Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

1 dużu bojler czy 2 małe?


ari007

Recommended Posts

Witam serdecznie:)

Pytanie w skrócie: Czy 2 mniejsze bojlery elektryczne są ekonomiczniejsze niż jeden duży.

 

Mieszkam w piętrowym domu jednorodzinnym. Za miesiąc ruszam z remontem kuchni i łazienki na piętrze. Wreszcie nadeszła okazja aby coś poprawić w kwestią ciepłej wody na piętrze.

Posiadam bojler 140 litrów w kotłowni na parterze (zimą ogrzewany ekogroszkiem, latem prądem) na parterze nie ma problemu, ponieważ bojler jest w sąsiedztwie kuchni i łazienki. Na piętrze trzeba poczekać pewien czas aż woda dopłynie do baterii...

 

Co sądzicie o wymianie dużego bojlera na parterze na mniejszy (ok. 60 litrów) i dołożenie drugiego na piętrze (tez ok. 60 litrów). Zastanawiam się czy zwiększyłoby to rachunki za prąd... zimą, co logiczne zwiększyłoby o ten dodatkowy bojler na górze, za to latem według teorii mógłbym zaoszczędzić zamieniając duży bojler na dwa małe. Obecnie mam Galmet Neptun SG140. Według specyfikacji w ciągu doby pobiera 2,8 kWh na straty ciepła kiedy nikt nie korzysta, 2 bojlery 60l pobierałyby razem 2,4 kWh w ciągu doby. Duży nagrzewa się do 40°C w 2,2 godz pobierając 2 kW/h co daje 4,4 kWh, 1 mały nagrzewa się do 40°C w 1,2 godz pobierając 1,5 kW/h co daje 1,8kWh x 2 bojlery = 3.6 kWh. Tak to widzę w teorii, ale jakie ma to przełożenie w praktyce nie mam zielonego pojęcia, stąd prośba o radę do Was... Zostaje też kwestia zmarnowanej energii na podgrzanie wody, która po zakręceniu baterii na piętrze zostaje w rurach na odcinku bojler - bateria (ok. 9 m.)

 

Z góry dziękuję, za włączenie się do dyskusji! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze kwestia ile osób korzysta z tych 60l przy kąpieli mojej żony brakłoby pewnie wody w połowie. Drugą sprawą jest to co sam zauważyłeś są straty i to dość spore przy tej odległości. Trzecia sprawa to instalacji do której będziesz usiał dołożyć dodatkowy czujnik i pompę jak chcesz mieć to prawidłowo albo zrobić wszystko jak teraz ale wtedy nie uzyskasz takich samych temperatur na obu bojlerach .

 

Jeśli masz możliwość możesz dołożyć pompę mieszającą ale oblicz sobie czy jest to opłacalne

Edytowane przez bigber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem 3 osoby korzystają w obu łazienkach ale w różnych godzinach, także wystarczy. O instalacje nie chodzi, bo ten na piętrze byłby cały rok podłączony tylko do prądu, natomiast ten na parterze w okresie grzewczym byłby grzany ekogroszkiem, latem - prądem. I o ile zimą wiadomo, że zapłacę więcej za prąd ponieważ ten bojler na górze będzie tym dodatkowym kosztem o tyle zastanawiam się co latem, kiedy oba będą grzały tylko prądem. Ze specyfikacji wynika, że 2 mniejsze bojlery będą oszczędniejsze niż 1 duży. Tylko pytanie, czy teoria pokrywa się z praktyką. Czy dobrze rozumiem, że jeśli spuszczę np. 10 litrów wody jednocześnie na górze i na dole to duży bojer będzie grzał 20 litrów wody tyle samo czasu co suma czasów ogrzania 2x10 litrów w dwóch małych bojlerach? Jeśli tak, to ze specyfikacji wychodzi, że korzystniej będzie ogrzać tą samą ilość wody w 2 mniejszych bojlerach niż w 1 dużym. A już tym bardziej, przy moich stratach związanych z odległością kuchni i łazienki na piętrze od bojlera na parterze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...