Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wyrzutnia przez komin wentylacyjny ?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy można podpiąć wyrzutnię z rekuperatora do komina wentylacyjnego murowanego z gotowych elementów ?

 

A nie lepiej poszukać? przecież jest wyszukiwarka

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234501-Wyrzutnia-podłączona-do-komina-a-stabilność-pracy-WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum Muratora.

W mojej instalacji zastosowałem wyrzut powietrza zużytego przez komin.

Warunki, które brałem pod uwagę:

1 - rekuperator(Luna 200) w najniższym poziomie domu(piwnica).

2 - ciąg kominowy(cug) do samoczynnej rekuperacji.

Obecnie zastanawiam się nad regulatorem mechanicznym ciągu - jeśli by były propozycje rozwiązań, to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam

Wirnick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na forum Muratora.

W mojej instalacji zastosowałem wyrzut powietrza zużytego przez komin.

Warunki, które brałem pod uwagę:

1 - rekuperator(Luna 200) w najniższym poziomie domu(piwnica).

2 - ciąg kominowy(cug) do samoczynnej rekuperacji.

Obecnie zastanawiam się nad regulatorem mechanicznym ciągu - jeśli by były propozycje rozwiązań, to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam

Wirnick

 

Komin to spaliny. Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła ( tu akurat z wentylacji ) nie bardzo rozumiem jaka jest samoczynna rekuperacja a jaka nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin to spaliny. Rekuperacja to odzyskiwanie ciepła ( tu akurat z wentylacji ) nie bardzo rozumiem jaka jest samoczynna rekuperacja a jaka nie.

Witam z wielkim szacunkiem i wiele Pana postów przeczytałem!

Odpowiem tak - przy budowie układu rekuperacji kierowałem się "chłopskim rozumem".

Zależało mi na minimalnym zużyciu energii elektrycznej z maksymalnym wykorzystaniem naturalnych silników cieplnych.

Tymi silnikami są ciąg kominowy, kaloryfery, źródła ciepła(piec, wanna ciepłej wody). Czyli takie elementy obiektu rozpatrywanego, które wprawiają powietrze w ruch.

Tak sobie myślę.

Wirnick

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z wielkim szacunkiem i wiele Pana postów przeczytałem!

Odpowiem tak - przy budowie układu rekuperacji kierowałem się "chłopskim rozumem".

Zależało mi na minimalnym zużyciu energii elektrycznej z maksymalnym wykorzystaniem naturalnych silników cieplnych.

Tymi silnikami są ciąg kominowy, kaloryfery, źródła ciepła(piec, wanna ciepłej wody). Czyli takie elementy obiektu rozpatrywanego, które wprawiają powietrze w ruch.

Tak sobie myślę.

Wirnick

 

OK. Wyjaśnię o co mi chodziło? Po pierwsze o właściwą nomenklaturę. Komin jest do spalin!! Do wentylacji jest, wyrzutnia, pionowa wyrzutnia, pionowy kanał wentylacyjny...

Rekuperacja to nie wentylacja, jest np rekuperacja w ściekach...

Wspomaganie pionową wyrzutnią wentylacji ( nie rekuperacji ) jest chwalebne i uzasadnione.

Może uda się wymienić wentylatory na DC lub całą centralę, zyski będą większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam kanałów wentylacyjnych do wyrzutni.

Konkretnie moja wyrzutnia jest podłączona do 2 sąsiadujących ze sobą kanałów wentylacyjnych (12x16cm wewnątrz każdy) - zatem łączny przekrój wyrzutni to 24x16cm. Rekuperator jest na najniższym poziomie, w kotłowni.

 

W obrębie domu kanały są ocieplone, aby nie stanowiły mostka termicznego (w wyrzutni w mrozy temperatura powietrza jest bardzo niska, co mogło by powodować nie tylko przemarzanie, ale również skraplanie wody na kominie wentylacyjnym, co prowadziło by do powstania grzyba)

Na kominie każdy z kanałów wentylacyjnych zakończony jest kratką.

 

Póki co nie widzę problemów tego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja to nie wentylacja, jest np rekuperacja w ściekach...

Proszę się nie obawiać, nie będę wchodził w spory naukowe.

Wentylacja w tutejszym rozpatrywaniu jest niezbędna, tak jak przelewanie wody przy rekuperacji ścieków.

Do sterowania wentylatorów mam firmowy(Dospel) sterownik i przyznam, że na 6-tce jest ok. 50 dB.

W moim obiekcie(pojęcie z automatyki) wyższe biegi wentylatorów używam tylko do szybkiego przewietrzania budynku.

Przyznam Luna 200 jest skromna w stosunku do 700m sześciennych budynku, ale spełnia zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę się nie obawiać, nie będę wchodził w spory naukowe.

Wentylacja w tutejszym rozpatrywaniu jest niezbędna, tak jak przelewanie wody przy rekuperacji ścieków.

To nie był broń Boże zarzut, tylko jak się będzie używało właściwych określeń, to i "w tutejszym" języku, to się przyjmie. Będzie wszystkim łatwiej. Naprawdę zdarzają się wentylacje do komina ze spalinami podłączone!

Proszę zobaczyć jak po ponad roku, pisania po polsku i z kulturą, zmienił się tu styl postów. Nie jest przyjemniej?

Do sterowania wentylatorów mam firmowy(Dospel) sterownik i przyznam, że na 6-tce jest ok. 50 dB.
Radziłbym kupić transformator. To jest tyrystor, on nie zmniejsza napięcia, tylko przerywa je. Daje takie "szpilki napięciowe" nie sinusoidę. Im wolniej ma chodzić, tym dłuższe są przerwy . Poza wyższym szumem, to szybko rozwali wentylatory.

 

W moim obiekcie(pojęcie z automatyki) wyższe biegi wentylatorów używam tylko do szybkiego przewietrzania budynku.

Przyznam Luna 200 jest skromna w stosunku do 700m sześciennych budynku, ale spełnia zadanie.

Tam są bardzo mocne wentylatory Ziehl-Abegg!!! Gdyby były one np. w Samsungu centrala nazywała by się 400.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyrzutnię do komina wentylacyjnego podłączyłbym na strychu - więc dość wysoko. Czy takie rozwiązanie nie spowoduje problemów - typu wilgoć na kominie lecąca w dół ?

Bez obawy ja tak mam zrobione reku stoi zaraz przy kominie na strychu wczoraj odpiąłem przewód od wyrzutni i sprawdziłem w kominach sucho jak na pustyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym kupić transformator. To jest tyrystor, on nie zmniejsza napięcia, tylko przerywa je. Daje takie "szpilki napięciowe" nie sinusoidę. Im wolniej ma chodzić, tym dłuższe są przerwy . Poza wyższym szumem, to szybko rozwali wentylatory.

Każdy sposób zasilania wentylatorów ma wady i zalety:

- Transformator obniża wydajność(połowa mocy).

- DC byłyby najlepsze.

- Sterownik daje wygodę obsługi - mój ma regulację grupową(PWM), a Pan opisuje regulację fazową.

Wszystkie były testowane - no ale ja mam najczęściej wentylatory wyłączone.

@tomekatomek - Jeszcze nie odpisuję na PW.

Pytasz o Lunę200.

Pracuje 3 miesiące przy kubaturze 700 budynku.

Temperatura dolotu powietrza świeżego do pomieszczeń 17 do 20 st C. Temperatura pomieszczeń ~ 22 C regulowana na piecu CO.

Całość jest w fazie usprawnień. Stacji raczej nie dotykam - zbyt krucha mechanicznie.

Edytowane przez Wirnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obawy ja tak mam zrobione reku stoi zaraz przy kominie na strychu wczoraj odpiąłem przewód od wyrzutni i sprawdziłem w kominach sucho jak na pustyni.

 

Też tak chcę zrobić. Jak podłączyłeś się do kanału? Jakiś nypel zamurowany w kominie?

Ja dodatkowo chcę wykorzystać kanały wentylacji grawitacyjnej do rozprowadzenia powietrza po domu i nie mam pomysłu jak się podłączyć rurami okrągłymi fi125 do prostokątnych otworów 12x15 cm w kanałach. Myślałem o nyplach, które zamuruję w tych otworach prostokątnych, ale może są jakieś gotowe rozwiązania. Czy ktoś takowe widział? Jakieś zdjęcia lub linki?

 

Zaznaczam od razu, że dom jest nowo wybudowany i kanały są czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyrzutnię do komina wentylacyjnego podłączyłbym na strychu - więc dość wysoko. Czy takie rozwiązanie nie spowoduje problemów - typu wilgoć na kominie lecąca w dół ?

 

To jest idealne rozwiązanie. Właśnie projektuję sobie dom i też tak zamierzam zrobić, idąc za radą dobrych fachowców z tego forum. Wilgoć z wywiewanego powietrza w dół nie poleci, lecz do wylotu, a jedynie trochę deszczu tam może pozacinać, ale to dotyczy każdego tradycyjnego komina wentylacyjnego, co jest pomijalne.

Dzięki takiemu umiejscowieniu wywiewu z reku zamiast na ścianie unikamy kratki obrośnietej wilgocią czy soplami degradujących elewację w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę unikać wyrzutni "poziomych" na elewacji. Oczywiście, jeżeli to tylko możliwe. Zimą powietrze wywiewane, jest cieplejsze od temperatury na zewnątrz i ma 100% wilgotności względnej. Woda może się osadzać na zimnej "kratce" i zamarzać . Poza tym ciąg konwekcyjny ( w kanale pionowym) , wspomaga wentylatory, a gdy zabraknie zasilania, poleci 50-70m3/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak chcę zrobić. Jak podłączyłeś się do kanału? Jakiś nypel zamurowany w kominie?

Ja dodatkowo chcę wykorzystać kanały wentylacji grawitacyjnej do rozprowadzenia powietrza po domu i nie mam pomysłu jak się podłączyć rurami okrągłymi fi125 do prostokątnych otworów 12x15 cm w kanałach. Myślałem o nyplach, które zamuruję w tych otworach prostokątnych, ale może są jakieś gotowe rozwiązania. Czy ktoś takowe widział? Jakieś zdjęcia lub linki?

 

Zaznaczam od razu, że dom jest nowo wybudowany i kanały są czyste.

Wykuwasz troche większy otwór i piankujesz pianką niskorozprężną.

centrala podłączenie komin 001.jpg

centrala podłączenie komin 002.jpg

centrala podłączenie komin 003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...