Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki kocioł, jaka moc na dom ok 200m2


andru80

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 66
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie chce się wymądrzać, bo się nie znam ale dlaczego na stronach producentów kotłów piszą w tabelach, że np 19kW przewidziane jest na max 190m2 powierzchni ogrzewanej, a np 24kW na 240m2? A z kolei tu dowiaduje się, że 12kW załatwiłby sprawę i jeszcze byłby zapas mocy. Zapomniałem jeszcze dodać że będzie bojler 300L.

Co do zimy to ostatnie dwa lata wstecz wg mnie zimy nie było. Czy aby na pewno przy temperaturach na zewnątrz rzędu -15 do -20 utrzymujących się przez dłuższy czas, kocioł 12kW da radę ogrzać 200m2 do temperatury takiej aby można było swobodnie siedzieć w krótkim rękawie i oglądać TV ?

Co do tłokowca to nikt mnie nie namawiał, po prostu nie chcę się ograniczać tylko i wyłącznie do eko-groszku. Mam też kilku znajomych którzy mają tłokowe i nie narzekają dlatego o takim myślę ale jeszcze nie kupiłem. Zgodnie z sugestią napisałem już do Minertu, będę jeszcze próbował kontaktu z kolegą djhiq.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ na stronach producentów nadal pokutuje poglad sprzed 30 lat gdy domy były nieizolowane i miały duże potrzeby

liczenie dla starej nieocieplonej chałupki z drewnianymi nieszczelnymi oknami 100W/m2 było ok

niestety teraz dom potrzebuje połowę tego ale producenci w większości nie mają zwyczajnie kotłów tak małej mocy i zostawili "straszaka" który stosują łącznie z instalatorami którzy dodają do tego jeszcze hasło "weź pan z zapasem to na duże mrozy będzie"

kocioł nalezy dobierać do potrze domu a nie w oparciu o tabelki producenta

może on napisać że 14KW jest na 140m2 ale to nie do końca prawda.

kocioł 14KW będzie w stanie obsłużyć dom o powierzchni 280m2 i zapotrzebowani 50W/m2

 

jesli te 200m2 ma dla temp -20stC zapotrzebowanie poniżej 15KW to spokojnie da radę ta moc 12KW to moc nominalna uzyskana przy dobrej sprawności. zestaw ma jednak zapas mocy około 30% tyle że zużyje więcej opału gdyż spadnie nieco sprawność

watpię by nowy dom 200m2 potrzebowal więcej chyba że termoizolacja skopana totalnie albo jej nie ma wcale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpisałem na PW ale tu też dorzucę parę słów

na taką izolację i powierzchnię nawet dodając grzanie garażu i piwnic nic ponad 12KW nie ma potrzeby brać

zadałbym jednak pytania z innej strony.

jak wyglada położenie garażu względem reszty pomieszczeń i czy jest od nich odizolowany?

do jakiej temperatury miałbyś go grzać?

podobnie z piwnicami

 

dla samej powierzchni użytkowej wystarczyłoby 7KW i niewielki zapas na szybkie grzanie CWU

dla całości jak napisałem na wstępie 12KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się wymądrzać, bo się nie znam ale dlaczego na stronach producentów kotłów piszą w tabelach, że np 19kW przewidziane jest na max 190m2 powierzchni ogrzewanej, a np 24kW na 240m2? A z kolei tu dowiaduje się, że 12kW załatwiłby sprawę i jeszcze byłby zapas mocy. Zapomniałem jeszcze dodać że będzie bojler 300L.

 

Producenci kotłow na swoich stronach piszą głupoty albo półprawdy, te moce pasują domów starych, całkowicie nieocieplonych, ze starą stolarką. W opisach tych kotłow ten fakt dziwnie pominięty. Nie ma co gdybac, dokładne i rzetelne ozc rozwieje wszystkie wątpliwosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam, to jeszcze nic.

Mi osobiście to najbardziej podobają się te zapisy że to kocioł do wszystkiego, na ruszcie można palić: grubym węglem, drewnem itp.

To tak samo jak z tymi tabelkami z doborem mocy kotła czyli pół prawdy i dokładnie to chciałby przeczytać potencjalny nabywca, do tego dołożyć instalatora ze średniowiecza i mamy niescescje :)

Dla mnie jak kocioł jest do wszystkiego to jest do niczego.

Albo kupujemy kocioł choć trochę ekologiczny żeby nie smrodzić i nie truć siebie i sąsiadów a nie śmierdziela z możliwością palenia eko groszkiem bo takiego śmierdziela można kupić 3 czy 4 razy taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy jest kotłownia ze składem 5,5m2+zsyp, pralnia 6,2 m2, którą zamierzam ogrzewać grzejnikiem, korytarz i schody na piętro ok 13m2, garaż 35m2, który jest dokładnie pod salonem i zamierzam go ogrzewać grzejnikiem nie do temp. takiej jak w domu tylko niższej, (nie wiem może 17 st,trudno mi teraz powiedzieć,a jak będzie potrzeba to sobie odkręcę więcej. Ostatnie pomieszczenie jest pod tarasem ok 13m2 również nieogrzewane ale sąsiaduje z garażem. O co chodzi z tym odizolowaniem garażu? Bo nic specjalnego nie robiłem, na podłogach w całej piwnicy 5cm styropian, w garażu różnie od 8cm do 3cm żeby był spad do wyjazdu.Nad garażem jest salon i tam na podłodze mam 9cm styropianu na przekładkę 5+4. Piwnice od zewnątrz mam ocieplone 5 cm. Reasumując to podzieliłbym to na stronę lewą budynku po której jest kotłownia i ogrzewana pralnia, po środku jest korytarz ze schodami na górę (nieogrzewany) i na prawo jest garaż i potem to pomieszczenie pod tarasem (nieogrzewane).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło o ucieczkę ciepła do zimniejszego pomieszczenia

myślałem że garaż z boku a nie z dołu

w dół ciepła mniej ucieknie no i jak piszesz jest trochę izolacji na podłodze pomiedzy salonem a garażem więc problemu dużego byc nie powinno

tutaj asolt mógłby sie wypowiedzieć o stratach ciepła

myślę że garazu nie będziesz grzał wyzej niż kilka st powyżej zera, zresztą nie widzę sensu bo i tak mnóstwo ucieknie przez drzwi chyba że kupisz jakieś super szczelne.

jak wybierzesz 12KW nie więcej to nie będzie źle

mógłbyś się jednak pokusić o wydanie 300-400zł i policzą Ci jakie naprawdę dom ma potrzeby i będzie łatwiej wybrać moc ostatecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest sens brać kocioł na styk? Czy oszczędności które powstaną będą na tyle wymierne by to widzieć. Mówię o kotle 12kw względem 7kw.. Mam doczynienia z kotłem dopasowanym (25kw na 380 m2 bez ocieplenia )i jak mróz przycisnie to nie jest tak kolorowo. Musi być dobry opał, a to oznacza że z natury jest problematyczny. Dobry palacz sobie poradzi, kiepski wtedy dopiero generuje straty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andru80 odpisałem ci na PW. Widzę że ty nie będziesz grzał 190m2 tylko 150 m2. Ja ci odpisałem że grzeję 300m2 ale bez garażu :). Ogólnie opiszę dokłądniej co grzeję:

- powierzchnie mieszkalne ok 215m2

- piwnica ok 65m2

- kotłownia sama się grzeje ok 20m2

- mam grzejnik w garażu 58m2 ale jeszcze nigdy go nie załączyłem bo tam zawsze mam min 5*C

 

Wszystko grzane RBR 17kW. Kociołek niema co robić. Praktycznie cały czas ustawione 8 kW na 3 podania. Spaliłem w tą zimę 3,5 tony groszku. Był u mnie ostatnio koleś po bloczki betonowe co mi zostały z budowy. Patrzy ze grzeję węglem i pyta ile spaliłem. Okazało się że on ma w 110m2 wsadzone podajnik Viadrusa 20kW i przez zimę spalił 4 tony groszku. Tą samą izolację mamy. Nic tylko pogratulować Panu insztalatorowi. Na powierzchnię 110m2 nie produkują kotłów węglowych. Jedyne rozwiązanie to kociołek zasypowy + bufor ciepła ale najlepiej odejść od węgla bo to bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy wy wreszcie zrozumiecie, że nie powierzchnia jest wyznacznikiem mocy urządzenia grzewczego? Niby drwisz z kolesia i instalatora, a zaraz popełniasz ten sam błąd!

Nie zrozumieją,za bardzo przesiąknięci są wunglem i tym jego pyłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wy wreszcie zrozumiecie, że nie powierzchnia jest wyznacznikiem mocy urządzenia grzewczego? Niby drwisz z kolesia i instalatora, a zaraz popełniasz ten sam błąd!

A czy ja napisałem moc zależy od powierzchni ? Zależy od zapotrzebowania które trzeba wyliczyć. I napisałem że nie ma kotła węglowego do 110 m2 nowego budownictwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest sens brać kocioł na styk? Czy oszczędności które powstaną będą na tyle wymierne by to widzieć. Mówię o kotle 12kw względem 7kw.. Mam doczynienia z kotłem dopasowanym (25kw na 380 m2 bez ocieplenia )i jak mróz przycisnie to nie jest tak kolorowo. Musi być dobry opał, a to oznacza że z natury jest problematyczny. Dobry palacz sobie poradzi, kiepski wtedy dopiero generuje straty.

Jest sens dobrze dopasować kocioł szczególnie zasypowca bo w podajniku nieco bardziej możemy regulować moc. Twój przyklad z 25 kW na 380 m2 to zły przykład bo ten kocioł jest raczej za mały ale i tak przez praktycznie cały sezon oszczędza opał jedynie w te kilka mroznych dni będzie mniej ekonomiczny i nie nagrzeje domu do powiedzmy 24 ' C tylko do 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens dobrze dopasować kocioł szczególnie zasypowca bo w podajniku nieco bardziej możemy regulować moc. Twój przyklad z 25 kW na 380 m2 to zły przykład bo ten kocioł jest raczej za mały ale i tak przez praktycznie cały sezon oszczędza opał jedynie w te kilka mroznych dni będzie mniej ekonomiczny i nie nagrzeje domu do powiedzmy 24 ' C tylko do 21

 

Po pierwsze kolega pytał o kocioł na eko,nie zasypowy [choć chcę i palić w nim drzewem.] Po drugie kociołek 25kw dawał/daje sobie spokojnie rady. Mi chodzi o trudność spalania węgla w kotle na styk. Pamiętasz jak dogrzewałeś dom?? ile nastręczało ci problemów prawidłowe spalenie węgla?? Spieki itd..tylko ty kociołek masz zapasem mocy,dogrzałeś i pali się dobrze. A koledze radzicie kociołek na styk. Popatrz ,wiele osób ma kotły przewymiarowane i spalają opału tyle ile powinni. A my mówimy TU o przewymiarowaniu około 4kw :) Czyli jak 8kw może być na styk lub mało o 1kw to po co się męczyć?? Kupuje 10-12 kw i do tego najtańszy Jaret.. Wtedy obniży moc kotła i mało tego taniej jest palić najtańszym węglem w porównaniu do węgli "mocniejszych". Kotłownia to nie apteka,tam 3-5kw więcej krzywdy nie zrobi.

Niech przypilnuję prawidłowego podłączenia kotła,tu najwięcej może zaoszczędzić.Skopane podłączenie przynosi realne straty w ilości spalonego węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...