Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik do central Onyx Frapol


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 131
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

u mnie to samo. po kontakcie z serwisem udało mi się sprawdzić czy klapa bajpasu działa - wszystko z nią w porządku. na sterowniku nadal nie widzę różnicy w działaniu rekuperatora z bajpasem lub bez (zawsze wygląda jakby całe powietrze szło przez wymiennik). otoczenie rekuperatora faktycznie ma podobną temperaturę, ale przecież jest izolacja, dodatkowo obłożyłem (niezbyt szczelnie) centralę płytami styro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie to samo. po kontakcie z serwisem udało mi się sprawdzić czy klapa bajpasu działa - wszystko z nią w porządku. na sterowniku nadal nie widzę różnicy w działaniu rekuperatora z bajpasem lub bez (zawsze wygląda jakby całe powietrze szło przez wymiennik). otoczenie rekuperatora faktycznie ma podobną temperaturę, ale przecież jest izolacja, dodatkowo obłożyłem (niezbyt szczelnie) centralę płytami styro.

 

Różnicy w działaniu bajpasu nie widziałem jak miałem pomylone czujniki temp. Przejrzyj moje wcześniejsze posty w tym wątku. Po wizycie serwisu widzę różnice pomiędzy bajpas on a off

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujniki temperatury nie działają tak jak mają działać, albo raczej ich umiejscowienie jest niefortunne. Te które były w komorach z czerpni i wywiewu z pomieszczeń są tak umieszczone że za cholerę nie są na drodze strumieni powietrza dzięki czemu pokazują zafałszowaną temperaturę. Ja obydwa czujniki przeniosłem już z tego miejsca do króćców przyłączeniowych.

 

Na zdjęciu poniżej w czerwonym kółku zaznaczyłem gdzie czujniki były, niebieską strzałką zaznaczyłem jak idzie powietrze. Czujniki dostawały jakoś rykoszetem jedynie powietrze o prawidłowej temperaturze, do tego na żółto zaznaczyłem nieocieploną ściankę między komorami, dlatego też pomiary były zafałszowane. U mnie po przeniesieniu czujników temperatury zaczęły być pokazywane prawidłowo, wcześniej były to błędy w granicach 2-6 stopni, w zależności na jakim biegu chodził rekuperator.

 

Nie wiem czy to widać na zdjęciu ale jest tam też wystający blachowkręt, koło miejsca gdzie były termometry, chyba jakieś trzymanie elektroniki jest nim przykręcone. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to że montażyście nie trafiło się za pierwszym razem tam gdzie miało być, więc wykręcił i wkręcił w nowe miejsce centymetr dalej a że została dziura w starym miejscu która prowadzi do elektroniki? Kto by się tym przejmował, szczelność w centrali rekuperacyjnej przecież nie jest wymagana.

 

Prawdopodobnie tak samo niefortunnie umieszczone są termometry nawiewu do pomieszczeń i wywiewu do wyrzutni. Nie jestem tego pewny bo jeszcze nie znalazłem sposobu żeby się do nich dostać bezinwazyjnie, ale przypuszczam że tak jest bo tam też temperatury wydają mi się delikatnie oszukane. Jak mi się nie uda ich wymontować to albo kupię dodatkowe dwa termometry i i umieszczę je w ten sam sposób w króćcach, albo zadzwonię do Frapolu może doślą dwa termometry, w końcu te co są nie działają jak trzeba. Meritum jest takie że baypas może działa u Was działa prawidłowo, jedynie temperatury są źle pokazywane.

 

Na koniec ciekawostka jak wygląda filtr z czerpni po 1,5 miesiąca użytkowania na wsi. Z tego powodu właśnie cieszę się że filtry do Onyxa kosztują dosłownie grosze. Na allegro za 30zł kupiłem włókniny filtracyjnej która wystarczy mi pewnie na 2 albo 3 lata:D

 

http://i60.tinypic.com/r22h6s.jpg

 

http://i62.tinypic.com/2iu2ltv.jpg

 

http://i57.tinypic.com/2vahaia.jpg

 

http://i57.tinypic.com/2womanp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rekuperator stoi w piwnicy, więc temperatura tam jest niższa niż w domu.

Po ok.10 minutach pracy na 90%:

z bypassem: 20/24

bez bypassu:20/25

Liczyłem na to, że w nocy lub teraz jak jest chlodniej będzie ładnie pobierał chłodne powietrze z poza domu.

[ATTACH=CONFIG]329426[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]329427[/ATTACH]

Dzwonić do serwisu?

 

Pewnie ze dzwon. Od tego są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz. Bajpas otwary a ciągle spory odzysk ciepła jest. Co prawda nie podal wszystkich temperatur ale mysle ze wywiewana jest ok 25 stopni. U mnie jest podobnie

 

Wentylatory przy większych prędkościach ponad 100W dają... Poza tym, cudów nie ma, to, ze powietrze idzie bypassem, nie znaczy, że nie ma wymiany ciepła. Od ciepłego powietrza, cała centrala ma wyższą temperaturę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory przy większych prędkościach ponad 100W dają... Poza tym, cudów nie ma, to, ze powietrze idzie bypassem, nie znaczy, że nie ma wymiany ciepła. Od ciepłego powietrza, cała centrala ma wyższą temperaturę .

 

Ja rozumiem ze pomimo otwartego bayapsu zawsze drobny odzysk będzie

Ale w tym przypadku mamy pełny odzysk (prawie 100% :-)) czyli super ale zimą jak chcemy odzyskiwać ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem ze pomimo otwartego bayapsu zawsze drobny odzysk będzie

Ale w tym przypadku mamy pełny odzysk (prawie 100% :-)) czyli super ale zimą jak chcemy odzyskiwać ciepło

 

Nowy Passiv frapolu ma dwa bypasy, również na powietrze wywiewane onyx passiv 350.jpg będzie mniejsza wymiana i opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji pisze że 80% powietrza idzie przez baypas a reszta w dalszym ciągu przez wymiennik, jednak taki odzysk jest za duży nawet na to. Jak macie możliwość to jakimś termometrem sprawdźcie czy temperatury na sterowniku są pokazywane prawidłowo. Wystarczy wsadzić termometr zewnętrzy jakiejś stacji pogody w króćce przyłączeniowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z Frapola fizyki nie oszukają.

Wywiew prowadzony jest na wymiennik i go ogrzewa.

By-pass we Frapolu nie jest szczelny/100% wiec część powietrza przelatując przez nagrzany wymiennik będzie się nagrzewać z rekuepracji.

Powietrze omijające bypass i tak się zmiesza z tym z wymiennika.

Jak Pan Tomasz już napisał centrala ma również swoją temperaturę (tak samo z kanałami).

Stąd mamy takie odczyty temperatur.

Mój wniosek: bypass podwójny albo 100% szczelny, inny nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...