Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

koza i zacieki - pytania nowicjusza.


krzysss

Recommended Posts

Witajcie,

 

Zakupilismy do nowego domu koze Invicta Orense. Poczatkowo mial byc kominek, ale po wybudowaniu domu stwierdzilismy ze zajmie za duzo salonu, a koza bedzie nam pasowac do "stylu domu".

 

Koza stoi na 1 pietrze domu.

Mamy ok 5,4m komin od paleniska liczac wklad ceramiczny o wewnetrznej srednicy 25cm koza na wyjsciu ma 15cm. dolot powietrza z zewnatrz 10cm.

 

Na poczatku nie mielismy strazaka i troche nam sie lalo do tego komina, i woda wyplywala w miejscu wprowadzenia rury z kozy do sciany. zostal zamontowany strazak, wraz z taka opaska. i powiedzmy ze deszcz to juz nie problem (nie pada ostatnio).

 

Jednak jak zaczynamy palic to chyba w wyniku roznicy temperatur zanim sie nie nagrzeje wklad ceramiczny skrapla sie woda i leci mi po scianie, potem jak juz sie wszystko rozpali to nie ma takiego problemu.

 

Piec instalowala dosc duza warszawska firma, twierdza ze nie mozna uszczelnic polaczenia miedzy rura a ceramicznym wkladem bo "pracuje" i tam jest to na taki wcisk i jakis sznurek (nie znam sie), jak sie dobrze napali to ta rura potrafi ok 8-10mm sie wysunac z wkladu, ale problem z przeciekaniem jest tylko jak sie zaczyna palic. I ze mam mokre drewno i dlatego tak sie dzieje, ale specjalnie kupilem suszone drewno trzymalem w domu obok pieca z dwa tygodnie i jak nim jednego dnia rozpalalem to i tak poleciala odrobinka wody.

 

Mozecie poradzic co z tym problemem zrobic ?

 

Zdjecia zeby pokazac problem:

 

 

http://www.krzyss.com/zdjecia/inne/IMG_5324.JPG

http://www.krzyss.com/zdjecia/inne/IMG_5332.JPG

http://www.krzyss.com/zdjecia/inne/IMG_5335.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taki problem może chyba najskuteczniej zaradzić kapinos nad trójnikiem (mały rowek nad trójnikiem na wewnetrznej jego ściance wykonany podczas produkcji)

Tylko u jednego producenta taki widziałem i o zgrozo w wybudowanym kominie ten trójnik jak i zresztą wszystkie kształtki ceramiczne były założone odwrotnie (kielichem do dołu)

Stanisław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu tez wszystkie rury są kielichami w dól, jak przestanie ciec tam gdzie cieknie, zacznie niżej.

 

Problem zaczyna się od skośnego trójnika. Do kozy taki to błąd. Potem trzeba kombinować dziwne skośne (droższe) kształtki, no i czasem kończy się tak jak u Ciebie.

 

Druga sprawa to kielichy rur przyłączeniowych w dół. Tak też nie powinno się robić.

 

Duża warszawska firma wpisze mnie pewnie na swoją listę fanpeage...:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamować.

 

 

Ale u kogo ? firma montujaca twierdzi ze to wina drewna... (a polaczenia nie da sie uszczelnic), zreszta ja sie z nimi do konca nie zgadzam ale komin budowal kto inny u tego to juz nic nie zalatwie, to ze kolano wychodzilo do dolu to pewnie dlatego ze mial byc kominek, ja i tak nie wiem po co taka duza rura, ale tego tez juz nie zmienienie. Zreszta firma montujaca koze mowila ze moga byc problemy z cugiem ze wzgledu na kat oraz duza roznice w przekroju 15-25cm ale cug jest, wiec przynajmniej tyle dobrze.

 

Ogolnie to byla sugestia zeby do tego wkladu wsadzic rure z nierdzewki i wtedy bedzie super ! tylko to bedzie kosztowac w tysiacach zl...

 

Ja bym poprostu chcial zeby nie cieklo... moze rynne zamontuje :)

 

Szukam porady co teraz...

Edytowane przez krzysss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego się nie uszczelnia, tylko robi tak by nie ciekło na zewnątrz...

 

Wymówki firmy, która podjęła się montażu są co najmniej nie na miejscu. Wykonali go niezgodnie ze sztuką. Jeśli uważali, że mogą być problemy, powinni je zlikwidować albo odmówić wykonania usługi. O rzekomych problemach z cugiem mówili Ci przed kupnem, czy po?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O cugu mowili przed, i kazali nawet jakis papier podpisac, ze uprzedzaja i ze w razie co trzeba bedzie wklad z nierdzewki montowac. Pali sie super, moze nie ma jakiegos przeciagu ale jest ok, chodzi tylko o te wycieki. To ze firma jest dziwna, to juz wiedzialem po pierwszej wizycie montera.

 

Ale z tymi przeciekami to ja dobrze kombinuje ze przez chwile jest duza roznica temperatur i stad kilka kropli wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, może być, że dobrze kombinujesz. Czasem nic się nie dzieje przez dłuższy czas, a potem nagle coś wycieknie, nawet przy suchym drewnie. To normalne. Dlatego rury montuje sie tak by nie ciekło - kielichami do góry, a na urządzenie grzewcze zakłada się dorobioną redukcję, jeśli fabrycznie rura nie pasuje do środka króćca przyłączeniowego. A nie pasuje większość...:D

 

Napisz na priv co to za firma. Tylko do mojej wiadomości. Warto wiedzieć...

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ładna koza ... przyłącz do dupy, kolokwialnie mówiąc ...

Dlatego zawsze się spieram że trójnik 90 stopni w kominie ceramicznym jest zawsze lepszy od trójnika 45 stopni, w którym każda wilgoć i każde skropliny , wyjdą zawsze na zewnątrz przyłącza przy tego typu podłączeniach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak juz sie nie da :o

 

Bylo tak jak rysujecie czyli:

 

http://www.krzyss.com/zdjecia/inne/IMG_5429.JPG

 

Oni ucieli ceramike na rowno ze sciana, dorobili ten pierscien na wymiar (mylac sie w tym czasie na wymiarach i byl poslizg z instalacja o prawie tydzien).

 

Po tym zamontowali tak:

 

http://www.krzyss.com/zdjecia/inne/IMG_5430.JPG

 

Dodatkowo czasem woda leci nawet na laczeniu rur, raz spadla taka wieksza kropla "placnela" o piec i rozbryzgla sie na wszystkie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że producenci robią redukcje "z" i "na" dowolną średnicę, a wiele sklepów ma to w ofercie, więc nie ma problemu z wykonawstwem. Jest tylko problem z (poprzednim) wykonawcą. Wykonawcą, który twierdzi, że mogą być problemy z ciągiem z powodu trójnika 45 stopni :bash:

 

Oni twierdzili ze komin jest krotki, a poniewaz jest duza roznica w srednicy pomiedzy wkladem a rura to moze sie robic jakies zawirowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zrobić tak.

 

1. Wykonać kurtynę z grubej foli, jeśli budynek już zamieszkały . To czynność, którą można spieprzyć podobnie jak przyłącze, co skończy się sprzątaniem całego domu.

2. Wyciąć pustak kominowy tak by był swobodny dostęp do trójnika - do jego odnogi.

3. Odciąć odnogę 135 stopni

4. Wkleić odnogę 87 stopni lekko skierowaną ku górze.

5. Dokupić/dorobić stalową kształtkę adaptacyjną, która zredukuje przyłącze do wymiaru rury pasującej do kozy.

6. Podłączyć rury tak jak pisałem wyżej

 

Prace przy ceramice trzeba robić najlepiej w kontakcie z przedstawicielem producenta rur szamotowych systemu. Dostarczy on odpowiednie zestawy naprawcze, głownie klej systemowy.

 

To tylko jeden ze sposobów naprawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...