Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Ale przecież centrale podczas normalnej pracują na najniższym biegu, dopiero wentylatory na pełnej mocy osiągają wysoki wydatek 400m3/h. Zgaduję, że w normalnej pracy na co dzień wydatek będzie 100-150m3/h czyli w sam raz dla 4 osób zamieszkujących?

Jestem w błędzie?

 

Nie jesteś w błędzie. Właśnie taka wymiana powietrza zapewni komfort w domu 4 osobom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 678
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Znów zonk. Temperatura pod moją płytą przy brzegu nigdy nie była niższ od 7 stopni a max miała 13 czyli średnia to 10. A przy podłodze o temp 26 - 28 stopni to chyba na golasa było by mi za gorąco. Tyle to ona może mieć w momencie grzania i to przy sporym mrozie. Średnio może mieć 23 -24. Więc jak chce pan porównywać do średnich to delta będzie jeszcze niższa bo zaledwie 13 -14 stopni a nie 17

 

Nie ma sensu do obliczeń brać temperaturę gruntu, który ogrzaliśmy. Proszę skorzystać z PN 13370.

Pan też jest ciepłą bryłą jak dom, kontakt Pana z gruntem jest 0.8%, domu 20%. Pan Sobie zimą stanie w futrzanej papasze, furmańskim kożuchu i bez butów a ja w majtkach do ciepłych butach. Przekona się Pan gdzie są największe straty ciepłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu do obliczeń brać temperaturę gruntu, który ogrzaliśmy. Proszę skorzystać z PN 13370.

Czym ogrzaliśmy? Nie pamięta pan? Budynek nigdy nie był ogrzewany.

 

Pan Sobie zimą stanie w futrzanej papasze, furmańskim kożuchu i bez butów a ja w majtkach do ciepłych butach. Przekona się Pan gdzie są największe straty ciepłą.

Ten temat już nie raz przerabialiśmy więc proszę do niego nie wracać. Chyba że ma pan jakieś nowe i udokumentowane opracowania.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym ogrzaliśmy? Nie pamięta pan? Budynek nigdy nie był ogrzewany.

 

 

Ten temat już nie raz przerabialiśmy więc proszę do niego nie wracać. Chyba że ma pan jakieś nowe i udokumentowane opracowania.

 

Duński uniwersytet technologiczny może być? Polska Norma 13370 MOŻE BYĆ? Obowiązuje od ćwierć wieku.

A fakty, Bez 30 cm styropianu od gruntu ( 0.1W/m2 ) nie da się postawić domu izolowanego.

Poza tym Pan zaczął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duński uniwersytet technologiczny może być? Polska Norma 13370 MOŻE BYĆ? Obowiązuje od ćwierć wieku.

Co to ma wspólnego z majtkami, kożuchem i butami

A fakty, Bez 30 cm styropianu od gruntu ( 0.1W/m2 ) nie da się postawić domu izolowanego.

Poza tym Pan zaczął.

No ja mam tylko 20 i takie zarąbiste temp. pod płytą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma Pan dom nieizolowany. Zużycie bez OZE i pompy ciepła może przekroczyć nawet 30kWh/m2.

I co w związku z powyższym?

Ja jestem bardzo zadowolony. Zużyję w swoim 200 metrowym domu w zależności od źródła ogrzewania 700m3 gazu lub 7000 kWh przy czystym prądzie lub 2500 przy PC. Dokładając tą dychę styropianu za kilka tysięcy miał bym oszczędności rzędu 100- 150 zł rocznie. Jaki sens ekonomiczny tego?

PS. tylko niech już pan nie wyjeżdża z ceną styropianu EPS100 czy nawet 80 Bo to nie ma sensu

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co w związku z powyższym?

Ja jestem bardzo zadowolony. Zużyję w swoim 200 metrowym domu w zależności od źródła ogrzewania 700m3 gazu lub 7000 kWh przy czystym prądzie lub 2500 przy PC. Dokładając tą dychę styropiany za kilka tysięcy miał bym oszczędności rzędu 100- 150 zł rocznie. Jaki sens ekonomiczny tego?

PS. tylko niech już pan nie wyjeżdża z ceną styropianu EPS100 czy nawet 80 Bo to nie ma sensu

 

Szanowny Panie, to jest normalne zjawisko psychologiczne. Pan chce być zadowolony, choć wydał Pan więcej niż potrzeba, płaci Pan więcej niż potrzeba i ma niski komfort ( brak klimatyzacji) . Pan poczyta w wątku o węglu!!! Ci co mają ogrzewanie węglem są z tego bardzo zadowoleni, a przy takiej dyskusji jak z Panem, napiszą nawet, że o takim ogrzewaniu marzyli i za nic na świecie nie zmienią go.

 

A dołożyć styropianu... można kosztem ściany, lub kosztem ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabel 1: De forskellige isoleringsmaterialer vil blive sammenlignet ved ... U-værdi.

Terrændæk. 0,070 W/m2K.

Ydervægge. 0,080 W/m2K.

Tag. 0,070 ...

Jak Pan widzi Danmarks Tekniske Universitet

Institut for Byggeri og Anlæg

Udvikling og analyse af

højisolerede

klimaskærmskonstruktioner Poleca w dachu i podłodze 0.07W/m2xK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dyskutujemy w wątku o sprawności reku to wypowiem się w tej kwestii ostatni raz

Szanowny Panie, to jest normalne zjawisko psychologiczne. Pan chce być zadowolony, choć wydał Pan więcej niż potrzeba, płaci Pan więcej niż potrzeba i ma niski komfort ( brak klimatyzacji) .

Ad1. Nie wydałem nic więcej niż to co byłby mi pan w stanie zaoferować

Ad2.Nie jest mi pan w stanie zaoferować nic co mogło by mi w jakikolwiek sposób obniżyć rachunki z zakładanych 1400zł/rocznie

Ad3. Klimatyzacja też jest w planie więc proszę się nie martwić

Ad4. Na komfort nie będę narzekał mając stabilną temp. w okolicach 21-22 stopni

 

Pan poczyta w wątku o węglu!!! Ci co mają ogrzewanie węglem są z tego bardzo zadowoleni, a przy takiej dyskusji jak z Panem, napiszą nawet, że o takim ogrzewaniu marzyli i za nic na świecie nie zmienią go.

A dołożyć styropianu... można kosztem ściany, lub kosztem ogrzewania.

Na tematy węglowe nie dyskutuję bo to nie moja półka. Patrz stopka. A styropianu nie dokładam bo w moim przypadku to jest nieekonomiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strata to strata a zysk to zysk...

obliczenia obejmują i jedno i drugie...;)

 

obliczenie nie obejmują zyskow bytowych, np. używanie 2 godz piekarnika to 5kwh, moja plazma jak dziala cały dzień daje dodatkowe 2kwh, nie wspominając o zyskach podczas slonecznych dni - u mnie 80% okien to wschód-południe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obliczenie nie obejmują zyskow bytowych, np. używanie 2 godz piekarnika to 5kwh, moja plazma jak dziala cały dzień daje dodatkowe 2kwh, nie wspominając o zyskach podczas slonecznych dni - u mnie 80% okien to wschód-południe

 

nie wiem co chcesz udowodnić...

jak podkręcisz sobie wydajność wentylacji o drugie tyle co normalnie to jest dwukrotnie większa strata i może się tego trzymajmy...

a to ze mieszkasz w swoim domu i używasz różnych sprzętów które w większym lub mniejszym stopniu wydzielają ciepło to jest chyba normalne ...

no chyba że jak zwiększasz wietrzenie to z automatu włączasz dwukrotnie więcej urządzeń elektrycznych z "lewego licznika" i zapraszasz sąsiadów do pomieszkiwania z wami dla zrównoważenia ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co chcesz udowodnić...

jak podkręcisz sobie wydajność wentylacji o drugie tyle co normalnie to jest dwukrotnie większa strata i może się tego trzymajmy...

a to ze mieszkasz w swoim domu i używasz różnych sprzętów które w większym lub mniejszym stopniu wydzielają ciepło to jest chyba normalne ...

no chyba że jak zwiększasz wietrzenie to z automatu włączasz dwukrotnie więcej urządzeń elektrycznych z "lewego licznika" i zapraszasz sąsiadów do pomieszkiwania z wami dla zrównoważenia ...:p

 

chodzi mi o to że ty w podkręcaniu wentylacji widzisz straty a inni komfort.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie, dajmy sobie spokój z tym gruntem bo to już dawno zostało omówione i nawet przez niektórych z nas przebadane, nie o tym to temat.

Natomiast bardziej nurtuje mnie sprawa sprawności wymiennika rekuperatora.

Czy może on być na poziomie 95%?

 

Jak Pan widzi, omówione, a niektórzy nie załapali PN 13370.

Co do wymiennika,

sprawność zbadana w PIB ITE w Radomiu przy strumieniu od 90m3/h do ponad 400. wahała się od 85 do 91 %

Warunki powietrza, nawiew -7 st. Wywiew +20 i 38% ww.

Tyle fakty.

Zaznaczam, że w Airpacku wymiennik jest najlepiej wykorzystany, bo jest w układzie Tichelmanna .

 

Uzyskanie większego odzysku, byłoby wręcz niepożądane. Z czego to wynika. Z dwóch podstawowych kwestii.

1 - sama wentylacja... Gdyby powietrze nawiewane do pokojów, było cieplejsze niż to w pokoju, zakłócona zostałaby sama wentylacja. Pamiętajmy, że powietrze nawiewane, ogrzewane jest wywiewanym z kuchni i łazienek . Temperatura powietrza wywiewanego jest często wyższa od tego w pokoju. Przy sprawności 95 % mogłaby gorzej działać wentylacja.

2 - Wyższa sprawność wiąże się z rozbudową wymiennika, a to z oporami. Jeżeli teza zwiększenie sprawności o 2 czy 5 punktów procentowych miałoby skutkować dużym wzrostem oporów, byłoby to nieekonomiczne. Producenci wymienników, przeprowadzają dokładne badanie, tak by uzyskać optimum .

Maksymalny odzysk, przy minimalnych oporach. Dlatego 95% i więcej to tylko marketing,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalny odzysk, przy minimalnych oporach. Dlatego 95% i więcej to tylko marketing,

To jakie kryteria przyjąć przy zakupie centrali skoro jeden z najważniejszych parametrów jest "oszukiwany" przez producentów? A może istnieje sposób choć teoretycznego sprawdzenia czy dany wymiennik ma sprawność taką jak podana jest w karcie opisu. Może na podstawie powierzchni wymiany, materiału z jakiego jest wykonany, współczynników przenikania ciepła, lub innych parametrów dało by się choć w przybliżeniu wyliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast bardziej nurtuje mnie sprawa sprawności wymiennika rekuperatora.

Czy może on być na poziomie 95%?

Wartości 90+ uzyskiwane są w warunkach laboratoryjnych, które w trakcie uzytkowania urządzenia wystepują dość rzadko.

Realnie odzysk kształtuje się na poziomie 70-85%

Nie wspominam nawet o wymiennikach entalpicznych (czy entalpijnych) gdzie producent podaje entalipczną sprawność temperaturową do 116% :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości 90+ uzyskiwane są w warunkach laboratoryjnych, które w trakcie uzytkowania urządzenia wystepują dość rzadko.

Realnie odzysk kształtuje się na poziomie 70-85%

Ale mamy wymienniki krzyżowe, przeciwprądowe i obrotowe, każdy z nich będzie miał inną maksymalną sprawność. A jeszcze materiał z jakiego są wykonane, bo są tu prezentowane nawet plastikowe, gdzie współczynnik przenikania ciepła będzie tez inny niż metalu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...