Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja a awaryjne kanały wentylacji grawitacyjnej


Recommended Posts

Witam, mam do was pytania odnośnie rekuperacji. Mianowicie w domu mam komin z 4 kanałami wentylacyjnymi a co za tym idzie mam możliwość przebicia się do nich i mieć "awaryjną" wentylację pomieszczeń grawitacyjnie. Kratki wychodziłyby akurat w łazienkach i pralni. Na czas pracy rekuperacji oczywiście kratki byłyby zamknięte. Chciałbym se po prostu zostawić awaryjną możliwość wentylacji pomieszczeń najbardziej narażonych na wilgoć na czas dłuższej awarii rekuperatora. Wiem że przez kratki uciekałoby ciepło i mogłoby to zakłócić pracę całej WM, dlatego tutaj pytanie do was czy da się bardzo szczelnie i ciepło zamknąć tą drogę ucieczki ciepła? Czy są jakieś bardzo szczelne kratki? Czy gdybym wykombinował tam dopasowany ze styropianu "korek" i zatykał nim kratki to czy nadal zakłócałoby to pracę rekuperatora? Czy może lepiej nie wybijać tych dziur i liczyć na samą rekuperację? Nie chcę aby pieniądze zainwestowane w reku szły w błoto przez wyziębianie się pomieszczeń oraz nie chcę zakłócać pracy reku.

Czwarty kanał WG z kotłowni. Z garażu poprowadzę rurę na dach (w garażu będzie wywiew rekuperatora więc chcę tam mieć wentylację grawitacyjną). W kuchni (prócz zwykłego okapu) hydraulik zalecił także kratkę WG poprowadzoną na dach, ponieważ jego zdaniem w kuchni będzie się tworzyć podciśnienie. Czy to dobre rozwiązania?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez scouser88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten hydraulik powinien trochę się doszkolić, zanim zleci wykonanie komuś takich robót.

Takiej wentylacji nie powinien odebrać żaden kominiarz.

Łączenie WG z WM jest zabronione!!!

Poza tym jak w kuchni ma się tworzyć nadciśnienie? Przy zrównoważonej, poprawnie wykonanej WM nie będzie się tworzyć podciśnienie, najwyżej nadciśnienie, co jest ok.

Kominy zostaw w spokoju, już niepotrzebnie wydałeś pieniądze na to. Przy jakiejś awarii reku możesz rozszczelnić okna, wystarczy by przeżyć. Wielu ludzi zakleja kratki na zimę i też żyje, choć nie wietrzy. Choć dziwię się jak oni to robią, trudno to nazwać komfortowym mieszkaniem. A i zgony zdarzają się czasami.

Wyrzutnia reku w garażu to proszenie się o kłopoty. Prawdopodobnie będziesz miał problem z nadmiarem wilgoci. Wyrzutnię zrób lepiej na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ale czy przy szczelnie zakrytych kanałach WG na czas działania WM, praca WM będzie zakłócona? Nie chcę jednocześnie korzystać z obu wentylacji, chcę sobie tylko zostawić awaryjną możliwość, później już nie wrócę do tego. Jeśli grubsza awaria zdarzy się w zimie chyba lepiej odkryć kratki niż rozszczelniać okna? Czy naprawdę nikt z forumowiczów nie chciał się zabezpieczyć tak jak ja? Może faktycznie lepiej nie mieszać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ale czy przy szczelnie zakrytych kanałach WG na czas działania WM, praca WM będzie zakłócona? Nie chcę jednocześnie korzystać z obu wentylacji, chcę sobie tylko zostawić awaryjną możliwość, później już nie wrócę do tego. Jeśli grubsza awaria zdarzy się w zimie chyba lepiej odkryć kratki niż rozszczelniać okna? Czy naprawdę nikt z forumowiczów nie chciał się zabezpieczyć tak jak ja? Może faktycznie lepiej nie mieszać...

 

Wentylacja grawitacyjna to zarówno odkryte kratki jak i uchylone okna - jedno bez drugiego nie działa. Natomiast, dobrze zrobiona wm z odzyskiem ciepła, działa i bez zasilania w okresie grzewczym, Z tym, ze 50-70m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nikt nie wyłącza rekuperatora na lato? Słyszałem że niektórzy tak robią żeby nie żałować sobie otwierania okien i dopływu prawdziwie świeżego powietrza. I jeszcze prośba, czy moglibyście odpowiedzieć na pytanie czy szczelnie zatkane kanały w kominie WG będą nadal zakłócać pracę WM?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nikt nie wyłącza rekuperatora na lato? Słyszałem że niektórzy tak robią żeby nie żałować sobie otwierania okien i dopływu prawdziwie świeżego powietrza. I jeszcze prośba, czy moglibyście odpowiedzieć na pytanie czy szczelnie zatkane kanały w kominie WG będą nadal zakłócać pracę WM?

Zadzwoń do jakiegoś kominiarza co się zna również na wentylacji mechanicznej, czy Ci takie cudo odbierze. Jak się tak obawiasz, to kup taki reku, który ma dobry serwis i w razie czego może założyć drugi reku na czas naprawy. Są takie firmy, chociaż nie wiem co tam się może zepsuć na tak długo żeby była taka potrzeba.

 

Co to znaczy "prawdziwie świeże powietrze"? :D Hehehe, jeśli to takie z muchami i komarami, to nie żałuj sobie otwierania okien :D Ja zostanę przy tym nieprawdziwym z WM... No chyba że chodzi o morza szum, ptaków śpiew...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nikt nie wyłącza rekuperatora na lato? Słyszałem że niektórzy tak robią żeby nie żałować sobie otwierania okien i dopływu prawdziwie świeżego powietrza. I jeszcze prośba, czy moglibyście odpowiedzieć na pytanie czy szczelnie zatkane kanały w kominie WG będą nadal zakłócać pracę WM?

 

WP_20141215_15_23_36_Pro.jpg Ustawia się "lato" i "otwarte" okno.

W upały, gdy w domu jest chłodniej, nie ma wymiany powietrza nawet przy uchylonym oknie. Poza tym, może być wieczór, komary i światło. Taki mariaż może skutkować nieprzespaną nocą. Centrala pracuje na 15-17W to po co ją wyłączać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Czy są jakieś bardzo szczelne kratki?

W handlu takich nie ma :no:

Ja mam tylko WG i część kratek na zimę zamykam lub uchylam wg potrzeby. Musiałem jednak je odpowiednio przerobić. W sypialni mam dodatkowy nawiew w postaci (też przerobionego) handlowego anemostatu. Zimą też jest uchylony, bo w świeżym i chłodnym powietrzu lepiej się nam z żoną śpi :p

Wszystko to wbrew temu, co tu napisał sebastek, działa znakomicie - mam takie temperatury w domu i taką wymianę powietrza, jaką tylko zechcę :)

P.S. A przeciwko komarom i innym "żyjątkom" mam w oknach rolowane moskitiery.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W handlu takich nie ma :no:

Ja mam tylko WG i część kratek na zimę zamykam lub uchylam wg potrzeby. Musiałem jednak je odpowiednio przerobić. W sypialni mam dodatkowy nawiew w postaci (też przerobionego) handlowego anemostatu. Zimą też jest uchylony, bo w świeżym i chłodnym powietrzu lepiej się nam z żoną śpi :p

Wszystko to wbrew temu, co tu napisał sebastek, działa znakomicie - mam takie temperatury w domu i taką wymianę powietrza, jaką tylko zechcę :)

P.S. A przeciwko komarom i innym "żyjątkom" mam w oknach rolowane moskitiery.

To znaczy wbrew czemu? Bo nie łapię? Doprecyzuj proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumcie mnie, ja naprawdę znam wszystkie zalety rekuperacji i chcę w pełni z niej korzystać. Chodzi mi tylko o to że chciałbym się zabezpieczyć na jakąś tam ewentualność nieprzewidzianą, dom w końcu buduje na całe życie, nie wiem co będzie za 5, 10, 15 lat. Może z 2 razy na kilka tygodni mi się przydadzą te awaryjne kanały WG. Chcę tylko mieć pewność że nie zakłóci mi to działania rekuperacji. Wybite kanały planuję wypchać szczelnie przygotowanym na wymiar kawałkiem styropianu bądź czegoś innego i dodatkowo z brzegu uszczelnić pianką. W razie potrzeby po prostu wytnę piankę z brzegu i wyjmę "korek" i mam działającą WG:) Wiem że wydawać się to może idiotyczne z góry patrząc bo po co kanały WG jak będzie WM, i po co kanały WG skoro chcę je zapchać. Ale ja chcę się po prostu zabezpieczyć na przyszłość.

Ponawiam pytanie, czy moje wynalazki będą przeszkadzać w prawidłowej rekuperacji?

Czy macie jakieś lepsze pomysły na szczelne zakrycie kanałów WG?

Aha, i jeszcze jedno. Czy uważacie że kanał WG w kuchni też od razu zakryć? Hydraulik myli się że będzie się tam tworzyć podciśnienie? Przypominam że będzie tam też tradycyjny okap z wyprowadzeniem na dach.

Pozdrawiam

Edytowane przez scouser88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
To znaczy wbrew czemu? Bo nie łapię? Doprecyzuj proszę.

Cytat z twojej wypowiedzi:

"Zadzwoń do jakiegoś kominiarza co się zna również na wentylacji mechanicznej, czy Ci takie cudo odbierze."

Co ma kominiarz do takiej instalacji, jeśli te "kratki" rzeczywiście będą szczelnie zamknięte :confused:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Przypominam że będzie tam też tradycyjny(?) okap z wyprowadzeniem na dach.

Pozdrawiam

Co to znaczy "tradycyjny" okap?

Czy masz na myśli okap kominowy, czy pochłaniacz :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z twojej wypowiedzi:

"Zadzwoń do jakiegoś kominiarza co się zna również na wentylacji mechanicznej, czy Ci takie cudo odbierze."

Co ma kominiarz do takiej instalacji, jeśli te "kratki" rzeczywiście będą szczelnie zamknięte :confused:

Aha.

A to z tego powodu, że (teraz nie pamiętam kto tak miał, musiałbym długo szukać) jeden inwestor miał właśnie zostawiony otwór wentylacyjny grawitacyjny w salonie szczelnie zamknięty i kominiarz kazał mu to zamurować - nie chciał z tym odebrać.

Dlatego radziłem, żeby zadzwonił do kominiarza z okolicy, który przyjdzie, popatrzy, powie tak albo nie.

Dla mnie, zastanawianie się nad takim tematem, to strata czasu w ogóle jest. No chyba że scouser88 będzie mieć w domu same fixy i się nie będzie okna dało otworzyć, to wtedy można się zastanawiać.

Edytowane przez sebastek09
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTD chodzi o to że nie będzie to okap zalecany do rekuperacji, ten z filtrem węglowym bez wyrzutu powietrza na zewnątrz. Okap będzie z wyprowadzeniem na dach. I właśnie przez jego mechaniczną pracę, duże ilości wyciąganego powietrza hydraulik powiedział że w kuchni tworzyć się będzie podciśnienie i dlatego zaleca dodatkową kratkę wentylacyjną WG z wyprowadzeniem na dach.

sebastek09 naprawdę z odbiorem nie będzie problemu, tylko tego w tym temacie jestem pewien:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
JTD chodzi o to że nie będzie to okap zalecany do rekuperacji, ten z filtrem węglowym bez wyrzutu powietrza na zewnątrz. Okap będzie z wyprowadzeniem na dach. I właśnie przez jego mechaniczną pracę, duże ilości wyciąganego powietrza hydraulik powiedział że w kuchni tworzyć się będzie podciśnienie i dlatego zaleca dodatkową kratkę wentylacyjną WG z wyprowadzeniem na dach.

sebastek09 naprawdę z odbiorem nie będzie problemu, tylko tego w tym temacie jestem pewien:)

Nie pytaj hydraulika o wentylację, bo może się to śmiesznie (a zarazem strasznie) skończyć :(

Taki okap, o jakim piszesz, potrzebuje dużo powietrza. Kratka w kuchni spowoduje tylko to, że okap będzie nią wciągał z komina wentylacyjnego cały "syf", który się tam w międzyczasie wyhoduje.

Co innego sprawa szczelnych kratek. Jeśli je znajdziesz w handlu, to pogratuluję :D

Tak, jak pisałem wyżej - aby te handlowe doszczelnić, to trzeba je samemu przerobić. Są to dość rzadko spotykane kratki z przesuwną zasłoną używaną do regulacji, a nie te zwykłe, bez ruchomej "zasuwki".

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Faktycznie nie znalazłem jakiś mega szczelnych ciepłych kratek, ale tak jak mówiłem - wypcham kanały styro albo wełną i przypiankuję z brzegu. Chyba będzie szczelnie i ciepło nie będzie uciekać, jak myślicie?

Z tym "zapychaniem" kanałów (szczególnie w kuchni - ostrożnie!!

Jeśli masz tam gaz, to musi być WG!

Co do okapu, to postudiuj Forum albo zapytaj fachowców od WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...