Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

powietrzna pompa ciepła - opinie uzytkowników


rafal.sz

Recommended Posts

Ja zamierzam zamontować pompę ciepła powietrzną i to właśnie panasonica. Oprócz tego założę też panele fotowoltaiczne. Pieca CO nie będę likwidował przynajmniej na razie. Za kilka tygodni mam spotkanie z zaufanym człowiekiem z panasonica i będę wiedział konkrety. Oczywiście podzielę się wiedzą. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja tez przyłączam się do pytania. Ja nadal nie jestem do konca przekonany. Obawiam się, że przy dużej zimie bedzie chlodno w domu albo spore rachunki za prad. Jedne osoby zachwalają, drugie krytykuja. Przez ten tydzien spotkałem się z tyloma opiniami, że jestem w punkcie wyjscia. Duzo osob odradza mi powietrzna pompe ciepla, za to chwaląc gruntowe (u mnie to rozwiazanie nie wchodzi w gre). Jakbym miał kupic to pewnie Panasonic'a.

Czy jest ktos z wlkp. kto moglby mi pokazac jak to urządzenie działa zimą ?

 

Co uważasz za spore rachunki za prąd?

Istnieje obawa ,że każde rachunki mogą być za duże :D

Przy jakiej temperaturze chcesz obejrzeć pracę PC.Przy -20 C będziesz musiał pojechać na suwalszczyznę .Może w przyszłym roku tak się zdarzy .

Jednak zanim dojedzie z wielkopolski może być już po ptakach.

Statystycznie w Wawie temperatura poniżej -8 C to 170 godzin rocznie (nie ciągle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciejtoya oczywiście, że gruntowe są pewniejsze. Tak jak napisał ci fachman19 mocne mrozy zdarzają się ale co kilka lat i to na kilka dni, co najwyżej tydzień lub dwa. Nie da się zbilansować kosztów i zysków używania tego typu urządzenia w perspektywie jednego okresu grzewczego. Moim zdaniem trzeba wziąć pod uwagę przynajmniej okres 5 lat. Wówczas zapewne trafi się jedna bardzo mroźna zima, jedna mroźna i resztę umiarkowane. Zimy z ogromnymi opadami śniegu trafiają się co kilkadziesiąt lat. Zima w Szczecinie różni się od zimy w Białymstoku, a to od tej w Zakopanem. Ja mieszkam niedaleko Białegostoku i nie obawiam się o instalację takiej pompy. Decyzję już podjąłem. Teraz kwestia znalezienia odpowiedniej marki i rzetelnej firmy, która to zainstaluje. No i oczywiście formy finansowania. Ja zamierzam zrobić duży remont mojego domu: powietrzna pompa ciepła + ocieplenie z zewnątrz + ocieplenie podłóg w dwóch pokojach + panele fotowoltaiczne. To raczej nie pozwoli mi pominąć kredytu. W BOŚ mają 1% na odnawialne źródła energii z dotacjami. Jak to się uda wszystko pogodzić jeszcze nie wiem czekam na ich konsultanta, który ma do mnie przyjechać. Firmę, która instaluje panele już mam, a ta z kolei ma partnera, który instaluje pompy. I wiem, że są to uczciwi ludzie. I jeżeli stwierdzą, że u mnie nie jest opłacalne, albo nie da się zrobić takich instalacji to na sile nie będą mi tego wciskać. Mam obecnie piec CO na węgiel. Po założeniu PPC nie będę go likwidował bo nie ma takiej potrzeby. Jak się zdarzy tak że pompa nie wydoli podgrzeję piecem. Na węgiel obecnie wydaje 5000 rocznie. Przy pompie wystarczy mi zakup drzewa za 1500. Taki mam plan żeby utrzymywać pewien zapas drzewa tak żeby nie wydawać więcej co roku jak te 1500 zł. Czyli 3500 mam oszczędności. A jak po kolei przyjdą łagodne zimy to pompa wydoli i te 1500 zaoszczędzę. Panele dadzą mi prąd, który częściowo wykorzystam częściowo sprzedam do sieci, tak żeby rocznie płacić za energię maksymalnie 200 zł anie jak teraz 2500 czyli następne ponad 2000 oszczędności. Koszt całej inwestycji zwróci mi się po 4 lub 5 latach. Kredyt wezmę na 8 lat. Spłacam to co już mam a nie kupuję to co idzie w komin. Koszty miesięczne przez kilka lat nie zwiększą się ani nie zmniejszą, bo to co wydawałem na opał i prąd oddam na spłatę inwestycji. Po kilku latach ma ogrzewanie i prąd za śmieszne koszty.

... ale pociągnąłem :)

Jak widać: nie da się tego zbilansować za jeden rok. Trzeba myśleć o kilku, kilkunastu latach.

Edytowane przez Zachar72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachar72 a jaki duży masz dom? i jaki remont zamierzasz robić? O by nie było tak że po zainstalowaniu pc p-w za prąd będziesz płacił ze 3k do tego dojdzie prą bytowy te 2,5k , do tego zainstalujesz te panele i dalęj będziesz płaci w cholerę za prąd , i jeszcze te 1,5k za drzewo ,toż to masakra jakaś ,masz dom 500m2?

Nie patrz przy porównaniu pc p-w do gruntówki tylko w jakieś duże mrozy , pc pw już przy -2*C jest gorsza w osiągach od gruntówki , nie słuchaj bełkotu marketingowego powietrzaków. W gruntowej przy dobrym kolektorze zasilanie dz nie spada nigdy poniżej +3*C , a i to w końcu sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam 140m2 użytkowej. Remont tak jak pisałem ocieplenie. Szczytów głównie bo resztę mam ocieplone. Dom drewniany stary (ale jary :)). W tym roku spaliłem już 4 t węgla. Ogrzewanie + woda. Sezon zacząłem w październiku. W domu 22, 23 stopnie. Ciepłolubna zona. Na górze na kaloryferach zamontowane automatyczne zawory oprócz łazienki. Tej zimy grzał tylko ten z łazienki i sporadycznie mały na korytarzu (no chyba że okno było otwarte). W dwóch sypialniach nie grzały. Temp.21 stopni całą zimę. No i wymiana podłogi na dole w dwóch pokojach (tu się zastanawiam nad ogrzewaniem podłogowym). Mam kaloryfery płaszczowe więc w obiegu jest mało wody. Z tego co wiem to dobre pompy spokojnie wydolą przy -15*C. Nie wiem czemu piszesz, że będę płacił w cholerę za prąd skoro będę miał panele fotowoltaiczne więc własną produkcję prądu. Edytowane przez Zachar72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na szybko wyczytałem że 1 kG węgla to 5,5 KW .3,5T X 5,5=19250kw dzielisz to przez cop pc pw w Białymstoku 2,5( przy kaloryferach to nawet nie osiągalne) wychodzi zużycie energii przez pc 7700 kw zimą ( a ile jeszcze drzewa spaliłeś?) dodaj jeszcze 2500 kw na cele bytowe wychodzi ponad 10000 kw rocznie .Jaka planujesz wielkościowo fotowoltaikę ? Gdzieś tak 60000 pln co najmniej musisz wydać , jakbyś chciał wyjść na zero ze zużyciem energii . Oczywiście są takie pc p-w że spokojnie do -15*C ( jak nie więcej) dadzą radę wygrzać tobie dom tylko taka pc będzie ciebie kosztować gdzieś 40000pln.

60000+40000= 100000 pln!!!+ koszt remontu domu.

Ja mam dom 140 m2 ale pow użytkowa mniejsza , dom jeszcze energetycznie nie ukończony , też żona ciepłolubna , też 22-23*C w domu, drugi sezon za ogrzewanie1600kw ( w tym częściowo cwu) , a cały system grzewczy za 17000 pln tymi ręcami

Może nie będziesz w cholerę płacił za prąd , ale za taki system jak planujesz jeszcze bardziej w cholerę zapłacisz ,no chyba że teraz na tyle zarabiasz kasy że te100000pln odłożysz w rok dwa ,a później będziesz się cieszył z niskich/zerowych rachunków za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy macie dylematy, dla mnie dużo za ogrzewanie to 4000zł. tyle płaciłem za węgiel. Jak zapłacę maksymalnie te 4tyś za prąd to będzie mało, bo do ogrzania domu używam jednego palca kilka razy w roku z ciekawości raczej, dodam że dom stary i grzejniki 100% :)

 

Ja nie mam dylematów , zgadzam się z Tobą , ja nawet jakbym miał więcej płacić za prąd przy ogrzewaniu przez pc , toteż bym poszedł w pc .Bezobsługowość ,czystość ( gazu u mnie niet) brak kotłowni to jednak dodatkowy bonus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewa nie spaliłem bo nie mam tylko węgiel. Węgiel liczę 4 T na ten sezon bo jeszcze trochę spalę. Jak mówiłem jeszcze mam docieplić dom więc wszystko się zmieni. Na dole dom jest dziurawy. Jak nie ma wiatru jest ok, a jak jest to szybko ciepło ginie. Jak ocieplę i wymienię podłogi bo są na legarach bez żadnej izolacji to parametry ogromnie się zmienią. Jak pisałem wcześniej poddasze mam zrobione od nowa i ocieplone więc tam rzadko kiedy włączają się kaloryfery w sypialniach. Ktoś wcześniej napisał jak to wychodzi z taka pompą. Mam tez kilka informacji, od osób, które mają takie pompy i są zadowoleni. Warunek: dobra pompa, dopasowana do potrzeb (przeszacować nie zaszkodzi), ocieplony dom, mało wody w obiegu co, perfekcyjne wykonanie instalacji. Mam wstępną wycenę Pompy na 30k i tak samo panele więc razem 60k. Po dofinansowaniu mój koszt to 42, 45k. Tylko panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane stawki za sprzedaż do ZE 0,65 gr. Instalacja paneli 4,5 kW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam dylematów , zgadzam się z Tobą , ja nawet jakbym miał więcej płacić za prąd przy ogrzewaniu przez pc , toteż bym poszedł w pc .Bezobsługowość ,czystość ( gazu u mnie niet) brak kotłowni to jednak dodatkowy bonus.

 

U mnie z gazu tylko butla, zresztą jakoś nie mam zaufania do gazu, natomiast propan wyszedł by mnie 7tyś jak złoto, w tym roku 2 tyś z małym hakiem mnie wyjdzie więc jest bardzo dobrze, a PC mam ponoć chińską i niech jej będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachar72

Ocieplenie domu i jego szczelność to podstawa niskich rachunków na ogrzewani.

A co z ciepłą wodą u ciebie , też w tych 4 t węgla? Ja też nie liczyłem 4 t tylko3,5 , a i cop bardzo optymistycznie potraktowałem.

Z instalacji fotowoltaicznej 4,5 kw new uzyskasz rocznie więcej jak 4000 kw energii,to za mało aby być niezależnym energetycznie, to raczej nie pokryje potrzeb samej pc. Pamiętaj że te 0,65 pln za 1kw , to jest teraz , ale wystarczy jeden podpis odpowiedniego ministra i już nie będzie 0,65 pln , i wtedy zostaniesz na lodzie. Wtedy najbardziej opłacalne jest konsumpcja tego co się wyprodukuje na bieżąco, tylko co z tego skoro najwięcej pożytku z fotowoltaiki będziesz miał latem , a zimą to najwyżej na fotowoltaice zasilisz lodówkę i 1 żarówkę i to nie przez 24/h.

 

Taki jesteś pewien że mało wody w obiegu co , takie dobre dla pc jest ? zwłaszcza przy kaloryferach , słyszałeś coś o ,,załadzie" wody w obiegu co przy pc?Kaloryfery masz dobrane po pc? Bo jeśli liczysz że podasz trochę wyższą tem na kaloryfery , rzędu 45-50*C i będziesz miał ciepło , będziesz miał ciepło szczególnie jak przyjdzie rachunek z elektrowni , a tym swoim 4,5 kw fotowoltaiki to się nie łudź wtedy.

Załatw sobie też to dofinansowanie ,tak na papierze , zobaczymy czy te 30k + 60k trochę w górę nie poszybują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z gazu tylko butla, zresztą jakoś nie mam zaufania do gazu, natomiast propan wyszedł by mnie 7tyś jak złoto, w tym roku 2 tyś z małym hakiem mnie wyjdzie więc jest bardzo dobrze, a PC mam ponoć chińską i niech jej będzie :)

 

Pc masz na 100% chińszczyznę , ale nie upatrywałbym tutaj jakiegoś problemu. 2 tyś pln za ogrzewanie Twojego domu , tą chińską pc to jest niski rachunek , tak uważam, tylko jak przyjdzie zima ( raz na parę lat jednak jest) to będziesz miał rachunek ok 4000 pln.

Z tym gazem to jakaś dziwna mania , ciągle ludzie mają w głowąch zakodowane , jaka to wygoda i tanie ogrzewanie ,przynajmniej w mojej okolicy tak ludzie myślą , ostatnio nawet przyszli do mnie po podpis , na budowę sieci gazowej do mojej miejscowości , jak im zacząłem tłumaczyć na temat kosztów gazu ,i że nie mam zamiaru inwestować w gaz po to aby mieć wyższe rachunki za ogrzewanie, to popatrzyli na mnie jakbym zmysły postradał , a wręcz chyba sobie wrogów stworzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wstępną wycenę Pompy na 30k i tak samo panele więc razem 60k. Po dofinansowaniu mój koszt to 42, 45k. Tylko panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane stawki za sprzedaż do ZE 0,65 gr. Instalacja paneli 4,5 kW

 

Na Twoim miejscu zamiast PV zainwestowałbym tą kasę w wymianę grzejników na klimakonwektory. Z taką operacją powinieneś spokojnie się w tych 42-45tys. zmieścić, a zyskasz ogrzewanie niskotemperaturowe, więc i sprawność Twojej pompy będzie wyższa, a rachunki niższe. Dodatkowo zyskujesz pełnosprawną klimatyzację całego domu latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą , ten zestaw fotowoltaiki bez dotacji możesz mieć gdzieś tak za 40k , z dotacją 60k super sprawa te dotację -banki dotujesz

jabloch cały tekst brzmi tak:

Mam wstępną wycenę Pompy na 30k i tak samo panele więc razem 60k. Po dofinansowaniu mój koszt to 42, 45k. Tylko panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane stawki za sprzedaż do ZE 0,65 gr. Instalacja paneli 4,5 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dobrze zaizolowanym domu to nie ma sensu gruntowa- tak uważam na podstawie 3 sezonów grzewczych z powietrzną

ale oczywiście mój licznik i podliczniki mogą wprowadzać w błąd

 

tymi ogniwami też jestem zainteresowany

ale przy 3900 kwh rocznie cały dom to te ogniwa musiałyby sensownie kosztować

na moje oko z max 10 tyś zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zamiast PV zainwestowałbym tą kasę w wymianę grzejników na klimakonwektory. Z taką operacją powinieneś spokojnie się w tych 42-45tys. zmieścić, a zyskasz ogrzewanie niskotemperaturowe, więc i sprawność Twojej pompy będzie wyższa, a rachunki niższe. Dodatkowo zyskujesz pełnosprawną klimatyzację całego domu latem.

 

O tym też myślałem. Tak jak już wcześniej pisałem to wszystko to teoria na papierze. Będzie u mnie technik to mi powie co się opłaca i co będzie realne do zrobienia w przyzwoitych kosztach. Jak też mówiłem podzielę się tym co usłyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy dobrze zaizolowanym domu to nie ma sensu gruntowa- tak uważam na podstawie 3 sezonów grzewczych z powietrzną

ale oczywiście mój licznik i podliczniki mogą wprowadzać w błąd

 

tymi ogniwami też jestem zainteresowany

ale przy 3900 kwh rocznie cały dom to te ogniwa musiałyby sensownie kosztować

na moje oko z max 10 tyś zl

 

Oczywiście, że sprawa izolacji jest priorytetem. I tego też się trzymam. Oczywiście nie zrobię ze starego domu, domu pasywnego, ale zbliżyć się do tego mogę. Pisałem wcześniej, że obecnej zimy moje poddasze (po remoncie z dobrą izolacją) było mało co ogrzewane. Mam tam jakieś 55m2. Grzejnik na korytarzu mały, w łazience i po jednym w dwóch sypialniach. W łazience grzał cały czas, na korytarzu sporadycznie a w sypialniach praktycznie w ogóle się nie grzały (mam automaty założone) i temperatura 21*C to jakie to mogą być koszty? Większość ogrzewania pochłania dół, który jest przed remontem i mocno niedocieplony z podłogami drewnianymi, pod którymi jest gleba. Jeżeli to porządnie ocieplę to jaki to może być koszt ogrzewania?

Panele jak mówiłem 4,5 kW 30.000 - dotacja = 18.000 w kredycie 1% do 15 lat. I to nie jest tak, że wytwarzasz energię i ją wykorzystujesz, tu się liczy ile zużyjesz i ile oddasz. Koszty i zyski bilansuje co 6m ZE. Opłaca się to np. przy zużyciu na poziomie 30% resztę odsprzedajesz. Poczytajcie forum o fotowoltaice. Panele w 2016 roku bo wtedy gwarantowane ceny odsprzedaży na 15 lat 0,75 lub 0,65 gr.

 

jbloch tak woda jest w tych 4 tonach węgla. Poza sezonem grzewczym chodzi bojler na prąd. Pompa powietrzna ciepła pobierze więcej jak bojler? Być może panele fotowoltaiczne połączę z ogrzewaniem wody bo takie są rozwiązania i jeszcze z tego będę czerpał. Ja na razie jestem optymistą, a czy tym optymista zostanę na papierze czas pokaże.

Edytowane przez Zachar72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...