Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o ocenę projektu WM


Recommended Posts

Mam nadzieję że będzie się chciało Wam to przeczytać i wtrącić swoje 3 grosze...

Opis:

Kanały PE-FLEX 75/63 - dla parteru prowadzone w ociepleniu podłogi na poddaszu, dla poddasza w ociepleniu sufitu poddasza.

Rekuperator będzie zlokalizowany w pomieszczeniu gospodarczym 0.5 na parterze. Czerpnia tuż przez ścianę, wyrzutnia poprowadzona poprzez garaż na bok domu.

Kanał nawiewny przechodzi przez ścianę do pokoju nad garażem, następnie do góry do skrzynki rozdzielczej umieszczonej nad sufitem poddasza.

Kanał wywiewny również przechodzi przez ścianę do pokoju nad garażem do skrzynki rozdzielczej która jest tam umieszczona (na wysokości podłogi głównej części domu).

Z racji tego że większość wywiewów jest na parterze, a większość nawiewów na poddaszu, to skrzynki rozdzielcze nie są w jednym miejscu.

Ogólnie do obu skrzynek będzie możliwy w przyszłości dostęp - wywiewna będzie za kartongipsem, nawiewna opatulona grubo wełną i za mdf-em.

Nawiewy:

Na poddaszu pojedynczy nawiew do pokojów jednoosobowych 1.1 i 1.2, pokój dwuosobowy 1.3 ma podwójny nawiew - jeden bezpośrednio, jeden przez garderobę. Pokój 1.5 dwa nawiewy pojedyncze - na razie jest to pokój rekreacyjny, w przyszłości może być zamieniony na dwa pokoje, dlatego dwa osobne nawiewy.

Na parterze pojedynczy nawiew do pokoju jednoosobowego 0.8, do salonu 0.4 nawiew potrójny. Dodatkowo nawiew pojedynczy w spiżarni 0.2.

Wywiewy:

Na poddaszu wywiew potrójny z dużej łazienki 1.4.

Na parterze wywiew potrójny z kuchni 0.3, pojedynczy wywiew z ogrzewanego wiatrołapu 0.1, podwójny wywiew z małej łazienki 0.6, oraz podwójny wywiew z pomieszczenia gospodarczego 0.5 gdzie jest zlokalizowany rekuperator, kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, oraz pralnia.

Na papierze według obliczeń nawiew i wywiew są zrównoważone, ale zastanawiam się czy nie usunąć jednego wywiewu z pomieszczenia gospodarczego, żeby nawiew był większy o 22m3/h (10%) od wywiewu?

Pytanie co do długości kanałów - niektóre są sztucznie wydłużone, żeby w miarę możliwości je wyrównać z innymi, ale podejrzewam że i tak trzeba będzie równoważyć je tymi krążkami wpychanymi w anemostat?

Czy taki krótki kanał od czerpni jest dobrym pomysłem (ok. 1m)? Ogólnie jest krótki kanał z czerpni, potem dłuższy kanał do skrzynki rozdzielczej nawiewu, a odwrotnie w drugą stronę - długi kanał do wyrzutni, ale krótszy kanał do skrzynki rozdzielczej wywiewu.

Co do rekuperatora, to przymierzałem się do Brinka400, ale zastanawiam się czy jednak nie dać większej jednostki, która da radę wymienić tą kubaturę całego domu w godzinę?

Projekt rekuperacji 1_01cr.jpg

rekuperacja_poziom_0_ver_2_01cr.jpg

rekuperacja_poziom_1_ver_2_01cr.jpg

rekuperacja_poziom_2_ver_2_01cr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prosilbym o sprawdzenie mojej instalacji:

Kanały PE-FLEX 75/63 - dla parteru prowadzone w ociepleniu podłogi na poddaszu, dla poddasza w ociepleniu sufitu poddasza.

Rekuperator będzie zlokalizowany na strychu.

 

1) Czy czerpnia moze byc usytuowana na dachu na polaci poludniowej a wyrzutnia bedzie rowniez na dachu po stronie polnocej?

2) Jaki rekuperator doradzilibyscie do mojej instalacji?

3) Jaki bedzie orientacyjny koszt tej instalacji?

 

Rek_parter.jpgRek_poddasze.jpgKalkulacje_rek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Prosilbym o sprawdzenie mojej instalacji:

Kanały PE-FLEX 75/63 - dla parteru prowadzone w ociepleniu podłogi na poddaszu, dla poddasza w ociepleniu sufitu poddasza.

Rekuperator będzie zlokalizowany na strychu.

 

1) Czy czerpnia moze byc usytuowana na dachu na polaci poludniowej a wyrzutnia bedzie rowniez na dachu po stronie polnocej?

2) Jaki rekuperator doradzilibyscie do mojej instalacji?

3) Jaki bedzie orientacyjny koszt tej instalacji?

 

[ATTACH=CONFIG]302342[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]302343[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]302344[/ATTACH]

 

W pralniach zdecydowanie dałbym nawiew, inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji, będzie słabo schło w pralni a za sucho będzie w pokojach!!!

Nie ma sensu też podawanie m3/h na poszczególne pomieszczenia, to się będzie zmieniać, np. otwarte lub zamknięte drzwi. Poza tym suma nawiewów i tak będzie constans nawet jak zatkamy jakiś anemostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z czerpnią i wyrzutnią - może być taka krótka czerpnia i długa wyrzutnia?
Wyrzutnie robi się na dach, pionowo. Dokładnie jak w wentylacji naturalnej.

- Wyrzutnia pionowa, ma ciąg konwekcyjny i potrafi się pozbyć mokrego powietrza tak jak wentylacja grawitacyjna. W poziomej wyrzutni, kratka będzie zimniejsza od powietrza z reku ( powietrze to ma 100% wilgotności względnej), więc może na niej wykraplać się woda. Na ogół w takich wypadkach, elewacja jest wokół mokra, zamarzając ulega degradacji.

Kolejnymi zaletami pionowej wyrzutni są:

- wspomaganie pracy wentylatorów, naturalnym ciągiem konwekcyjnym

- zapewnienie jakieś wentylacji, przy zaniku napięcia ( w domu z użytkowym poddaszem przy -10 na zewnątrz, po odłączeniu zasilania, hulało 60-70m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu,

 

Wydawalo mi sie ze pralnia jest pomieszczeniem wilgotnym dlatego dalem wyciag. No ale nie jestem ekspertem wiec jak zmienie w pralni wyciag na nawiew to sumarycznie bede mial 390 m^3/h nawiewu i 240 m^3/h. Czy tak bedzie ok?

 

Kolega sebastek09 podpowiedzial mi aby czerpnie dac od polnocy a wyrzutnie od poludnia. W poprzednim poscie Tomasza Brzeczkowskiego jest napisane ze wyrzutnia powinna byc zrobiona pionowo do gory. Czy czerpnie mozna w taki sam sposob zainstalowac czy sa jakies przeciwskazania?

 

 

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez replo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu,

 

Wydawalo mi sie ze pralnia jest pomieszczeniem wilgotnym dlatego dalem wyciag. No ale nie jestem ekspertem wiec jak zmienie w pralni wyciag na nawiew to sumarycznie bede mial 390 m^3/h nawiewu i 240 m^3/h. Czy tak bedzie ok?

 

Kolega sebastek09 podpowiedzial mi aby czerpnie dac od polnocy a wyrzutnie od poludnia. W poprzednim poscie Tomasza Brzeczkowskiego jest napisane ze wyrzutnia powinna byc zrobiona pionowo do gory. Czy czerpnie mozna w taki sam sposob zainstalowac czy sa jakies przeciwskazania?

 

 

Pozdrawiam

Andrzej

 

Zimą może występować problem zbyt suchego powietrza. Z jednej strony nie chcemy przesuszać powietrza w sypialniach a z drugiej chcemy mieć minimum 50m3/h w łazienkach. Dając wywiew zamiast nawiewy w pralni, spowalniamy proces suszenia prania a zwiększamy suchość w sypialniach. Lepiej jest, przyspieszyć suszenie dając nawiew i zwiększyć wilgotność w sypialniach, zachować też silniejszy wywiew w łazienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zamienie w pralni 2x wywiew na 1x nawiew to bedzie dobrze?
Zwiększy Pan wentylację łazienek, to+ przyspieszy Pan suszenie w okresie grzewczym, to+ poprawi Pan bilans wilgoci w okresie grzewczym, to + zmniejszy Pan ilość kanałów, to + jeżeli było ich więcej niż przewiduje centrala. . Poza okresem grzewczym, czy tam będzie nawiew czy wywiew nie ma dla Pana najmniejszego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat pralni na czasie to dopytam szanowne grono o takie rozwiązanie: dom będzie podpiwniczony a w piwnicy pomieszczenie przewidziane na pralnio suszarnię; całość w założeniu ma być wentylowane mechanicznie po jednym kanale nadmuchującym więc gdzie zrobić wyciąg; miałem właśnie myśl nad wyciągiem w pralni. Dodam, że całe przyziemie nie będzie ogrzewane i zagłębione na prawie całej wysokości w gruncie.

W piwnicy będzie też rozdzielnia z mediami, mały warsztat, spory pokój hobby, pralnio suszarnia, spiżarka i miejsce na różne szpargały tzw graciarnia ;)

Pytanie gdzie podpiąć wyciąg?

 

Domek parterowy w całości podpiwniczony, na górze 2 łazienki i kuchnia

 

dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat pralni na czasie to dopytam szanowne grono o takie rozwiązanie: dom będzie podpiwniczony a w piwnicy pomieszczenie przewidziane na pralnio suszarnię; całość w założeniu ma być wentylowane mechanicznie po jednym kanale nadmuchującym więc gdzie zrobić wyciąg; miałem właśnie myśl nad wyciągiem w pralni. Dodam, że całe przyziemie nie będzie ogrzewane i zagłębione na prawie całej wysokości w gruncie.

W piwnicy będzie też rozdzielnia z mediami, mały warsztat, spory pokój hobby, pralnio suszarnia, spiżarka i miejsce na różne szpargały tzw graciarnia ;)

Pytanie gdzie podpiąć wyciąg?

 

Domek parterowy w całości podpiwniczony, na górze 2 łazienki i kuchnia

 

dzięki za pomoc

 

Skoro nie ogrzewane, to poco wentylacja z odzyskiem ciepła? Zrobić oddzielną WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym komplikować dodatkowo instalacji, pociągnięcie 4 kanałów i większa skrzynka rozdzielcza załatwiłaby sprawę a tak potrzeba dodatkowych wentylatorów do wentylacji wywiewnej a do tego przepusty w ścianach piwnicznych. Chyba, że inne rozwiązanie które ktoś zaproponuje.,.

Chyba że wlot powietrza w pomieszczeniu piwnicznym umieszczonym w jednym z pokoi miałby służyć jako czerpnia dla rekuperatora :D Takie naturalne wykorzystanie piwnicy jako GWC ale co wtedy latem pompując gorące powietrze do chłodnych pomieszczeń albo zimą ciągnąc -20*C do środka? WM z odzyskiem załatwiłaby mi ten problem, można by było dać nawet 2 kanały; 1 nawiew w pralni a drugi wyciąg gdzieś jak najdalej ażeby powietrze wędrowało po całej piwnicy. Myślę, że minimalne przepływy były by zadowalające.

btw. dom jest w fazie rysowania projektu więc dowolność rozmieszczenia pomieszczeń jest prawie że nieograniczona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po konsultacji z sebastek09 i Tomasz Brzęczkowski poprawilem moj projekt. Prosze zerknijcie teraz czy jest ok?

 

Kalkulacje_rek_v2.jpgRek_parter_v2.jpgRek_poddasze_v2.jpg

 

Jaki rekuperator doradzilibyscie do mojej instalacji?

Czy czerpnia moze byc poprowadzona pionowo w gore?

Czy da sie rozprowadzic w domu instalacje do GWCa (tak zeby wsystko ladnie wykonczyc) ale podlaczyc ja pod rekuperacje po kilku lat tak zeby nie robic demolki w domu (tylko rozkopac ogrodek)

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...