym wiedzieć jak to wygląda od strony formalnej, a jak od "życiowej".

Pozdrawiam

 

tak samo mam jak Ty.

Papiery złożyłem jako WG a bedzie WM.

=> przez projektanta uznano jako zmiana nieistotna => nie wymaga dodatkowego pozwolenia ani innych formalnosci, jedynie wpis do ksiegi podczas budowy o zmianie wentylajcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...