Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w doborze stropu


Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym się dowiedzieć jaki typ stropu można w moim przypadku zastosować. Ma być to poddasze nieużytkowe - strych służy tylko do wieszania prania nikt tam nie będzie mieszkał. Przez całą szerokość budynku lecą belki stalowe co 105-106cm, które ktoś poprzecinał z góry. Wcześniej były pomiędzy belki wmurowane cegły w łuk ale to wszystko się oberwało, gdy z bratem sprzątaliśmy strych po kupnie tego domu. Ktoś zrobił to tanio, szybko aby pod sprzedaż. Czytałem o płytach WPS tylko te belki ścięte mnie martwią bo takie płyty ważą trochę no chyba, że to nie wpłynie na ich sztywność. Belki są długie na około 6m Czy jest możliwość zrobić strop w części gospodarczej a za jakiś czas w mieszkalnej?

 

Zdjęcia tych ściętych belek

Belki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glupota ludzka nie zna granic, nie jestem konstruktorem ale jak dla mnie przez wyciecie gornego piora belki stracily odpornosc na zginanie. musialbysz jakims konstruktorem to skonsultowac bo ze zdjec nie.wyglada to dobrze

 

Może jest jakieś wyjście z tej sytuacji - dla mnie to wygląda tak jakby ktoś ścinał te belki, żeby można było na tym podeprzeć dach. Albo z braku pieniędzy ktoś dostał taniej takie belki.

 

A gdyby zastosował strop Kleina? Czyli ten co był wcześniej nad częścią gospodarcza - chodzi o to, żeby można było normalnie chodzić po strychu i zrobić od spodu sufit podwieszany z płyt GK. Niby są te belki podparte na środku przez cała długość budynku i wspierają się na ściankach działowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po grubym oszacowaniu wyszło mi, że dla stropu Kleina dopuszczalne naprężenia są przekroczone o prawie 500 % w belkach stalowych.

Przyjąłem rozpiętość 6m, rozstaw belek co 1m, oraz profil teownik T 100x100x11, i obciążenie 4,6 kN/m^2 (1,74 płyta kleine, 1,66 polepa 1,2 obciazenia uzytkowe ). Oraz naprężenie dopuszczalne dla stali 165 MPa.

Więc w obecnej chwili niedopuszczalne uważam przedstawione rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie pozostaje tylko zrobic strop z plyt osb.

 

A jeszcze takie pytanie - czy jest możliwość w moim przypadku przesunąć podparcie dachu na ściany nośne albo postawić jakąś ścianę tak żeby dach nie podpierał się na belkach i żeby można było wywalić te ścięte belki, zastąpić je belkami Terriva i zrobić strop z tego systemu? Czy takie rozwiązan ie wchodziło by w gre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słupy drewniane z reguły opiera się na podwalinie która idzie prostopadle do belek Terivy. Albo ustawia się dwie belki, tak aby znajdowały się pod słupem. W przypadku Terivy proszę pamiętać, że pompa do betonu jakoś musi mieć odpowiedni dostęp do stropu. Edytowane przez wojtusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...