Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sterownik do central Onyx Frapol


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 131
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W instrukcji pisze że 80% powietrza idzie przez baypas a reszta w dalszym ciągu przez wymiennik, jednak taki odzysk jest za duży nawet na to. Jak macie możliwość to jakimś termometrem sprawdźcie czy temperatury na sterowniku są pokazywane prawidłowo. Wystarczy wsadzić termometr zewnętrzy jakiejś stacji pogody w króćce przyłączeniowe.

 

Masz rację. 100% bajpas nie załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w międzyczasie się dowiedziałem, że warto przykryć np. kartonikiem (20 x 40 cm) 90% powierzchni wymiennika. Chodzi o 90% tej powierzchni, która jest naprzeciwko czerpni. Wtedy większość strumienia zostanie skierowana przez bajpas. Nie przykrywać całej powierzchni ! Co jakiś czas zmienić kartonik żeby się papka z niego niego nie zrobiła (od wilgoci). Ja mam chłodnicę na kanale czerpni także wilgoć się wykropli jak ciepłe powietrze zetknie się z chłodną chłodnicą.

 

Z perspektywy czasu stwierdzam, że jak ktoś nie ma chłodnicy w systemie wentylacji mechanicznej to najlepiej ją w upały całkiem wyłączyć tak jak w domach z wentylacją grawitacyjną po prostu nie otwiera się okien cały dzień, żeby nie wpuszczać gorącego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając te wszystkie wypowiedzi to zastosowane rozwiązanie wydaje się bezsensowne. Przecież wentylacja ma pracować nie tylko zima ale również latem, przecież wtedy tez potrzebujemy świeżego powietrza.

 

Ja w międzyczasie się dowiedziałem, że warto przykryć np. kartonikiem (20 x 40 cm) 90% powierzchni wymiennika. Chodzi o 90% tej powierzchni, która jest naprzeciwko czerpni.

 

Możesz zrobić jakąś fotkę? A może zamiast kartonika zastosować jakąś plexi? Tylko, że to takie sobie rozwiązanie - rzeźba w g....nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego schizo masz jeszcze centralę, która nie ma izolacji między komorami nawiew/wywiew.

Dobrze by tam było coś wkleić, bo będzie się skraplać woda i zamarzać.

 

Wiem, dokładnie takie objawy były ostatniej zimy jak jeszcze nie mieszkałem. Wtedy włożyłem tam gruby kawałek styroduru. To była v0.9beta teraz będzie v1.0 w postaci maty kauczukowej samoprzylepnej, mam już kupioną ale nie mam na razie weny żeby to zrobić. Pewnie poczeka to następnej wymiany filtrów przed zimą. Wtedy też mam zamiar wykleić nie tylko tą przegródkę ale i inne powierzchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to super że nowy tak ma, ale co my mamy zrobić z naszymi rekuperatorami? Przecież to jest jakaś lipa

 

Nic! Wentylacja nie jest do ogrzewania czy chłodzenia. Nie to przeznaczenie, nie te strumienie i nie ta moc. Utrzymanie temperatury, to obecnie rola pompy ciepła powietrze powietrze. Te współczesne są tanie i znacznie bardziej efektywne niż stare i drogie gruntówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic! Wentylacja nie jest do ogrzewania czy chłodzenia. Nie to przeznaczenie, nie te strumienie i nie ta moc. Utrzymanie temperatury, to obecnie rola pompy ciepła powietrze powietrze. Te współczesne są tanie i znacznie bardziej efektywne niż stare i drogie gruntówki.

 

Nie jest do chłodzenia ale nie powinna prowadzić do "dogrzewania" przy wysokich temp na zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając te wszystkie wypowiedzi to zastosowane rozwiązanie wydaje się bezsensowne. Przecież wentylacja ma pracować nie tylko zima ale również latem, przecież wtedy tez potrzebujemy świeżego powietrza.

 

 

 

Możesz zrobić jakąś fotkę? A może zamiast kartonika zastosować jakąś plexi? Tylko, że to takie sobie rozwiązanie - rzeźba w g....nie.

 

Tak jest to rzeźba w g...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy nie otwierać bypassu i nie będzie, na ile może.

 

Chyba rozumiem o co ci chodzi. Nie otwierać bajpasu, czyli korzystać z wymiennika i odzyskiwać chłód. Lepsze to niż nawiewanie bezpośrednio gorącego powietrza z zewnątrz. Tylko, że to ma sens jak ktoś nie ma chłodnicy. U mnie jest chłodnica tak więc temperatura z czerpni jest niższa niż w domu (nawet przy 35 stopniach na zewnątrz) i wówczas nie ma sensu pracować z zamkniętym bajpasem, tylko przeciwnie - trzeba go otworzyć i nawiewać chłodne powietrze z pominięciem wymiennika. I tu cały problem bo okazuje się, że w tych rekuperatorach nie da się go pominąć w zadowalającym stopniu.

 

Pisałem parę postów wyżej, że doradzono mi zasłonić wymiennik kartonikiem. Tak też zrobiłem, aczkolwiek nie zdążyłem zaobserwować zmian bo się upały skończyły i przy aktualnej pogodzie to trzeba pracować z wyłączonym obiegiem chłodnicy i z zamkniętym bajpasem, żeby odzyskiwać ciepło.

Poniżej zdjęcia mojej "przeróbki", o które ktoś prosił - myślę, że to rozwiązanie będzie do sprawdzenia najwcześniej późną wiosną 2016.

 

Przed:

 

20150904_191922_resized.jpg

 

Po:

 

20150904_191945_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się "zakręciłem" co do sposobu wkładania filtra (tkaniny filtracyjnej). Może ktoś podpowie i upewni mnie. Tkanina jest bardziej "mechata" z jednej strony i raczej gładka z drugiej strony. Czy te strona "mechata" powinna być od strony powietrza nawiewanego?

 

20150904_212042_resized.jpg 20150904_212046_resized.jpg

 

czyli na czerpni "mechatym" skierowanym do zewnątrz rekuperatora, a drugi filtr mechatym skierowanym do środka rekuperatora.

 

Jeszcze jedna sprawa, producent zaleca tkaninę EU4, ja używam EU6, która jest gęściejsza. Czy ktoś potrafi powiedzieć jak duży wpływa ma to na pracę rekuperatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://i60.tinypic.com/r22h6s.jpg

Popatrz w miejsce nad wymiennikiem u siebie, to co zaznaczone na żółto w linku od schizo.

Jeżeli masz tylko rozdzielenie blachą, to też musisz uzupełnić izolację.

 

Wydaje mi się, że mam tam taką białą piankę naklejoną - izolacja, ale raczej taka cieniutka. Sprawdzę dziś na 100%.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Podbiję na nowo temat nowego sterownika.

 

Używam centrali onyx 550 od ponad 2 lat, a od miesiąca mam założony nowy .Zdążyłem jeszcze przed końcem gwarancji wymienić stary na nowy ( tamten zaczął już szwankować)

Do tej pory nie było problemu, albo może go nie zauważałem...Od kilku dni zacząłem się baczniej przyglądać panelowi...i wydaje mi się ,że powietrze nawiewane powinno być cieplejsze- co zresztą czuć na skórze . Zrobiłem fotkę dzisiejszego odczytu:DSC_0276.jpg

Centrala ustawiona jest na I biegu.

 

Serwis niestety ma przerwę świąteczno-noworoczną i nic się nie dowiedziałem.

Co sądzicie o tym? Sterownik jest uszkodzony, centrala ( wymiennik ), czy może coś innego?

A może ten typ tak ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbiję na nowo temat nowego sterownika.

 

Używam centrali onyx 550 od ponad 2 lat, a od miesiąca mam założony nowy .Zdążyłem jeszcze przed końcem gwarancji wymienić stary na nowy ( tamten zaczął już szwankować)

Do tej pory nie było problemu, albo może go nie zauważałem...Od kilku dni zacząłem się baczniej przyglądać panelowi...i wydaje mi się ,że powietrze nawiewane powinno być cieplejsze- co zresztą czuć na skórze . Zrobiłem fotkę dzisiejszego odczytu:[ATTACH=CONFIG]341751[/ATTACH]

Centrala ustawiona jest na I biegu.

 

Serwis niestety ma przerwę świąteczno-noworoczną i nic się nie dowiedziałem.

Co sądzicie o tym? Sterownik jest uszkodzony, centrala ( wymiennik ), czy może coś innego?

A może ten typ tak ma...

 

Pewnie masz tam 12 stopni tylko wyświetlacz uszkodzony....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...