Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Funkcjonalna tania stodoła - budujemy Słoneczny z garażem 2 :)


Recommended Posts

Dach był przeprojektowany na taką szerokość, żeby zlikwidować podporę w centrum. Stoi już kilka lat i jest okey :)

 

Pesteczko, ale u Ciebie chyba jest jętka czyli masz dach krokwiowo- jętkowy, W oryginalnym projekcie Słonecznego zaprojektowane są wiązary kratownicowe, płatwie i wiatrownice. Dlatego pytałam o przeprojektowanie dachu.

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 914
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

sprawdziłam rysunek szczegółowy na stronie mg projektu i słoneczny z garażem 2 i słoneczny mają inną konstrukcję dachu u nas w projekcie są krokwie :)

 

jeśli chodzi o grzejnik jest to temat odwiecznej dyskusji na fm, też nie byłam początkowo przekonana,ale pochodziliśmy po znajomych którzy maja domki z garażami w bryle i jednak decyzja jestże ten grzejnik będzie

 

co do odsłaniania belek burza mózgów wciąż trwa bo trochę nam brakuje tej wysokości belki :D

jedno z rozwiązań jest tez takie,że nad salonem i kuchnia ocieplenie damy na krokwiach odsłaniając je cale od dołu i po tej części strychu nie będziemy chodzić bo będzie leżała wełna, a tam gdzie jest rekuperator ocieplenie damy między krokwie +podłoga z płyt po kosztach przymocowana na krokwiach + sufit podwieszany od dołu

 

szukam właśnie opcji ekonomicznych płyt bo osb wcale nie takie tanie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłam rysunek szczegółowy na stronie mg projektu i słoneczny z garażem 2 i słoneczny mają inną konstrukcję dachu u nas w projekcie są krokwie :)

Krokwie są na każdym dachu :) W domkach do 6-7 metrów szerokości wystarczą tylko one, w szerszych domklach krokwie musza byc wspomagane dodatkowymi elementami takimi jak płatwie, miecze , jętki W słonecznym 2 jest chyba dach płatwiowo -kleszczowy

Źródło

http://www.dachy.info.pl/przeglad/historyczne-ciesielskie-konstrukcje-dachowe-propozycja-systematyki-i-uporzadkowania-terminologii-cz-1/

Ciekawa jestem jak rozwiążesz problem odkrytych belek =ja na tym poległam, ale wciąż mnie ciekawi, czy da się to zrobić przy zachowaniu troski o odpowiednią grubość ocieplenia. Przepraszam, jesli wydaję się upierdliwa :cool: ale lubie zagadki technologiczne. Trzymam nieustannie kciuki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle się wyraziłam z tymi krokwiami, dla mnie póki co wszystko to krokwie, bardziej kumam to na rysunkach póki co, ale dokształcam się w temacie płatwi, mieczy, kratownic itd. ;)

 

u nas będzie ocieplany strop, połać dachu nie jest ocieplana, będę na bieżąco zdawać relację z koncepcji odkrywania belek

 

póki co walczymy z więźbą, wciąż nie zamówiona, dziś jedziemy do innego tartaku

wczoraj byliśmy na budowie, odwiedzilmy kolejnych sąsiadow, którzy zaczęli budowę we wrześniu ub,.roku a w lipcu już mieszkali :p

ale oni budowali z developerem :cool:

 

zdjęcia postaram się dodac wieczorem, muszę ogarnąć dodawanie dużych zdjęć z serwera :p

Edytowane przez malydomekpodlodzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc mamy już wszystkie ściany, więc można było pomierzyć okna co wydarzyło się wczoraj :)

dziś jedziemy zamówić więźbę, okna i dach, a potem w nagrodę na pizzę :p

 

stanęło na:

- okna na profliu schuco ct70 cava, okno tarasowe hst

fajnie byłoby nie mieć progu ale rozsądek zwyciężył i nie zdecydowaliśmy się na okno hs

-dach blachodachowka venecja czarna plus rynny kanion pcv

 

a oto stan na dziś :lol2:

 

front domu :)

 

http://imageshack.com/a/img909/2821/WpWxBH.jpg

 

dom od strony nieistniejącego jeszcze ogrodu :)

 

http://imageshack.com/a/img540/5476/ZHbT4X.jpg

 

widok z salonu:wiggle:

 

http://imageshack.com/a/img673/2308/zsj8eN.jpg

 

widok z kuchni

 

http://imageshack.com/a/img905/6489/yCH7aJ.jpg

 

na załączonym obrazku znajdź psa :p

 

http://imageshack.com/a/img912/3934/1WD6HU.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz kaloryfer to musi cały czas grzać, może lekko, ale grzać, żeby woda w nim nie zamarzła, chyba, że w całym ogrzewaniu zamiast wody będzie glikol to wtedy nie trzeba się martwić o zamarznięcie.

 

Witam :)

 

Wiem, że późno trochę to odkopuję, i po pierwsze dziękuję za wizytę w moim dzienniku, ale Dana ma trochę racji - jeżeli już to musi on grzać - na minimum ale cały czas... z drugiej strony przy rekuperacji - może warto rozważyć wydmuch zuzytego powietrza do przestrzeni garazu (tylko wtedy na rekuperatorze obydwa filtry z węglem) aby likwidowac zapachy ... ja taką opcję rozważam, natomiast kolega w domku 130m2 + garaż w bryle tak dogrzewał i był bardzo zadowolony, działa to od kilka lat, domek z tym rozwiązaniem sprzedał, teraz buduje kolejny wiekszy i taki sam system planuje w tym nowym :)

 

Ktos może jeszcze coś takiego rozważał?

 

Ewentualnie można też dorzucić nagrzewnice wodną na wylot ... a wywiewniki z garażu zrobic jako jednorurowe wymienniki ciepła powietrze/powietrze.

 

Pozdrawiam i gratuluję postępu prac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysław w ostatnim moim poście uściśliłam, że grzejnik będzie odkręcony cały czas, ale nie będzie grzał na maksa :)

 

o takim rozwiązaniu jakwydmuchiwanie z reku do garażu nie slyszalam,chyba nie jest często stosowane albo się o tym nie mówi naFM zbyt często, muszę podrążyć temat i skonsultować to z wykonawcą rekuperacji

 

ja do tego grzejnika nie jestem przekonana,ale mąż bardzo chce...

Edytowane przez malydomekpodlodzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

`o takim rozwiązaniu nie slyszalam, muszę podrążyć temat

ja sdo tego grzejnika nie jestem przekonana,ale mąż bardzo chce...

 

Sprawdź procedury przeglądów kominarskich potrzebne do odbioru budynku. Nie każdy kominiarz podpisze się pod robieniem wyrzutni w garażu. Z obserwacji zimowych - w powietrzu wyrzucanym jest spora dawka wilgoci (na 3 biegu nawet wiecej niż spora. Nie wiem, czy zimową porą taka dawka wilgoci dobrze zrobi temu, co jest w garażu. Przy wentylacji mechanicznej raczej nie zaleca sie włączania garazu do systemu. Robi mu się najczęściej wentylację grawitacyjną. (patrz domek Artixa, Rew-a, gorbaga- my też tak zrobiliśmy). Sporo na temat utrzymania ciepła w garazu pisał adam_mk. Bardzo wiele skorzystałam z wiedzy, którą dzieli sie na forum. Stad u nas brak grzejnika w garażu i zdecydowanie cieńsza warstwa ocieplenia jego podłogi na gruncie.

Gratuluję ścian :yes: Domek zaczyna wyglądać. Widzę, że zdecydowaliście się na okna tarasowe we wszystkich pomieszczeniach. Udanych zakupów budowlanych życzę. Oby było jak najwięcej upustów.

PS. Pies się zaaklimatyzował jak widzę :cool:

PS. Jaką masz wysokość okna kuchennego od chudziaka? i jaką grubość ocieplenia podłogi planujecie?

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestko podoba mi się rozwiązanie u Ciebie, czyli otwarta przestrzeń nad salonem, ale u siebie jednak wolimy sufit z belkami, dla mnie tak jest przytulniej :)

ale Wy za to możecie postawić na święta 4metrową choinkę w domu ;)

 

wysokość okna od chudziaka będzie 90cm

120cm znacznie zmniejszyłoby nam powierzchnię okien, a tego nie chcieliśmy

ocieplenie podłogi 15 cm, macie więcej?

w stropie mamy 20cm+8cm wełny, to jest kwesta, która teraz spędza mi sen z powiek, czy nie za mało, czy dołożyć, im więcej drążę temat, tym mniej jestem zdecydowana :-?

wg kierbuda wystarczy w zupełności, ale wiadomo... u kogoś to zawsze wystarczy... u siebie robi się jak najlepiej

Edytowane przez malydomekpodlodzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mamy 38 cm wełny( 5 cm w profilach zabudowy k-g, 15 cm między dolnym pasem wiązarów i 18 cm nad dolnym pasem- ta ostatnia warstwa izoluje nam przewody wentylacji mechanicznej i DGP. Celowaliśmy w energooszczędność i się udało.Niestety ten wybór nie dał się pogodzić z widocznym drewnem pokrycia dachowego. Trzeba by było iść w stronę ocieplenia dachu na skosach, a tam byłoby juz trudniej uzyskać odpowiednią grubość ocieplenia. Koszty też znacznie by wzrosły- sufity mają ok. 120 m2, a połać dachu ponad 200m2- to spora różnica, a dobra wełna tania nie jest. Zdechłe kompromisy :lol2: Na podłodze mamy 20 cm styropianu, w garażu 8 cm.

PS. Sprawdź, czy dolna zabudowa kuchenna spasuje się z wysokością okna. Przypominam, bo mnie to męczyło na tym etapie- żeby parapet nie wypadł powyżej/poniżej zabudowy. :yes:(posadzka podniesie sie o grubość styropianu, wylewki i płytek)

Edytowane przez śmig_śmigalska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym się uparła to nawet 6-cio metrową wstawię:lol2:

 

U nas jest 32 wełny i mniej bym za nic nie chciała. Jakiś czas leżała tylko jedna warstwa i to było dużo za mało. Poczuliśmy od razu gdy położyliśmy drugą.

Podłoga też u nas na 20, a w garażu chyba połowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...