Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc przy wentylacji


Recommended Posts

Witam , mieszkam w starym domu gdzie po wymianie okien pojawiły się problemy z wilgocią i pleśnią , w pokoju stołowym wilgoć sięga około 75% w wilgotne deszczowe dni , w suche słoneczne około 65% , w kuchni i łazience dużo więcej na co wskazują ciągle zaparowane szyby i pleśń panosząca się wokół okien i rogach pomieszczeń .

 

Dom składa się z 5 pomieszczeń na parterze oraz strych nieużytkowy .

 

pomieszczenie 1 : wejscie ( ganek )

pomieszczenie 2 : pokój stołowy

pomieszczenie 3 : kolejny mniejszy pokój

pomieszczenie 4 : kuchnia

pomieszczenie 5 : łazienka

 

okna znajdują się w pomieszczeniach 2,3,4 - każde z okien jest zaparowane a w łazience po płytkach skrapla się woda

 

Myślałem nad montażem nawiewników okiennych ciśnieniowych automatycznych w pomieszczeniach 2 i 3 oraz wyprowadzenia wentylacji na strych z pomieszczeń 4 i 5 ocieplanymi rurami spiro fi100mm aż na wysokość dachu i wypuszczenie kominka wentylacyjnego w okolicach komina dymnego ( jakiś 1-1,5m niżej niż komin dymny ) . Dach jest pokryty starą blachą trapezową .

 

 

W pomieszczeniach 4 i 5 do rur spiro podłączone by były wentylatory wymuszające dodatkowy wyciąg wrazie potrzeby ( gotowanie , prysznic ) poza tymi czynnościami wentylacja działała by grawitacyjnie .

 

Pytanie :

 

Czy takie zastosowanie ma sens ? Czy może zamiast nawiewników okiennych w dwóch pomieszczeniach zamontować nawietrzak z kasetą i filtrem fi103mm tylko w pomieszczeniu 2 ( wtedy zastanowiłbym się nad nawietrzakiem z grzałką i termostatem ) ?

 

Czy zamiast dziurawić dach można wyprowadzić taki kominek na strychu przewiercając się przez mur zaraz pod dachem , kominek znajowałby się z boku domu .

 

Czy w rurze spiro jest sens montować przepustnice z klapką zwrotną aby nie cofało zimnego powietrza czy będzie to zbędne ?

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
ktoś coś ?

Twoje "pytanie" dotyczy kompleksowego rozwiązania wentylacji całego domu, a nie jakiegoś pojedynczego problemu. To Forum powstało głównie dla takich prostych porad. Do tego jeszcze przedstawiasz własne "pomysły"

i każesz się do nich ustosunkować. Nie dziw się zatem, ze jak na razie - nikt Ci nie odpisuje.

Mnie się ciśnie na usta prosta, logiczna (i wcale nie złośliwa) odpowiedź: zaproś fachowca :D

On przynajmniej będzie mógł wszystko obejrzeć na własne oczy

i zaproponować rozwiązania zgodne ze sztuką.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompleksowe rozwiązanie jednak dla osób które tutaj się wypowiadają powinno być dosyć proste patrząc po innych tematach .

 

Wstawiłem własny pomysł ale nikomu nie kazałem się do niego ustosunkować , wręcz przeciwnie .

 

Zaproś fachowca - tak wygląda pomoc " fachowca " z fachowego forum , mogłeś się lepiej postarać gdyż nie mam 2 lewych rąk i pewnie potrafiłbym zrobić to sam tylko po naprowadzeniu na odpowiedni mnie tor wykonania tego .

 

W innych działach jednak wachowcy występują , tutaj widzę że tylko spamerzy jak kolega wyżej :)

 

Problem uznajmy za rozwiązany gdyż podejrzewam że nikt nic bardziej " sensownego " niż kolega nie wniesie .

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
mogłeś się lepiej postarać

Przyganiał kocioł garnkowi! To TY mogłeś się bardziej postarać i skoro jesteś taki "kumaty", to pofatyguj się i poczytaj starsze tematy - sporo tam wiedzy, która pozwoli zrobić wszystko samemu.

Ale nie - Jaśnie Pan oczekuje, że ktoś bez oglądu natychmiast poda całą potrzebną wiedzę "na tacy" :p

Tu nie ma raczej ludzi z darem jasnowidzenia. Dlatego proponowałem, aby ktoś wszystko u ciebie obejrzał i wtedy coś zaproponował.

Czy tak trudno zrozumieć, że przy tak dużej ilości pytań aby odpowiedzialnie coś doradzić, trzeba (nie sugerując się twymi "rozwiązaniami") obejrzeć to na własne oczy? :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTD dobrze mówi, zaproś fachowca zajmującego się wentylacją albo kominiarza bo na takie przedstawienie problemu jeszcze w wersji wariantowej nikt normalny nie udzieli Ci odpowiedzi nie wiedząc nic o budynku, o rozkładzie pomieszczeń itp.

 

Można jedynie ogólnie poradzić:

 

1. Najtańsze rozwiązanie to powrót do czasu przed montażem szczelnych okien - jak rozumiem było wtedy OK - czyli trzeba w każdym pokoju zamontować nawiewniki ścienne lub podokienne i istniejąca WG zacznie normalnie działać.

 

2. Najdroższe ale najskuteczniejsze rozwiązanie problemu to montaż WM (w domu parterowym ze strychem banalnie proste i niedrogie).

 

Jeśli jednak chcesz kombinować jakieś rurki, wentylatorki i przepustnice, i to jeszcze przy istniejących kanałach wentylacji grawitacyjnej to bez wizyty na miejscu nikt Ci nie doradzi nic w ciemno, bo bardzo łatwo schrzanić taki układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
...Jeśli jednak chcesz kombinować jakieś rurki, wentylatorki i przepustnice, i to jeszcze przy istniejących kanałach wentylacji grawitacyjnej to bez wizyty na miejscu nikt Ci nie doradzi nic w ciemno, bo bardzo łatwo schrzanić taki układ.

:yes::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...