Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna i wyciąg od okapu


Recommended Posts

Chcę podłączyć wyciąg okapu do komina (każde mieszkanie ma swój kanał, więc nie ma problemu) nie tracąc jednocześnie wentylacji w pokoju z aneksem (ok 20m2). Sufit wypada w połowie wejścia do komina, jak widać na zdjęciu. Wysokość sufitu podwieszanego z pewnych względów musi być taka jak jest.

 

Wentylacja w suficie zbudowana na rurach 125mm. Czerwone miejsca to zawory zwrotne.

 

okap.jpgokap.jpg

 

Niestety dopiero teraz zacząłem się zastanawiać czy jest to dobrze pomyślane:

1. Czy wentylacja grawitacyjna będzie działać? Czy zawór zwrotny się podniesie? Wymiary kratki na suficie to 75x150.

3. Czy usunąć zawór zwrotny za kratką? Istnieje wtedy obawa, że wyciąg będzie dmuchał z powrotem do pomieszczenia.

2. Czy zrezygnować z tej kratki w suficie i zostawić kratkę pod sufitem, bezpośrednio do kanału kominowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zdrowie

Ponieważ dom posiada więcej niż jeden kanał "mokry" (wywiewny) to włączenie okapu spowoduje cofkę np. w łazience i wzrost stężenia zarodników grzybów strzępkowych, przekraczający wielokrotnie dopuszczalne stężenia. Kanały "mokre" są zagrzybione!

-prawo

Zabrania się stosowania elementów wentylacji mechanicznej wywiewnej w budynkach gdzie jest wentylacja tzw grawitacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Chcę podłączyć wyciąg okapu do komina (każde mieszkanie ma swój kanał, więc nie ma problemu) nie tracąc jednocześnie wentylacji w pokoju z aneksem (ok 20m2). Sufit wypada w połowie wejścia do komina(!), jak widać na zdjęciu. Wysokość sufitu podwieszanego z pewnych względów musi być taka jak jest.

Tak nie wolno robić! Otwór kratki powinien mieć czynną powierzchnię zgodną z przepisami!

Niestety dopiero teraz zacząłem się zastanawiać czy jest to dobrze pomyślane

Trochę późno ;) Pytać należy przed a nie po :(

Teraz trzeba będzie rozkuwać otwór na kratkę do przepisowych rozmiarów

i np. wstawić to (to tylko moja propozycja):

http://www.awenta.pl/?awentis-economy,72

Gdy okap pracuje, to konieczną czynnością jest dostarczyć mu duuużo powietrza np. uchylając pobliskie okno :)

W przeciwnym razie zajdzie zjawisko opisane przez przedmówcę.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego JTD za linka, nie wiedziałem że coś takiego istnieje. Czyli wstawiam to urządzenie do rury od okapu pod sufitem podwieszanym i wtedy na jednym kanale działa albo grawitacyjna albo mechaniczna?

Muszę jeszcze wypuścić kratkę na maskownicę rury od okapu czy wystarczy że będą jakieś kratki fabrycznie zrobione w tej maskownicy?

 

Cofki z łazienki nie będzie bo tam będzie wentylator mechaniczny z zaworem zwrotnym.

Oczywiście zawsze gdy włączam okap otwieram okno (ok 2m od okapu w prostej linii)

 

Jeśli chodzi o wykucie większego otworu do komina to raczej nie da rady, bo idzie tam rura z gazem. W tej chwili do komina jest wpuszczony kanał 75x150

Edytowane przez m1m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czyli wstawiam to urządzenie do rury od okapu pod sufitem podwieszanym i wtedy na jednym kanale działa albo grawitacyjna albo mechaniczna?

Niestety, widzę, że niewiele z tego "kumasz" :no:

Jeszcze raz przyjrzyj się dokładnie, jak ten system "AWENTIS" się podłącza.

Muszę jeszcze wypuścić kratkę na maskownicę rury od okapu czy wystarczy że będą jakieś kratki fabrycznie zrobione w tej maskownicy?

:confused:

Cofki z łazienki nie będzie(???) bo tam będzie wentylator mechaniczny z zaworem zwrotnym.

Właśnie dlatego "cofka" (pozostałymi "dziurami") - będzie :(

Jeśli chodzi o wykucie większego otworu do komina to raczej nie da rady, bo idzie tam rura z gazem.

No to jak chcesz zrobić cokolwiek (włączając w to montaż proponowanego podzespołu) :confused:

Musisz wykuć nie nad, tylko pod tą rurą z gazem.

Może spójrz na tę stronkę:

http://www.awenta.pl/?system-awentis,69

Są tam różne warianty - dopasuj najbardziej odpowiedni do swojej sytuacji.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Nie wiem czy zabudowanie tej rury od gazu jest dobrym pomysłem. Jak się rozszczelni to gaz ci się będzie zbierał w tej zabudowie i bum.

Przecież piszę powyżej (może nie wprost), że m1m musi tę zabudowę przy kominie tak i tak rozebrać :(

Tylko że on zapatrzony jest nadal tylko w swoje pomysły i kombinuje, jak przysłowiowy "koń pod górę" :D

Potwierdzam - rur gazowych nie wolno zabudowywać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem, że rura z gazem do poprawki. Przy wejściu i wyjściu z sufitu dam jej ze 3cm luzu z każdej strony + otwór rewizyjny w suficie.

 

Przecież piszę powyżej (może nie wprost), że m1m musi tę zabudowę przy kominie tak i tak rozebrać :(

Tylko że on zapatrzony jest nadal tylko w swoje pomysły i kombinuje, jak przysłowiowy "koń pod górę" :D

 

Wolałbym tego miejsca nie rozbierać. Bo albo bym musiał obniżyć sufit o 10cm (wykluczone!) albo zrobić wyrwę i oglądać pięknie wystającą rurę z sufitu.... W tej chwili jestem podłączony do komina kanałem 75x150. Ten otwór który został poniżej sufitu chciałem najzwyczajniej zamurować.

 

Niestety, widzę, że niewiele z tego "kumasz" :no:

Jeszcze raz przyjrzyj się dokładnie, jak ten system "AWENTIS" się podłącza.

 

No to jak chcesz zrobić cokolwiek (włączając w to montaż proponowanego podzespołu) :confused:

Musisz wykuć nie nad, tylko pod tą rurą z gazem.

Może spójrz na tę stronkę:

http://www.awenta.pl/?system-awentis,69

Są tam różne warianty - dopasuj najbardziej odpowiedni do swojej sytuacji.

 

Patrzyłem na ten który wcześniej wspomniałeś: http://www.awenta.pl/?awentis-economy,72

Chodzi mi konkretnie o to zdjęcie: http://www.awenta.pl/img/awentis/okap.png

Ten system zakończony jest u góry kolanem. Wydawało mi się że wkładam to zamiast tego kolana, które wychodzi u mnie obecnie z sufitu w dół do okapu.

Na całość zakładam maskownicę od okapu i muszę chyba jeszcze wyciąć w niej otwór pod kratkę do tego awentisa?

 

Mam jeszcze inny pomysł. Ustawić zawór zwrotny za kratką w suficie (patrz schemat z 1 postu) tak aby był otwarty gdy okap nie pracuje, coś takiego jak tu: http://www.kasztanowa-aleja.pl/forum/viewtopic.php?p=114#p114

 

Właśnie dlatego "cofka" (pozostałymi "dziurami") - będzie :(

 

A jakie jeszcze zostały "dziury"? :) Wentylacja w łazience (zawór zwrotny), wentylacja w kuchni (wyciąg od okapu). Są jeszcze wywietrzniki w oknach. Czy lepiej będzie nie dawać zaworu zwrotnego za wentylatorem w łazience?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Wolałbym tego miejsca nie rozbierać. Bo albo bym musiał obniżyć sufit o 10cm (wykluczone!) albo zrobić wyrwę i oglądać pięknie wystającą rurę z sufitu.... W tej chwili jestem podłączony do komina kanałem 75x150. Ten otwór który został poniżej sufitu chciałem najzwyczajniej zamurować.

A masz spełniony ten warunek(?):

"Rozdział 5

Przewody kominowe

§ 140. 1. 5. Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m."

Patrzyłem na ten który wcześniej wspomniałeś: http://www.awenta.pl/?awentis-economy,72

Chodzi mi konkretnie o to zdjęcie: http://www.awenta.pl/img/awentis/okap.png

Ten system zakończony jest u góry kolanem. Wydawało mi się że wkładam to zamiast tego kolana, które wychodzi u mnie obecnie z sufitu w dół do okapu.

Na całość zakładam maskownicę od okapu i muszę chyba jeszcze wyciąć w niej otwór pod kratkę do tego awentisa?

Jeśli masz (znasz) sposób podłączenia tego "awentisa" do swojego kanału 75x150, to OK.

Co do tej "maskownicy" - nie "widzę" jej, więc nie mogę się odnieść.

Mam jeszcze inny pomysł. Ustawić zawór zwrotny za kratką w suficie (patrz schemat z 1 postu) tak aby był otwarty gdy okap nie pracuje, coś takiego jak tu: http://www.kasztanowa-aleja.pl/forum/viewtopic.php?p=114#p114

Takie zawory zwrotne nie mogą być używane w wentylacji "grawitacyjnej".

W "awentisie" ciśnienie wentylatora okapu zamyka kratkę "klapką", a po jego wyłączeniu - klapka opada pod własnym ciężarem i otwiera kratkę WG.

A jakie jeszcze zostały "dziury"? :) Wentylacja w łazience (zawór zwrotny), wentylacja w kuchni (wyciąg od okapu). Są jeszcze wywietrzniki w oknach. Czy lepiej będzie nie dawać zaworu zwrotnego za wentylatorem w łazience?

Wystarczy dwie dziury, aby gdy jedną wyrzucamy wentylatorem/okapem powietrze do kanału, to drugą będzie zasysać (te zawory zwrotne wcale nie są szczelne :no:)

Zawór zwrotny w łazience, to nieporozumienie. Ma kilka wad:

1. uniemożliwia działanie WG

2. może stanowić źródło hałasu przy zmiennym przepływie powietrza (na przemian: wywiew i "cofka")

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz (znasz) sposób podłączenia tego "awentisa" do swojego kanału 75x150, to OK.

Co do tej "maskownicy" - nie "widzę" jej, więc nie mogę się odnieść.

 

Coś takiego mniej więcej jak tu: http://www.okapykuchenne.pl/images/detailed/8/Okap-przyscienny-50-cm-OK-2-SOLAR-50-okapykuchenne-pl-1.jpg

Oczywiście rozmiar dobiorę tak, żeby awentis się zmieścił.

Zastanawiam się, czy wystarczą te otwory u góry w maskownicy, czy będę musiał robić dziurę w maskownicy.

 

Takie zawory zwrotne nie mogą być używane w wentylacji "grawitacyjnej".

W "awentisie" ciśnienie wentylatora okapu zamyka kratkę "klapką", a po jego wyłączeniu - klapka opada pod własnym ciężarem i otwiera kratkę WG.

 

Właśnie podobnie działa to tutaj:

http://www.kasztanowa-aleja.pl/forum/viewtopic.php?p=114#p114

http://www.youtube.com/watch?v=sLhb68fSTm4

 

Po wyłączeniu okapu zawór otwiera się pod swoim własnym ciężarem, gdy okap chodzi to zamyka zawór.

Czy dwie kratki GW na jednym kanale to przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Sorry, ale już nie nadążam za Twoimi "pomysłami". Ja swoje - ty swoje. Zabrnęliśmy w takie szczegóły, że doradzanie "na odległość" traci sens.

Albo sobie poradzisz sam - byle zgodnie z przepisami (którymi zdaje się zanadto się nie przejmujesz ;)), albo nie kombinuj, tylko zaproś fachowca :)

Mam nadzieję, że się "nie przejedziesz" na tych "jutubowych" wynalazkach :D

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz rację - trochę przekombinowałem :)

Ostatecznie zrobię tak, że rura do komina wchodzi kanałem 75x150 (wiem, wiem przepisy :)) dalej przejście na rurę okrągłą fi125 i ta rura biegnie sobie przez cały sufit i tam gdzie jest kolanko w dół (do okapu) montuję awentis economy.

 

Pytanie czy WG zadziała w poziomej rurze o długości ok 2m?

Czy może lepiej rozkuć trochę bardziej wejście do komina pod tym sufitem podwieszanym i dać tam zwykłą kratkę wentylacyjną? Wtedy zrezygnuję z awentisa, okap będzie podpięty bezpośrednio do kanału w suficie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Pytanie czy WG zadziała w poziomej rurze o długości ok 2m?

Nie zadziała :no:

Czy może lepiej rozkuć trochę bardziej wejście do komina pod tym sufitem podwieszanym i dać tam zwykłą kratkę wentylacyjną? Wtedy zrezygnuję z awentisa, okap będzie podpięty bezpośrednio do kanału w suficie.

Najprawdopodobniej większość wywiewanych oparów poprzez tę kratkę cofnie się z powrotem do pomieszczenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Podbiję wątek z pytaniem o wyciąg kuchenny - czy wyciąg kuchenny zadziała - gdy od miejsca montażu wyciągu do komina wentylacyjnego będzie 5,5 metra ! Czy można połączyć je rurą wentylacyjną fi 100 - 120 mm? Czy taka długa rura nie zwiększy oporów tłoczenia? Szczególnie, że w jej przebiegu będą 2 kolanka 90 stopni ? Ponoć też takie długie rury będą generować większy hałas ?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję wątek z pytaniem o wyciąg kuchenny - czy wyciąg kuchenny zadziała - gdy od miejsca montażu wyciągu do komina wentylacyjnego będzie 5,5 metra ! Czy można połączyć je rurą wentylacyjną fi 100 - 120 mm? Czy taka długa rura nie zwiększy oporów tłoczenia? Szczególnie, że w jej przebiegu będą 2 kolanka 90 stopni ? Ponoć też takie długie rury będą generować większy hałas ?!

 

Grawitacyjny czy mechaniczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

witam,

chce rowniez rozwiązać problem jednego kanalu w kuchni i podlaczenia okapu z pozostawioną funkcjonująca wentylacją. Czy taki układ jak na rysunku z trójnikiem do otworu wentylacji zakonczony z jednej strony zaworem zwrotnym i w drugim wyjściu rura ok 80cm do okapu będzie dobrze funkcjonował?

Trójnik bylby ułożony równolegle do sufitu patrzacpo dłuzszej krawedzi.

Zastanawiam sie czy zawór zwrotny nie powinien byc obrocony w stosunku tego co na rysunku.

dziekuje za poradę.

Na kusie drugiego otworu nie mama miejsca jest tylko waska przestrzen w poziomie pomiędzy sufitem i szafkami.

 

20170118_220557.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...