Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP a ciepła obudowa czy to ma sens ?


laabor

Recommended Posts

Witam wszystkich

 

Jestem na etapie wyboru kominka do domu. Mam wrażenie że im więcej odwiedzam sklepów i czytam forum tym mniej wiem.

Kominek ma mi służyć do dogrzewania domu w okresach przejściowych wiosna-jesień, dom 160m2, ocieplony stryropian 20cm, wełna 35cm, ogrzewanie podłogowe. Mam rozprowadzone DGP do pokoi na piętrze. Odwiedziłem kilka firm kominkowych i spotkałem się z wykluczającymi się opiniami na temat DGP oraz "ciepłej obudowy". W jednym salonów powiedziano mi że przy DGP nie ma sensu instalowanie "ciepłej obudowy" ponieważ będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego przez DGP co spowoduje nie otrzymanie właściwej temperatury w pokojach. Prxeszukując forum nie znalazłem też jednoznacznej odpowiedzi czy obudowa ciepła ma sens przy zastosowaniu DGP ? Poniżej jeszcze kilka najciekawszych propozycji które otrzymałem:

 

1. Jotul I 570 + ciepła zabudowa z płyt szamotowych około - 14 000 pln

2. Spartherm Varia 1V 51 cm 4S + ciepła obudowa z płyt promasil - 15 500 pln

3. Supra Temprois 3d + zimna obudowa - 9500 pln

 

I nie mam pojęcia co wybrac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

W jednym salonów powiedziano mi że przy DGP nie ma sensu instalowanie "ciepłej obudowy" ponieważ będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego przez DGP co spowoduje nie otrzymanie właściwej temperatury w pokojach

Dyskredytacja salonu z miejsca ...

czy obudowa ciepła ma sens przy zastosowaniu DGP

Zawsze i wszędzie.

Dalczego ?

Bo zamiast tprzenoszenia temperatur sięgających często 150 stopni na wyjściu i 80-90 stopni na wylotach, ma się "normalne" temperatury nie przypalające wszystkiego co wpadnie zpowietrzem do wnętrza zabudowy.

Te normalne to 60-80 stopni na kratkach wylotowych z zabudowy, 30-40 stopni na wylotach z DGP i 30-80 stopni na oblicówce zabudowy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Odwiedziłem kilka firm kominkowych i spotkałem się z wykluczającymi się opiniami na temat DGP oraz "ciepłej obudowy". W jednym salonów powiedziano mi że przy DGP nie ma sensu instalowanie "ciepłej obudowy" ponieważ będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego przez DGP co spowoduje nie otrzymanie właściwej temperatury w pokojach.

 

I nie mam pojęcia co wybrac ?

 

Najpierw wybrać profesjonalny salon... porozmawiać, albo raczej odpowiadać na zadane pytania w salonie. Coś w rodzaju wywiadu, gdzie zadającym pytania jest osoba z salonu.

Wysłuchać (zapisać) sugestie udzielone przez rozmówcę z salonu

Następnie dokonać wyboru.

Pozdrawiam

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsampierw- witam wszystkich bo mimo, że jestem czytelnikiem Forum od dawna, słowo pisane wstawiam tu pierwszy raz.

Podpinam się pod wątek ponieważ moje zamiary dotyczą właśnie systemu mieszanego.

 

Co do tego, że DGP można łączyć z akumulacją wiem już od Was, sporo się uczyłem, wiele czytałem:)

 

Postaram się w skrócie przedstawić moją sytuację:

Domek w technologii szkieletowej, z poddaszem użytkowym, łączna powierzchnia ok. 100m2, strop drewniany, komin ceramiczny systemowy w centrum budynku, wylot w kalenicy, wlot 180 cm nad wylewką, fi 180 mm.

 

System, jaki chcę zastosować to: Robi-ren 12kw (palenisko zduńskie) z sześcioma kostkami, sterowane Tatarkiem, w obudowie ciepłej z płyt aku.

Jest pod to przygotowany porządny kloc betonowy w podłodze bo to jest ciężkie jak cholera. Od stropu drewnianego jest w planie solidna komora z płyt (wiadomo jakich), przewietrzana. Piec będzie stać w centrum parteru, tuż przy kominie, z zachowaniem zasad izolacji od drewnianych elementów konstrukcji i od komina.

 

Domek jest mały i całkiem mocno energooszczędny a piec ma być solidnym "sercem cieplnym" tegoż. Moje wątpliwości są natury technicznej i dotyczą sposobu dystrybucji / konwekcji na poddasze użytkowe. Nie wiem jak zrobić lepiej....

 

-Czy olać DGP, przewietrzyć obudowę zgodnie z prawidłami i pozwolić ciepłu unosić się grawitacyjnie na poddasze poprzez komunikację (schody)?

-Czy zamknąć całkiem obudowę + jak wyżej?

-Czy zredukować powierzchnię wylotów konwekcyjnych w obudowie, wyprowadzić z obudowy rurę na mały górny korytarzyk i pozwolić ciepłu rozprzestrzeniać się tam do trzech niewielkich pomieszczeń przez uchylone drzwi?

-Czy wyprowadzić rurę z obudowy, przepuścić w górę ponad jętki poddasza, zastosować rozdzielnik i wpuścić ciepło grawitacyjnie do każdego pomieszczenia osobno?

 

Jako człowiek bez doświadczeń w tej materii, nie wiem które z rozwiązań zda tu egzamin najtrafniej. Bez względu na zastosowany scenariusz, najbardziej nurtuje mnie czy lepiej jest zamknąć ciepłą obudowę dla parteru a konwekcję dać wyłącznie na piętro i zdać się tylko na promieniowanie dla parteru...

Czy delikatnie otworzyć obudowę dla powietrza konwekcyjnego na parterze a większość skierować na piętro? Doprawdy błądzę jak ślepy we mgle:)

 

Dodam, że przejścia DGP przez strop drewniany (jeśli będą) zostaną należycie zaopatrzone w przelotowe skrzynki niepalne, które podpatrzyłem (wiadomo u kogo):)

 

Będę bardzo zobowiązany za wszelką pomoc i fachowe doradztwo w budowie tego systemu. Chętnie także odpowiem na wszelkie dodatkowe pytania techniczne ekspertów, które mogą się przyczynić do merytorycznego rozwoju wątku jak i samego pieca.

Edytowane przez pol-u
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jaki duży masz ten dom? Łatwiej będzie doradzić. Pomysł z rurą na górę i grawitacyjnym rozdziałem daruj sonie.

 

No i jeszcze "palenisko zduńskie Robiren". Nie ma czegoś takiego. To "chłyt" marketingowy, dotyczący zwykłego wkładu z blachy, z niewielką ilością cienkich okładzin szamotowych. Paleniska zduńskie produkuje np Rath, Brunner,,,no i oczywiście zduni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, "chłyt marketindody" :yes:

 

Więc jest to metalowa skrzynka Robirena, z paleniskiem zduńskim nic nie mająca wspólnego.

Domek ma sumaryczną powierzchnię 100m2 z wysokością pomieszczeń 2.5m, dobrze ocieplony.

Najbardziej zależy mi na doradztwie w dziedzinie dystrybucji, ukierunkowania ciepła konwekcyjnego.

Jestem otwarty na wszelakie sugestie i doradztwo, także w dziedzinie doboru wkładu. Choć myślę, że prośba o pomoc w doborze wkładu w tym dziale i na tym Forum jest troszkę ryzykowna:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja mam do Ciebie pytanie, pol-u.

Jakby sobie wyobrazić sytuację, że Twój dom ma tylko 2 pomieszczenia i grzejesz kominkiem w jednym i nie ma żadnego systemu dystrybucji powietrza (oprócz normalnych otworów typu: drzwi), reszta, jak opisałeś, to jaka może być różnica temperatur pomiędzy tymi pomieszczeniami?

Załóżmy, że nie był wychłodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja mam do Ciebie pytanie, pol-u.

Jakby sobie wyobrazić sytuację, że Twój dom ma tylko 2 pomieszczenia i grzejesz kominkiem w jednym i nie ma żadnego systemu dystrybucji powietrza (oprócz normalnych otworów typu: drzwi), reszta, jak opisałeś, to jaka może być różnica temperatur pomiędzy tymi pomieszczeniami?

Załóżmy, że nie był wychłodzony.

 

Jeżeli grzeję kominkiem w pomieszczeniu dolnym i z tego pomieszczenia mam otwartą komunikację do pomieszczeń górnych- to temperatura w pomieszczeniu górnym dość szybko powinna dorównać tej na dole, szczególnie w przypadku gdy mamy do czynienia z małym domkiem.

 

W przypadku, gdy brak takiej komunikacji- to wiemy obaj, Wojtku.:)

 

Moje pytania i wątpliwości dotyczą zasadniczo tego czy warto w tak małym domku budować system rur rozprowadzających grawitacyjnie czy opierać się tylko na komunikacji (klatka schodowa bezpośrednio z salonu, tuż obok pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to miało być jedyne źródło ciepła, można zrobić DGP. Zwykle jednak jest na podorędziu inne źródło ciepła, wtedy Twoje kombinacje są słuszne. Tak miałem 11 lat w pierwszym domu, tak mam w drugim - piec promieniowaniem ogrzewa dół, a to co się przepoczwarza w konwekcję, leci na górę. Zamknięcie drzwi zamyka kanał dystrybucji. Dla mnie to tylko problem techniczny, mogłem zrobić inaczej.

 

Jeśli ma to być piec, daj tych klocków na wkład trochę więcej...Szyba podwójna mam nadzieję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za wszystkie uwagi.

 

Mam jeszcze pytanie, które mam nadzieję nie odbiega za daleko od tematu:

 

Czy ktoś może się szerzej wypowiedzieć na temat tego:

http://robiren.pl/pl,0,s196,produkt622,akumulacyjne_palenisko_zdunskie.html

 

Wiem, że były tematy i zapytania na FM ale mało tam można wywnioskować o użytkowaniu. Było coś na temat niekompetencji marketingowej. Ale mnie interesuje opinia kogoś, kto w tym pali, ewentualnie zimne spojrzenie fachowca na ten produkt (bez zabarwienia marketingowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grzeję kominkiem w pomieszczeniu dolnym i z tego pomieszczenia mam otwartą komunikację do pomieszczeń górnych- to temperatura w pomieszczeniu górnym dość szybko powinna dorównać tej na dole, szczególnie w przypadku gdy mamy do czynienia z małym domkiem.

 

W przypadku, gdy brak takiej komunikacji- to wiemy obaj, Wojtku.:)

Witaj.

Chyba nie. Nie rozumiemy się.

Pytałem o różnice temperatur w pomieszczeniach, jeżeli jedno z nich tylko jest ogrzewane, a oba znajdują się wewnątrz dobrze zaizolowanego domu.

Na wstępie można zastanowić się, który pogląd będzie bliższy prawdy:

- w tym nieogrzewanym pomieszczeniu będzie temperatura zbliżona do tej w ogrzewanym,

- będzie tam równie zimno, jak na zewnątrz domu.

Jak się odpowie na to pytanie i na pytanie pomocnicze - dlaczego?, to można sobie z rozpędu odpowiedzieć czy potrzebne jest DGP w małym domku.

Tu jest cała sprawa technologii budowy, materiału ścian działowych itd. Jak się o tym nie myśli (nie ma obowiązku tego robić inwestor), to potem budowa kominka przypomina zakładanie siodła krowie (jak mawiał jeden dobry batko o wdrażaniu marksizmu w jednym takim kraju).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samoczynne wyrównywanie temperatury w pomieszczeniach z drzwiami na jednym poziomie, gdy w jednym z tych pomieszczeń stoi kominek - jako źródło ciepła. Zakładamy, że pomieszczenia są jednakowej wysokości i drzwi są jednej wysokości i szerokości....

Zapewne istotnym będzie jeszcze kilka spraw.... odległości, położenie drzwi (prostopadłe - równoległe do pomieszczenia ogrzewanego), itp.

 

Barierą dosyć skuteczną są nadproża nad drzwiami, odległości i słaby ruch powietrza. Ideałem byłyby drzwi wysokie do sufitu i gdyby w pomieszczeniach do ogrzania występował samoczynny delikatuśny ruch powietrza. No bo nie zawsze sama różnica temperatur takowy ruch dostatecznie i zadowalający sposób wymusi....

 

Tak to działa, na podstawie doświadczeń.

 

Trochę prostsza sytuacja (korzystniejsza) jest gdy pomieszczenia do dogrzania znajdują się na poziomie wyższym, niż źródło ciepła. Jednak tu też trzeba siąść i pomyśleć co i jak i czy to zadziała, biorąc pod uwagę chociażby rozkład pomieszczeń, ewentualny ruch powietrza, itp.

 

Przykładów (wniosków) kilka z konkretnych realizacji

Jeżeli w budynku na dolnym poziomie gdzie znajduje się kominek, przed wejściem na poziom wyżej znajduje się wystająca belka konstrukcyjna stropu, skutecznie ona ogranicza ruch ciepłego powietrza do góry, oczywiście w jakim stopniu to robi zależne jest od jej wysokości.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. Po płyty się do Pana wybieram, Panie. Ale nie po tą szkaradę:)

http://www.owo.pl/wp-content/uploads/2015/01/unico_dragon_x_wymiennik.png

 

Ten przykładowy wysokosprawny zestaw, nazwany "szkaradą" ubiera się w dowolnie skrojone ubranko i po takim zabiegu zostaje tylko idealnie czysta szyba za którą pali się drewno w optymalnych dla spalania drewna warunkach..... generując idealnie czyste spaliny.... Jak widać zestaw jest w "płaszczach" stalowych, gwarantujących długoletnie bezpieczne użytkowanie... szczególnie wtedy gdy całość jest zabudowana i brak możliwości weryfikacji stanu szczelności.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przykładowy wysokosprawny zestaw, nazwany "szkaradą" ubiera się w dowolnie skrojone ubranko i po takim zabiegu zostaje tylko idealnie czysta szyba za którą pali się drewno w optymalnych dla spalania drewna warunkach..... generując idealnie czyste spaliny.... Jak widać zestaw jest w "płaszczach" stalowych, gwarantujących długoletnie bezpieczne użytkowanie... szczególnie wtedy gdy całość jest zabudowana i brak możliwości weryfikacji stanu szczelności.

 

"Szkarada"- to trochę przekornie.

Piecyk fajny i ciekawy technologicznie. Jednak poza moim budżetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grzeję kominkiem w pomieszczeniu dolnym i z tego pomieszczenia mam otwartą komunikację do pomieszczeń górnych- to temperatura w pomieszczeniu górnym dość szybko powinna dorównać tej na dole, szczególnie w przypadku gdy mamy do czynienia z małym domkiem.

 

W przypadku, gdy brak takiej komunikacji- to wiemy obaj, Wojtku.:)

 

Moje pytania i wątpliwości dotyczą zasadniczo tego czy warto w tak małym domku budować system rur rozprowadzających grawitacyjnie czy opierać się tylko na komunikacji (klatka schodowa bezpośrednio z salonu, tuż obok pieca).

 

Może w przyszłości postaramy się bardziej szczegółowo opisać systemy nazwane roboczo: NDCP i CPK CUMUS

Czyli systemy dostosowane do aktualnych standardów budowanych (wybudowanych) budynków mieszkalnych i wymogów emisyjności. Równocześnie postaramy się zapewnić spotkania instruktażowe dla firm i klientów indywidualnych pragnących wybudować kominkowy system grzewczy samodzielnie. Jednak nowości i kierunków rozwoju (polska myśl) w branży kominkowej jest ostatnio sporo, więc spokojnie i po kolei.

 

Tym bardziej, że od jakiegoś czasu idziemy w kierunku nowoczesnych energooszczędnych złożonych rozwiązań kompleksowych.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojtek_796

 

Właśnie jestem na takim etapie, że jest to właściwy moment aby podjąć decyzje co do DGP (tak vs nie).

Właśnie teraz mogę podejmować decyzje technologiczne. Dlatego tu jestem i dlatego pytam.

 

Najlepszy jest etap powstawania projektu lub adaptacji.

Ściany zewnętrzne - wiadomo - dobrze izolowane. Wewnętrzne (działowe), wręcz przeciwnie - cienkie i dobrze przewodzące.

Jeżeli grzejemy w jednym pomieszczeniu, ściana działowa staje się grzejnikiem pomieszczenia sąsiadującego i tak dalej. Im większa będzie różnica temperatur, tym przekazywana moc większa, aż do ustabilizowania - wyrównania temperatur. Właściwie w dobrze zaprojektowanym domu różnice ie mogą być większe niż 1-2 st. W pokoju z kominkiem warto zadbać o jakiś przepust dla powietrza gromadzącego się pod sufitem, prowadzący do klatki schodowej, ew. hallu.

Wszystko będzie hulać, jeżeli zadbamy o dobór kominka. Ma grzać maksymalnie długo stałą stłumioną mocą. Inaczej trzeba będzie otwierać okna, zanim ciepło się rozejdzie.

Chyba, że ktoś woli oddychać przypalonym powietrzem kotłownianym (czytaj: ciągniętym rzez DGP z obudowy wkładu).

Piec w każdym pokoju to historia dotycząca starych nieocieplonych budynków.

Poza tym trzeba pamiętać, że ogrzewanie to uzupełnianie bieżących strat (niedopuszczenie do wychłodzenia). Jak się zaczyna grzać w połowie zimy, to może się to nie udać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, czy Ty aby nie jesteś zbytnim idealistą? Swoje teorie sprowadzasz do warunków idealnych, a wiesz doskonale, że takich nie ma, tak samo jak nie ma ciała doskonałego. Mam nadzieję, że moja, osobista żona tego nie czyta...

Centralnie ustawione piec, czy kominkowe ustrojstwo ogrzeje dookoła wszystko, co "widzi" promieniowaniem podczerwonym.

Wszystkie przegrody, to izolacja, a jeszcze większą izolacją jest nieruchome powietrze. Nie wierzę w takie warunki, aby aby odosobnione pomieszczenie było dogrzane w takim stopniu jedynie przez promieniowanie. Ściany nie napędzą konwekcji powietrza aż w takim stopniu. Musi być ruch powietrza wymuszony, albo przez grzejnik (wodny, akumulacyjny itp.) grawitacyjny lub też pędzony wentylatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...