Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stary rekuperator ELGE Recuvent VMC DFN


Recommended Posts

Dzień dobry,

Wpadła mi w ręce stara centrala Recuvent VMC DFN firmy Elge i postanowiłem zamontować ją do mojego budowanego domu szkieletowego.

Mam jednak problem ponieważ wg instrukcji i rysunku który zamieszczam centrala współpracuje ze skrzynką rozdzielczą CD60 gdzie przekroje kanałów to tylko 60mm. Co prawda importer ma w końcówkach magazynowych taką skrzynkę ale nie jestem do końca przekonany do takiego rozwiązania ponieważ chcę użyć tylko 5 z 8 dostępnych króćców skrzynki a z obliczeń wychodzi mi coś takiego:

Wejście do skrzynki 150mm = 176cm2 a suma przekrojów wyjść ze skrzynki to tylko (5 x 28cm2) = 141cm2 Czy to nie za mało?

Zastanawiam się czy nie będzie lepiej kupić blaszaną skrzynkę 150/80 i poprowadzić to kanałami fi80?

W przypadku takiej konstrukcji domu gdzie wszystkie przegrody wypełniam wełną czy mogę zastosować kanały nieizolowane?

Nie bez znaczenia jest fakt, że u importera 1 anemostat fi 60 nieregulowany kosztuje ponad 70zł, natomiast fi80 są szeroko dostępne.

Przewodów fi60 też nie potrafię znaleźć...

 

Druga sprawa to taka że po stronie wyciągu jest tam 4x80 do sanitariatów oraz 1 duży kanał fi125 oznaczony jako podłączenie kuchni. Mam rozumieć że do okapu?

 

recuvent.jpg

Edytowane przez zyx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Wpadła mi w ręce stara centrala Recuvent VMC DFN firmy Elge i postanowiłem zamontować ją do mojego budowanego domu szkieletowego.

Mam jednak problem ponieważ wg instrukcji i rysunku który zamieszczam centrala współpracuje ze skrzynką rozdzielczą CD60 gdzie przekroje kanałów to tylko 60mm. Co prawda importer ma w końcówkach magazynowych taką skrzynkę ale nie jestem do końca przekonany do takiego rozwiązania ponieważ chcę użyć tylko 5 z 8 dostępnych króćców skrzynki a z obliczeń wychodzi mi coś takiego:

 

wejście do skrzynki 160mm = 200cm2 a suma przekrojów wyjść ze skrzynki to tylko (5 x 28cm2) = 141cm2

 

Czy to nie za mało? Czy nie będzie za duża prędkość w tych cieńkich kanałach i nie będzie to szumieć?

Zastanawiam się czy nie lepiej kupić blaszaną skrzynkę 160/80 i poprowadzić to kanałami 80?

W przypadku takiej konstrukcji domu gdzie wszystkie przegrody wypełniam wełną czy mogę zastosować kanały nieizolowane?

Nie bez znaczenia jest fakt, że u importera 1 anemostat fi 60 nieregulowany kosztuje ponad 70zł, natomiast fi80 są szeroko dostępne.

Przewodów fi60 też nie potrafię znaleźć...

 

Druga sprawa to taka że po stronie wyciągu jest tam 4x80 do sanitariatów oraz 1 duży kanał fi125 oznaczony jako podłączenie kuchni. Mam rozumieć że do okapu?

 

[ATTACH=CONFIG]302310[/ATTACH]

 

Skrzynka jest bardzo nieszczelna, a kanały do niej to izolowane 63mm DSC08077.jpg lepiej dorobić skrzynkę skrzynki do kanałów miękkich.jpg

 

Jak stary Recuvent? Wymiennik biały czy z z Al Heatex , ma pilota czy nie?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie Pan coś więcej na temat tego konkretnego egzemplarza czy ogólnie ten model chodził głośno? Ten "sterownik" to zwykły przełącznik ścienny jak do oświetlenia w domu. Pobór mocy 55W to chyba nie aż tak źle? Cenowo miała być Luna.
Mierzył Pan te 55W? Luna nowa tyle kosztuje a nie 20 letnia centrala po demontażu ( ma wyłamane zaczepy i tylko jedną zaślepkę ) . A na zdjęciu widzę tyrystor nie przełącznik (jak w oryginale) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przełącznik nie regulator napięcia, to na zdjęciu nie wiem co to jest, nie mam tego.

Luna też ma silniki prądu zmiennego i piszą na niej 120W , obudowa jest dziurawa jak sito a filtry trzeba dokładać zewnętrzne. Lunie potrzebny też zewnętrzny regulator a tutaj mam chociaż te dwa biegi.

 

Strony elektrycznej się nie boję ale na wentylacji się nie znam.

 

W każdym razie muszę rozprowadzić teraz instalację po domu. Jeśli centrala będzie głośna i energochłonna to ją docelowo podmienię na nowszą.

Rozumiem zatem że zrezygnować z tej skrzynki CD60 i dać standardową, podstawowe pytanie czy tańszy i wszędzie dostępny układ 4x80 będzie poprawny dla tej i przyszłej centrali?

Edytowane przez zyx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przełącznik nie regulator napięcia, to na zdjęciu nie wiem co to jest, nie mam tego.

Luna też ma silniki prądu zmiennego i piszą na niej 120W , obudowa jest dziurawa jak sito a filtry trzeba dokładać zewnętrzne. Lunie potrzebny też zewnętrzny regulator a tutaj mam chociaż te dwa biegi.

 

Strony elektrycznej się nie boję ale na wentylacji się nie znam.

 

W każdym razie muszę rozprowadzić teraz instalację po domu. Jeśli centrala będzie głośna i energochłonna to ją docelowo podmienię na nowszą.

Rozumiem zatem że zrezygnować z tej skrzynki CD60 i dać standardową, podstawowe pytanie czy tańszy i wszędzie dostępny układ 4x80 będzie poprawny dla tej i przyszłej centrali?

 

4 x 80 + 1 x125 jest na wywiewie. Może Pan dać na nawiewie 5 x fi 80 mm a przy miękkich izolowanych kanałach nawet 100mm . Pan dobrze sprawdzi i umyje wymiennik. Filtry radzę wyrzucić ( czarne gąbki ) i zrobić ramkę z drutu z filtrem kupowanym z metra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli mam do wyboru następujące warianty:

Nawiew:

5 x fi 80 (skrzynka dorabiana bo brak gotowych)

lub

4 x fi 100 skrzynka gotowa

lub

6x fi 60 skrzynka CD60 uszczelniona + kanały PE 63 +(tu problem: trudne do kupienia anemostaty fi 60)

 

Wywiew:

3 x fi 80 (wc, pom. gosp., ogrzewana garderoba) + fi 125 rozbite trójnikiem na dwa równe odcinki do podłączenia kuchni i łazienki

lub

4 x fi 80 (wc, pom. gosp., ogrzewana garderoba, łazienka) + fi 125 do kuchni

 

Czy można w kuchni podłączyć do tego wypatroszony z silników okap?

Czy lepiej okap niezależnie do osobnego stalowego komina poprowadzonego nad dach ale co w przypadku gdy zawiesi się klapka zwrotna w okapie?

Edytowane przez zyx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli mam do wyboru następujące warianty:

Nawiew:

5 x fi 80 (skrzynka dorabiana bo brak gotowych)

lub

4 x fi 100 skrzynka gotowa

lub

6x fi 60 skrzynka CD60 uszczelniona + kanały PE 63 +(tu problem: trudne do kupienia anemostaty fi 60)

 

Wywiew:

3 x fi 80 (wc, pom. gosp., ogrzewana garderoba) + fi 125 rozbite trójnikiem na dwa równe odcinki do podłączenia kuchni i łazienki

lub

4 x fi 80 (wc, pom. gosp., ogrzewana garderoba, łazienka) + fi 125 do kuchni

 

Czy można w kuchni podłączyć do tego wypatroszony z silników okap?

Czy lepiej okap niezależnie do osobnego stalowego komina poprowadzonego nad dach ale co w przypadku gdy zawiesi się klapka zwrotna w okapie?

 

Nigdy nie pisałem, że może być wywiew z garderoby, czy pomieszczenia gospodarczego. Nie podłącza się okapu do wentylacji, to drugie, lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrodziły mi się jeszcze dwa pytania, czy ta centrala uciągnie małe 10 metrowe rurowe GWC jako zabezpieczenie przed przemarzaniem?

Oraz czy jeśli zastosuję uszczelnioną oryginalną skrzynkę CD60 i rury PE-FLEX 75/63 to czy mogą one iść nieocieplone w warstwach wełny domu szkieletowego?

Co do za dużych anemostatów do doczytałem Pańską wypowiedź na innym forum o redukcjach silikonowych to wtedy poszedłbym tą drogą.

Edytowane przez zyx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrodziły mi się jeszcze dwa pytania, czy ta centrala uciągnie małe 10 metrowe rurowe GWC jako zabezpieczenie przed przemarzaniem?

Oraz czy jeśli zastosuję uszczelnioną oryginalną skrzynkę CD60 i rury PE-FLEX 75/63 to czy mogą one iść nieocieplone w warstwach wełny domu szkieletowego?

Co do za dużych anemostatów do doczytałem Pańską wypowiedź na innym forum o redukcjach silikonowych to wtedy poszedłbym tą drogą.

 

Mam te skrzynki styropianowe od ponad 20 lat, leżą i zawalają, wstydzę się je proponować, dam Panu taką jak Pan chce. A do nich jest taki kanał 63mm kanały pcv.jpg lub nieizolowany kanał elastyczny 63mm.jpg Takiego kanału kanał wentylacyjny i klimatyzacyjny.jpgPan nie ściśnie opaską . Poza tym wyrwie on króciec ze styropianu.

kanał 63mm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...