Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanały Termofleks - pytanie


Recommended Posts

Wyjaśni mi ktoś, w jakim celu są fabrycznie, jakby szpilką porobione dziurki w kanałach Termofleks ?

Nie wiem czy wszyscy producenci tak je dziurkują ,ale w kałach firmy AFS one są.

To nie jest zmniejszenie oporów przepływu, bo dziurki go zwiększają tylko wygłuszenie. Dziurki wygaszają falę dźwiękową. Proszę nie słuchać matołów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśni mi ktoś, w jakim celu są fabrycznie, jakby szpilką porobione dziurki w kanałach Termofleks ?

Nie wiem czy wszyscy producenci tak je dziurkują ,ale w kałach firmy AFS one są.

 

tak jak perm napisał..., te otworki zmniejszają hałas trzeba tylko pamiętać że szczelność takiego kanału gwarantuje zewnętrzna powłoka a ta często i gęsto jest porozrywana lub niedokładnie przyklejona przy końcówkach ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a takie pytanie w związku z tym - dziurki powodują odsłonięcie wełny mineralnej. Czy jej drobinki nie dostają się przez to do powietrza wentylacyjnego?
Nie, bo ruchu powietrza na zewnątrz kanału praktycznie nie ma. To co tam wlatuje z falą dźwiękową to promil. Efekt wygłuszenia jednak daje.

..Izolowany termicznie przewód Sonoduct AD-L zabezpiecza powietrze w instalacji wentylacyjnej przed oziębieniem. Dodatkowa perforacja powoduje że przewód elastyczny działa jako tłumik hałasu...

 

Można poczytać.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego jeśli mam rure spiro 160 izolowaną wełną 3cm, która przechodzi w taki kanał (sonodec konkretnie) to właśnie ten odcinek najbardziej hałasuje? Może trzeba ten kanał mocno naciągnąć żeby nie było żadnych karbów wewnątrz?
Kanał ci hałasuje??? A jaką masz prędkość przepływu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hałasuje jak do niego wlatuje. Jeśli to istotne to zaraz przed nim jest kolano 90 stopni. Jestem coraz bliższy wywalenia elastycznego odcinka. Przy prędkościach poniżej 4m/s wentylacja nie powinna być słyszalna. By zminimalizować ewentualne drgania zamontuje tam "króciec amortyzujący" i powinno być ok.

 

Wkleje jutro projekt tego fragmentu instalacji. Może będzie nam prościej.

Edytowane przez genezyp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]302266[/ATTACH]

 

Dodaje rysunek poglądowy bo ja już całkiem zgłupiałem. Czerwonym kółkiem zaznaczyłem miejsce skąd dobiega hałas. Uważasz, że to nie jest problem odcinka elastycznego?

Hałas jest generowany przez zaburzona strugę powietrza. Przyjrzyj się czy nie ma tam gdzieś jakiś wystających krawędzi. Może jeszcze wcześniej coś tam jest i hałas niesie kanałem spiro? Prędkość powietrza jest ok. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]302266[/ATTACH]

 

Dodaje rysunek poglądowy bo ja już całkiem zgłupiałem. Czerwonym kółkiem zaznaczyłem miejsce skąd dobiega hałas. Uważasz, że to nie jest problem odcinka elastycznego?

 

Kanał blaszany jest gładki i przewymiarowany, powietrze przylega do ścianek i zwalnia, "środkowe" powietrze wyprzedza go i rozpręża się, generując falę dźwiękową. By zmniejszyć opory przy ściankach, wykleja się je chropowatym materiałem lub perforuje ( jak to robi AFS)

Kanały nie powinny być gładkie i przewymiarowane. Najcichsze prędkości przepływy są od 2 do 5 m/sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał blaszany jest gładki i przewymiarowany, powietrze przylega do ścianek i zwalnia, "środkowe" powietrze wyprzedza go i rozpręża się, generując falę dźwiękową. By zmniejszyć opory przy ściankach, wykleja się je chropowatym materiałem lub perforuje ( jak to robi AFS)

Kanały nie powinny być gładkie i przewymiarowane. Najcichsze prędkości przepływy są od 2 do 5 m/sek.

Znowu ten idiotyzm. Poczytaj Brzęczkowski, poczytaj! książki nie gryzą!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to możliwe, że jest przewymiarowany skoro prędkość przepływu jest w podawanym przez Pana zakresie?
Nie jest przewymiarowany. Brzęczkowski głupoty pisze. Ubzdurał sobie, że gładki kanał generuje dźwięki. W tym akurat zakresie możesz go spokojnie olać. Zna się pewnie na szczegółach technicznych, w końcu jest monterem ale teorii kompletnie nie rozumie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...