Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mieszkanie na biuro a prawo i zezwolenia


Rssid

Recommended Posts

Witam, jestem studentem II stopnia architektury i urbanistyki a zarazem inżynierem architektem...jak to jest wpisane na dyplomie. Za kilka miesięcy będę bronił swojej pracy mgr. Piszę ponieważ borykam się z pewnym problemem.

 

Sprawa wygląda tak, że "świeży" znajomy kupił mieszkanie (nowe w stanie surowym) i chce w nim zlokalizować swoje biuro. Mieszkanie ma ponad 100m2. Poprosił mnie abym mu wykonał projekt przebudowy wnętrza tak aby nadawało się ono na biuro typu "open space". Na szczęście bądź nieszczęście wiąże się to z wyburzeniem kilku ścianek działowych oddzielających od siebie pokoje, które jednocześnie nie przenoszą żadnych obciążeń ze sttropu. Reszta zostaje tj. kuchnia, łazienka, wszystkie piony. Jedynie instalacja elektryczna może ulec zmianie.

Ten znajomy inwestor ma już wybraną ekipę, która się tym zajmie. Robiłem mu projekt koncepcyjny zagospodarowania przestrzeni ale on chce także abym prowadził nad tym nadzór autorski, którego nigdy nie wykonywałem. Tym samym nie chciałbym sobie narobić jakichś prawnych kłopotów.

Jeżeli chodzi o moją osobę to doświadczenie w projektowaniu (w biurze) mam (nie jest ono wielkie ale jest), na budowach i remontach też bardzo często bywałem jako wykonawca-głównie mebli pod wymiar.

Tutaj pojawia się pytanie. Czy na taką inwestycję inwestor potrzebuje koniecznie na taką zmianę pozwolenie na przebudowę lub czy musi to zgłosić do urzędu/starostwa ??

Czy nie mając pełnych uprawnień (student II stopnia z ukończonym studiami I stopnia) mogę zaprojektować takie wnętrze i prowadzić nadzór autorski nad takim projektem wnętrza?

Wiem, że może się to wydawać błahe ale co osoba to inna odpowiedź i przyznam, że już sam zacząłem się wahać co do jednoznaczności odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem tutaj specjalistą, ale strony prawnej pierwsze co mi się nasuwa na myśl:

- Zmiana sposobu uzytkowania częsci budynku (czy MPZP pozwala na działalnośc?), Raczej zgłoszenie nie wystarczy, czyli trzeba będzie więcej uprawnień, kierownik budowy itd.

- Skoro to mieszkanie to rozumiem że budynek wielorodzinny - czy wymagana będzie zgoda współwłaścicieli/administracji ?

- O póżniejszym zgłoszeniu do podatków itp nie wspomnę ale nie tu problem

- Czy w takiej sytuacji montuje się drugi licznik energii z taryfą dla firm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem tutaj specjalistą, ale strony prawnej pierwsze co mi się nasuwa na myśl:

- Zmiana sposobu uzytkowania częsci budynku (czy MPZP pozwala na działalnośc?), Raczej zgłoszenie nie wystarczy, czyli trzeba będzie więcej uprawnień, kierownik budowy itd.

- Skoro to mieszkanie to rozumiem że budynek wielorodzinny - czy wymagana będzie zgoda współwłaścicieli/administracji ?

- O póżniejszym zgłoszeniu do podatków itp nie wspomnę ale nie tu problem

- Czy w takiej sytuacji montuje się drugi licznik energii z taryfą dla firm?

 

 

 

 

 

MPZP dopuszcza usługi na danym terenie...

 

§ 16

 

1. Dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem 1MU/3 łamane

przez numery porządkowe od 1 do 4 jako przeznaczenie podstawowe

ustala się:

 

1) zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

2) usługi;

3) usługi kultury;

4) uczelnie wyższe.

 

2. Dla terenów, o których mowa w ustępie 1, ustala się następujące

przeznaczenie uzupełniające:

 

1) mieszkania towarzyszące;

2) usługi towarzyszące;

3) nauka;

4) obiekty kongresowe i konferencyjne;

5) widowiskowe obiekty kultury, z zastrzeżeniem ust. 3;

6) obiekty wystawienniczo-targowe;

7) szpitale, z zastrzeżeniem ust. 3;

telekomunikacja, z zastrzeżeniem ust. 3;

9) zieleń;

10) urządzenia infrastruktury technicznej;

11) infrastruktura drogowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pozwolenie na budowę art. 29 Prawa budowlanego

2. Następuje zmiana wielkości lokalu

 

Czyli to będzie tak jak z projektem domu jednorodzinnego tj. robimy projekt i zanosimy do urzędu w celu przedłożenia go z wnioskiem o pozwolenie na budowę? Nie wiem czy nie potrafię tego doczytać ale art. 29 Prawa budowlanego nie określa ściśle, że trzeba zgłaszać remont mieszkania. W wielu miejscach w internecie można spotkać się z twierdzeniem podobnym do tego ze strony Muratora:

 

"Prace remontowe wykonywane wewnątrz mieszkania, jeśli nie naruszają części wspólnych budynku, nie wymagają pozwolenia wspólnoty mieszkaniowej. Również roboty instalacyjne, jeżeli ograniczają się tylko do wymiany urządzeń końcowych (na przykład kuchenek, piecyków, grzejników, urządzeń sanitarnych lub wewnętrznych instalacji doprowadzających wodę), bez naruszania pionów mogą być wykonywane przez właściciela lokalu bez zgody pozostałych mieszkańców.

 

Nawet jeśli ktoś chce przy okazji remontu mieszkania zmienić układ pomieszczeń, wyburzyć niektóre ściany działowe i postawić je w innych miejscach albo w miejscu kuchni urządzić łazienkę, nie musi występować o taką zgodę, pod warunkiem że zmiany te nie będą ingerować w części wspólne budynku. Inaczej jest w wypadku mieszkania spółdzielczego, nawet własnościowego.

 

Żadnych formalności nie wymaga jedynie tak zwana bieżąca konserwacja – na przykład malowanie ścian, lakierowanie podłóg. Również prace, które polegają na remoncie (odtworzeniu pierwotnego stanu) mieszkania lub jego ulepszeniu nie wymagają zgłoszenia do urzędu (na przykład wymiana okien, glazury). Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 stycznia 2006 r. (sygn. akt VII SA/Wa 1431/05), w którym stwierdzono, że remont pojedynczego lokalu w budynku mieszkalnym wielolokalowym niedotyczący części konstrukcyjnych budynku i nie mający żadnego wpływu na funkcjonowanie budynku jako całości nie jest remontem obiektu budowlanego i nie wymaga zgłoszenia."

 

Jak to w końcu jest, przecież ten artykuł jest pisany na podstawie Prawa Budowlanego... Wiem, że jest to zmiana sposobu użytkowania lokalu ale takich sytuacji jest mnóstwo (w mieszkaniach są tworzone biura) a nic się nie słyszy o zgłoszeniach, pozwoleniach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...