Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DGP a ciepła obudowa czy to ma sens ?


laabor

Recommended Posts

Romole, subiektywny obiektywizm każe mi powiedzieć, że nie jestem idealistą. Nieruchome powietrze to taki sam nieistniejący ideał jak ciało doskonałe (w temacie promieniowania). Prędkość cząstek powietrza jest tak duża, że każda z nich zwiedzi każdy kąt w domu w kilka sekund pewnie - tyle, że po drodze straci swą energię - to prawda (trzeba odróżnić samo powietrze od ciepła w nim zawartego, bo to może faktycznie stać).

Problemem może być tylko wychłodzony budynek. Jeżeli coś takiego wchodzi w grę, to wtedy trzeba mieć w zanadrzu jakiś system ogrzewania. A i tak samym powietrzem ciężko będzie zagrzać dziesiątki ton materiałów w ścianach i stropach.

Sposobem na wszystko jest ciągłe grzanie bez dużych skoków mocy - wtedy DGP nie będzie potrzebne. Najlepiej ciepły kominek i instalacja wodna CO. Do tego dodatkowe dogrzewacze elektryczne w łazienkach.

Powtarzam: w dobrze ocieplonym domu nie jest możliwa znacząca różnica temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Chyba, że dom jest nadmiernie wychłodzony, jest jakiś problem ze szczelnością, bryła domu jest za bardzo rozciągnięta, ściany działowe i stropy wewnętrzne mają zbyt duży opór cieplny.

Trochę też odbiegliśmy od tematu wątku, ale myślę, że wyczerpująca odpowiedź na główne pytanie już padła.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 94
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

 

Informacji nigdy za wiele. Jeżeli inwestor ma podstawy, aby oprzeć się na własnym intelekcie, to po studiach przypadku, analizie za i przeciw – wybiera optimum. Jeżeli nie rozumie tego, o czym tutaj piszemy, to powinien wziąć fachowca, założyć kapcie na nogi i czekać na owoc rzetelnej pracy.

Czy można ufać doradzaczom typu: „bo u mojego teścia, szwagra, sąsiadki to....”

Nie ma uniwersalnych przypadków. Nie poznamy wszystkich szczegółów konstrukcyjnych, warunków itp. Decyzja inwestora powinna zapaść w jego głowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacji nigdy za wiele. Jeżeli inwestor ma podstawy, aby oprzeć się na własnym intelekcie, to po studiach przypadku, analizie za i przeciw – wybiera optimum. Jeżeli nie rozumie tego, o czym tutaj piszemy, to powinien wziąć fachowca, założyć kapcie na nogi i czekać na owoc rzetelnej pracy.

Czy można ufać doradzaczom typu: „bo u mojego teścia, szwagra, sąsiadki to....”

Nie ma uniwersalnych przypadków. Nie poznamy wszystkich szczegółów konstrukcyjnych, warunków itp. Decyzja inwestora powinna zapaść w jego głowie...

 

Czapki z głów!...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie ma uniwersalnych przypadków. Nie poznamy wszystkich szczegółów konstrukcyjnych, warunków itp. Decyzja inwestora powinna zapaść w jego głowie...

Albo w głowie kogoś, kto się orientuje w temacie ... bo nie koniecznie inwestor musi znać się na wszystkim co dotyczy budowy jego domu :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam rzuty mojego parteru i poddasza. Teraz widać o czym rozmawiamy w moim konkretnym przypadku.

Zasugerujecie Koledzy jakieś rozwiązania?

 

 

[ATTACH=CONFIG]303563[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]303564[/ATTACH]

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234825-DGP-a-ciep%C5%82a-obudowa-czy-to-ma-sens&p=6766460&viewfull=1#post6766460

 

Do tego co wcześniej napisałem, dołożyłbym kanał grawitacyjny do pomieszczenia na dole. To znaczy tyle kanałow ile pomieszczeń na dole chcesz ogrzać.

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam rzuty mojego parteru i poddasza. Teraz widać o czym rozmawiamy w moim konkretnym przypadku.

Zasugerujecie Koledzy jakieś rozwiązania?

 

 

witam,

dgp samoczynne masz na piętro,

regulowane przez uchył drzwi,lub jesli sobie puscisz kanały- to przez kanały. bez różnicy właściwie,

natomiast najzimniejsze będą sypialnia i łazienka na parterze, tam możesz doprowadzić powietrze, przy czym nie gwarantuje to bardzo dobrego dogrzania a najwyżej dobre moim zdaniem.

obudowa ciepła zimna lub tylko letnia a czasem gorąca, z"paleniskiem zduńskim" wystająca z metr od komina, w takim przypadku obowiązkowo kanały typu firma C lub lepsze. coś jakbyś zamówił krowę do mieszkania, w wysokiej cenie. wracając do firmy r-r, nikt jej tu nie sprzedaje, nic ciekawego o niej nie usłyszysz.

poszukaj postów z przed kilku lat, zobaczysz jak zmieniają się sympatie i poglądy, zresztą nieważne, chodzi mi tylko o to , ze tego typu miejsca to marketingowa tubka...

swoją drogą ktoś tu wrzucił wycenę: ciepła zabudowa z płyt promasil, he he

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem i za wszystkie porady dotyczące dystrybucji powietrza.

 

Chciał bym zadać jeszcze pytanie czysto techniczne dotyczące samej budowy paleniska.

Jak bezpiecznie zrealizować połączenie masy akumulacyjnej z rurą stalową, która będzie odprowadzać spaliny do trójnika komina ceramicznego.

Czy stosuje się tu takie same zasady jak przy łączeniu stali z trójnikiem ceramicznym (czyli przejście dwuścienne z blachy ze sznurem z zachowaniem odpowiednich luzów)? Czy rządzą tu inne prawidła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rządzą tu inne prawidła?

 

Prawidła rządzą te same. Przejściówki przeznaczone do kominów ceramicznych niekoniecznie muszą pasować.

Zasada jednak elastycznego (szczelnego w miarę i ogniotrwałego) oddylatowywania materiałów o różnej rozszerzalności i różnej temperaturze jest jednak obowiązująca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidła rządzą te same. Przejściówki przeznaczone do kominów ceramicznych niekoniecznie muszą pasować.

Zasada jednak elastycznego (szczelnego w miarę i ogniotrwałego) oddylatowywania materiałów o różnej rozszerzalności i różnej temperaturze jest jednak obowiązująca.

 

-Sam sznur?

 

-Sznur umoczony w czarodziejskiej mazi?

 

A z rozwiązań niekonwencjonalnych:

-Słoma?

-Papier gazetowy?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem i za wszystkie porady dotyczące dystrybucji powietrza.

 

Chciał bym zadać jeszcze pytanie czysto techniczne dotyczące samej budowy paleniska.

Jak bezpiecznie zrealizować połączenie masy akumulacyjnej z rurą stalową, która będzie odprowadzać spaliny do trójnika komina ceramicznego.

Czy stosuje się tu takie same zasady jak przy łączeniu stali z trójnikiem ceramicznym (czyli przejście dwuścienne z blachy ze sznurem z zachowaniem odpowiednich luzów)? Czy rządzą tu inne prawidła?

 

Powyżej moje pytanie zadane "serio".

Dodam, że chciał bym prawidłowo i bezpiecznie połączyć kostkę Cebudu z rurą stalową czarną.

Jakkolwiek ufam, że poradzę sobie z poklejeniem samych klocków wzajemnie z sobą, to za cholerę nie mam pomysłu jak powyższe połączenie wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby poradzisz sobie z cała instalacją , kostki świadczą że kombinujesz coś trudniejszego niż sam wkład i rura, skoro z prostym przyłączem do komina masz kłopoty ?

 

Obecnie nie mam kłopotów. Jestem tu po to aby ich uniknąć.

 

Nie kombinuję nic wielkiego. Piecyk ze skromną akumulacją.

Uczę się pilnie od dość dawna i nie zjadłem wszystkich rozumów- dlatego zadaję pytania. Pytam o detale, co do których mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...