Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyrzutnia podłączona do komina a stabilność pracy WM


Recommended Posts

Witam

 

Jestem na etapie rozkładania kanałów WM i chcę podłączyć wyrzutnię do komina.

Zastanawia mnie jedna rzecz ,czy w przypadku wietrznych dni nie spowoduje to nadmiernego i niekontrolowanego ciągu instalacji?

Ja u siebie mam puszczone w komin wyczutnia fi 200 rozdzielona trójnikiem Y fi150 i wpuszczona w dwa kanały wentylacyjne 14 na 14 na dachu wylot po bokach przez 4 kratki nic niepokojącego nie zauważyłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie rozkładania kanałów WM i chcę podłączyć wyrzutnię do komina.

Zastanawia mnie jedna rzecz ,czy w przypadku wietrznych dni nie spowoduje to nadmiernego i niekontrolowanego ciągu instalacji?

 

U mnie poprzez wymiennik gruntowy WM działa po wyłączeniu jak wentylacja mechaniczna...zauważyłem podczas remontu rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam puszczone w komin wyczutnia fi 200 rozdzielona trójnikiem Y fi150 i wpuszczona w dwa kanały wentylacyjne 14 na 14 na dachu wylot po bokach przez 4 kratki nic niepokojącego nie zauważyłem .

Ile czasu użytkujesz takie rozwiązanie? Masz ocieplony komin? nie wykrapla Ci się woda w kominie z zużytego powietrza?

 

Zastanawiałem się również nad takim rozwiązaniem ale zdania były podzielone, TB uważał że to dobry pomysł za to inny instalator stanowczo odradzał, za chwilę poszukam postów to przytocze je tutaj w wątku

 

edit:

 

 

 

 

Do wcześniejszej wypowiedzi Pan TB odnośnie wyrzutni i czerpni. Wyrzutnia w dachu to ostateczność - lepiej tego unikać z kilku ważnych powodów. Natomiast montaż czerpni zbyt nisko to następne nieporozumienie. Ludzie kogo wy słuchacie

 

Możesz rozwinąć temat wyrzutni w dachu? dzięki ;)

A gdyby wykorzystać jako wyrzutnię kanał wentylacyjny w nieużywanym kominie, jakieś przeciwskazania?

 

Czerpnia w szczycie dachu dwuspadowego to dobry pomysł?

 

 

 

To najlepsza wyrzutnia. Kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać. Pionowym kanałem dzięki ciągowi, resztki wilgoci są wyrzucane ja w wentylacji grawitacyjnej. Poza tym taki kanał, w okresie grzewczym wspomaga wentylację. Mało tego, gdyby nie było zasilania, to taki kanał zadziała, nie będzie tyle ile trzeba ale zawsze coś.

Panu Marcinowi chyba już zrobili wentylację i teraz nie chce się źle czuć.

 

kanał wentylacyjny jako wyrzutnia - nie jest to zgodne sztuką budowlaną, kanał wentylacyjny ma nieodpowiedni przekrój, poza tym może być nieszczelny no i jak sama nazwa wskazuje służy do wentylacji grawitacyjnej.

A skoro wg poniższej wypowiedzi Pana TB kratka na elewacji będzie mokra i może zamarzać, to wyobraź sobie co będzie na wyrzutni dachowej. Powietrze wyrzucane będzie miało sporą wilgotność i przy nieodpowiednim wykonaniu wkraplająca się woda może wylądować z powrotem w kanale. Są fachowcy, którzy potrafią spitolić wszystko, a nie wiadomo na kogo się trafi.

Odnośnie czerpni dachowej to w okresie letnim może być tam niezły skwar i nie chcesz chyba takiego powietrza wpuszczać do swego domu

Poza tym wszystkie elementy dachowe do wentylacji typu czerpni wyrzutnia nie są zbyt estetyczne, dodatkowo dochodzi obróbka dekarska co podraża koszt.

Skoro Pan TB podaje się za fachowego instalatora, to skąd ma tyle czasu że siedzi non stop na forum i podpowiada ludziom głupoty.

Kwestie wykonania instalacji najlepiej konsultować z dobrym instalatorem a nie siedzieć na forum i czytać wypowiedzi Pana TB. Nie mam czasu żeby się spierać.

Edytowane przez pieciornik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin nie ocieplony użytkuje od listopada nic złego się nie dzieje Kolego handlowców sprzedawców i teoretyków to tak za bardzo nie słuchaj bo tu dużo takich mi też odradzali wiadomo jeśli bym robił w ścianie to dodatkowe rury i jeśli by to robiła firma jeszcze z materiałem to by miała dodatkowe profity ale i tak zrobiłem wszystko sam po swojemu i wszystko ładnie hula.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam, podepnę się do tematu. Mam do wyboru wyrzutnię albo przez komin (nie używany systemowy plewa 18x18 ) to wyjdzie góra 1.5 metra przewodu do komina, albo około 10 metrów przewodu na ścianę północną w tym będzie z 5 kolanek 90stopni. Możecie mi pomóc w podjęciu decyzji? Mam obawy, że przez komin będą za bardzo ochładzał sobie dom, a w drugiej wersji, że będą za duże opory, za duża odległość ;/... Które mniejsze zło wybrać? Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rekuperator będzie miał 90% sprawności to przy -20 C na dworze w wyrzutni będzie -18 C, komin ma tylko ze 2 cm wełny mineralnej, a szkoda mi zabierać miejsca w domu na dodatkowe ocieplenie. Komin akurat przez najmniejszy pokój przechodzi.

 

Taaaaaak :)

W jaki sposób uzyskasz -18*C :)To nie jest zamrażalka

Poczytaj co to jest sprawność rekuperatora:) Fajnie by było, gdyby tak można było.

Wydmuchiwane powietrze zawsze będzie miało temperaturę dodatnią.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...