Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabudowa Kominka z płaszczem wodnym płytami szamotowymi


joker125p

Recommended Posts

Witam mam takie pytanie chciałbym obudować kominek z płaszczem wodnym firmy unico neptun 4 płytami z szamotu. I teraz mam do was takie pytanie chciałbym nad samym piecem wykonać półkę z płyty marmurowej 2 cm i czy od nagrzania marmur nie pęknie?? Jaka musi być strzelina pomiędzy płytami a obudową kominka ?? czym skręcicki te płyty?? Czy potrzebna jest do nich obudowa z metalu tak zwana klatka czekam na jakąś dobra rade pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy.

 

Dziękujemy za zakup wkładu kominkowego naszej produkcji.

 

Wykonanie instalacji i obudowanie wkładu kominkowego powinno się zlecić firmie mającej odpowiednie doświadczenie.

Jeżeli chodzi o ogólne wskazówki dotyczące tego typu prac, można jednak wymienić kilka podstawowych zasad.

Płyty konstrukcyjne służące do obudowywania kominków, zarówno ceramiczne jak i wykonane z betonów żaroodpornych, łączy się za pomocą odpowiedniej specjalistycznej zaprawy. Proszę o zwrócenie się z kwestią jej doboru do dostawcy samych płyt. Nie używa się w tego typu technologii żadnych stalowych rusztowań („klatek”) ani wzmocnień. Obudowa taka powinna być samonośna i w ten sposób musi być zaprojektowana. Jeżeli już użyte zostaną jakieś stalowe kształtowniki (w celu, na przykład: montażowego podparcia sklepień), nie mogą one być sztywno związanie z obudową i muszą one mieć możliwość swobodnej ekspansji cieplnej (rozszerzania). Współczynniki rozszerzalności metali oraz wyrobów ceramicznych, betonowych lub mineralnych różnią się znacząco.

Elementy wykonane z monolitycznych naturalnych minerałów (kamień), muszą być odizolowane od gorących ścian obudowy, nawet jeżeli te miejsca nie nagrzewają się znacząco podczas normalnej eksploatacji lub przed montażem warstwy wykończeniowej. Można w tych miejscach użyć materiałów izolacyjnych jako warstwy dodatkowej lub jako warstwy konstrukcyjnej (szczególnie w przypadku sklepień płaskich), pamiętając oczywiście o ich zmniejszonej wytrzymałości mechanicznej. Jeżeli jest taka możliwość, najlepiej jest zastosować dodatkowo szczelinę (pustkę) powietrzną pomiędzy materiałem obudowy i płytą kamienną.

Kamień użyty do wykończenia obudowy nie powinien być materiałem sztucznym (konglomeratem na bazie żywic organicznych), a jego przydatność do stosowania w podwyższonych temperaturach powinna być stwierdzona i zagwarantowana przez dostawcę.

Można nie stosować się do tych zaleceń tylko w przypadku, jeżeli barak takiej konieczności stwierdzi na miejscu osoba z odpowiednim doświadczeniem zawodowym i posiadająca fachową wiedzę.

 

Po ewentualne dalsze wskazówki, zarówno dotyczące tematu można zwrócić się do nas bezpośrednio. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego, ewentualnie wizyty w naszym salonie. Istnieje możliwość zaopatrzenia się za naszym pośrednictwem w odpowiednie materiały konstrukcyjne.

 

Pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...