Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przed wymiennikiem i za wymiennikiem

A czy jest Pan w stanie w związku z prezentowaną przez Pana tabelą i wykresem podać jaki jest sposób obliczania tej sprawności?

10 sprawność

Mogę zacząć od końca? A może ja mam inaczej ustawione priorytety.

Edytowane przez solwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest Pan w stanie w związku z prezentowaną przez Pana tabelą i wykresem podać jaki jest sposób obliczania tej sprawności?
To bardzo skomplikowane i mało znaczące. 5 czy 10 % nie ma większego znaczenia, straty na dystrybucji są większe. Najlepszą charakterystykę odzysk ciepła/opory przepływu / cena ma RS160 firmy RECAIR , więc praktycznie, wszyscy znaczący producenci, przeszli już na ten wymiennik.

uklad_tichelmanna.jpg

Kolejna sprawa, to system ogrzewania. Odzysk ciepła z wentylacji wprowadzono po to, by wyprowadzić z budów drogie i nieekonomiczne centralne ogrzewania. W centralnych systemach grzewczych sprawność systemu drastycznie spada, wraz ze spadkiem zapotrzebowania. Cóż więc z tego, że ktoś ma 90% odzysk jak zapłaci za ogrzewanie tyle samo jakby miał 70%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo skomplikowane i mało znaczące. 5 czy 10 % nie ma większego znaczenia, straty na dystrybucji są większe.
Skoro to mało znaczące i bardzo skomplikowane dla Pana to po co Pan tu zabiera głos? Nie interesuje mnie system ogrzewania a na razie jedynie sprawność wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

S = (Tn– Tz)/(Tw– Tz) × 100% gdzie:

 

Tw – temperatura wewnętrzna

Tn – temperatura powietrza nawiewanego do pomieszczenia (mierzona na wylocie króćca nawiewowego rekuperatora, a nie przy anemostacie!).

Tz – temperatura powietrza na zewnątrz.

Dzięki Mikołaju za wzorek. Jednak po małej analizie wydaje mi się, że w tym wzorku brakuje jednego parametru (Tx). Posłużę się małym rysunkiem przykładowego rekuperatora:

Rysunek1.jpg

Teraz popraw mnie o ile błędnie rozumuję:

Tw to jest wywiew?

Tn to jest nawiew?

Tz to jest czerpnia?

Tx czy to jest wyrzutnia?

O ile nie sprawi to kłopotu proszę opisz swoje stanowisko.

Dzięki.

 

Ps. Chyba już kapnąłem o co chodzi w tym wzorku: skoro różnica temp. między Tw a Tn jest jakaś, to między Tx a Tz będzie ta sama przy tych samych parametrach powietrza. A więc parametr Tx jest zbędny.

Edytowane przez solwis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to mało znaczące i bardzo skomplikowane dla Pana to po co Pan tu zabiera głos? Nie interesuje mnie system ogrzewania a na razie jedynie sprawność wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
Szanowny Pan spytał to odpowiedziałem. Wilgotność i temperatura powietrza, są tak zmienne, że wyliczenia mają bardzo małą dokładność. Na wykresie, podane były dane z PIB ITE w Radomiu, gdzie wilgotność i temperatura były stałe. WP_20140919_011.jpgWP_20140919_014.jpg

W warunkach naturalnych punkt rosy jest bardzo dynamiczny, więc obliczenia są bardzo mało dokładne.

Już Panu nie przeszkadzam.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci podają tzw "sprawność temperaturową" - rzeczywista (energetyczna) w odniesieniu do entalpii jest znacznie niższa - a ile znacznie? proponuję lekturę:

 

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/sprawnosc-rekuperacji-odzysku-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej/

 

Należy rozróżnić wymienniki odzyskujące wilgoć regeneracyjne i obrotowe od "papierowych" . Przy wymiennikach "papierowych" gdy temperatura jest powyżej zera, zdecydowanie spada ich sprawność, Nie dość, że nie ma kondensacji to jeszcze suche lamele zdecydowanie gorzej przewodzą ciepło.

 

I jeszcze na marginesie - wymienniki entalpiczne - jeżeli już, to ENTALPIJNE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci podają tzw "sprawność temperaturową" - rzeczywista (energetyczna) w odniesieniu do entalpii jest znacznie niższa - a ile znacznie? proponuję lekturę:

 

http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/sprawnosc-rekuperacji-odzysku-ciepla-w-wentylacji-mechanicznej/

 

Czyli z tego co napisano na temat sprawności Kłamstwem nie bez udziału świadomości jest wypisywanie bzdur, że rekuperator ma sprawność na poziomie 95%. A nawet te 85% jest to granica do której możemy jedynie zbliżyć się latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W energii rekuperator i cała instalacja daje ok.250kWh/m-c. Należy zatem podstawić cenę jednostkową 1kWh i wszystko jasne.

Jak ktoś da 10kPLN i więcej za system no to nie wiem czy ma sens. Jak ktoś ,,tymi rencami" to i owszem .

 

Zależy kto jak patrzy...... ja nie robiłem rekuperacji żeby zaoszczędzić, zrobiłem tylko dla poprawienia komfortu, stały nawiew świeżego powietrza zimą o temperaturze kilkunastu stopni - bezcenne!!!! Mój system WM kosztował 12tysi i wątpię żeby mi się to kiedykolwiek zwróciło. Ten kto miał kiedyś styczność z wentylacją mechaniczną wie o co chodzi. Z osobistego doświadczenia powiem że nawet gdyby miało to kosztować 20tysi to jest to tego warte, całą zimę miałem uczucie jakby było już lato i pootwierane okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...